Portfolio z 16 spółek

Wątek dla każdego, kto chciałby założyć własny temat i opisywać prowadzony przez siebie portfel. Zakupy, sprzedaż, zmiany, rebalansowania, wyniki i strategia. To jest miejsce, żeby opisywać swoją strategię i swoje transakcje.
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

Od dłuższego czasu dużo uczę się o akcjach i analizuję spółki, ale na razie było tak testowo.
W końcu odważyłem się wyłożyć ponad 10 tys. na akcje tych firm - mniej więcej po 100 USD
band, bili, ehc, exas, fisv, gh, hqy, pags, qtwo, rng, sail, srpt, vale, vrtx, zen, zlab

W sumie 16 spółek.
Jak myślicie - we właściwym kierunku podążam?
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: Ostap_Bender »

Pewnie doskonale wiesz, ze optymalna liczba spolek w portoflio to okolo 35 spolek (slowo klucz modern portfolio theory). Oczywiscie przy kapitale rzedu 10k (zakladam, ze pln) ciezko bedzie Ci cos takiego zbudowac chyba, ze przy pomocy franctional shares o ktorych zreszta ostatnio pisal Tomek na blogu.

Natomiast zadalbym sobie pytanie czy przy tak niskim kapitale robi w ogole jakakolwiek roznice czy bedziesz mial zwrot na poziomie benchmarku sp500 lub tez lekko wyzszy? Jak zareagujesz gdy Twoje portfolio osunie sie mocniej niz benchmark?
Lepiej bedzie zainwestowac kapital tej wielkosci w rozwoj wlasnych umiejetnosci, firmy ktora pozwoli zbudowac wieksze poklady gotowki ktore pozniej mozna inwestowac na rynkach finansowych.
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

Mam możliwość większych zakupów, ale ciągle nie jestem pewny na ile moje analizy są skuteczne.
Podejrzewam, że nawet 35 spółek źle wybranych nie gwarantuje ochrony kapitału - o ile w ogóle na akcjach można mówić o ochronie.
W ogóle nie chcę walczyć z benchmarkiem, ale chcę się nauczyć dobrego wyboru spółek a te spółki wydaje się, że mają coraz rosnące przychody
oraz są po spadkach więc wydaje mi się, że są dobrym kąskiem - bo może (tak - może) - już niżej nie spadną, a odbić mogą dość mocno
i mają w mojej ocenie potencjał do odbicia.

Założenie mam takie, że jeśli ich cena nie wzrośnie do końca roku - to uznam je za mało rokujące i sprzedam.
Jeśli obecnie to korekta na nich to znaczy, że cena odbije, gdyż prognozy są wzrostowe i trend wzrostowy,
a jeśli cena nie odbije - to przy takim poziomie cen - będę musiał uznać, że posypały się fundamentalnie.
Tak mi się wydaje.

Obsunięcia kapitału nie przerażają mnie o ile spółka generuje ciągle więcej przychodu - i wówczas na obsunięciach raczej dokupiłbym drugą porcję (więc trochę to wygląda jakbym sobie przeczył, że dociągnę je do końca roku, ale wtedy będę widział stan na 2021 r. jeśli chodzi o przychody)
A, kupiłem tylko tyle spółek, gdyż tylko te wydają mi się na dziś godne uwagi. Jak coś nowego pojawi się to dokupię. Mam dostęp tylko do akcji na giełdach w USA - wiem, że nie jest to najlepsze, ale póki co muszę na tym poprzestać i na tym się uczyć.
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: buk0f »

Jeżeli masz podejście "W ogóle nie chcę walczyć z benchmarkiem" to odrazu sobie odpuść i kup benchmark (etf na sp500) albo cokolwiek innego z czym będziesz się dobrze i bezpiecznie czuć.
Czała sens w samodzielnym dobieraniu pojedyńczych spółek polega na tym, żeby pobić ten benchmark.
Ogólnie rzec biorąc polecam się bawić w małe kwoty i fractional shares bo można się wiele nauczyć. I mimo iż bezwzględne zyski nie będą ogromne (np. $50) to liczy się zysk względny (np. 20%). Tak, w krótkim terminie będzie to zniechęcające, bo wymaga to sporo czasu a zyski marne ale jeśli planujesz dalej się uczyć inwestowania i będziesz konsekwentnie dokładać pieniądze do rachunku to masz szansę uzbierać spory kapitał (magia procentu składanego).

