Przewalutowanie na IKBR

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Przewalutowanie na IKBR

Post autor: marcel.galan7 »

Mam pytanie odnośnie przewalutowania. Starałem się zasięgnąć pytania w pomocy IBKR ale dostaję ogólną odpowiedź, z której wnioskuję jedynie że pewne usługi lewarowane forex nie są dostępne w UE. Może ktoś z Was przerabiał sytuację w praktyce.

Posiadam konto z walutą bazową PLN, natomiast środki przelewałem w dolarach. Rozumiem, że waluta bazowa PLN jest to waluta w której przelicza się wartości na kontach - nie znaczy ona jednak że w danej walucie trzymam środki?.

I teraz chciałbym dokonać zakupu akcji nominowanych w CHF. W jaki sposób więc mogę to zrobić? Próbowałem wykonać przelew forexem, z dolarów na chf, aby później kupić akcje w chf, ale nie doszedł on do skutku (wyskoczył błąd).
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: Tomek »

ad 1. Tak, waluta bazowa to tylko wirtualny wskaźnik mówiący o tym, jaka jest Twoja wartość konta w ujęciu PLN. Jeśli masz na koncie akcje rozliczane w CHF, akcje rozliczane w USD i trochę gotówki w EUR, to waluta bazowa jest po to, żeby w jednej "wirtualnej" kwocie wyrazić sumaryczną wartość tych Twoich pozycji.

ad 2. Dokonaj transakcji SELL na instrumencie USD.CHF <- To znaczy wpisz taki ticker w okienko zlecenia, wciśnij enter, potem wybierz: IDEALFX albo CASH (już nie pamiętam, w każdym razie nie wybieraj CFD). Jeśli system zapyta, czy to ma być transakcja typu forex czy currency conversion, to wybierz ten drugi wariant. W ten sposób dokonasz transakcji SELL na pierwszym członie pary walutowej (USD) i rozliczysz to w drugim członie pary (CHF).
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: marcel.galan7 »

Hmm dzięki Tomku za instrukcje, tak właśnie wcześniej próbowałem i wyskakują mi dwa błędy - pierwszy że konwersja jest dozwolona tylko do waluty bazowej, a drugi że kwota jest niższa niż 25 000 dolarów, więc ta forma też nie działa. Ostatecznie status zlecenia w zakładce "trades" jest "rejected by system. FX conversion is allowed to base currency only".

Wrzucam screen w załączeniu.
Załączniki
Screenshot 2021-11-08 213101 -111.png
Screenshot 2021-11-08 213101 -111.png (51.7 KiB) Przejrzano 2349 razy
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: lenon »

Bo tak jest. Jurysdykcja węgierska jest mega upierdliwa jeśli chodzi o wymianę walut. Spróbuj po prostu kupić akcje w chf. Jeśli system na to pozwoli, to będziesz miał ujemne saldo chf, które z kolei możesz zamknąć względem waluty bazowej. Jeśli nie pozwoli, to zrób inaczej:
1. Zmień walutę bazową na CHF
2. Następnego dnia skonwertuj usd do chf ile tam potrzebujesz do transakcji. System na to pozwoli pod warunkiem, że nie doprowadzisz do ujemnego salda na usd.
3. Kup akcje za chf
4. Zmień walutę bazową na co chcesz, następnego dnia możesz zamknąć saldo chf jeśli coś tam pozostało.
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: sebastianka »

A co oni mają jurysdykcję węgierską w UE? Co te firmy tak na te Węgry ciągną, Litwa lepsza...
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: Gukwa »

W Polsce też przecież w latach 80 nie można było wymieniać PLZ na USD. Wszystko się zgadza. Idziemy w dobrym kierunku:)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: Tomek »

Zapomniałem o tym węgierskim ograniczeniu dla większości walut, sorrki. No to najlepiej zrobić tak, jak lenon napisał.

PS. Poniżej 25k można dokonac konwersji, tylko nie dostaniesz wtedy kursów międzybankowych, ale dla takich kwot to nie ma większego znaczenia.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: Marcin »

I jeszcze taka ciekawostka

mam konto w IB, mam dolary i PLN, bazowa waluta to PLN i sprzedałem PUT-a w Euro i otrzymałem euro na konto
i miałem dolary, złotówki i kilka euro ;) po czym po kilku dniach, z automatu te euro zostało przekonwertowane do PLN :)

nie wiem w sumie dlaczego tak się dzieje...
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Przewalutowanie na IKBR

Post autor: Tomek »

Jeśli saldo w danej walucie wynosi mniej niż 5 USD czy EUR, to automatycznie jest konwertowane na walutę bazową, jako taka resztówka pozostała po innych operacjach.
ODPOWIEDZ