Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Moje pytanie można skrócić do pytania "Jak będzie się kształtował WIBOR przez najbliższe 5 lat ?".
Mi się wydaje, że powinien przez najbliższy rok dalej rosnąć, potem rok postoju, a potem spadek.
Chętnie usłyszę wasze zdanie forumowicze.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Rynek widzi gwaltowy wzrost stop w stanach i obnizki stop/lekko spadajaca inflacje od 2024. W poslce bedzie pewnie podobnie (+ czynnik ryzyka bo mamy swoj FED :)). Na ten moment rynek wycenia polskie obligacje (a wiec dlugotrwale stopy procentowe) na okolo 5%.
W takim wariancie zmienna stopa bylaby wedlug mnie lepszym rozwiazaniem.

Natomiast jesli zrealizuje sie scenariusz Turcji (ze wzgledu na bledna polityke monetarna, problemy wywolane fala uchodzcow albo dlugotrwale skutki wojny na wschodniej granicy) to kkazdy by chcial miec kredyt na stala stope :))
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Z innej strony: dzisiaj nastapilo yield inversion na 2/10years
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

Ostap_Bender pisze: 29 mar 2022, 22:24 Z innej strony: dzisiaj nastapilo yield inversion na 2/10years
Ja widzę

10-2 Year Treasury Yield Spread
0.06% for Mar 29 2022
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Wczoraj na chwile przebilo 0. ZObaczymy co dalej :)
Expata2
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:19
Tu mieszkam: London

Re: Live o wszystkim

Post autor: Expata2 »

Dostałem maila z IB odnośnie ruskich akcji (adr). Wojna się nie skończy do póki majątek nie przejdze we właściwe ręce. Ciekawe kto to przejmnie po taniości?
Tłumaczenie google:
Jak być może wiesz, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania a inne rządy nałożyły sankcje na kilka rosyjskich banków w związku z niedawną działalnością Rosji na Ukrainie. Banki te obejmują Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank PJSC, Sovcombank PJSC, VEB.RF, Bank Rossiya, VTB i Sbierbank. W ramach tych sankcji obrót papierami wartościowymi emitowanymi przez te banki i niektóre z ich podmiotów zależnych jest ograniczony.

Wszelki obrót papierami wartościowymi wyemitowanymi przez następujące banki i niektóre z ich spółek zależnych został całkowicie ograniczony.
Novikombank
Promsvyazbank PJSC
Bank Rossiya

Obrót papierami wartościowymi emitowanymi przez następujące banki oraz niektóre ich spółki zależne został częściowo ograniczony.
Bank Otkritie
Sovcombank PJSC
VEB.RF
VTB
Sberbank

W przypadku konta U **** nie można obecnie otwierać żadnych nowych pozycji (długich ani krótkich) w papierach wartościowych emitowanych przez Bank Otkritie, Sovcombank PJSC, VEB.RF, VTB i Sberbank lub w jakimkolwiek podmiocie, którego właścicielem jest co najmniej 50% banki objęte sankcjami (łącznie „podmioty dotknięte skutkami kryzysu”), ale możesz zamknąć wszystkie otwarte pozycje do 24 maja 2022 r. Po tej dacie wszelki obrót papierami wartościowymi tych emitentów, których dotyczy ta sytuacja, zostanie całkowicie ograniczony.

Zachęcamy do rozważenia zamknięcia wszelkich otwartych pozycji – w tym otwartych opcji, kontraktów terminowych i pozycji warrantów – u emitentów, których dotyczy problem, do 24 maja 2022 r.

Poniżej wymieniliśmy emitentów, których dotyczy problem.