Edit:
Jak chcesz tylko przetestować strategię to nie musisz odrazu wkładać prawdziwych pieniędzy. Poszukaj sobie jakiegoś konta demo (w IB chyba jest) albo sobie zrób exela i zapisuj ceny, daty itp. po których byś wszedł w daną spółkę.
Daniel
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 21 cze 2021, 18:59
Tu mieszkam: Augsburg

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: Daniel »

bbb1 pisze: 23 paź 2021, 00:15
band, bili, ehc, exas, fisv, gh, hqy, pags, qtwo, rng, sail, srpt, vale, vrtx, zen, zlab

W sumie 16 spółek.
Jak myślicie - we właściwym kierunku podążam?
band, bili, exas, gh, qtwo, rng, sail, srpt, zen, zlab - brak zyskow, w niektórych przypadkach EPSy są nie tylko negatywne ale też spadające.
ehc - duze zadłużenie
hgy - malutka kapitalizacja
vale - spadające prognozy przychodów
W skrócie: czemu akurat te?
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

Czemu akurat te?
- gdyż poza rosnącymi przychodami nie widzę, aby coś spójnie działało na wzrost ceny,
a rok się jeszcze nie skończył, aby przekreślić te firmy,
zaś wydaje mi się, że rynek już zdyskontował spadkami ewentualne bliżej mi nieznane sytuacje fundamentalne.
Podpieram się też prognozami tipranks i prognozami analitycznymi z Interactive B.

Nie zauważyłem spójnego wpływu zysków czy EPSów na wzrost cen, zaś jeśli chodzi o finanse - to obserwuję, że rosną
firmy o słabych finansach i dobrych, a nawet bardziej o słabych.

Co więcej - bardziej rosną firmy uważane za przewartościowane niż te, które uważane są na portalach giełdowych za niedowartościowane
wobec tego zaczynam stawiać sobie pytanie - co to znaczy spółka przewartościowana i niedowartościowana, i tego nie wiem.

Zastanawiam się też na ile skuteczne są sugestie np. gurufocus.com czy fool.com z perspektywą 5 lat na inwestycję,
gdyż to jest długi okres czasu, aby zmierzyć i potem wg tego inwestować dalej.
Jeśli np. analizuję firmy na podstawie wyników z przeszłości i przyporządkuję je do obecnych czyli dzisiejszych wycen wg gurufocus
to więcej zwrotu dają te słabsze wg gurufocus niż z wyższym wskaźnikiem.

Po wielu takich porównaniach widzę, że na wzrost cen ma jedynie wpływ przychód, a wziąłem to pod uwagę po przeczytaniu artykułów z tego bloga.
Dziś chyba odrzuciłbym wszystkie wskaźniki a patrzył tylko na przychody - i trochę zaryzykował.

nie ukrywam, że mam mętlik w głowie dlatego tak delikatnie podchodzę do wkładania oszczędności w akcje
i szczerze mówiąc - nie wiem co działa i czy w ogóle coś działa,
bo perspektywy inwestycyjne są ogromne i trudno zbadać co tak naprawdę działa.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: Hubert »

Fajnie ze próbujesz wybierać akcje a nie kupujesz nudne SPY:) Jedyne co mogę podpowiedzieć to zwiększ horyzont inwestycyjny od minimum roku do 3 lat . W krótkim terminie rynek jest irracjonalny i mimo ze będziesz miał racje to krótki horyzont może wywalić Cię z rynku . Powodzenia !
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

Realne akcje to realne akcje - są moje a nie jakiegoś podmiotu np. właściciela ETFu.
Poza tym - myślę o złożeniu z akcji takiego swojego małego gospodarstwa, które będę rozwijał.

Może rzeczywiście powinienem wydłużyć ten horyzont inwestycyjny i tak zrobię - dziękuję,
z tymże szukam jakiegoś punktu, który wskaże mi, że należy uciekać z danych spółek, że sytuacja się pogarsza.
Być może to brak wzrostu przychodów jest tym momentem, że należy uciekać.
W moim przekonaniu cena akcji nie pokazuje kondycji firmy - może się dowolnie wahać.
Zresztą to byłoby zgodne z tym, co tu jest opisywane na blogu.

