marcel.galan7 pisze: ↑01 lis 2021, 12:31
Jakie kraje uważacie, że będą dobrą inwestycją na kolejny rok?
Nie da sie tego przewidziec. Z gory odradzam patrzenie na rozne wskazniki, w tym zwlaszcza P/E i uzywanie ich jako kryteria wyboru i porownan.
Kraj sam w sobie ma zwykle bardzo niewiele wspolnego z tym, jakie wyniki osiagna spolki z tego kraju. Oczywiscie zawsze trafia sie wyjatki jak np. Turcja, gdize katastrofalna polityka monetarna sciagnela cala gospodarke na dno.
Jest jeden wspolny mianownik. ETFy na kraje poruszaja sie zwykle tak, jak najwieksze wagi sektorow skladajacych sie na indeks, ktory sledzi dany ETF.
Tak sie sklada ze w tym roku, najlepiej daly zarobic sektory Financials i Energy. Bardzo proste - financials ze wzgledu na oczekiwania inflacyjne, energetyka ze wzgledu na drastyczny wzrost surowcow jak np. ropa i gaz. W krajach ktore wymieniles, to wlasnie te sektory sa najsilniej dowazone. W Polsce zreszta tak samo, a ETF na Polske (EPOL) to jeden z najsilniejszych w tym roku (sklad w sektorach: 41% Financials, 13% Energy, 7% Materials).
Oczywiscie nie znajdziesz nikogo, poza kilkoma szarlatanami straszacymi hiperinflacja i "supercyklem surowcowym", ktorzy powiedza ci co wydarzy sie przyszlym roku. Zreszta inwestowanie pod katem krotkotwalych wystrzalow inflacji czy cen surowcow to bardziej trading, a nie inwestowanie. Nalezy byc tego swiadomym.
Gwarancje dlugoterminowego sukcesu daje inwestowanie w spolki ktore sa najbardziej innowacyjne, najszybciej zwiekszaja obroty i przychody, operuja na stabilnych gospodarczo i politycznie rynkach, dzialajace w branzach majacych najlepsze perspektywy na przyszly rowzoj,. Gdzie takich spolek jest najwiecej? Tak, w USA. Jest tez wiele ciekawych spolek na rynkach Europy czy np. Chinach przy czy te ostatnie obarczone sa najwiekszym ryzykiem, co widac w wycenach.
Nie inwestuj w kraje, inwestuj w spolki. Lub po prostu w ETF na caly swiat i nie zaprzataj sobie glowy gdzie w danym kwartale akurat przeplywa gotowka.