BTC/ETH basis trade

Towary i surowce, waluty, nieruchomości, REIT-y, sztuka, farmy wiatrowe, ubezpieczenia, wina, zabytkowe samochody i wszystko inne, na czym można zarobić jakieś pieniądze.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

BTC/ETH basis trade

Post autor: lenon »

"Bawił się' ktoś w basis trade pomiędzy BTC/ETH a futures na nie na CME? W pierwszych kilku miesiącach tego roku kiedy mieliśmy ładne contango na futures BTC zajmowałem przeciwne pozycje, inkasując średnio ok 20% zysku w skali roku. Teraz contango wróciło z pojawieniem się nowego ETFa na futures BTC i może się utrzymać, jeśli instytucje w niego wejdą i ETF będzie zmuszony otwierać dużo długich pozycji na futures na najbliższy miesiąc.

Dla niewtajemniczonych jak to działa - kupujemy np 1 BTC do portfela krypto i jednocześnie zajmujemy krótką pozycję na futures (np 10xMBT). Niezależnie od zmiany ceny BTC w dniu wygaśnięcia cena futures zrówna się z ceną BTC. Mamy więc zerową ekspozycję na kurs BTC, jednocześnie inkasując zysk z basis. Po paru takich miesiącach udało mi się wygenerować niezłą 'stratę' na koncie maklerskim (i zysk po stronie crypto), która równoważy zyski z akcji - w sam raz do optymalizacji podatkowej na koniec roku :)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: Tomek »

Wow, słyszałem o tym, ale nigdy nie próbowałem, bo uznałem, że algo już dawno te dysproporcje wyarbitrażowały. No ale jeśli udało Ci się z tego wyciągnąć 20% rocznie, to chylę czoła, bo to praktycznie zysk bez ryzyka, więc gratulacje! Trzeba korzystać, póki inni się jeszcze za to nie zabrali :) Może ciągle jest tu za mała płynność dla algosów.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: Ostap_Bender »

Moze zadam glupie pytanie, ale jakie jest logiczne uzasadnienia contango/backwartion w przypadku contraktow na bitcoina lub nawet index gieldowy albo pare walutowa? Wydawalo mi sie, ze contango ma sens jedynie w przypadku rynkow surowcowych.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: Tomek »

Contango to trochę takie implied volatility, bo składa się na nie faktycznie koszt magazynowania czy przechowywania towaru od daty kontraktu do daty jego wygaśnięcia (dostawy towaru), ale contango zawiera tez w sobie spodziewaną aprecjację wartości tego towaru w tym nadchodzącym czasie.

Jeśli dzisiaj ropa kosztuje 50$, roczny koszt magazynowania 5$, ale ja jestem Saudyjczykiem z Aramco, który planuje jutro przykręcić kurek i wie, że to wywinduje ceny, to ja nie sprzedam Ci dzisiaj tego kontraktu na ropę po 55$, tylko, powiedzmy, po 65$ albo 70$.

Na Bitcoinie (futuresach) contango nie obejmuje kosztów magazynowania, ale obejmuje ten spodziewany wzrost ceny.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: Ostap_Bender »

Dzieki Tomek, jak zwykle ktos bardziej doswiadczeny wie ciut wiecej :)
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: lenon »

Też nie do końca rozumiem dlaczego to contango na krypto występuje, ale póki jest, warto korzystać. Od miesiąca rośnie i teraz wynosi ok 13% annualized. Gdzieś wyczytałem, że ta sytuacja spowodowana jest ograniczonymi możliwościami dużych graczy jeśli chodzi o zajęcie długiej pozycji na krypto i nawet przyjąłem to za dobrą monetę. Ale okazuje się, że bezpośrednio na giełdach krypto które oferują własne futures jest podobnie. Nie wiem dlaczego ta sytuacja nie jest wyarbitrażowana do zera jeśli obie pozycje można zająć na jednej giełdzie. Oczywiście nie ma wtedy mowy o zysku bez ryzyka, bo to jednak trzymanie dużych środków na giełdzie krypto, która zawsze może zostać zhackowana itd.

