Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Live o wszystkim

Post autor: ADAKO »

RayDalio pisze: 13 cze 2022, 22:45
winio pisze: 13 cze 2022, 22:11 PTON spadł poniżej $10, czy to już czas żeby wywołać Raya?
KUPOWAĆ, BO TANIEJ NIE BĘDZIE! PTON=APPLE FITNESSU!

Jak już prosisz to powspominajmy te piękne czasy. Kiedyś to było :)
Hubert pisze: 05 lis 2021, 16:22 Gukwa z Rayem nie dyskutuj bo on kocha swój portfel jak rośnie a jak spada to mówi że to żarty. Odnośnie PTON tak jak piszesz firma w 2017 zrobiła 216 mln obrotu a już w 2019 ( czyli przed pandamią ) 915 mln. Mało jest takich biznesów które tak szybko skalują swój biznes. Dla PTON pandemia to było przekleństwo i najgorsze co się mogło wydarzyć. Tak niesamowity wzrost zainteresowania sprawił że firma po prostu nie była w stanie obsłużyć swoich klientów. Teraz pomału ogarniają ten interes i wracają na ścieżkę rozwoju. Ja tu jestem dalej long bo teza inwestycyjna się nie zmieniła. PTON=APPLE fitnessu. Młoda spółka więc wachania będą , pamiętajcie że NFLX też kiedyś spadł o 80 % od ath bo też wszyscy wieszczyli jego koniec. Tak samo było z Teslą.
Gukwa pisze: 16 lis 2021, 15:42 Kasztan moja analiza jest taka że jesteś głupi.
Ktoś wykłada miliard dolarów na spółkę a Ty z siebie debila robisz publicznie.
Mój najnowszy zakup, czyli CRM, trzyma się póki co całkiem nieźle. Niedługo dokupuję kolejną transzę i wakacje. Strach patrzeć na portfel teraz, bo wszystko leci, mniej lub bardziej.
Jesteś brutalny :). Szanuję za stanowisko gdy Growth "rządził światem", chociaż i ja w kilku przypadkach dałem się "ponieść fali" i krytykowałem Twoje podejście.

Mam troszkę szczęścia w nieszczęściu, że kumuluje kapitał od początku roku - czekam na split Google (no i osłabienie dolara), żeby wystawić opcje. Te akcje to takie dla mnie jakby marzenie, tym lepiej, że coraz taniej - tylko się cieszyć. Co myślicie o tej spółce, są jakieś istotne czynniki przeciw niej?
W sumie niby mógłbym/powinienem czekać, bo pewnie będzie leciało do jesieni, ale jak to mówią, dobra spółka prędzej czy później "odwdzięczy się"?

Mam na myśli zwłaszcza w kontekście innych tickerów typu CRM, bo coraz więcej ciekawych rzeczy się pojawia, chodzi tylko o kolejność wpadania do portfela dla pojawiającego się kapitału.
Więc, np. masz/macie już google w portfelu i dlatego min. CRM czy uważacie, że jest lepsze od "wszystkich pozostałych" na rynku?
Nieco korcił mnie Amazon, ale spadki w e-commerce w najbliższych miesiącach będą chyba mocniejsze niż na Google?
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

ADAKO pisze: 17 cze 2022, 13:30Jesteś brutalny :)
Nie jest. To jedyna osoba tutaj, która ma jakiekolwiek pojęcie o inwestowaniu, a która się jeszcze wypowiada.
Co prawda tylko z nudów i dla zabawy, ale zawsze.
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Live o wszystkim

Post autor: ADAKO »

I bardzo dobrze. Moje słowa to ironia. Ja również na jego wypowiedziach wiele zyskałem, gdyż oglądając growth, zawsze "z tyłu głowy" był taki zimny prysznic.
Zawsze to lepsze, niż gdyby nie było w ogóle dyskusji i pewnej "tamy" na moc emocji i entuzjazmu.
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

ADAKO pisze: 17 cze 2022, 22:03Ja również na jego wypowiedziach wiele zyskałem, gdyż oglądając growth...
Chłopie, to jest jedyna osoba, która w 2021 miała jakąkolwiek wartość na tym forum.
Jego wypowiedzi, choć zdawkowe i na pół gwizdka, skierowały mnie na właściwy tok rozumowania.

