Opcje a dywidendy

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
PiotrVSA
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2022, 12:41
Tu mieszkam: Warszawa

Opcje a dywidendy

Post autor: PiotrVSA »

Cześć,

mam pytanie - czy posiadając aktywną opcję na akcje spółki dywidendowej lub ETF distributing w momencie gdy jest termin wypłacania dywidendy, to czy tę dywidendę dostaje się na rachunek, czy w przypadku opcji w ogóle nie ma czegoś takiego jak wypłata dywidendy i dotyczy to tylko akcji lub ETFów dystrybucyjnych?

Dziękuję za odpowiedź i przepraszam, jeśli pytanie zupełnie od czapy, ale w necie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Opcje a dywidendy

Post autor: buk0f »

Z opcji nie ma dywidendy. Dodatkowo w dniu odcięcia dywidendy korygowana jest cena opcji.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Opcje a dywidendy

Post autor: lenon »

Ja bym nawet powiedział, że dywidenda jest uwzględniona w cenie opcji od początku istnienia kontraktu opcyjnego. Np za put, który wygasa po dacie ex-dividend trzeba będzie zapłacić więcej, właśnie o wartość dywidendy.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Opcje a dywidendy

Post autor: kuba »

Nie do końca się zgadzam z przedmówcami, więc pozwolę sobie na maly komentarz.
buk0f pisze: 28 mar 2022, 11:30 Z opcji nie ma dywidendy. Dodatkowo w dniu odcięcia dywidendy korygowana jest cena opcji.
Posiadaczowi opcji nie przysługuje dywidenda - tu pełna zgoda. Natomiast w dniu odcięcia dywidendy nic się z ceną opcji nie dzieje i zaraz opiszę dlaczego.
lenon pisze: 28 mar 2022, 11:38 Ja bym nawet powiedział, że dywidenda jest uwzględniona w cenie opcji od początku istnienia kontraktu opcyjnego. Np za put, który wygasa po dacie ex-dividend trzeba będzie zapłacić więcej, właśnie o wartość dywidendy.
To się zgadza. Jeśli spółka wypłaca co kwartał dywidende, to co do zasady wiemy kiedy ta dywidenda będzie wypłacona i ile będzie wynosić. Więc jesteśmy w stanie uwzględnić to w wycenie opcji.

Natomiast jeśli spółka* wypłaci dodatkowa dywidendę (np. płaci 4 razy w roku $0.25, ale postanowiła wypłacić dodatkowe $0.50 jednorazowo), to wtedy strike opcji które wygasają po ex-date** jest korygowany o wartość tej dodatkowej dywidendy.

* - nie jestem pewien jak to się ma w przypadku ETFa, który płaci dywidendy w różnych wysokościach, trzeba by doczytać
** - w sumie to nie wiem, czy wtedy strike zmienia się dla wszystkich serii czy tylko najbliższych... Nigdy ta wiedza nie była mi potrzebna ;)
ODPOWIEDZ