Emitenci dotknięci problemem
Sberbank of Russia Via SB Capital SA
VTB Bank PJSC
VTB Bank OJSC via VTB Eurasia Ltd
Vnesheconombank Via VEB Finance PLC
VTB Bank OJSC Via VTB Capital SA
VTB Capital Finance OOO
VEB-Leasing OAO
Vnesheconombank
Sovcombank PAO
Sollers-Finance OOO
Sovcombank Via SovCom Capital DAC
Sberbank of Russia PJSC
Bank Otkritie Financial Corp PJSC
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Hmm to sa banki ktore podpadly pod sankcje na SWIFT? Wydawalo mi sie, ze Sberbank zostal wylaczony z sankcji. Brakuje tu tez ruskich stacji benzynowych.
W kazdym badz razie wspolczuje posiadania tych papierow w momencie inwazji kto je wykupi po taniosci? to chyba oczywiste chinczycy.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Tam nie ma informacji, że masz sprzedać.
Są osoby, co już zarobiły na tych akcjach.
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Live o wszystkim

Post autor: Chmielo »

A ja mam pytanko co właśnie z akcjami takiego Gazprom czy np etf HRUD notowanymi na LSE, mam trochę tego i nie bardzo wiem z tym zrobić
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Ja bym spokojnie czekał, aż się wojna skończy w wszystko wróci do "business as usual ".
Expata2
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:19
Tu mieszkam: London

Re: Live o wszystkim

Post autor: Expata2 »

Ja właśnie najbardziej obawiam się tego, że możemy być przymuszeni do sprzedaży ADR-ów i ETF-ów po skrajnie nie korzystnej cenie zanim biznes wróci do normalności. A Gazporm brałem po ok. 0.57 $ więc może leżeć do emerytury. Ale pozycje za małe, aby opłacało się wyciągnąć papierowe wersje akcji.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Skłaniam się do tezy, że ta cała inflacja na świecie skończy się przynajmniej w Europie recesją/stagflacją w 2023.
Gdyby ten scenariusz miałby się realizować to w co inwestować dziś pod ten scenariusz?
Oczywiście poza tymi akcjami które nawet w recesji będą rosły. :-)
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

Jeśli tak uważasz to ładuj się pod korek w europejskie CDSy :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Da sie w ogole jako klient detaliczny handlowac CDSami np. w IBKR?
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Komuś się udało sprzedać w IB pozycje w Rosji?
Jest opcja sprzedaży i zamknięcia pozycji, ale nic z tego nie wynika.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

Ostap_Bender pisze: 05 kwie 2022, 21:18 Da sie w ogole jako klient detaliczny handlowac CDSami np. w IBKR?
Nie, IBKR oferuje CD's (Certificates of Deposit), które są zupełnie czym innym niż CDS (Credit Default Swaps).
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Nie jestem zainteresowany spółkami z WiG20, ale dzisiaj w ramach szukania szerszej perspektywy spojrzałem sobie na WiG20. Dzisiaj jest na tym samym poziomie co w roku 2000, 2005 czy 2009r. Ciekawe czy są jeszcze jakieś rynku na których w przeciągu ostatnich 22lat główny indeks nie urósł ?
Sprawa nie dotyczy tylko WiG20. mWiG40 dziś jest na poziomie z 2008r. sWiG80 podobnie na poziomie z 2008r.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Na wig20 dominuja panstwowe pazdzierze a poza wig20 nikt z wiekszych graczy sie nie zapuszcza bo za plytki rynek :))
Lokalni inwestorzy ponad wszystko preferuja betonowe zloto, na ktorym przeciez nie mozna stracic.

Chetnie bym jednak zobaczyl jak w tym momencie wyglada p/s dla wig20/40/80 na tle zeszlych lat. Nie chce mi sie wierzyc, ze wyceny robia sie stopniowo coraz bardziej atrakcyjne z kazdym rokiem pomimo super dynamicznego wzrostu gospodarczego w kraju.