Zarobiłem sporo na giełdzie i jestem bardzo zadowolony. Zawdzięczam wszystko sobie i swojej ciężkiej pracy, ale doświadczeni inwestorzy pomogli uniknąć mi błądzenia we mgle.
Problem w tym, że ogarniętych inwestorów na forach jest dosłownie jak na lekarstwo.

99% tego co się po internecie pałęta, to zwykli hazardziści.
Przykro patrzeć jak te forum podupadło. W 2021 tętniło życiem, a teraz te wszystkie gwiazdy tamtego okresu poznikały.

Nie wiecie co się z tymi wizjonerami stało, a ja wiem. Miałem okazję bliżej poznać kilku z nich i delikatnie mówiąc, nie jest z nimi dobrze ;)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Chyba przesadzasz. Swoją drogą tęsknię trochę za ruchem na tym Forum, przed pożarem to miejsce tętniło życiem.
Swoją drogą wiadomo co z gospodarzem Tomkiem? Dawno nic nie pisał ani na blogu, ani tu. Wszystko u niego OK?
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

winio pisze: 23 cze 2022, 12:25 Chyba przesadzasz. Swoją drogą tęsknię trochę za ruchem na tym Forum, przed pożarem to miejsce tętniło życiem.
Swoją drogą wiadomo co z gospodarzem Tomkiem? Dawno nic nie pisał ani na blogu, ani tu. Wszystko u niego OK?
Skończył wiosenna część Uniwersytetu Inwestycyjnego 2022 wiec może cos napisze
Kris
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2021, 22:33
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris »

Ze starej gwardii to tu pozostał tylko winio Szok ! co tu się narobiło ?
Kris
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2021, 22:33
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris »

Pamietam to forum z przed paru lat..... odszedł Greg i skończyła się pewna epoka.....
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Z tym że Greg się ciągle mylił, ładnie pisał, przyjemnie się czytało, ale dalej jest w swoim amoku.
Znowu, wszyscy są zajęci, ja też wolałem inne rzeczy, szkoda mi było czasu na giełdę przez ostatnie dwa lata, bezsensowna strata czasu. Przecież większość dnia można poświecić, na inne fajne rzeczy jak relaks, pływanie, zwiedzanie, imprezy, giełda to strata czasu, wciąga i zabija nas na wiele lat.
Co wam to dało, gdybanie czy inflacja będzie tyle, czy akcje wrosną, czy spadną, czy ten ma takie wyniki, czy takie, nie uważacie, że to strata życia?
Dla mnie teraz to był najpiękniejszy okres mojego życia, masa przyjaciół, masa kochanek, masa zwiedzania, jestem mega szczęśliwy.
Giełda wszystkich upokorzyła szkoda na nią czasu.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Nie czuję się upokorzony, może coś ze mną nie tak.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Może nie dojrzałeś do tego, bo całymi dniami patrzysz się w ekran. Może niewolnik nie rozumie, czym jest niewolnictwo, giełda działa na zasadzie uzależnienia jak YT, FB, TIK-TOK czy Instagram.

No ale wchodzę i zerkam tutaj, nie szukając porad psychologicznych, tylko wróciłem na giełdę i to ostro z odświeżonym umysłem po paru latach.
Więc albo będę jadł ryż, albo będę pił szampana.
Pozdrawiam starą gwardię.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Napisałeś to z taką pompą że sam trader21 by się nie powstydził...
No ale nic, może nie rozumiem. Aha, nie mam ani FB, ani Tik-toka, ani nawet konta na YT (zresztą i tak firefox chodzi w incognito).

