SBRCY

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
lord
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2021, 08:34
Tu mieszkam: Katowice

SBRCY

Post autor: lord »

Cześć,
Jestem w posiadaniu ADRa Sberbanku - SBRCY. Dziś dostałem informację od brokera Lynx, że ADR zostanie zlikwidowany i można złożyć wniosek o otrzymanie akcji zwykłych na MOEX. Z tym, że akcjami na MOEX nie można obecnie handlować. Po drugie: to IB składa taki wniosek i nie wiadomo czy te akcje uda się otrzymać.
Pytanie do Was: co może się stać z tym ADRem jeśli nie złoży się wniosku? Co byście radzili?
Generalnie to nie jest dla mnie super ważne, bo nie mam dużo tych ADRow, ale jestem bardzo ciekawy co się z tym może stać, bo taka sytuacja to dla mnie nowość.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: SBRCY

Post autor: lenon »

A co to znaczy zlikwidowany? Bank depozytariusz zamyka instrument? Czy może Lynx zamyka możliwość handlowania? Gdzie IB składa jaki wniosek?
lord
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2021, 08:34
Tu mieszkam: Katowice

Re: SBRCY

Post autor: lord »

No właśnie szukam na zagranicznych forach i nikt nic nie wie. Co do wniosku IB to Lynx napisało:
"Nasz partner Interactive Brokers (dalej IB) złoży wniosek o anulowanie ADR/GDR-ów Sberbanku i VTB w oparciu o Państwa wniosek, ale nie może zagwarantować, że konwersje zostaną rozliczone i że otrzymają Państwo akcje zwykłe, ponieważ IB nie ma na to wpływu."
lord
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2021, 08:34
Tu mieszkam: Katowice

Re: SBRCY

Post autor: lord »

To może wkleję całego e-maila od Lynx:

Szanowny Kliencie,

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące konwersji ADR/GDR-ów Sberbanku i VTB na Giełdzie Moskiewskiej.

Jak zapewne wiesz, rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów nałożyły sankcje na kilka rosyjskich banków w związku z bieżącymi działaniami Rosji na Ukrainie. Sankcje te mają wpływ na obrót papierami wartościowymi następujących banków: Sberbank i VTB. W wyniku tych sankcji klienci LYNX mogą zamieniać posiadane przez siebie ADR/GDR-y Sberbanku i VTB na akcje zwykłe, pod warunkiem, że nie nastąpi zmiana faktycznego właściciela, emitent kwitu depozytowego będzie mógł rozpatrzyć żądanie zamiany, a zamiana zostanie dokonana do 24 maja 2022 r. Po tej dacie posiadane przez nich ADR/GDR-y Sberbanku i VTB zostaną objęte całkowitym ograniczeniem.

Mimo że konwersje te są nadal dozwolone, wielu pośredników zajmujących się anulowaniem objętych sankcjami rosyjskich ADR/GDR nie rozpatruje tych wniosków. Nasz partner Interactive Brokers (dalej IB) złoży wniosek o anulowanie ADR/GDR-ów Sberbanku i VTB w oparciu o Państwa wniosek, ale nie może zagwarantować, że konwersje zostaną rozliczone i że otrzymają Państwo akcje zwykłe, ponieważ IB nie ma na to wpływu.

Są to następujące papiery wartościowe
ISIN
CONID
Issuer Name
Primary Exchange / OTC
Type
US80585Y3080
89561276
Sberbank of Russia PJSC
OTC (PINK)
ADR
US80585Y3080
90274039
Sberbank of Russia PJSC
Börse Stuttgart
ADR
US80585Y3080
90581067
Sberbank of Russia PJSC
London Stock Exchange
ADR
US46630Q2021
59015085
VTB Bank PJSC
London Stock Exchange
GDR
US46630Q2021
122139369
VTB Bank PJSC
GETTEX
GDR

Jeśli ADR/GDR-y Sberbanku lub VTB zostaną pomyślnie zamienione na akcje zwykłe, można zamknąć akcje zwykłe powstałe w wyniku zamiany do 24 maja 2022 r. Po tym terminie nie będzie można zamknąć ani zamienić akcji zwykłych ani ADR/GDR-ów.