Pomyślałem też, że może powinienem powiększyć o więcej branż, bo jednak wpływ na cenę
może mieć nie tylko sytuacja w firmie, ale także w branży.
Obecnie akcje mam w 9 branżach, ale planuję dokupić jeszcze z 40 branż obiecujące spółki.

Zastanawiam się natomiast nad sensem dywersyfikacji geograficznej czy też samej giełdy,
gdyż w świecie rozwoju technologii i informatyki, i algorytmów - raczej akcje nie będą w stagnacji,
ale ciągle będą podlegać dużym wahaniom
więc spadki ceny nawet o 50% mogą być okazją do dokupienia niż do ucieczki,
zatem to wymagałoby trzymania sporej ilości gotówki.

W związku z tym w ogóle zastanawiam się czy w takiej sytuacji sensowna jest dywersyfikacja geograficzna czy giełdy,
gdyż docelowo w akcje włożę pewnie max 20% swojego kapitału czyli ok. 10% na początku i 10% na ewentualne mocne spadki ceny
co rozłożone będzie na ok. 50 branż.

Zatem mało wierzę w to, że nawet 1/10 z tych spółek upadnie, albo że 1/2 z tych spółek przestanie się rozwijać,
a jeśli będą się rozwijać to w końcu odrobią nawet spadki ceny czy spadki gospodarcze/makro,
bo mało możliwe jest, aby tak dużo spółek rozwijało się i nie wzrastała ich cena (na kilku akcjach to możliwe, ale raczej nie na tak dużej ilości).

Zastanawiam się też na ile sensowne jest rozłożenie na kilka różnych aktywów np. akcje + ropa + złoto + obligacje,
a to dlatego, że może się zdarzyć, że spadki mogą być na wielu aktywach - nikt nie da gwarancji, że nie będzie.
Jeśli za dużo gotówki rozłożę na wiele aktywów i nastąpi obsunięcie to będę bał się dokupować - bo to też ryzykowne.
Więc tak mi się wydaje, że sensownie jest pozostać przy akcjach i obligacjach w proporcji 1:9, a przy obsuwkach ceny 2:8
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: RayDalio »

Ładny wiersz, tylko się nie rymuje.
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

RayDalio,
a coś więcej?
Też mam wątpliwości jeśli chodzi o rym itd. - inaczej nie poszukiwałbym.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: RayDalio »

Coś więcej: kup SPY, a zabawę w wybór poszczególnych spółek przenieś na konto demo póki nie wiesz co robisz.
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

jeśli nie wiem dziś co robić to i jutro nie będę wiedział jeśli nie podejmę działań - dlatego szukam.
Po to piszę tu, aby skonfrontować moje myślenie z Wami,
a jeśli Wy tu zostawiacie swój czas to liczę, że macie pozytywne nastawienie,
aby przynajmniej skrytykować daną drogę i powiedzieć, że jest niewłaściwa.
Zarabianie kasy to jedno, a pasja - to drugie,
ale i pasja może się skończyć kiedy kasa wyparuje.
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: orzech »

Punktow wyjścia szukaj w kwartalnych raportach. Innymi słowy musisz co 3 miesiące trochę tych raportów przejrzeć. Ważne mogą być też wiadomości zmieniające fundamenty (np. regulacje). Zmiany w przychodach zobaczysz zazwyczaj później i już będzie po ptakach.
No i jak chcesz mieć 50 spółek to lepiej weź SPY tak jak inni radzą.
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

bardzo dziękuję.
Po Waszych wpisach widzę, że jestem zielony.

Jeśli jeszcze moglibyście mi pomóc - mam pytania:

1. Co to znaczy, aby kupić SPY, oczywiście wiem, że chodzi o index US500, ale w jakich aktywach np. ETF czy inne, co jest bezpieczne.
Miałem wcześniej styczność z CFD, ale to czyści konta.
Chodzi mi o to, aby zachowywało się tak, jak akcje - niska cena wejścia i wyjścia, czy nie wymagało doładowania kapitału wskutek spadku
i nie było dużych opłat przez lata trzymania.