A teraz już bez złośliwości - grunt, że umysł masz świeży.
Daj znać w co inwestujesz, to zobaczymy czy się sprawdzi za jakiś czas. W razie czego znam parę fajnych przepisów na ryż.
No i pozdrów ode mnie kochanki :)
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Nie było uszczypliwości żadnej, nie było też pod niczyim adresem, taki ogólnik. Po prostu i pewnie wiesz, żalezy kiedy i gdzie jesteśmy na giełdzie, w jakim jej momencie.
Co kupiłem, kupiłem około 30-50 firm, wymieniać za długo, mam większość znanych firm, apple, microsoft, google, amazon, neflix, paypal, visa, vz, amd, nvidia, abbve,tsm, rózne etfy, gpw z 20 spółek. I wiele innych, ale nie pamiętam każdej.
Teraz miałem w planach obligacje skupić. Gdybym nie kupił akcję, kupiłbym za wszystko obligacje. No ale ciągnie mnie bardziej do akcji, dają większą możliwość. Teraz jesteśmy w idealnym momencie, ale wystrzał albo katastrofa, znajomemu powiedziałem, albo będzie szampan, albo kupisz mi ryż.
Jak pójdzie po mojej myśli to za parę lat, robię rotację całego portfela. Teraz portfel głównie wzrostowy plus firmy zapewniające dywidendy na pokrycie różnych opłat, później zamiana portfela, na inne spółki, na razie kieruję się za wzrosty i dużą dynamikę, Mam parę portfeli. Drogie jest życie klubowe, więc muszę mieć dopływ dolarów :)
Każda chce nową bluzeczkę, nową torebeczkę.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2022, 10:47 przez Sebo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Czyli (w przybliżeniu) można Twój portfel przybliżyć jako SP500 + mWIG40?
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Można tak powiedzieć, mam wybrane spółki, w SP500 te największe, z GPW różne, ale te najbardziej popularne, GPW, PZU, Cyfrowy itd
Mam też, z krajów EEM. Procentowo największy udziała to USA SP500.
Nie wyszukuję żadnych spółek egzotycznych czy małych, sparzyłem się kiedyś i te błędne portfele zamykam.
Tak jak pisałem, później robię rotację. Te później też zależy, co będę robił w życiu i gdzie będę żył.
Oczywiście mam jeszcze inne portfele, co budowałem kiedyś, je zamykam, że stratą a inne z zyskiem.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

DonKichot pisze: 17 cze 2022, 23:20 Zarobiłem sporo na giełdzie i jestem bardzo zadowolony. Zawdzięczam wszystko sobie i swojej ciężkiej pracy, ale doświadczeni inwestorzy pomogli uniknąć mi błądzenia we mgle.
Problem w tym, że ogarniętych inwestorów na forach jest dosłownie jak na lekarstwo.

99% tego co się po internecie pałęta, to zwykli hazardziści.
Przykro patrzeć jak te forum podupadło. W 2021 tętniło życiem, a teraz te wszystkie gwiazdy tamtego okresu poznikały.

Nie wiecie co się z tymi wizjonerami stało, a ja wiem. Miałem okazję bliżej poznać kilku z nich i delikatnie mówiąc, nie jest z nimi dobrze ;)
WOJTEK TY TO JESTEŚ WARIAT, PRAWIE CIE NIE POZNAŁEM.
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

Cmoknij mnie.
Masz jakąś obsesję niezdrową na moim punkcie, a ja cię mam w dupie.
Ale spoko, to da się wyleczyć.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Tęskniłem po prostu, nie wiem skąd te nerwy. Cieszę się, że wróciłeś.
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

Te wszystkie fora, slacki to taka w sumie zabawa.

Gdzieś mam jeszcze listę spółek - wizjonerów z 2021 roku. Praktycznie wszystko to odwrócona litera V.
Nawet crypto-szmelc się załamuje. A jak pisałem w 2021 na slacku, że crypto to mania, to ktoś się na mnie śmiertelnie obraził.

