Licencje a ich przydatność

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
xadix
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2022, 13:46
Tu mieszkam: Warszawa

Licencje a ich przydatność

Post autor: xadix »

Cześć,

czy ktoś z użytkowników forum dysponuje licencjami np. maklerską, doradcy inwestcyjnego (DI), a może CIIA (szwajcarska) bądź CFA?

Interesuje mnie w jaki sposób nauka do następujących licencji (bądź innych o których nie wspomniałem lub zwyczajnie nie jestem świadom istnienia) czy też ich zdobycie przyczyniła się do poprawy bycia zwyczajnie lepszym inwestorem?

Krótka piłka - warto / niewarto się w to pchać?
Duży to jest effort (zdobycie licencji) np. bez posiadania backgroundu finansowego / ekonomicznego w stosunku do korzyści?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: winio »

W sumie ciekawe pytanie. Stosunek zysku do ceny pewnie mocno zależy od tego, czy zamierzasz pracować w tym zawodzie (wtedy jest to pewnie warunek konieczny) czy inwestować 'amatorsko' swoje oszczędności. W tym drugim przypadku z kolei zależy ile ich masz (im więcej tym bardziej, o ile w ogóle).
xadix
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2022, 13:46
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: xadix »

A czy przypadkiem Tomek (włodarz) nie jest posiadaczem licencji CFA?
Tomku, moglbys podzielic sie swoimi przemysleniami?
leszekw
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2021, 11:55
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: leszekw »

xadix pisze: 23 sty 2022, 13:50 Cześć,

czy ktoś z użytkowników forum dysponuje licencjami np. maklerską, doradcy inwestcyjnego (DI), a może CIIA (szwajcarska) bądź CFA?

Interesuje mnie w jaki sposób nauka do następujących licencji (bądź innych o których nie wspomniałem lub zwyczajnie nie jestem świadom istnienia) czy też ich zdobycie przyczyniła się do poprawy bycia zwyczajnie lepszym inwestorem?

Krótka piłka - warto / niewarto się w to pchać?
Duży to jest effort (zdobycie licencji) np. bez posiadania backgroundu finansowego / ekonomicznego w stosunku do korzyści?
Jeżeli chodzi o licencję maklerską czy doradcy inwestycyjnego, to jako inwestorowi indywidualnemu raczej Ci się nie przydadzą w inwestowaniu i na pewno nie poprawią Twojej stopy zwrotu. Podejrzewam że CIIA i CFA też nie za bardzo. Jeżeli ktoś jest kompletnie zielony to nauczy się podstaw odnośnie rodzajów instrumentów finansowych czy ogólnych zasad działania rynków finansowych. Ale jest też dużo wiedzy specjalistycznej np techniki notowań giełdowych, matematyka finansowa czy prawo dotyczące spółek i zasad obrotu giełdowego,. Aczkolwiek można poznać fajnych ludzi np w ZMID (ja tam robiłem kurs maklerski). Natomiast jeżeli chcesz się związać z branżą finansową zawodowo, to posiadanie licencji będzie niezbędne. Oczywiście czym bardziej zaawansowanej tym lepiej. Na maklera czy doradcę nie jest bardzo trudno zdać, co nie znaczy że nie trzeba się solidnie przygotować. Tak z marszu raczej nie ma szans za dużo jest wiedzy specjalistycznej i drobnych niuansów odnośnie samej strategii zdawania:). Natomiast CIIA i CFA to już głębsza woda.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: Thorwald »

leszekw pisze: 25 sty 2022, 09:14 Na maklera czy doradcę nie jest bardzo trudno zdać, co nie znaczy że nie trzeba się solidnie przygotować.
To dużo się zmieniło. Pamiętam jak był pierwszy egzamin na doradcę inwestycyjnego w Polsce w 1993r. Podeszło circa 50 chyba głównie maklerów do egzaminu i zdało 2. Potem był problem, bo fundusze miały obowiązek posiadania doradcy, a było dwóch, a potem trzech w całej Polsce. Chyba, że mnie pamięć zawodzi. Ale to dawne czasy.
xadix
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2022, 13:46
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: xadix »

leszekw, a podszedles do zdania licencji maklerskiej finalnie?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: Tomek »

Ja też mam podobne zdanie, a mianowicie – w inwestowaniu indywidualnym nawet CFA będzie mało przydatny. Dużo tam tematów związanych z etyką, z corporate governance, z fixed income, sporo statystyki, liczenia, dyskontowania przepływów etc.

Jeśli chcesz robić karierę w branży inwestycyjnej, zwłaszcza międzynarodowo – CFA będzie bardzo bardzo przydatny, bo otworzy wiele drzwi. Natomiast obawiam się, że w przypadku indywidualnego inwestora, ani to specjalnie niczego nie da, ani nie poprawi zysków. Jak masz czas i ochotę, to oczywiście nauka tego materiału nie zaszkodzi, ale namacalnych efektów raczej z tego nie będzie.
xadix
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2022, 13:46
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: xadix »

Dziękuje Tomku za odpowiedź.

A Ty nie potrzebowałeś wlanie zrobić CFA aby moc profesjonlanie zarządzac swoimi funduszami?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Licencje a ich przydatność

Post autor: Tomek »

Nieee, nie ma takiej potrzeby. Ja uczyłem się do CFA sam dla siebie, żeby zdobyć trochę wiedzy takiej, jaką mają wszyscy maklerzy pracujący dla międzynarodowych instytucji, bo po prostu nie chciałem od nich odstawać. Dlatego przerobiłem dość gruntownie cały ten materiał, nawet zapisałem się na egzamin; ale w międzyczasie wyjechałem do Hongkongu i do tego egzaminu finalnie nie podszedłem.

Jakoś specjalnie nawet tego nie żałuję, bo z perspektywy tych kilku lat mogę szczerze powiedzieć, że taki certyfikat do niczego by mi się nie przydał. Nigdy nie wiązałem swojej kariery z żadną korporacją finansową i nie mam zamiaru tego robić, więc to byłby tylko dyplom wiszący na ścianie i nic więcej. Nawet bym nie miał okazji wpisać sobie tego do CV, bo... nigdy nie wysyłałem nikomu żadnych CV :)
ODPOWIEDZ