Giełda polska - dyskusje

Od Tokio i Seulu, przez Hongkong i Singapur, aż po Kuala Lumpur, ale też cała Europa (w tym Polska) i rynki wschodzące.
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Giełda polska - dyskusje

Post autor: mlubinski »

Otwieram dyskusję na temat spółek z GPW/Newconnect
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Ostap_Bender »

No to zacznę od paru swoich typów na 2021 i na dłużej:
XTB - jak widzicie spółkę na buy&hold? Jak dla mnie wygląda na ciekawą spółkę pod tezę inwestycyjną:
Zerowe stopy % -> przyrost inwestorów indywidualnych -> przyrost rachunków i nowych spekulantów na kontraktach.

Druga spółka GPW - podobna teza jak przy XTB - spodziewałbym się większych obrotów w nadchodzących latach (może jeszcze zagranica wejdzie)
Spółki agriculture Kernel, Makarony (mała kapitalizacja), Astarta, Azoty - Powinny mieć się dobrze w środowsku inflacyjnym/drożejących surowców rolny.

Utilities:
CEZ, AB Inter RAO Lietuva jeśli ktoś lubi dywidendy. Polskich sasinowych czempionów z zasady nie dotykam L:)
Inne dywidendowe: Kęty, PCC Rokita,
Ciekawe growth: Może Cd Projekt?
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Besso »

Ostap_Bender pisze: 15 mar 2021, 13:25 No to zacznę od paru swoich typów na 2021 i na dłużej:
XTB - jak widzicie spółkę na buy&hold? Jak dla mnie wygląda na ciekawą spółkę pod tezę inwestycyjną:
Zerowe stopy % -> przyrost inwestorów indywidualnych -> przyrost rachunków i nowych spekulantów na kontraktach.

Druga spółka GPW - podobna teza jak przy XTB - spodziewałbym się większych obrotów w nadchodzących latach (może jeszcze zagranica wejdzie)
Spółki agriculture Kernel, Makarony (mała kapitalizacja), Astarta, Azoty - Powinny mieć się dobrze w środowsku inflacyjnym/drożejących surowców rolny.

Utilities:
CEZ, AB Inter RAO Lietuva jeśli ktoś lubi dywidendy. Polskich sasinowych czempionów z zasady nie dotykam L:)
Inne dywidendowe: Kęty, PCC Rokita,
Ciekawe growth: Może Cd Projekt?
Mam XTB, ale rozglądam się za czymś lepszym i wymienię jak znajdę. XTB w sumie ma ten plus, że w pewnym sensie działa jako hedge - jeśli jest duża zmienność na rynku (np. krach), to wtedy zarabiają najwięcej.

Z agro polecam przyjrzeć się AGL. Mam tę spółkę od 27 PLN i nie zamierzam sprzedawać. Jest śmiesznie tania (C/Z w okolicach 2), a wyniki za Q4 będą rewelacyjne.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Ostap_Bender »

Besso pisze: 15 mar 2021, 14:07

Mam XTB, ale rozglądam się za czymś lepszym i wymienię jak znajdę. XTB w sumie ma ten plus, że w pewnym sensie działa jako hedge - jeśli jest duża zmienność na rynku (np. krach), to wtedy zarabiają najwięcej.

Z agro polecam przyjrzeć się AGL. Mam tę spółkę od 27 PLN i nie zamierzam sprzedawać. Jest śmiesznie tania (C/Z w okolicach 2), a wyniki za Q4 będą rewelacyjne.
Z brokerów można dobrać plus500 z UK (fundamenty podobnie jak przy XTB, wycena również niezła). Ewentualnie IBKR lub Schwab z NYSE ale tu już będzie drożej. Ewentualnie poczekać na IPO Robinhooda :).

O AGL nie słyszałem, z jakiegoś powodu przepadła podczas screeningu jaki robiłem gdy kompletowałem akcje z GPW. Dla mnie wig40/80 to tylko jeden z tanich rynków nie poktytych etfami w którym mam max 5% całego kapitału). Jeszcze miałem na oku Wedla i Agroton ale również odpadły. To co wymieniłem uważam jako buy & hold.

