Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

Nie jestem pewien czy warto szukać akurat for.

Ja mam watchlistę na Twitterze, gdzie buduję sobie portfolio ludzi których chcę słuchać (zarządzających funduszami, przedstawicieli instytutów finansowych, profesorów, a także traderów).

A tak poza tym, czytam różne periodyki m.in.: WSJ, FT, Bloomberg, Investing.com, Reuters, SeekingAlpha, MarketWatch, Barrons, Washington Post, a także korzystam z agregatorów treści na komie (np Stoxy Pro).
Są też periodyki branżowe, jeśli interesujesz np metalami, energią, itp.
Warto też słuchać co mają do powiedzenia analitycy dużych banków inwestycyjnych - Goldman, JP, Morgan Stanley, Wells Fargo, itp.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

* The economist jest bardzo dobry jesli chodzi o dokladna sytuacje geopolityczna.
* The barrons jako biezacy komentarz sytuacji na rynku + wszyscy na wallstreet to czytaja :)
* WSJ ma wartosc bo maja najlepsze przecieki z FEDu
* Seekingalpha w zasadzie obejmuje wszystko co potrzeba do researchu na temat konkretnych spolek, agreguje newsy i zawiera komentarze/analizy ze strony uzytkownikow.
* Czasem nawet na reddicie pojawi sie cos ciekawego, ale trzeba filtrowac sposrod morza bezwartosciowego contentu.

Jesli chodzi o youtube: Realvision czasem ma ciekawe wywiady
Z polskich zrodel warto posluchac Tomka i Przemyslawa Kwietnia z XTB, poza tym panuje pazdziez.
Twitter tez moze byc ok, ale trzeba unikac 'gadajacych glow' ktore wiecej czasu spedzaja na twittowaniu niz na tradowaniu.

A najelpeij byloby miec dostep do terminala bloomberga ale to jeszcze nie moj poziom :)
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

DonKichot pisze: 01 lis 2022, 16:25 Ja mam watchlistę na Twitterze, gdzie buduję sobie portfolio ludzi których chcę słuchać (zarządzających funduszami, przedstawicieli instytutów finansowych, profesorów, a także traderów).
Warto też słuchać co mają do powiedzenia analitycy dużych banków inwestycyjnych - Goldman, JP, Morgan Stanley, Wells Fargo, itp.
A możesz się podzielić paroma twoim zdaniem najwartościowszymi osobami z twojej watchlisty ?
Ostap_Bender pisze: 02 lis 2022, 10:40 A najelpeij byloby miec dostep do terminala bloomberga ale to jeszcze nie moj poziom :)
Do terminala Bloomberga to trzeba by mieć jeszcze cały dzień na czytanie, bo tam informacje pojawiają się szybciej niż zdąży się je przeczytać.

Poza tym dziękuję koledzy.
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

Ostap_Bender pisze: 02 lis 2022, 10:40* WSJ ma wartosc bo maja najlepsze przecieki z FEDu
Daj spokój z tymi przeciekami z FEDu. Ktoś na twitterze wypisał listę bredni FEDu z ostatnich 2 lat.
Nazbierało się tego i były to piramidalne brednie, jak jednoznacznie pokazała późniejsza rzeczywistość.

To po pierwsze, a po drugie FED i tak działa w oparciu o to co nadejdzie (dane o inflacji, zatrudnieniu, itp) i dlatego nie jest aż tak ważne to co dziś mówią, ale te dane właśnie, jak to zwrócił uwagę ostatnio jeden z byłych przedstawicieli tej instytucji.
I to jest najlepszy przeciek jaki można otrzymać.

Niestety wciąż wielu ludzi wierzy w wierutną bzdurę, że drukowanie pustego pieniądza uratuje słabą gospodarkę.
Nie uratuje. Po 2000 roku, FED obniżył stopy o 200 bps, a i tak USD poszedł 6% do góry, a akcje 10% w dół.
FED to nie Bóg albo Faraon i ich władza jest ograniczona realiami.
Ostap_Bender pisze: 02 lis 2022, 10:40Z polskich zrodel warto...
Nie warto. Czeskich i Węgierskich też nie warto :D
Strata czasu.
Powtórzę: strata czasu.
Ostap_Bender pisze: 02 lis 2022, 10:40Twitter tez moze byc ok, ale trzeba unikac 'gadajacych glow' ktore wiecej czasu spedzaja na twittowaniu niz na tradowaniu.
Aż nie mogę uwierzyć, że napisałeś to poważnie.
Ja to czytam dla Breaking Newsów (szybszych nie ma nigdzie) oraz z powodu komentarzy i artykułów (linków) do bieżącej sytuacji makro. To jest najszybsza droga wymiany informacji.
Natomiast tickery wizjonerskich spółek mnie nie interesują, bo to jest wtórne. Dzisiaj te wizjonery wyglądają jak jedno wielkie g...., wszystko leci, tylko z różną prędkością.
Jakie więc ma znaczenie czy wybiorę 2 spółki zamiast 30 ? Co za różnica czy jeden kamień tonie czy 30 małych ? Hmmmm....?
Już pomijam, że ogarnięcie 30 biznesów jest niemożliwe dla retail inwestora. Tzn ogarniesz to, ale po łebkach.
Makro jest dla mnie ważniejsze, spółki się później zawsze znajdzie. Tym bardziej, że i tak warte uwagi są wg mnie tylko duże firmy (kapitalizacja powyżej 5-10 mld $).
WOJTEK
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 19 mar 2021, 15:27
Tu mieszkam: wołomin

