Giełda polska - dyskusje

Od Tokio i Seulu, przez Hongkong i Singapur, aż po Kuala Lumpur, ale też cała Europa (w tym Polska) i rynki wschodzące.
domi
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 14 mar 2021, 12:52
Tu mieszkam: Świat

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: domi »

Pamiętam, że Altus TFI też robił podobne wezwanie. Tam była wyznaczona ilość do skupu i jak się zapisałeś to potem proporcjonalnie był skup i wymiana na gotówkę.
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: jjtorpeda »

Hubert pisze: 23 mar 2021, 14:42 Jak wezwanie ? Przecież w wezwaniu musieli by kupić wszystkie akcje więc raczej to zwykły buyback.
Będzie wezwanie i prezesunio też weźmie udział więc redukcja będzie >90% - imo to prawie wałek i spółka spalona, będę uciekał z reszty pozycji ale oczywiście każdy zrobi jak uważa.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Hubert »

Nie za bardzo rozumiem czego zdecydowali się na wezwanie a nie na buyback no ale cena w wezwaniu nie mniej niż 400 i nie więcej niż 700 więc nawet tutaj jest miejsce na arbitraż :) Dla nas to dobra wiadomość że prezes chce skupić akcje znaczy że wieży w swoją firmę. Teraz kurs się ustabilizował i raczej jakiś szalonych ruchów na tej spółce nie będzie bo nie ma do tego katalizatra( przynajmniej ja go na razie nie widzę ) ale myśle jak ktoś szuka 15 % średniorocznie przez następne 3 lata to jest całkiem fajna okazja przy małych wahaniach.

edit
Właśnie podnieśli cenę w wezwaniu od 500 :)
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Maro »

Ma ktoś PZU w portfelu, albo myśli o kupnie?
1. Powrót do wypłaty dywidendy
2. Stabilny biznes
3. Spółka sie dywersyfikuje: ubezpieczenia, fundusze, pakiety zdrowotne, wchodzą w karty sportowe
Spółka skarbu Państwa wiec może w każdej chwili zająć się ratowaniem kopalni czy tam handlem maseczkami (nie ważne czym wiecie o co chodzi)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: winio »

Ja się jednak trochę obawiam zapędów władzy co do państwowych spółek. Niestety.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Ostap_Bender »

Jak dla mnie czas na zakup PZU był w zeszłym roku zanim jeszcze pokazało się info o dywidendzie.
Poza tym to sasinoza unikałbym w miarę możliwości. Wolałbym chyba niemieckiego allianza równiez solidna polityka dywidendowa i taki sam profil działalności.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Q'bot »

A ja poproszę by ktoś mi wybił z głowy zakup Allegro, bo moja główna teza inwestycyjna zabrzmiałaby 'Bo spadło" ;P
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: CzyDe »

Spadło bo były powody, żeby spadło. Czemu ma urosnąć? Od czasu IPO zwiększyła się podaż (znowu udziałowcy sprzedali pakiet akcji) a już wtedy mówiło się, że drogie to Allegro, Amazon wszedł do Polski, ew short-term można próbować szukać pozytywów w lockdownie.
Chociaż w okolicach ceny z IPO (43zł) chętnie bym kupił, a najchętniej tak z 10-20% niżej ;)
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Thorwald »

Moim zdaniem Allegro to gasnący biznes.
Od lat Allegro podwyższa opłaty i teraz coraz więcej osób wycofuje się z handlu na Allegro, bo zabijają ich opłaty. Ostatni raz jak coś tam chciałem sprzedać to chcieli prawie 10%. Teraz nic już nie sprzedaję na Allegro tylko na OLX gdzie można sprzedawać bez opłat. Jak OLX podniesie opłaty to powstanie nowy darmowy portal.
Zachłanność nowych właścicieli Allegro, konkurencja ze strony darmowych portali i rywalizacja z Amazonem wykończy Allegro.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: korver »