Natomiast perspektywy samego WIG wydają mi się niezłe biorąc pod uwagę wyceny i środowisko zerowych stóp.
Awatar użytkownika
MarcinBB
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:17

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: MarcinBB »

Kilka tickerów ode mnie

XTB też mam i na razie nie rozglądam się za niczym innym. Mają fajną pozycję i rozpoznawalność w PL, większość moich znajomych z nowej fali inwestorów zaczyna właśnie od XTB.

AST pod surowce i taniość ukrainy, AGL nie mam ale wygląda bombowo

ATT, PWX, ZAP - bo polska chemia jest po prostu tania

BMX - perspektywiczny polski biotech, niebawem przenosiny na GPW

ATD - pod dalszą informatyzację organizacji

KGH - wiadomo

SNX, GNG, MLS, IRL - oze

IZS - dobra i tania spółka pod przemysł

VGO - innowacyjny growth.

CLD - zapominana spółka IT cloud computing (ryzykowne)

Generalnie w PL skupiam się na value a growth szukam w USA gdyż polskim spółkom trudniej wyjść na wielki świat niż amerykańskim, które już w nim są od samego startu.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: winio »

Z tego co widzę to AGL rok temu kosztowało cztery razy mniej?
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Besso »

winio pisze: 15 mar 2021, 18:27 Z tego co widzę to AGL rok temu kosztowało cztery razy mniej?
Tak jest. Mi wpadła w oko w październiku.

//

Ostatnio na starym forum ktoś pisał o KBJ. Mnie też ta spółka wpadła w oko i jest warta uwagi.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: korver »

Ja pisałem o KBJ i spółka ma bardzo dobre perspektywy, chcę ją przetrzymać jeszcze spokojnie przez 1-2 kwartały wynikowe. Brałem pierwszy raz po 18,2 PLN.

Agro zaczyna trochę słabnąć. Dzisiaj pożegnałem się z małym zyskiem z AGT, a w najlepszym momencie podchodziłem pod +50%. Trzymam dalej KER oraz AST i KSG, ale tu też balansują na pograniczu redukcji pozycji (jak stracą ma50 na dziennym to redukuję o 1/2). Chciałbym jednak zachować ekspozycję na rynek agro na dłuższy termin, gdyż mocno wierzę w fundamenty tego sektora i otoczenie rosnącej inflacji powinno temu sprzyjać. Kernel przykładowo przedstawił solidne wyniki, a kurs niemalże stoi cały czas.

Z długoterminowego portfela polecić mogę LVC, 11bit, Dino, Playway, TIM i nie ukrywam, że to głównie pod rekomendacje z bloga Daniela (pamiętnikgiełdowy.pl)

Nie czuję zupełnie tego "wow" na spółki biotechnologiczne. Wiadomo, że FOMO się załącza momentami, ale zupełnie nie rozumiem tego szaleństwa na Mabionie czy BML. Szczególnie zniechęca fakt w jaki rozgrywają Biomed, kurs szaleje na byle pogłoskę. Zyski w raportach słabizna, a kurs rośnie i rośnie bo spółka zaczęła negocjacje, ma pomysł na lek etc. etc. Ale jak ktoś potrafi na tym zarabiać to chwała mu za to.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Ostap_Bender »

korver pisze: 16 mar 2021, 17:03
Nie czuję zupełnie tego "wow" na spółki biotechnologiczne. Wiadomo, że FOMO się załącza momentami, ale zupełnie nie rozumiem tego szaleństwa na Mabionie czy BML. Szczególnie zniechęca fakt w jaki rozgrywają Biomed, kurs szaleje na byle pogłoskę. Zyski w raportach słabizna, a kurs rośnie i rośnie bo spółka zaczęła negocjacje, ma pomysł na lek etc. etc. Ale jak ktoś potrafi na tym zarabiać to chwała mu za to.
W pełni się zgadzam dodałbym do tego, że nie rozumiem manii na polskim gamingu - moim zdaniem ani to dobre na buy & hold, ani do spekulacji (więcej się dzieje na tech w USA przy spółkach o sensownych kapitalizacjach).
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: jjtorpeda »

Besso pisze: 15 mar 2021, 18:44
winio pisze: 15 mar 2021, 18:27 Z tego co widzę to AGL rok temu kosztowało cztery razy mniej?
Tak jest. Mi wpadła w oko w październiku.
Przyglądałem się w weekend tym głównym z wig ukraina KER, AGT, AGL i wyniki są ok ale one już nie są tanie względem tego jak były wyceniane przez ostatnie 10 lat. No i jest ryzyko systemowe tego że to Ukraina no i by cena pszenicy się utrzymywała wysoko a to raczej mało realne imo.