To jest znamienne, że gdyby ktoś sumiennie czytał forum w 2021, a potem robił wszystko dokładnie odwrotnie, to byłby już ustawiony do emerytury.
A Sebo miałby kasę dla wszystkich kochanek.

No, ale niestety sporo ludzi traktowało to poważnie i później się zrobiło eldorado. Rozpacz, bieganie po prawnikach i inne cuda na kiju.
Tutaj tego nie widać, ale forum opustoszało, bo część ludzi przeniosło się na slacki lub po prostu nigdzie.

Jestem tu przelotem, ale w sumie jakoś trochę żal.
Bądź co bądź, nie sposób nie zauważyć, że Tomek jednak sporo pracy w to włożył (przynajmniej do 2019). A z forum akurat zysków nie miał, tylko z siebie dawał.
Jednakże forum jest bardzo trudno stworzyć, dużo trudniej niż bloga i webinary. Pomimo, że z pozoru wydaje się, że jest odwrotnie.
Kris pisze: 24 cze 2022, 01:14odszedł Greg i skończyła się pewna epoka.....
Nie odszedł, został wyrzucony.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Ja bym powiedział, że to, co zaobserwowałem na świecie to, że czytanie odeszło w ciągu tylko tych paru lat, a jest moda i ułatwienie oglądanie wszystkiego, dlatego YT itd. Nikomu się nie chce czytać ani pisać.
Skoro nie zarabiasz na pisaniu to nagrywasz film na yt i żyjesz jakoś z reklam. Czasy się zmieniają i my do nich się mamy zmienić nie one do nas.
Jak się patrzy przez te lata to można odnieść wrażenie, że chodziło o szczęście, bo nieważne było za ile, ale w którym momencie, więc wycena spółek, to strata czasu. Zobacz dzisiaj czy to ważne, czy Apple kosztuje tyle, czy nie, ważne jest, w którą stronę pójdzie rynek.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Odniosę się do pierwszej części wypowiedzi (nawiasem mówiąc z drugą się nie zgadzam).
Otóż ja osobiście wyjątkowo nie lubię gdy ktoś zamiast artykułu wstawia filmik i nigdy ich nie oglądam.
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

Sebo pisze: 26 cze 2022, 15:38Ja bym powiedział, że to, co zaobserwowałem na świecie to, że czytanie odeszło w ciągu tylko tych paru lat, a jest moda i ułatwienie oglądanie wszystkiego, dlatego YT itd. Nikomu się nie chce czytać ani pisać.
Jak ktoś nie chce nic czytać to nie będzie. Tak było, jest i będzie.
Przed epoką YouTuberów z czytelnictwem było niby super ? Nie było, tylko ludzie gapili się w TV zamiast w YouTube.
W YouTube przynajmniej masz wybór co i kiedy oglądasz.

Nie mniej jednak, nie zgadzam się, że wszystko można przenieść na film. Część rzeczy lepiej nadaje się żeby je pokazać, a część żeby je napisać.
To nie jest wymienne.

Piszesz, że musimy dostosować się do czasów. Nie musimy, chyba, że masz 15 lat i gonienie za trendami mody jest dla ciebie ważne żeby przynależeć do paczki (ekipa to nosi?).

Ja widzę to odwrotnie: technologia ma mi służyć, nie ja jej.
Wybieram więc sobie to co mi pasuje, a preferuję zawsze ten postęp, który jest czymś więcej niż chwilową modą i potrafi zostać z nami na dłużej.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

To teraz sie zastanów, kto ma coś napisać, jak wszyscy przenieśli się na instagram, tic srok, yt. Powodzenia w takim myśleniu.
Ja piszę jak jest i jak to się zmieniło, a nie o twoim poglądzie prywatnym.
Zobacz jak fora umierają, wszystkie jakie znam, praktycznie umarły.
Ja mam swój cel, swoje przekonania i tyle, nie będę nikogo uświadamiał, przekonywał, nie mój biznes, życie w podróży pokazało mi jak postrzegać świat i lepiej mi się tera żyje niż wcześniej.