2. Druga sprawa - jednak lubię analizy i za bardzo nie chcę poddać się z tymi akcjami - dlatego mam pytanie - gdzie mógłbym zakupić
takie szkolenie, które precyzyjnie nauczyłoby mnie inwestowania - o ile w ogóle coś jest, co działa.
Przeanalizowałem wiele wskaźników ok. 1600 firm USA od 2017 r. do dziś i nie znalazłem nic, co spójnie działałoby na wzrost ceny poza rosnącymi przychodami.
Analiza techniczna zupełnie jest zawodna i ją odrzuciłem do wyboru, a głowa mi puchnie od wskaźników tzw. fundamentalnych.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: winnie-the-pooh »

bbb1 pisze: 24 paź 2021, 22:57 1. Co to znaczy, aby kupić SPY, oczywiście wiem, że chodzi o index US500, ale w jakich aktywach np. ETF czy inne, co jest bezpieczne.
Miałem wcześniej styczność z CFD, ale to czyści konta.
Chodzi mi o to, aby zachowywało się tak, jak akcje - niska cena wejścia i wyjścia, czy nie wymagało doładowania kapitału wskutek spadku
i nie było dużych opłat przez lata trzymania.
SPY to właśnie taki ETF. Indeks ma oznaczenie SPX.
SPY to oznaczenie najpopularniejszego ETFa odzwierciedlającego indeks S&P500. Kupujesz (kosztuje tak jak akcje) i patrzysz sobie. Jak spada, to spada, jak rośnie to rośnie. Broker się nie doczepi ani za jedno, ani za drugie. I coś tam dywidendy skapnie nawet.
bbb1 pisze: 24 paź 2021, 22:57 Przeanalizowałem wiele wskaźników ok. 1600 firm USA od 2017 r. do dziś i nie znalazłem nic, co spójnie działałoby na wzrost ceny poza rosnącymi przychodami.
I trafiłeś w kluczowy wskaźnik !
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: Tomek »

bbb1 pisze: 24 paź 2021, 22:57 (...) gdzie mógłbym zakupić takie szkolenie, które precyzyjnie nauczyłoby mnie inwestowania - o ile w ogóle coś jest, co działa.
Przeanalizowałem wiele wskaźników ok. 1600 firm USA od 2017 r. do dziś i nie znalazłem nic, co spójnie działałoby na wzrost ceny poza rosnącymi przychodami.
Wzrost przychodów faktycznie jest mocno skorelowany ze wzrostem kursu akcji na giełdzie, ale to nie jedyny parametr, który ma taką korelację. EPS LT Growth Estimates (3-5y) jest na przykład mocno skorelowany z samą dynamiką wzrostu ceny.

Dużo sensownych pytań zadajesz, tylko że w odpowiedzi na każde z nich można by napisać całą książkę, więc myślę że forum nie rozwieje wszystkich Twoich dylematów.

Ja zawsze niekomfortowo się czuję polecając sam swoje materiały, ale jeśli faktycznie chcesz się nauczyć tego, jak to inwestowanie powinno wyglądać, to myślę że w polskojęzycznym internecie nie znajdziesz lepszego miejsca niż:

https://www.tradingforaliving.pl/uniwer ... estycyjny/

Moja opinia może być niewiarygodna oczywiście, ale zerknij do komentarzy na samym dole tej strony.
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

Przeczytałem Twoją książkę i wracam do niej, przeczytałem chyba wszystkie Twoje artykuły z bloga,
dużo tego i trudno mi o zachowanie spójności.
Dlatego chętnie wykupiłbym udział w Twoim szkoleniu. Prosiłbym o przesłanie do mnie na maila oferty,
chyba, że gdzieś jest na stronie (nie mogłem znaleźć).


Już założyłem konto w XTB i nawet od razu mi aktywowali - przyjrzę się ETF.

Pozwólcie, że dopytam jeszcze o akcje, bo nie chciałbym z nich rezygnować.
Analizę finansową firm robię na podstawie Yahoo finance.
Czy to jest wystarczające, aby znaleźć punkty wyjścia czy aby nie wchodzić w konkretne akcje?
chociażby te dane kwartalne.