Z moich typów:
Tech: LVC, DAT
BIO: SLV, OAT
Przemysł: MBR, STP
Games: TEN, 11B, CDR - tutaj na razie bez pozycji ale na oku
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: winio »

Z GPW ja polecam... GPW jako dywidendowe value (jak ktoś lubi). Fundamenty też bardzo dobre, bo zwiększyli obroty o dobre 50%. W dobie lokat 0% ludzie pójdą na giełdę. Z minusów - rząd chce ograniczyć handel prądem na TGE, co pośrednio uderza w GPW.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso »

Maro pisze: 17 mar 2021, 06:50
Besso pisze: 16 mar 2021, 21:32
ATH niee, miałem cenę w okolicach 267$ bodaj, już nie pamiętam dokładnie, bo zmieniłem strategię i ostatnio pozbyłem się wszystkich spółek z USA.
Nie znaczy to, że moje nastawienie do BABA się zmieniło. IMO to wciąż no-brainer, trzymać, nic nie ruszać, cierpliwie poczekać i będą wyniki.
Besso napisał byś coś więcej o strategii o nowej strategii i skąd zmiana? Od dawna byłeś long USA
Well, doprecyzowując nie mam zamiaru w 100% 'opuścić Stany'. Chcę kupić OGIG na margin, bo pieniądz jest tani i aż żal nie korzystać, a wycena OGIG też jest ok. ETF, bo nie chce mi się czytać tylu raportów, wolę się skupić na deep value w PL. Docelowo 100% kapitału na GPW/NC + margin na OGIG. Tak to sobie wymyśliłem.

Bardzo długo nie doceniałem GPW/New Connect pewnie jak większość osób z forum, bo giełdy w USA to zupełnie inna liga, ALE z czasem zacząłem zmieniać zdanie i powoli pcham kapitał na naszego rodzimego banana.

Dlaczego?

1. Mamy, jako osoby, które inwestowały w USA, przewagę w prowadzeniu reaserchu nad przeciętnym użytkownikiem Bankiera. Giełda w USA jest dużo bardziej rozwinięta, idzie za tym cała masa narzędzi do szukania dobrych spółek, strony typu gurufocus, markerscreener, ycharts i wszelkiej maści strony z analizami typu seekingalpha. Dzięki temu wiem więcej na co patrzyć, na co zwracać uwagę, nieocenione są też wpisy Tomka na blogu. Obserwuję dużo wskaźników i mogę je wykorzystać na polskiej giełdzie, gdzie nie oszukujmy się, dużo indywidualnych inwestorów patrzy na p/e, p/bv, a o altmanie, roic itd. nawet nie słyszały. Oczywiście to się zmienia i coraz więcej polskich inwestorów dokształca się i wychodzi również na zagraniczne rynki, ale myślę, że to wciąż moja przewaga nad przeciętnym Kowalskim na GPW - czyli lepszy reaserch.

2. Jest tanio, mój portfel ma obecnie p/e na poziomie w okolicach 5.

3. Nie ma dużej konkurencji. Duży gracz/fundusz/instytucja dostrzegając super spółkę często nie jest nawet w stanie zainwestować, bo nie ma płynności na spółce. W USA jest zgoła inaczej (oczywiście pomijając miliarderów i największe fundusze, które sa ograniczone do inwestowania w szerokie etfy i spółki z sp500), a rynek jest tak bardzo śledzony, że dużo ciężej na znalezienie okazji.

4. Zarabiamy (przynajmniej ja) w PLNach, więc odchodzi ryzyko walutowe (co nie jest big dealem, ale wciąż jakiś plus) + mamy przewagę analizując spółkę nad osobą z zagranicy - konferencje i q&a również w języku angielskim nie są u nas standardem. Poniekąd wpisuje się w 2 i 3 punkt. W każdym razie to też in plus.

5. Nie jestem dużym fanem wizjonerów. IMO super spółka z super przyszłością =/= super inwestycja, a mam wrażenie, że tak myśli większość osób inwestujących w Teslę i inne wynalazki z absurdalnymi wycenami. Tu można oczywiście polemizować i za 10 lat może się okazać, że nie mam racji, ale dla mnie dobra spółka z dobrą przyszłoscią po super/dobrej cenie = super inwestycja. Moje podejście do giełdy jest mocno inspirowane nauką Buffetta i Lyncha, a u nas łatwiej się szuka spółek, które wpisują się w ich wizję.