Re: Live o wszystkim

Post autor: WOJTEK »

Mam pytanie CO dzieje się z kupionymi i wystawionymi opcjami gdy instrument bazowy bankrutuje lub jest zawieszony a co gdy na takim instrumencie przeprowadza się spilit

z góry dziękuje za odpowiedz
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

Opcje podlegają splitom i reverse splitom tak samo jak akcje. Zmienia się strike i ilość, więc nikt tu nie zostaje oszukany.

Co do reszty, to raz miałem taką sytuację, że miałem puta wystawionego na likwidowanego ETFa. I z tego co pamiętam, to chyba przeszło to na rozliczanie kasowe (wg implikowanej wartości jaką ETF powinien mieć). Mój put w każdym razie wygasł bezwartościowy, bo był poniżej tej ceny.
Ale musisz sobie sprawdzić w google, bo nie wgłębiałem się już później w temat.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Thorwald pisze: 03 sie 2022, 16:10 Dokupiłem dzisiaj paczkę po 62USD.
Dzisiaj przekroczyła wartość 100USD. Niby rozpoczęli rozmowy z firmami które chcą HZNP przejąć. Zobaczymy czy cena się utrzyma dłużej, ale w 4 miesiące zrobić 62% procent to przyzwoity wynik. Ha, ha...
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Dżin »

Thorwald pisze: 01 lis 2022, 10:28 Witam
Nasze forum zmarło.
Ktoś może polecić jakieś wartościowe forum o inwestowaniu?
Może być po angielsku.
Pozdrawiam
Forum odżyje jak stonki zaczną rosnąć.
Teraz czas na stock/crypto picking
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Dżin pisze: 28 gru 2022, 07:03
Thorwald pisze: 01 lis 2022, 10:28 Ktoś może polecić jakieś wartościowe forum o inwestowaniu?
Może być po angielsku.
Teraz czas na crypto picking
Napisałem "o inwestowaniu", nie grach losowych.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Taka hossa na bananie, a tu nic? W kilka miesięcy chyba +50%.
Ech, co się stało z naszym Forum. Jest tu ktoś żywy jeszcze?
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: CzyDe »

No ładny ruch, można było dużo zarobić, tylko patrząc w dolarach to od szczytów jest wciąż jakieś -30% (na W20)

Wszędzie widać uporczywy optymizm, nie wycenia się dalszego spadku EPSów, inflacja CPI w USA ma (wg rynku) spaść do 2-2,5% w ciągu 6 miesięcy, najbliższe podwyżki stóp mają być ostatnie a wkrótce potem mają się zacząć obniżki itp. Ja już nie bardzo widzę pole do zaskoczeń in plus, a in minus bardzo dużo, natomiast z sentymentem nie ma co walczyć.

W temacie stóp jeszcze to tutaj taka ciekawostka https://www.frbsf.org/economic-research ... unds-rate/ ile wynoszą realnie stopy biorąc pod uwagę QT, no i właśnie ew. brak podwyżek stóp przy ciągle prowadzonym zacieśnianiu jest jedną z takich IMHO ignorowanych ścieżek (z zasady negatywnych dla indeksów)
Swallow
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2021, 20:10
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Swallow »

Hej,

Mam kupione akcje Meituan na giełdzie w HK.
Ticker w Interactive Brokers był 3690 SEHK.

Jak się zalogowałem do dostałem poniższą informację i widzę, że ticker zmienił się na 3690.SPO CORPACT
Wie ktoś co to oznacza? Google o dziwo nie ma

The product 3690.SPO is provided on an indicative and informational basis only. IB does not represent that the valuation for this instrument is accurate. The basis for the calculation may change at any time. Traders are responsible for understanding the contract details and details of deliverable instruments independently of IB sources, which are provided on a best efforts basis only.
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Live o wszystkim

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

A nie masz też przypadkiem na tym samym rachunku akcji Tencenta? https://www.wsj.com/articles/tencent-re ... 1668593579
Swallow
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2021, 20:10
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Swallow »

Mam, rzeczywiscie to moze byc powod. Dzieki.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