Ma ktoś z Was szersze pojęcie nt. spółek biotechnologicznych z GPW/NC? Chcę nieco zawęzić swoją pozycję na ten sektor, a zbyt wiele spółek mi się podoba :) szukam 2-3 faworytów na dłuższy termin. Żeby nic nie sugerować to bez konkretnych tickerów z mojej strony. Co macie w portfelu, że tak wścibsko zapytam. :)
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: mlubinski »

korver pisze: 29 mar 2021, 13:58 Ma ktoś z Was szersze pojęcie nt. spółek biotechnologicznych z GPW/NC? Chcę nieco zawęzić swoją pozycję na ten sektor, a zbyt wiele spółek mi się podoba :) szukam 2-3 faworytów na dłuższy termin. Żeby nic nie sugerować to bez konkretnych tickerów z mojej strony. Co macie w portfelu, że tak wścibsko zapytam. :)
ja z biotechu/medtechu mam tylko:
Medinice
MedApp

Medinice tak długo jak będą dowozić, to będę trzymał
MedApp to będę się zastanawiał co dalej, jak rozstrzygnie się temat FDA :)
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: jjtorpeda »

Kurde ja się wyleszczyłem z ICE za 22 zeta i teraz czekam na korektę i się nie doczekam. W ogóle oni coś istotnego zrobili od października że tak urosło?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: winio »

Mnie wyleszczył jakiś czas temu stoploss z MLS (za 117 pln, kupiłem za 116), aktualnie jest powyżej 150 - tak bywa.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Q'bot »

Heliosze wrzuciły coś o CD Zgredzie:



Trzymam sobie dalej, w sumie na tyle skromna pozycja, że będę mógł dobrać gdyby spadło poniżej zera - a, że już prawie wcale nie mam pozycji na GPW, więc dla zasady niech sobie leży ;P
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: mlubinski »

jjtorpeda pisze: 02 kwie 2021, 14:01 Kurde ja się wyleszczyłem z ICE za 22 zeta i teraz czekam na korektę i się nie doczekam. W ogóle oni coś istotnego zrobili od października że tak urosło?
była ostatnio rekomendacja analityków odnośnie ceny docelowej na poziomie 45+, więc widać że jakiś tam progress w tematach okołoprojektowych jest i super, że rynek docenia (chociaż trzeba uważać na wolumen, bo na razie szału nie ma) :)
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: jjtorpeda »

mlubinski pisze: 08 kwie 2021, 22:43
jjtorpeda pisze: 02 kwie 2021, 14:01 Kurde ja się wyleszczyłem z ICE za 22 zeta i teraz czekam na korektę i się nie doczekam. W ogóle oni coś istotnego zrobili od października że tak urosło?
była ostatnio rekomendacja analityków odnośnie ceny docelowej na poziomie 45+, więc widać że jakiś tam progress w tematach okołoprojektowych jest i super, że rynek docenia (chociaż trzeba uważać na wolumen, bo na razie szału nie ma) :)
Chyba rekomendacja byla pod emisję, bo poszło info że emitują ponad 1mln akcji, czyli ~15% mkt cap - typowy banan...

I tak ogólnie ich model biznesowy zakłada jakieś powtarzające się przychody z tytułu patentów - w sensie sami zrobią komercjalizację - czy tylko liczą że ich przejmie jakiś duży gracz?

Jeszcze mam pytanie czy ktoś z was inwestuje w spólki na wczesnym etapie rozwoju - normalnie to trzeba wyłożyć nominalnie sporo kasy, więc to nie dla mnie jeśli bym chciał mieć odpowiednią ekspozycję w stosunku do całego portfela, ale znalazłem na GPW Venture Inc, które ma chyba ciekawe portfolio.