Dlatego od kilku miesięcy zwiększałem ekspozycję na GPW/NC. Na początku marca miałem 60% akcji w PL, 40% w mega capach z USA. Wciąż wierzę w spółki z giełdy w USA, które miałem (rozważałem też zamianę na small/mid capy), ale ostatecznie pójdę jednak w OGIG. Rozchodzi się tylko i aż o opportunity cost. Na ten moment mam 85% na GPW/NC, 15% cash i wystawione PUTy ITM na OGIG.

Może za pół roku zmienię zdanie, kto tam wie.. Zobaczymy jak mi będzie szło, na ten moment YTD około 9%, więc nie narzekam.
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Live o wszystkim

Post autor: jjtorpeda »

Dzięki, tylko problem z GPW jest taki że te deep value są przez lata nisko wyceniane i brak trendów długoterminowych więc trzeba mieć dobry timing jeszcze bardziej niż w USA, imo. No i market cap to często ~100mln pln a takie spółki ruszają się często nie z powodów fundamentalnych.

Natomiast trochę kapitału warto mieć na GPW choćby by mieć spokojną głowę o walutę, ale to raczej w spółkach z wig40, imo. No i trzeba pamiętać że nasz rynek to długoterminowo żart - kontrola KNF nie istnieje, prawie nie ma długoterminowych trendów wzrostowych, IR jest traktowany jako zło konieczne. I każda władza traktuje giełdę jako zło konieczne a PLN idą w nieruchomości nie giełdę.
Zobaczcie co się na ALE stało - lockup 180 dni od IPO a juz sypią xD No i insider trading kwitnie - MAB np. czy JSW w listopadzie.

A i w USA też może być tanio i dobrze, ostatnio kupiłem niezłą spółkę która ma P/E=3 NTM ;)


*Pinduoduo Overtakes Alibaba to Become China's Largest E-Commerce Company
Imo zawrotka nieuchronna, a PDD nawet nie ma CFO xD
Awatar użytkownika
Wickedfox
Stały bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:45
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wickedfox »

Dokładnie co z tego, że w PL P/E jest nisko jak nie ma kasy żeby pchać akcje tych spółek do góry.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso »

jjtorpeda pisze: 17 mar 2021, 12:12 No i trzeba pamiętać że nasz rynek to długoterminowo żart - kontrola KNF nie istnieje, prawie nie ma długoterminowych trendów wzrostowych, IR jest traktowany jako zło konieczne. I każda władza traktuje giełdę jako zło konieczne a PLN idą w nieruchomości nie giełdę.
Zobaczcie co się na ALE stało - lockup 180 dni od IPO a juz sypią xD No i insider trading kwitnie - MAB np. czy JSW w listopadzie.
Wiesz, coś za coś. Wiadomo, że amerykański rynek jest dojrzalszy, a co za tym idzie lepiej uregulowany, ale kwiatki się zdarzają. Jeśli dobrze pamiętam Lehman Brothers mieli rating AAA chwilę przed upadkiem. Due diligence trzeba zrobić samemu, sprawdzić managment itd. Wtedy decydujesz, czy taki NNOX/EH, to scum, czy nie. Analogicznie na naszym rynku.


Wickedfox pisze: 17 mar 2021, 12:55 Dokładnie co z tego, że w PL P/E jest nisko jak nie ma kasy żeby pchać akcje tych spółek do góry.
WIG vs SPX za ostatni rok:
Screen Shot 2021-03-17 at 13.54.56.png
Screen Shot 2021-03-17 at 13.54.56.png (135.39 KiB) Przejrzano 8711 razy
WIG vs SPX za ostatnie 20 lat:
Screen Shot 2021-03-17 at 13.55.42.png
Screen Shot 2021-03-17 at 13.55.42.png (148.06 KiB) Przejrzano 8711 razy


Nie musisz podbijać świata innowacyjnymi technologiami, żeby zarabiać z grubsza tak samo na naszym rynku.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Tyle, że na SPX widzę stabilny trend, a na WIG huśtawkę. Więc nie stawiałbym tutaj znaku równości.
Inne momenty wejścia i okaże się, że na WIG jesteś na minusie, a na SPX na dużym plusie.
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Live o wszystkim