Rynek w euforii a tutaj cisza:)
Ciekawe zobaczcie jak kiedyś bijąca strategia MTUM wszystkie indeksy teraz laguje i to znacznie .
Załączniki
MTUM_SPY_QQQ_chart-2.png
MTUM_SPY_QQQ_chart-2.png (238.56 KiB) Przejrzano 7631 razy
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

Meta niezłe pociągnęła dziasiaj
signal-2023-02-02-173542_002.png
signal-2023-02-02-173542_002.png (176.62 KiB) Przejrzano 7628 razy
WOJTEK
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 19 mar 2021, 15:27
Tu mieszkam: wołomin

Re: Live o wszystkim

Post autor: WOJTEK »

Trzy lata temu zaczełem inwestować w oparciu o wiedze którą pozyskałem z tego portalu
wydała mi się spójna logiczna i prosta . Dwa dni temu obejrzałem webinar pana Tomka
z którego dowiedziałem się , że nie wszystko czego się uczyłem jest aktualne , mnie dalej
wydaje że wszystko jest OK co więcej nadeszła nowa jakośc w postaci mniej czy bardziej
zaawansowanych narzędzi takich jak skanery a może takich technologi jak ChartGPT
Ja osobiście mam nadzieje że moja prosta wiedza i mój prosty umysł dadzą sobie rade.
Załączniki
Zrzut ekranu 3.png
Zrzut ekranu 3.png (58.15 KiB) Przejrzano 7564 razy
Zrzut ekranu 2.png
Zrzut ekranu 2.png (50.47 KiB) Przejrzano 7564 razy
krzysiekpl83
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:17
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: krzysiekpl83 »

Panowie co znaczy pozycja "net liquidation uncertainty" w IB?
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Chyba się zaczyna. ;-)
Jeden kanarek zdechł, a drugi chyli się ku upadkowi.
Najpierw padł bank Silvergate Capital.
Wczoraj bank Silicon Valley Bank poszedł -60% na giełdzie i potem -40% po godzinach. Musiał wyprzedawać posiadane obligacje, bo klienci głównie firmy z Silicon Valley nie dostają świeżego kapitału i muszą zamykać lokaty i podejmować pieniądze na bieżącą działalność. Ale w związku z podwyżkami stóp procentowych, wartość posiadanych obligacji jest mniejsza niż w chwili zakupu i bank zanotował stratę 1.8mld USD na różnicach kursów obligacji. Jeszcze w 2011 akcje kosztowały 711USD, przedwczoraj 266, a w chwili pisania 62USD.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Dobrze by było, nudny już ten boczniak. Nawiasem mówiąc dawno nie wydziałem takiego wystrzału ceny 'krótkich' obligacji USA.
No ale ja tam mogę się tylko cieszyć :)
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Kto Waszym zdaniem jest beneficjentem legalizacji marychy w Niemczech?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Zapewne Niemcy.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Tak sobie myślę. Tyle się mówi o sztucznej inteligencji. Jeżeli AI zbierze sobie wszystkie dane z giełdy w USA, przetrawi wszystkie sprawozdania finansowe, ruchy insiderów na akcjach, wiadomości itd. to wypracuje model, które zawsze będzie bił zwykłego człowieka, nawet doświadczonego. Człowiek zawsze działa w ramach ograniczeń i uproszczeń i zawsze z opóźnieniem.
Nie będzie "okazji" na giełdach, bo AI znajdzie je szybciej i lepiej.
Pozostanie ludziom ETF na indeks.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

No i dobrze, będzie efektywny rynek. Nawet bez AI ETF na indeks bije 80% inwestorów :)
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Thorwald pisze: 05 maja 2023, 15:02 Tak sobie myślę. Tyle się mówi o sztucznej inteligencji. Jeżeli AI zbierze sobie wszystkie dane z giełdy w USA, przetrawi wszystkie sprawozdania finansowe, ruchy insiderów na akcjach, wiadomości itd. to wypracuje model, które zawsze będzie bił zwykłego człowieka, nawet doświadczonego. Człowiek zawsze działa w ramach ograniczeń i uproszczeń i zawsze z opóźnieniem.
Nie będzie "okazji" na giełdach, bo AI znajdzie je szybciej i lepiej.
Pozostanie ludziom ETF na indeks.
IMO nie. Nie wszystkie dane wejściowe są prawdziwe, świadomość obecności AI na rynku może skłonić wypowiadających się na dobieranie innych słów lub znaczenie pozakulisowych działań wzrośnie (np. dostęp do przemówienia przed jego wygłoszeniem - że to nielegalne to już inna sprawa), poza tym zawsze największe portfele mogą zagrać przeciwstawnie, o ile wolumen im na to pozwoli to kto im zabroni shortować dobrego newsa?
Jedynie co, to faktycznie trendy mogą się "uspokoić", pod warunkiem, że wszyscy używają tego samego AI i w tym samym celu. A że cele są różne... to moim zdaniem będzie jak było.
ODPOWIEDZ