Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Tomek pisze: 17 gru 2021, 09:27 Dziwne jakieś są te ostatnie zachowania giełdy, która wpada ze skrajności w skrajność z dnia na dzień. Chyba znowu wrócę do sprawdzania notowań tylko raz w tygodniu, bo już mnie oczy bolą od tego przecierania co ranek ze zdziwienia :)
W1 to mój ulubiony interwał, fajnie wygładza i filtruje "szum" z niższych interwałów. Dobrze było to widać choćby podczas spadków w marcu 2020 gdy mieliśmy w pewnym momencie na D1 naprzemienne ruchy po 8-10% na indeksach, a na W1 była to po prostu duża czarna świeca zgodna z kierunkiem trendu.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

arku pisze: 17 gru 2021, 12:04 nie było nowego ATH na SP500.
Nowy szczyt był tylko na kontraktach, natomiast SPX i SPY nie pobiły poprzedniego ATH. Nowy szczyt na futuresach wynikał po prostu ze zwiększenia się wartości bazy.
Ja patrzę głównie na wykresy tygodniowe i jak indeks jest te 1-3% od ATH, to dalej jest dla mnie ATH. Te kilka procent to szum.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

Z bólem przyznaję rację Kasztanowi:)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

RayDalio pisze: 17 gru 2021, 12:34
arku pisze: 17 gru 2021, 12:04 nie było nowego ATH na SP500.
Nowy szczyt był tylko na kontraktach, natomiast SPX i SPY nie pobiły poprzedniego ATH. Nowy szczyt na futuresach wynikał po prostu ze zwiększenia się wartości bazy.
Ja patrzę głównie na wykresy tygodniowe i jak indeks jest te 1-3% od ATH, to dalej jest dla mnie ATH. Te kilka procent to szum.
Aha, ciekawa teoria.
Dla mnie jednak nowe ATH to wyższy niż poprzedni szczyt, a nie tylko zbliżenie się do niego. Dodatkowo przebicie powinno być wyraźne żeby wykluczyć pułapkę. Jeśli notowania zbliżaja się do poprzedniego szczytu ale go nie przebijają, to dla mnie nie jest nowe ATH tylko ryzyko podwójnego szczytu :-)
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

Wiadomo, że każdy ma swoją perspektywę. Dla mnie jak S&P500 nie wykona 10% korekty to jest na ATH:)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Gukwa pisze: 17 gru 2021, 13:38 Wiadomo, że każdy ma swoją perspektywę. Dla mnie jak S&P500 nie wykona 10% korekty to jest na ATH:)
jasne, jest na ATH. Mi chodziło o to ze nie wybił nowego ATH
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

winio pisze: 14 gru 2021, 23:06 Pytanie czy wzrostowym?
Tak wzrostowym:)
Załączniki
PTON.jpg
PTON.jpg (31.4 KiB) Przejrzano 3729 razy
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

Nadzieja powraca:)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (191.25 KiB) Przejrzano 3652 razy
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

RayDalio pisze: 17 gru 2021, 12:34 Ja patrzę głównie na wykresy tygodniowe i jak indeks jest te 1-3% od ATH, to dalej jest dla mnie ATH. Te kilka procent to szum.
Dokladnie tak jak mowisz, podczas pocivodwej hossy najwieksze korekty mialy po max 5% a i tak wszyscy byli przestraszeni, 'ze to juz bessa za rogiem'. Algorytmy nauczyly sie lapac dolki w okolicach 50MA i tak dalej. Ciekawe bylo w tym tygodniu zachowanie zlota i srebra, ale moze to byc rownie realizacja zyskow na koniec roku.

Nieco inny temat, kolejna z 'pewnych' spolek growth , czyli Adobe, obnizyla outlook ciekawe czy to dosiegnie takze najwieksze spolki bedace dotychczas motorem calych indeksow.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Jeżeli podwyżka stóp procentowych w 2022 nastąpi z 0-0.25 do zapowiadanego poziomu 0.75-1 i do tego skończy się dodruk to…

1. Spółki o dużym free cash flow, niskim zadłużeniu i gotówką w kasie zdolną pokryć sporą część zadłużenia nie odczują tego np. duże spółki technologiczne. Podwyższa nie wpłynie na ich wyniki. Prognoza dalsze wzrosty.

