Przepływy pieniężne, ocena stabilności.

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
NotYet
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2022, 11:57
Tu mieszkam: PL

Przepływy pieniężne, ocena stabilności.

Post autor: NotYet »

Cześć,
w formie ćwiczenia wybieram różne spółki i analizuje ich sprawozdania finansowe. Aktualnie analizie poddaje Twilio (TWLO).

1) Analizując przepływy pieniężne, nie rozumiem pewnej kwestii dotyczącej przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Jak interpretować praktycznie zerowe przepływy pieniężne z działalności operacyjnej? Co pochłania wszystkie przychody, że przepływy z działalności operacyjnej są niemal zerowe. Omawiana firma się rozwija i reinwestuje pieniądze. Osobiście spodziewałbym się wzrostu z działalność operacyjnej, która w połączeniu z dodatnimi przepływami z działalności finansowej, finansowałyby działalność inwestycyjną. Czy w przypadku firm niegenerujących zysku i szybko się rozwijające zerowe przepływy operacyjne są normalne? Jak interpretować powyższą sytuację?

Obrazek

2) Jak najlepiej badać stabilność finansową spółek technologicznych, które nie generują zysku?

Czy do podanych niżej wskaźników można coś dodać?

Wskaźniki
  • Altman Z-Score
  • Ohlson O-Score
  • bieżące aktywa / bieżące pasywa
Jak najlepiej sprawdzić czy dana spółka spłaca swoje zobowiązania, a nie np. spłaca zobowiązania nowymi kredytami?
lenon
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Przepływy pieniężne, ocena stabilności.

Post autor: lenon »

To znaczy, że póki co firma nie jest w stanie generować żadnej wartości (equity).

Patrząc na cash flow statement musisz jednocześnie patrzeć na income statement. Tak na szybko - firma ponosi duże koszty związane z inwestycjami w środki trwałe i jednocześnie dużym kosztem jest wynagrodzenie w formie RSU lub opcji na akcje (SBC - stock-based compensation). Te i inne koszty przewyższają przychód, więc masz ujemny net income. Ten sam ujemny net income jest otwierającą pozycją w częśći CFO. Zarówno deprecjacja/amortyzacja jak i SBC to są tzw non-cash expenses (bo opcji/RSU nie wypłaca się 'na rękę'), które w cash flow statement są spowrotem dodawane do CFO.
Amortyzacja/deprecjacja jest normalnym zjawiskiem, z SBC różnie bywa. Część firm w ten sposób sztucznie pompuje CFO (plus w operating activities bo to nie jest koszt gotówkowy, minus w financing activities po kilku latach w momencie vestingu)

Interpretacja tego co się dzieje zależy od rodzaju spółki - tu mamy taki typowy hyper-growth - wykładniczo zwiększają sprzedaż, biznes generuje straty, które również rosną wykładniczo. Rosnące straty finansują poprzez coraz większą emisję różnego rodzaju praw do akcji (SBC zamiast wynagrodzenia 'w gotówce'), a nie długu (bo prawdopodobnie nie mają wystarczającego ratingu). Albo kiedyś zaczną generować zyski albo to wszystko się zawali jak wyemitują pierdyliard akcji i inwestorzy stracą cierpliwość (kurs poleci 90% w dół -> odcięcie od finansowania przez SBC -> bankructwo).
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 423
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Przepływy pieniężne, ocena stabilności.

Post autor: Ostap_Bender »

Pozwole sobie podlinkowac swoj podobny watek:
viewtopic.php?t=70

Te liczby plynace z stock based compensation czasem robia wrazenie - widzialem dobre spolki growth ktore na RSU/SBC przeznaczaly okolo 1/6, 1/7 revenue w danym roku!

Model rozwoju spolek tpyu growth czesto wyglada w nastepujacy sposob:
1. Stworz pomysl w niszy w ktorej nie ma konkurencji
2. Uzyskacj finansowanie od venture capital, rozwijaj produkt, oferuj RSU aby przyciagnac najlepszych pracownikow.
3. Zwiekszaj revenue dzialajac na ujemnych marzach operacyjnych. Buduj siatke tzw. early adapters wsrod klientow. Optyymalizuj produkt.
4. Wejdz na gielde. Pozyskana kase laduj w 3.
5 W razie potrzeby przeprowac kolejne emisji akcji na pokrycie obecnych zobowiazan wzgledem wczesniejszych pracownikow i na dalszy rozwoj
6. W tym momencie powinienes miec wystarczajaca ilosc klientow, marke i calkiem dojrzaly produkt. Czas na zwiekszanie cen swoich produktow ktore beda do przelkniecia dla obecnych klientow enterprise.
7. Osiagnij dodatni EPS, nikt Ci nie zarzuca juz bycie spolka zombie.
8. Powtarzaj do momentu nasycenia rynku i stania sie spolka value. Oczekuj zakupu przez Buffeta.

Polecam w tym miejscu nie inwestycyjna ksiazke Petera Thiela (ktory ma na koncie stworzenie Paypala, Palantira i czegos jeszcze):


I tutaj pojawia sie clue spolek typu growth:
Wszystko jest fajnie dopoki na rynku jest plynnosc i mozna sobie latami optymalizowac produkt wypuszczajac co jakis czas nowe emisje akcji (albo zaciagajac dlug). Niech kazdy sobie odpowie na pytanie co sie dzieje z wycenami dla modelu DCF gdy FED podnosi stopy
NotYet
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2022, 11:57
Tu mieszkam: PL

Re: Przepływy pieniężne, ocena stabilności.

Post autor: NotYet »

Dzięki za odpowiedzi. Znacząco rozjaśniło mi to wiedze, co do tego typu spółek.
ODPOWIEDZ