Należy pamiętać, że możliwość zamykania pozycji może być ograniczona przez przepisy giełdowe lub lokalne. Na przykład, obecne ograniczenia Rosyjskiego Banku Centralnego uniemożliwiają klientom przeprowadzanie jakichkolwiek transakcji (otwarcia lub zamknięcia) na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Expata2
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:19
Tu mieszkam: London

Re: SBRCY

Post autor: Expata2 »

Ktoś robił tą konwersję? Jak to w praktyce wyszło z opłatami? Na stronie IB widzę, że będzie opłata 500 + inne. https://www.interactivebrokers.com/en/i ... ported-adr
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: SBRCY

Post autor: lenon »

To chyba nie ma sensu, nawet jeśli zlecenie zostanie zrealizowane przez pośredników (ktokolwiek to jest). Nie wiem jak dużą masz pozycję, ale koszt zamiany jest dość duży.
Z tego co czytałem możesz jeszcze po prostu zamknąć tą pozycję i odzyskać jakieś resztki. Od jutra te ADRy/GDRy to będą papiery o płynności niższej niż akcje fizyczne - nie sprzedasz nawet na bazarze i będziesz musiał przeczekać do końca wojny + jakiś czaś, aż zachodnie sankcje zostaną zniesione. W międzyczasie wystawca papierów może je wycofać z obrotu, niejako przymusowo zamieniając Ci je na odpowiednią ilość papierów notowanych na MOEXie.

Jeżeli teraz zamienisz te papiery na te z MOEX, będziesz musiał:
1. Przeczekać sankcje, które uniemożliwiają IB oferowanie handlu na MOEX
2. Przeczekać kontrsankcje ze strony Rosji, które uniemożliwiają podmiotom zagranicznym handel papierami rosyjskich spółek.
Jeśli napięcie między Rosją a zachodem będzie dalej eskalowane, jako udziałowiec z 'wrogiego kraju' musisz się też liczyć z ryzykiem przymusowej likwidacji wszystkich pozycji na papierach rosyjskich spółek za całe 0 RUB/akcja - praktyka stosowana w przeszłości dość powszechnie.

Biorąc to wszystko pod uwagę nie wiem co bym zrobił z taką pozycją, może zapytaj jeszcze głównego polskiego naganiacza na tego typu aktywa?
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: SBRCY

Post autor: lenon »

Poczytałem jeszcze trochę z ciekawości bo to co się dzieje to też lekcja dla siedzących w akcjach chińskich.

JP Morgan podjął decyzję o wycofaniu ADRa z LSE. Teraz masz możliwość konwersji ADRów na akcje zwykłe na MOEX (1:4). Jeśli tego nie zrobisz, po delistingu prawdopodobnie za kilka miesięcy/lat dostaniesz gotówkę wg ostatniego kursu SBRCY na LSE (ok 0,5$).
JPMorgan announced termination of Sberbank DR program (see attached).

Currently DR holders have 2 options:

1. You can cancel DRs into the local market, provided you have a local account that is able to receive ordinary shares. JPMorgan as the depositary cannot set up an account for you.
2. If you are unable to take the ordinary shares and the DR program is terminated, the DRs would have to remain on the books of your custodian or brokerage account until such time as the geopolitical climate enables JPM as the DR bank to cash holders out.

Link do ogłoszenia na stronach Sberbanku
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: SBRCY

Post autor: Tomek »

Hmm, kurde, to ciężki temat jest też dla emitentów ADR-ów, no bo na każdego ADR oni mają odpowiednik rzeczywistych akcji z MOEX, których to akcji nie mogą się pozbyć, bo weszły sankcje... Czyli de facto wygląda na to, że emitent ADR wycofuje ADR z obrotu, ale jednocześnie sam nie jest w stanie skeszować swoich akcji, które trzymał jako zabezpieczenie, ergo – nie ma gotówki, którą mógłby oddać klientowi posiadającemu ADR.

Jeśli tak jest faktycznie, to trochę słabo to wygląda.

BTW. Lenon, nie byłbym taki pewny, czy jeśli ktoś zdecyduje się zatrzymać ADR, to po kilku miesiącach/latach dostanie swój cash po ostatnim kursie SBRCY z LSE. No bo to będzie raczej pytanie o to, po jakiej cenie uda się emitentowi pozbyć jego oryginalnych akcji na MOEX i jaka wtedy będzie w dodatku różnica walutowa? Jeśli do tego czasu kursy na MOEX spadną mocno, to wątpię, żeby emitent oddawał równowartość ostatniego kwotowania ADR. Z drugiej strony, jeśli kursy do tego czasu na MOEX wystrzelą, to za ADR pewnie nastąpi zwrot o wiele wyższy niż ostatnia cena jego notowań.
ODPOWIEDZ