Taka jeszcze jedna mysl mnie naszla: wielu uzytkownikow na forum sie ostatnio pytalo co robic z pozostalosciami po ruskich akcjach. Wspolczuje kazdemu kto trzyma teraz akcje na -95% ceny z przed wojny natomaist zastanawia mnie skad taka popularnosc tego rynku. Wplyw influencera trader21 czy po prostu 'bylo tanio'?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Swoją drogą Trader21 otwiera jakąś 'ligę inwestorów' czy coś. Można się bawić drużynowo, trwa to chyba pół roku na kontach demo.
Robimy grupę 'tradingforaliving'? Może się Gospodarz skusi, porównamy się z ich goldbugami :)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

winio pisze: 09 kwie 2022, 11:30 Swoją drogą Trader21 otwiera jakąś 'ligę inwestorów' czy coś. Można się bawić drużynowo, trwa to chyba pół roku na kontach demo.
Robimy grupę 'tradingforaliving'? Może się Gospodarz skusi, porównamy się z ich goldbugami :)
Powiem tak juz mi się nie chce oglądać T21 bo szkoda mi czasu ale jakby się zebrała grupa tradingforaliving to ja chętnie dołączę
Ostatnio byl Invest Cuffs i chwiali sie ze bylo 2000 osob, ale wspominal o nowych rynkach jak Japonia, Norwegia, Hiszpania
https://youtu.be/C185Eg4ARBA?t=2436

No to zobaczmy jak sobie radziły ETF z tych krajów do SPY za ostatnie 5 lat. Czyzby SPY wygrał ?
Załączniki
Screenshot 2022-04-09 115305.jpg
Screenshot 2022-04-09 115305.jpg (166.28 KiB) Przejrzano 4977 razy
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

winio pisze: 09 kwie 2022, 11:30 Swoją drogą Trader21 otwiera jakąś 'ligę inwestorów' czy coś. Można się bawić drużynowo, trwa to chyba pół roku na kontach demo.
Robimy grupę 'tradingforaliving'? Może się Gospodarz skusi, porównamy się z ich goldbugami :)
Ma tez GDX czy GDXJ ale w stosunku do SPY to sami zobaczcie wynika za 1Y, 5Y i 10Y
Załączniki
Screenshot 2022-04-09 120127.jpg
Screenshot 2022-04-09 120127.jpg (123.75 KiB) Przejrzano 4976 razy
Screenshot 2022-04-09 120220.jpg
Screenshot 2022-04-09 120220.jpg (130.93 KiB) Przejrzano 4976 razy
Screenshot 2022-04-09 120251.jpg
Screenshot 2022-04-09 120251.jpg (120.15 KiB) Przejrzano 4976 razy
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Nie mówię o tym, żeby go słuchać :)
Zresztą ja w ogóle mam alergię na filmiki i 100 razy bardziej wolę 'pisany' artykuł. Po prostu można zrobić 'naszą' grupę i zobaczyć jak nam pójdzie.
Co do rynków to akurat SPY ma najlepszą stopę zwrotu, sprawdzam to regularnie bo używam strategii momentum. W pewnym momencie nawet ex-US za ostatnie 12 miesięcy było na minusie, a SPY od covida jeszcze ani razu.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Pierwsza tura jest bezpłatna, później już nie jest za darmo, po następne co to jest bezpłatne a nasze dane u brokera, który jest mega natrętny, znajomy poszedł do nich do roboty teraz, szybko zrezygnował.
Co do Ruskich, nie każdy jest w plecy.
Co do WIG20, lepiej popatrzeć na poszczególne spółki, a nie na indeks, bo on raz na górze raz na dole. Jednak dywidendy dość dobre płacą.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Poprzednie kółko na NFLX było udane, próbuję kolejny raz :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

arku kupujesz pod jakies techniczne odbicie?

Tak jak mowilem pare miesiecy temu tak powtorze i teraz. Mi sie netflix nie podoba i nie jest to firma ktora chcialbym miec w portfelu na longterm.
Chyba przewazyl slaby guidance bo strata abonentow w tym kwartale pewnie byla naznaczona odplywem ruskich klientow.
ODPOWIEDZ