Wartość oczekiwana z bull put spreadów.

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
Jasiek2r
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 01 lis 2021, 11:38
Tu mieszkam: Polska

Wartość oczekiwana z bull put spreadów.

Post autor: Jasiek2r »

Ostatnimi czasy męczy mnie pewna kwestia, która wiąże się ze spreadami kredytowymi. Niedawno zauważyłem bowiem coś dziwnego, co wydaje się być sprzeczne z narracją wielu internetowych ekspertów, twierdzących że sprzedawanie opcji jest zyskowną w długim terminie strategią handlową oraz porównujący ją do działalności ubezpieczeniowej. Początkowo odpowiedzi szukałem w internecie... z marnym skutkiem. I wtedy przyszło mi do głowy, aby zapytać pana Tomasza Trelę, bo przypomniało mi się, że tworzył on wiele materiałów na temat opcji. Wszedłem na stronę tradingforaliving.pl, aby znaleźć dane kontaktowe i okazało się, że pan Tomasz otrzymuje zbyt wiele wiadomości i prosi, aby kwestie merytoryczne poruszać na owym forum. Dlatego właśnie zamieszczam ten wpis tutaj. Przejdźmy do sedna. Moje spostrzeżenie dotyczy tego, że w przypadku bull put spreadów maksymalna strata jest znacznie większa od maksymalnego zysku. Tak więc, czy wartość oczekiwana z zagrania nie powinna być ujemna? Przecież jeżeli powiedzmy wystawimy spread'a tak żeby odnoga typu short była at-the-money, a odnoga typu long była nieco poniżej aktualnego kursu, to wtedy mamy 50% szans że zarobimy X oraz powiedzmy 41% że poniesiemy maksymalną stratę, która wyniesie powiedzmy Y, a Y jest znacznie większe od X. Czyli powinniśmy na tym zagraniu w długim terminie tracić. Dokładnie tak samo jest w przypadku innych strike-ów. Jeżeli wystawimy opcje PUT na SPY z deltą 0.15 i kupimy opcje PUT na SPY z deltą 0.10 (o strike'u niższym o 1 dolara) o terminie wygasania kilku dni to powiedzmy zbierzemy premię 7$ na kontrakt. Mamy 85% szans na to że wyjdziemy z maksymalnym zyskiem i 10% że wyjdziemy z maksymalną stratą. Czyli średnio mamy 0.85 * 7 - 0.10 * 100 = -4.05$ straty.
Ale może to ja coś źle rozumiem.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Wartość oczekiwana z bull put spreadów.

Post autor: Tomek »

Jasiek2r pisze: 01 lis 2021, 11:51 (...) Przecież jeżeli powiedzmy wystawimy spread'a tak żeby odnoga typu short była at-the-money, a odnoga typu long była nieco poniżej aktualnego kursu, to wtedy mamy 50% szans że zarobimy X oraz powiedzmy 41% że poniesiemy maksymalną stratę, która wyniesie powiedzmy Y, a Y jest znacznie większe od X.
Czemu Y ma być znacznie większe od X? Wysokość maksymalnej straty będzie zależała od wybranej szerokości spreada. Maksymalna strata może być więc skromna (szerokość jednego strike'a) lub bardzo duża (spread na wiele strike'ów). To są poziomy, które można dowolnie modyfikować. Aczkolwiek, im mniejsza potencjalna strata, tym większe prawdopodobieństwo jej wystąpienia, a im większa strata tym mniejsze prawdopodobieństwo.

Jednakże, to nie jest takie istotne, bo jakby to sobie dobrze wszystko policzyć i przemnożyć przez prawdopodobieństwo, to w większości przypadków wyjdzie Ci, że czysto matematycznie z tych strategii, to powinieneś być mniej więcej na zero lub na skromnym plusie w wysokości aktualnego risk-free rate. Tak to jest skonstruowane, że aby osiągać zyski z tych pozycji, to musisz jeszcze mieć rację fundamentalną odnośnie akcji, na które stawiasz Bull Putami, bo to zagranie samo w sobie nie daje żadnej przewagi w sensie matematycznym, jeśli wybierzesz złe akcje.
ODPOWIEDZ