Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
jamesfisher
Gość niedzielny
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2021, 18:46
Tu mieszkam: PL

Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: jamesfisher »

Zrobiłem wstępne rozeznanie i jestem pewien, że podatek od dywidend u źródła dla spółek z:
- Kanady
- Australii
będzie pobierany w wysokości 15% jeśli mamy podpisany u brokera W8-BEN, a u nas dopłata 4%.

Nie mogę znaleźć tylko informacji dla Szwecji. Ktoś wie jak to ze Szwecją wygląda?

Pytam ponieważ w deklaracji W8-BEN jest mowa tylko o Kanadzie, Australii i Irlandii.
Załączniki
w9ben.png
w9ben.png (113.82 KiB) Przejrzano 3734 razy
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

W8-BEN to generalnie formularz amerykański. Pozostałe skarbówki mają swoje wersje i procedury. Szwecję przerabialiśmy rok temu. Nie było wtedy możliwości uniknięcia pełnego podatku u źródła naliczanego przez brokera (30%). Można było samodzielnie wystąpić o zwrot nadpłaty do szwedzkich władz podatkowych.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

A przy okazji, ten irlandzki zdaje się wymaga dodatkowo przekazania podpisanego przez polski US formularza poświadczającego polską rezydencję podatkową. A przynajmniej mnie o to system prosi. Form 8-3-6
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: Sebo »

I co z tym formularzem zrobiłeś, dałeś US do podpisu i przekazałeś do oddziału Irlandzkiego ? Bo mi to wygląda, że oni się pytają, czy u nich coś takiego miałeś.
brws
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2023, 22:34
Tu mieszkam: Lublin

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: brws »

Również ponawiam pytanie. Co z tym zrobiłeś? Podpisał to polski US (w sensie oryginał w j. angielskim)? Mam ten sam problem - posiadam konto w Lynx i wczoraj od IB dostałem ten sam formularz do uzupełnienia i poświadczenia przez US i odesłania im. Dodatkowo od gotówki trzymanej kilka miesięcy na koncie brokerskim naliczyli mi i przyznali odsetki, od których odciągnęli 20%. Wniosek, że bez tego formularza chyba umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Irlandią nie działa (bo gdyby działała to rozumuję, że odciągnęli by jedynie 10% podatku). Czy ktoś kto ma konto w IB lub Lynx zetknął się też z tym problemem. Dziwne, że tak mało info o tym. Jak Wam do tej pory naliczało podatek?
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Nic, olałem. Nie mam nic z Irlandii. Dla drobnych odsetek nie będę wchodził w oczy skarbówce.
brws
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2023, 22:34
Tu mieszkam: Lublin

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: brws »

winnie-the-pooh pisze: 21 sty 2023, 13:20 Nic, olałem. Nie mam nic z Irlandii. Dla drobnych odsetek nie będę wchodził w oczy skarbówce.
Ale czy podobnie jak ja miałeś jakiś przychód w postaci odsetek od gotówki trzymanej na koncie brokerskim, czy jednak ten fakt w twoim przypadku nie zaistniał, a o przesłanie formularza wystąpili "bez powodu"?
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Hmm, jakies odsetki były, zdaje się ok. 9 usd w listopadzie.
Jest też "WITHHOLDING @ 20% ON Credit Interest for Nov-2022", więc potrącone 20%.
Więc z formularzem, czy bez, 20% i tak poleciało. Te zmiany mogą chyba mieć znaczenie dopiero w 2023.
brws
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2023, 22:34
Tu mieszkam: Lublin

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: brws »

winnie-the-pooh pisze: 22 sty 2023, 16:52 Hmm, jakies odsetki były, zdaje się ok. 9 usd w listopadzie.
Jest też "WITHHOLDING @ 20% ON Credit Interest for Nov-2022", więc potrącone 20%.
Więc z formularzem, czy bez, 20% i tak poleciało. Te zmiany mogą chyba mieć znaczenie dopiero w 2023.
Mam dokładnie taką samą sytuację. Zamierzasz bawić się z tym w PIT38 i składać do US dla porządku? Pytam się ponieważ właśnie otrzymałem w tej sprawie 2 interpretacje i 2 możliwości rozwiązania:

1. bardziej niejasne, które może nie być zaakceptowane przez konkretny US: skoro broker pobrał już u źródła 20% to cały podatek zapłacony i olać sprawę (w sensie nic nie składać i nie rozliczać)
2. bardziej formalne i bezpieczne: uznać, że zgodnie z ustawą o unikaniu podwójnego opodatkowania zostało już pobrane (formalnie) u źródła 10% więc należy dopłacić polskiemu US 9% i złożyć PIT38.

Ja dla świętego spokoju przychylam się do drugiej opcji tylko nie jestem pewien, czy podczas obliczania podatku od otrzymanych odsetek powinienem liczyć to od kwoty odsetek prezentowanej przez raport w IBKR w walucie bazowej (PLN), czy może przeliczać to z otrzymanej realnie w USD kwoty wg kursu z poprzedniego dnia roboczego, na tej samej zasadzie, jak liczy się to np. przy zbyciu jednostki instrumentu, bądź otrzymania dywidendy. Będę wdzięczny za podpowiedź.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Wpisuję sytuację rzeczywistą, czyli wpisuję dochód, pobrany faktycznie podatek przeliczony walutowo wg reguły D-1. W PIT-38 i tak podaje się sumy, więc szczegółów nie widać, gdyż tych różnych odsetek jest więcej.
To i tak są grosze i obliczając wszystko w XLS wolę mieć komplet niż potem dochodzić dlaczego coś, co jest na statemencie, to tego nie ma w XLS i potem mi się PIT-38 nie zsumuje.

Czyli: podatek dla PIT obliczam wg polskich zasad (19%, kurs waluty na D-1). Potem odliczam podatek pobrany (wg tego ile go faktycznie pobrano, kurs waluty D-1) i jak coś wychodzi do dopłaty, to dopłacam. W sytuacji pobrania 20% spodziewam się, że do dopłaty będzie zero.
brws
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2023, 22:34
Tu mieszkam: Lublin

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: brws »

Dzięki za odpowiedź. Wszystko jasne.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Dywidenda z Kanady, Aurstralii i Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Tak, po prawdzie należałoby zajrzeć do umowy POL-IRL. Ale robię założenie, że reguły są typowe (choć nie muszą być, są zdaje się kraje, gdzie umowy przewidują, że takich czy innych dochodów się już w PL nie deklaruje).
ODPOWIEDZ