To co powiedziałeś, to ktoś, kto nie ma kontakt z rzeczywistością, średnio gdzieś przebywa. Pojedz gdzieś, pomieszkaj parę lat, miej kontakty z ludźmi a sam się przekonasz.
No dobra piszcie o tej giełdzie co i jak, bo miliony same się nie zrobią!
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Sebo pisze: 27 cze 2022, 14:05 Zobacz jak fora umierają, wszystkie jakie znam, praktycznie umarły.
Osobiście aktywnie udzielam się na czterech (motocyklowe, giełdowe, astronomiczne i fotograficzne). Nie powiedziałbym, żeby umarły.
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Live o wszystkim

Post autor: DonKichot »

Sebo pisze: 27 cze 2022, 14:05To teraz sie zastanów, kto ma coś napisać, jak wszyscy przenieśli się na instagram, tic srok, yt. Powodzenia w takim myśleniu.
Nie, po prostu w takim środowisku się obracasz. A obracasz się, bo sam taki jesteś.
Nikt z moich znajomych nie zna się na sztuce, więc wnioskuję, że nikt na świecie się już sztuką nie zajmuje.
Ludzi przyciągają do siebie takich ludzi jacy sami są. Zawsze tak było.

Jeśli uważasz, że słowo pisane umarło, to źle szukasz, albo nie szukasz... w ogóle.
Jestem informatykiem z zawodu. Z czego mam czerpać informacje ? Z YouTuba ? Z instagrama ?
Przecież to jest niepoważne. Nawet gdybym chciał, to jest to obiektywnie niemożliwe.
Nie znam nikogo kto by był w stanie się w ten sposób edukować.
Sebo pisze: 27 cze 2022, 14:05Ja piszę jak jest i jak to się zmieniło, a nie o twoim poglądzie prywatnym.
Zobacz jak fora umierają, wszystkie jakie znam, praktycznie umarły.
Umarły, bo są obiektywnie niepotrzebne i niepraktyczne. Jak... nie wiem, dedykowana nawigacja GPS w samochodzie. Można dalej używać, ale rynek maleje.

Nawet mnie się dzisiaj nie chciałby zakładać forum, skoro w 5 minut mogę założyć choćby Slacka. I wierz mi, że ludzie to robią, bo przecież stamtąd właśnie wracam, a zaraz powstanie nowy Slack.

Nawiasem mówiąc z poprzedniego Slacka odszedłem tylko dlatego, że zrobiło się na nim zbyt tłoczno (setki ludzi bez weryfikacji), czyli dokładnie odwrotnie do twoich dziwnych tez.
Ale co ty możesz o tym wiedzieć ? Skoro kitujesz tylko tutaj.
Sebo pisze: 27 cze 2022, 14:05To co powiedziałeś, to ktoś, kto nie ma kontakt z rzeczywistością, średnio gdzieś przebywa. Pojedz gdzieś, pomieszkaj parę lat, miej kontakty z ludźmi a sam się przekonasz.
Przyciągamy ludzi sobie podobnych.
Lekarz ma kolegów innych lekarzy. Muzyk ma kolegów innych muzyków. Nawet menel, meneli. I tak dalej i tak dalej.
Masz kontakty z takimi ludźmi, jaki sam jesteś.
Wątpię, że masz znajomych np fizyków jądrowych czy innych dziwnych branż :-)
Sebo pisze: 27 cze 2022, 14:05No dobra piszcie o tej giełdzie co i jak, bo miliony same się nie zrobią!
O giełdzie ? Tutaj ?
Nie.... tutaj to jestem przelotem i dla fanu.
ODPOWIEDZ