Dlaczego ktoś chciałbym kupić opcje Sell Call - webinar hedgingowy

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
pawp
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2022, 07:42
Tu mieszkam: Szwajcaria

Dlaczego ktoś chciałbym kupić opcje Sell Call - webinar hedgingowy

Post autor: pawp »

Obejrzałem bardzo ciekawy webinar o budowie portfela funduszu hedgingowego.
Mam pytanie co do przykładu z zakupem akcji i wystawieniem opcji sell call jako forma zajęcia pozycji.
Jeśli wystawiam opcje sell call DTE 90, @ 120$, a obecna cena aktywa jest $100, to dlaczego ktoś chciałby ode mnie taką opcję kupić? Przecież teraz może kupić aktywo za 100$, zamiast czekać 90 dni i kupić ode mnie za 120$ i jeszcze w między czasie płacić mi premię.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Dlaczego ktoś chciałbym kupić opcje Sell Call - webinar hedgingowy

Post autor: winio »

Bo liczy na wzrost wartości tego aktywa przez te 90 dni :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Dlaczego ktoś chciałbym kupić opcje Sell Call - webinar hedgingowy

Post autor: Ostap_Bender »

Do tego kupujacy ryzykuje tylko kwota jaka zaplacil (z gory zdefiniowane ryzyko), jesli cena aktywa wyskoczy powyzej strike opcji mozna czasem rozbic bank.
Stosowalem osobiscie podobna strategie przez ostatnie pare- kupowalem opcje call 90 dni mocno OTM jakis gownianych spolek wymienianych na reddit liczac na to, ze na ktorejs z nich trafie na short squeeze. Na ~ 17 transkacji w 16 przypadkach nie trafilem (moglem rolowac albo czekac az opcje wygasna bezwartosciowe) na jednej spolce trafilem :D I zysk z tej transkacji pokryl 16 nietrafionych zagran i jeszcze dal sporo zarobic.

Zakup danej opcji moze byc tez czescia zagrania opcyjnego zbudowanego z wiecej niz jednej opcji (np. spready)
pawp
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2022, 07:42
Tu mieszkam: Szwajcaria

Re: Dlaczego ktoś chciałbym kupić opcje Sell Call - webinar hedgingowy

Post autor: pawp »

Dziękuję. Rozumiem, że kupujący opcje liczy na to że za 90 dni kupi aktywo po cenie niższej niż cena "rynkowa" za to aktywo za 90 dni.
Ponadto rozumiem, że ważna jest cena aktywa za 90 dni (względem ceny strike). Jeśli aktywo osiągnie cenę strike po 45 dniach ale potem spadanie i pozostanie poniżej to sprzedający nie ma obowiązku sprzedaży?
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Dlaczego ktoś chciałbym kupić opcje Sell Call - webinar hedgingowy

Post autor: iMisiek »

pawp pisze: 04 lis 2022, 08:22 Dziękuję. Rozumiem, że kupujący opcje liczy na to że za 90 dni kupi aktywo po cenie niższej niż cena "rynkowa" za to aktywo za 90 dni.
Ponadto rozumiem, że ważna jest cena aktywa za 90 dni (względem ceny strike). Jeśli aktywo osiągnie cenę strike po 45 dniach ale potem spadanie i pozostanie poniżej to sprzedający nie ma obowiązku sprzedaży?
Sprzedający opcje ma obwiązek wywiązania się z umowy, ale to od kupującego będzie zależało czy z tego prawa skorzysta i czy będzie dla niego opłacalne
ODPOWIEDZ