2. Spółki o dużym zadłużeniu jak np. wiele spółek dywidendowych czy farmaceutycznych mocno to odczują, bo wzrosną koszty refinansowania zadłużenia. W związku ze wzrostem kosztów refinansowania dostaną nie tylko gorsze oferty ze względu na wzrost stóp ale także ze względu na pogorszenie wskaźników wypłacalności. Prognoza średnie spadki.

3. Mniejsze spółki wzrostowe, „palące gotówką w piecu”, opierające swój model biznesowy na ciągłym zadłużaniu się mogą być zmuszone do wstrzymania rozwoju bo ograniczeniu ulegnie ilość gotówki na finansowanie ich biznesów, albo mogą popaść w problemy z refinansowaniem swojego długu. Prognoza duże spadki.

Dobrze myślę czy jednak się mylę?
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Thorwald, wydaje mi sie, ze ocena sytuacji jest znacznie bardziej zlozona.
* Po pierwsze mowimy o ograniczeniu QE/podnoszeniu stop w skali globalnej a nie do tylko FED:
https://think.ing.com/articles/macro-ce ... ks-in-2022
Jesli nie ma dodruku to kapital potrzebny na pokrycie rzadowych dlugow musi zostac wyssany z rynku co sie automatycznie przeklada na mniej kapitalu ktory by trafil na rynki akcyjne

* Jesli nastapi migracja kapitalu do obligacji to poleci wszystko co jest w glownych indexach akcyjne (w tym takze dobre, niezadluzone spolki growth)
* Wzrost stop moze wplynac na wyceny wiekszosci spolek growth (rosnie discount rate do modelu DCF)
* Otoczenie inflacyjne i rosnace ceny energii
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

Wzrost stóp odbędzie tylko wtedy gdy będzie silna gospodarka. Silna gospodarka to głównie silny konsument. Silny konsument to wzrosty spółek z top indeksów. Raczej rynek boi się że inflacja będzie na poziomie 4% w 2022 roku przy PKB również 4% więc zerowej wydajności gospodarki.
Rynki będą rosły przy inflacji 2,5%, PKB 4% i stopach na poziomie 1%. Zmienność wynika z tego że popyt to amerykański konsument, podaż to chińska gospodarka gdzie stosunki są chłodnę i raczej się nie ocieplają. Do tego dochodzi grypa która może wpłynąć różnie jak na popyt tak i na podaż.
Głównym problemem rynków to inflacja czyli grypa która sponiewiera gospodarki od 2 lat a nie stopy procentowe.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: buk0f »

Aż mi się słabo zrobiło...
Nieco ponad 30 lat temu ludzie z takim podjeściem rządzili połową Europy i choć te czasy znam tylko z opowiadań to nie chciałbym żyć w tym "lepszym" świecie...
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Ale w kontekście inflacji Glapiński ma racje w swojej wypowiedzi.
Jeżeli Glapiński kazałby Rosji sprzedawać gaz po kosztach do Europy to ceny gazu byłyby niższe.
Jakby Glapiński zakazał Arabom ograniczać produkcję i kazał sprzedawać po kosztach to ceny benzyny na stacji byłyby niższe.
W Polsce mamy jedne z najniższych w całej Europie ceny paliw na stacjach benzynowych. Tak bałwochwalczo uwielbiani przez niektórych Polaków zachodni politycy nie radzą sobie z problemami z bezrobociem czy przestępczością jak PiS. Wystarczy porównać dane Eurostatu. Na koniec pewna anegdota o niskich cenach w Polsce. Kiedy oglądałem wywiad ze studentką z Afryki która przyjechała do Polski na studia. Jedno z pierwszych pytań jakie jej zadano było dlaczego przyjechała na studia do Polski. Odpowiedziała, że "Koszty życia są tutaj niższe niż moim kraju oraz dużo niższe niż w innych krajach europejskich które rozważałam".
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

To powrót do lat 80 i gospodarki planowanej:) Historia pokazuję, że takie postępowanie raczej nie powoduje wyhamowania inflacji:)
Obecna tarcza antyinflacyjna jest kapitalnym tego przykładem który spowoduję tylko podwyższenie inflacji w długim okresie.
Podniesienie wolnej kwoty od podatku jest bardzo dobrym posunięciem gospodarczym ale może nie w tej chwili gdzie musimy walczyć z inflacją.
To, że w okres pandemii wchodziliśmy na poziomie powyżej 4% CPI też nie ma znaczenia?
Ach ten pasywny dochód ludzi którzy nie za bardzo mają wpływ na wydajność gospodarki:)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