W zarządzie siedzą m in ludzie z LVC więc raczej znają się na rzeczy. Ich portfolio to m in Infermedica czy Intelliseq które wydają się mieć fajny potencjał, pełne portfolio:
https://www.ventureinc.com/pl/portfolio-2/
Zastanawiam się czy nie byłoby warto mieć ekspozycję na PL startupy tech/med zbudowaną w taki sposób?
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: mlubinski »

no na razie dajmy im skomercjalizować te projekty co mają w pajplajnie - jak się uda, to przyjdzie czas na dywagacje co się z nimi zadzieje :-) ale first things first. na razie jest ryzyko, ale również potencjalnie wysoka nagroda :)
W zarządzie siedzą m in ludzie z LVC więc raczej znają się na rzeczy. Ich portfolio to m in Infermedica czy Intelliseq które wydają się mieć fajny potencjał, pełne portfolio:
https://www.ventureinc.com/pl/portfolio-2/
Zastanawiam się czy nie byłoby warto mieć ekspozycję na PL startupy tech/med zbudowaną w taki sposób?
mi te wehikuły śmierdzą z daleka. lepiej chyba skupić się na selekcjonowaniu pojedynczych spółeczek z ekspozycją na technologię.
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: mlubinski »

tak ostatnio obserwuję, że czar Januarego Ciszewskiego na giełdzie prysnął, i już "ulica" nie siorbie łapczywie jego stonksów które wchodzą przez odwrotne przejęcia (vide Ekipa = bba, czy ostatnio SAule = blumberg. jestem ciekaw czy to się zmieni, czy już totalnie ma wywalone na ulice i po prostu spija śmietanę gruby z leszczy :)
Mah
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:57

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Mah »

Draw Distance (DDI) - spółka już była tutaj wspominana jako tania i perspektywiczna.

https://www.gram.pl/artykul/przekroj-pr ... owy-studia
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: mlubinski »

Mah pisze: 20 kwie 2021, 09:10 Draw Distance (DDI) - spółka już była tutaj wspominana jako tania i perspektywiczna.

https://www.gram.pl/artykul/przekroj-pr ... owy-studia
wielkie dzięki kolego! zabieram się za czytanie, szczególnie że mam w portfelu - trochę nieruchawa ta spółka do tej pory, ale liczę na to że to się zmieni (zanim nas czogłi odwiedzą na granicy) :)
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Thorwald »

Patrzę sobie na wskaźniki spółki Action na GPW po wynikach za 1 kwartał 2021.
C/Z=1.11, C/ZO=1.31, Altman =AAA, ROE=63%, ROA=33%,
Przychody ze sprzedaży 525 mln +12.35% r/r, Zadłużenie ogólne =0,47

Czego nie widzę, że cena akcji jest tak niesamowicie tania ?
Wiem, że był jakaś sprawia z długiem i obligacjami, ale to już jest jak rozumiem za spółką. Dług wzrósł z 0 na 0,47 i chyba sprawa jest załatwiona. Wskaźniki podawałem dla 1 kwartału 2021, a nie 4 kwartału 2020 gdzie były zdarzenia jednorazowe.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: Hubert »

Marek to ma w portfelu i mnie nagonił więc mam i ja hehe . Ale nic o tej spółce nie wiem polegam w 100% na Marka dogłębnej analizie miękkiej :):):)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: winio »

Ma ktoś pomysł co się dzisiaj stało z papierami BOŚ? +10% w ciągu dnia i skończyły na czerwono.
Dodatkowo potężny wolumen w tym tygodniu, chyba nawet rekordowy.
tomasz_augustynowicz
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 mar 2021, 20:06
Tu mieszkam: WWA

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: tomasz_augustynowicz »

GPW wybija się ponad wieloletnie ATH więc może i tutaj pojawi się trochę okazji inwestycyjnych
https://jakoszczedzacnagieldzie.pl/wig- ... -w-kosmos/
tomasz_augustynowicz
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 mar 2021, 20:06
Tu mieszkam: WWA

Re: Giełda polska - dyskusje

Post autor: tomasz_augustynowicz »

ODPOWIEDZ