Co do generowania strat po stronie konta maklerskiego to też na dwoje babka wróżyła. Nie mamy wpływu na zmianę ceny, więc prawdopodobieństwo zaksięgowania zysku lub straty jest podobne.
Widzę jeszcze jedną wadę - ta strategia wymaga sporo kapitału - gotówka na zakup crypto + równie duży margin na koncie (wymagania CME)

Z potencjalnych zalet - co prawda kryptowaluty mają słabą korelację z SPX czy NDX, ale w momentach kiedy ta korelacja akurat się liczy (gwałtowne spadki, risk-off), spada zarówno giełda jak i krypto. Taka krótka pozycja na krypto powinna wygładzić zmienność na koncie i trochę zmniejszyć ryzyko margin calla jeśli ktoś pożycza od brokera.
kotu
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:54

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: kotu »

lenon pisze: 26 paź 2021, 09:01 Co do generowania strat po stronie konta maklerskiego to też na dwoje babka wróżyła. Nie mamy wpływu na zmianę ceny, więc prawdopodobieństwo zaksięgowania zysku lub straty jest podobne.
Widzę jeszcze jedną wadę - ta strategia wymaga sporo kapitału - gotówka na zakup crypto + równie duży margin na koncie (wymagania CME)
Ale ciekawy to mechanizm optymalizacji podatkowej, bo jeżeli księgujesz zysk po stronie krypto to zamieniasz na stable'a i jeszcze nie powstaje obowiązek podatkowy a stratę na rachunku maklerskim księgujesz więc masz zysk podatkowy. W przeciwnym razie masz stratę po stronie krypto - wymieniasz na FIAT i więc księgujesz stratę równocześnie księgując zysk na rachunku maklerskim, więc podatkowo wychodzisz na zero (pomijam zarobek na contango). Natomiast tak jak piszesz, przez wysokie wymagania kapitału pozostaje to raczej ciekawostką ;)
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: Hubert »

A na ile BTC jest jeden kontrakt? Z tego co pisze lenon to jeden kontrakt to 0,1 BTC wiec w sumie nie ma jakiejś masakry.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: winnie-the-pooh »

Na tastytrade można kupić 0,1 BTC/USD (płatne w cash) i sprzedać 1 kontrakt /MBT (BP ok. 920 usd).
Za operację na BTC/USD jest prowizja 10usd, za kontrakt ok 3,5usd.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: BTC/ETH basis trade

Post autor: Gukwa »

Kontrakty futures takie jak np. na vix. Nie mają w sobie ceny za przechowywanie ale mają czas do wygaśnięcia.
I właśnie ten czas tyle kosztuję. Podałem Vix ponieważ tam contango czy backwardation jest dość dynamiczne:)
Jeżeli mamy jeszcze kilka miesiąc do wygaśnięcia kontraktu to mamy spore contango ponieważ jest duża szansa że zmienność się pojawi.
Im bliżej do wygaśnięcia to cena kontraktu zmierza do ceny spot. Ale jak zmienność się pojawi to struktura kontraktu natychmiast przechodzi w backwardation ponieważ pojawia się duża szansa, że zmienność zaraz minie.
Można sobie tutaj sprawdzić strukturę historycznie http://vixcentral.com/

Fajnym przykładem jest tutaj rok 2020 i struktura kontraktów gdzie na miesiąc wyborów prezydenckich kontrakt miał wartość 19, a cała struktura opierała się na liczbach 15-16. Można wyciągnąć wniosek że rynek wycenia czas ale również prawdopodobieństwo wystąpienia zmienności poprzez popyt na kontrakty.
Załączniki
vix-futures-historical-p.jpeg
vix-futures-historical-p.jpeg (108.45 KiB) Przejrzano 3543 razy
ODPOWIEDZ