Gukwa, podwyższona kwota wolna jest skompensowana podatkiem na NFZ od każdej złotówki. Kwota wolna to raczej drugi próg, bo pierwszy to 9%
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Wzrost cen energii moim zdaniem jest niedoceniany przez rynki. Skala podwyzek jest ogromna, moze to nawet znaczaco ograniczyc popyt konsumencki na innych obszarach.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

Jest z czego schodzić. Sprzedaż detaliczna 12,1% rok do roku w Polsce. W ujęciu 2 letnim 4,5% co jest dobrym wynikiem jeżeli udałoby się sprowadzić inflację do celu RPP.
pd49
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2021, 20:57
Tu mieszkam: łódź

Re: Live o wszystkim

Post autor: pd49 »

Dzień dobry,
mam konto IBCE na którym jest sama gotówka i akcje Alibaba (9988) oraz China Mobile (941). W dniu dzisiejszym w systemie IB dostałem komunikat .dotyczący wykorzystania środków Excess Liquidity pomimo braku margin-a.
Pytanie:
Czy koledzy i koleżanki mogą mi wytłumaczyć - o co chodzi z tym komunikatem, którego treść przesyłam niżej:

Z góry dziękuję,
Paweł

----Treść komunikatu:------------
Dear Client,

Please note that your account is at risk of having positions liquidated due to a projected violation of one or more of our credit or risk policies as outlined below. To avoid liquidation, we recommend that you review your account and make the necessary adjustments to your positions and/or equity to remain compliant.

Liquidation Warning for U****

Hide Details
Following violation(s) have been detected for you account U****: - Excess Liquidity: ALERT: Your account, while currently margin compliant, maintains qualifying equity (i.e., Equity with Loan Value) at a level only 10% above that which is required. Please note that we do not issue margin calls and should this cushion erode and your account no longer remain margin compliant, it will be subject to forced position liquidations. To ensure continued compliance, please consider depositing additional funds to increase equity and/or closing or hedging positions to lessen margin exposure. Further note that funds in transit or subject to a credit hold are not considered when liquidating positions.
ALERT: Your account, while currently margin compliant, maintains qualifying equity (i.e., Equity with Loan Value) at a level only 10% above that which is required. Please note that we do not issue margin calls and should this cushion erode and your account no longer remain margin compliant, it will be subject to forced position liquidations. To ensure continued compliance, please consider depositing additional funds to increase equity and/or closing or hedging positions to lessen margin exposure. Further note that funds in transit or subject to a credit hold are not considered when liquidating positions.
Note: Cash accounts are subject to liquidation if assessed a fee in excess of the cash balance on hand and may therefore receive this notice if their cash balance is < 5% of the market value of securities held.

For more information about IBKR's margin requirements, please visit the IBKR website .
For details regarding IBKR's physical delivery timelines click here

Interactive Brokers
This communication is provided for information purposes only and is not intended as a recommendation or a solicitation to buy, sell or hold any investment product. Customers are solely responsible for their own trading decisions.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Napisane wyraźnie. Masz konto mardźin i dostajesz ostrzeżenie przed likwidacją. Sprzedaj wszystko i zamknij konto, bo nie masz pojęcia co robisz.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Ray pomocny jak zawsze xD
@up: Najlepiej to napisz do nich lub zadzwoń jeśli czegoś nie rozumiesz.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

winio pisze: 21 gru 2021, 22:19 Najlepiej to napisz do nich lub zadzwoń jeśli czegoś nie rozumiesz.
Lepiej nie ponieważ to by świadczyło, że kłamał wypełniając wniosek o konto brokerskie.
Też polecam abyś przestał handlować i zaczął się edukować.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Pierwsza likwidacja to jak pierwszy seks albo pierwszy zakup akcji na rachunku iwnestycyjnym - tego sie nie zapomina.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Cóż, czyli jestem jeszcze dziewicą. Co więcej, zamierzam pilnować cnoty.
Jakieś prognozy na 2022?
ODPOWIEDZ