Post autor: jjtorpeda »

Ale ja wiem że NNOX, EH to zarówno scam jak i scum i ich nie miałem w portfelu ;)

Jak tak arbitralnie wybierasz sobie momenty startu to może popatrzmy na względny performance, shall we?
koyfin_20210317_021855992.png
koyfin_20210317_021855992.png (206.89 KiB) Przejrzano 8689 razy
Jestesmy na poprzednim dołku więc teraz albo nigdy ;)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Wojtas pisze: 17 mar 2021, 14:15 Tyle, że na SPX widzę stabilny trend, a na WIG huśtawkę. Więc nie stawiałbym tutaj znaku równości.
Inne momenty wejścia i okaże się, że na WIG jesteś na minusie, a na SPX na dużym plusie.
wystarczy zobaczyć co się dzieje dziś:
SP500 -0,4%
Nasdaq100 -0,9%
wig20 -3%

nieprzypadkowo mówi się że jak wall steet kichnie, to wig łapie przeziębienie :-)
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso »

jjtorpeda pisze: 17 mar 2021, 14:22 Ale ja wiem że NNOX, EH to zarówno scam jak i scum i ich nie miałem w portfelu ;)
Rzuciłem tylko tickerami jako argument, że koniec końców najważniejszy jest własny research.

Czy ogólnie rzecz biorąc w Stanch jest bezpieczniej inwestować? Tak, nie ma wątpliwości, ale jeśli wybieram starannie spółkę na GPW, mam zaufanie do zarządu, to KNF nie jest mi w ogóle potrzebne i ich kontrole. Słowem nie przykładam dużej wagi do bezpieczeństwa całej giełdy przy wyborze, gdzie będę inwestował.
jjtorpeda pisze: 17 mar 2021, 14:22 Jak tak arbitralnie wybierasz sobie momenty startu to może popatrzmy na względny performance, shall we?

koyfin_20210317_021855992.png

Jestesmy na poprzednim dołku więc teraz albo nigdy ;)
Wojtas pisze: 17 mar 2021, 14:15 Tyle, że na SPX widzę stabilny trend, a na WIG huśtawkę. Więc nie stawiałbym tutaj znaku równości.
Inne momenty wejścia i okaże się, że na WIG jesteś na minusie, a na SPX na dużym plusie.
Gwoli ścisłości wrzuciłem wykresy, żeby pokazać, że u nas też można zarabiać. (wow, naprawdę Besso?) W Japonii też można zarabiać, a Nikkei pewnie wygląda dużo gorzej.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Besso pisze: 17 mar 2021, 11:40
Maro pisze: 17 mar 2021, 06:50

Besso napisał byś coś więcej o strategii o nowej strategii i skąd zmiana? Od dawna byłeś long USA
Well, doprecyzowując nie mam zamiaru w 100% 'opuścić Stany'. Chcę kupić OGIG na margin, bo pieniądz jest tani i aż żal nie korzystać, a wycena OGIG też jest ok. ETF, bo nie chce mi się czytać tylu raportów, wolę się skupić na deep value w PL. Docelowo 100% kapitału na GPW/NC + margin na OGIG. Tak to sobie wymyśliłem.

ostatnio zaobserwowałem że sporo inwestorów wybiera przeciwną ścieżkę i porzuca GPW na rzecz parkietów zagranicznych . O przypadku takim jak Twój pierwszy raz słyszę. Nie chodzi mi o inwestowanie na GPW jako takie, bo sam to robię, ale o porzuceniu rynku USA całkowicie na rzecz GPW. Myślę że czeka Cię sporo frustracji i rozczarowań po drodze :-)
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso »

arku pisze: 17 mar 2021, 15:01
Wojtas pisze: 17 mar 2021, 14:15 Tyle, że na SPX widzę stabilny trend, a na WIG huśtawkę. Więc nie stawiałbym tutaj znaku równości.
Inne momenty wejścia i okaże się, że na WIG jesteś na minusie, a na SPX na dużym plusie.
wystarczy zobaczyć co się dzieje dziś:
SP500 -0,4%
Nasdaq100 -0,9%
wig20 -3%

nieprzypadkowo mówi się że jak wall steet kichnie, to wig łapie przeziębienie :-)
Dziś u nas sponsorem zjazdu jest Covid i potencjalny lockdown całego kraju. Mam nadzieje, że jeszcze spadnie na dniach i wypełnie portfel pod korek.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Besso pisze: 17 mar 2021, 15:05
arku pisze: 17 mar 2021, 15:01

wystarczy zobaczyć co się dzieje dziś:
SP500 -0,4%
Nasdaq100 -0,9%
wig20 -3%

nieprzypadkowo mówi się że jak wall steet kichnie, to wig łapie przeziębienie :-)
Dziś u nas sponsorem zjazdu jest Covid i potencjalny lockdown całego kraju. Mam nadzieje, że jeszcze spadnie na dniach i wypełnie portfel pod korek.
z ciekawości co kupujesz na naszym bananie?
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso »

arku pisze: 17 mar 2021, 15:05
Besso pisze: 17 mar 2021, 11:40

Well, doprecyzowując nie mam zamiaru w 100% 'opuścić Stany'. Chcę kupić OGIG na margin, bo pieniądz jest tani i aż żal nie korzystać, a wycena OGIG też jest ok. ETF, bo nie chce mi się czytać tylu raportów, wolę się skupić na deep value w PL. Docelowo 100% kapitału na GPW/NC + margin na OGIG. Tak to sobie wymyśliłem.

ostatnio zaobserwowałem że sporo inwestorów wybiera przeciwną ścieżkę i porzuca GPW na rzecz parkietów zagranicznych . O przypadku takim jak Twój pierwszy raz słyszę. Nie chodzi mi o inwestowanie na GPW jako takie, bo sam to robię, ale o porzuceniu rynku USA całkowicie na rzecz GPW. Myślę że czeka Cię sporo frustracji i rozczarowań po drodze :-)
Znaczy, żeby nie było, nie porzucam Stanów w całości - przesiadam się na OGIG, żeby bardziej skupić się na PL. Na GPW nie jestem świeży, więc mniej więcej wiem z czymś to się je i być może zmienię zdanie. Wyniki w dłuższym okresie zweryfikują.


arku pisze: 17 mar 2021, 15:08 z ciekawości co kupujesz na naszym bananie?
Np. MRC, AGL, KBJ, SKH. Wszystkie już mam w portfelu, będę doważał przy większych spadkach.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Besso pisze: 17 mar 2021, 15:13
arku pisze: 17 mar 2021, 15:05

ostatnio zaobserwowałem że sporo inwestorów wybiera przeciwną ścieżkę i porzuca GPW na rzecz parkietów zagranicznych . O przypadku takim jak Twój pierwszy raz słyszę. Nie chodzi mi o inwestowanie na GPW jako takie, bo sam to robię, ale o porzuceniu rynku USA całkowicie na rzecz GPW. Myślę że czeka Cię sporo frustracji i rozczarowań po drodze :-)
Znaczy, żeby nie było, nie porzucam Stanów w całości - przesiadam się na OGIG, żeby bardziej skupić się na PL. Na GPW nie jestem świeży, więc mniej więcej wiem z czymś to się je i być może zmienię zdanie. Wyniki w dłuższym okresie zweryfikują.


arku pisze: 17 mar 2021, 15:08 z ciekawości co kupujesz na naszym bananie?
Np. MRC, AGL, KBJ, SKH. Wszystkie już mam w portfelu, będę doważał przy większych spadkach.
to mam nadzieję że MRC już nie uda Ci się doważyć, bo mam bardzo dużą część portfela w tych papierach i liczę że spadki już za nami i ruszymy w końcu w kierunku testowania ATH. :-)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Besso pisze: 17 mar 2021, 15:13
Znaczy, żeby nie było, nie porzucam Stanów w całości - przesiadam się na OGIG, żeby bardziej skupić się na PL. Na GPW nie jestem świeży, więc mniej więcej wiem z czymś to się je i być może zmienię zdanie. Wyniki w dłuższym okresie zweryfikują.
życzę w takim razie powodzenia, największa bolączka GPW dla mnie to brak płynności, nieuczciwe insajerskie zagrywki. brak zawansowanych instrumentów typu opcje. Ale zarabiać się da, za zeszły rok wykręciłem 140% na portfelu akcji GPW.
ODPOWIEDZ