Problemem nie jest znalezienie firm z rosnącymi przychodami,
ale aby znaleźć wcześniej ostrzeżenia, aby wyjść czy w ogóle nie wchodzić pomimo iż przychody do tej pory rosły.
Rozumiem, że to sztuka,
ale gdzie można szukać odpowiednich danych do analiz? tak, aby nie błądzić.
Daniel
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 21 cze 2021, 18:59
Tu mieszkam: Augsburg

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: Daniel »

Patrzysz także na prognozy analityków?
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

Tak, porównuję Tipranks i Interactive B, śledzę też różnicę wskaźników w czasie,
widzę duże zmiany nawet z tygodnia na tydzień.
Spółki wydawałoby się dobre przez lata, aczkolwiek zaliczyły duże spadki w tym roku
np. SRPT 8 stycznia 2021 r. nie wiedząc czego (przynajmniej ja nie wiem i nie mogę nigdzie znaleźć - może nie wiem czego szukać),
ale przychody są na plus - także w tym roku.
Wydawałoby się, że to idealne spółki do mocnego wzrostu.


Ticker | TIP%17.10 | TIPilość23.10 | IB | AVG Target
---------------------------------------------------------------------
VALE 30.31% 9 28.84% 9 11=7=2 20
SAIL 31.95% 8 28.98% 8 14=1 64
PAGS 78.79% 3 66.24% 3 16=1 65
HQY 30.12% 7 24.75% 7 9=3 83
BILI 50.52% 7 27.69% 7 31=1 101
EHC 48.52% 7 42.05% 7 13=0 98
EXAS 48.99% 10 53.26% 10 16=2 147
QTWO 43.40% 6 49.24% 7 14=2 121
BAND 90.30% 12 82.64% 13 10=3 160
SRPT 41.70% 14 47.43% 13 14=6 122
FISV 30.95% 10 30.53% 10 29=4 141
ZEN 45.42% 9 34.11% 10 19=1 176
GH 73.89% 3 61.31% 3 14=1 167
VRTX 35.14% 13 30.95% 12 19=5=2 258
ZLAB 111.44% 4 116.28% 4 11=0 212
RNG 62.50% 14 53.15% 15 24=2 391
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: lenon »

Zgadzam się z kolegami, na początek dobrym pomysłem jest kupno SPY - siedź w tym ETFie i na początku skup się raczej na prawidłowej konstrukcji portfolio i na zarządzaniu ryzykiem (dywersyfikacja, zmienność składników portfela itd). SPY da Ci maksymalną dywersyfikację, ale ona jest jednocześnie dobra i zła. Jeśli chcesz pobić indeks, musisz dywersyfikować mądrzej, dobierając spółki w pewnych ramach:
Mam dostęp tylko do akcji na giełdach w USA - wiem, że nie jest to najlepsze, ale póki co muszę na tym poprzestać i na tym się uczyć.
Sama giełda amerykańska da Ci na początek wystarczającą dywersyfikację geograficzną (w sensie - gdzie spółki generują zyski). Ona jest po to, aby zredukować ryzyko polityczne (np zapaść Turcji) - Twoje spółki mogą generować zyski w różnych krajach na świecie, problemy części z tych krajów nie wpłyną znacząco na wynik portfela.
Dalej masz dywersyfikację sektorową - warto mieć ekspozycję na kilka sektorów, które radzą sobie lepiej w danym otoczeniu makroekonomicznym. Jeśli kupiłbyś po równo spółki z każdego sektora, będziesz tracił względem benchmarku.
Dalej masz dywersyfikację na różne branże w celu zredukowania specyficznych ryzyk. Np z sektora cyclical możesz mieć ekspozycję na przemysł odzieżowy, auto, internet retail itd. Problemy w jednej branży (auto) nie pogrążą portfela jeśli obstawiasz kilka różnych branż.

- w powyższych ramach szukaj liderów i powoli zamieniaj SPY na konkretne spółki. Nie musi to być od razu 35 spółek, 10 na start spokojnie wystarczy. Z biegiem czasu będziesz znajdował więcej świetnych spółek w które będziesz chciał zainwestować i nawet się nie zorientujesz kiedy będziesz zmuszony wybierać które z nich tymczasowo odrzucić mimo świetnych wyników i jeszcze lepszych perspektyw.

- co do kluczowego pytania jak znaleźć takich liderów - Tomek udostępnił w tym temacie mnóstwo swojej wiedzy. Nie korzystałem z jego szkolenia bo zdążyłem się zapoznać z rynkiem kilka lat wcześniej, ale jeśli jest ono spójne z narracją i poglądami Tomka prezentowanymi na stronie/webinarach, to mogę w ciemno polecić. Tomek świetnie odsiewa bzdury od tego, co naprawdę działa.

Co do zaproponowanych spółek - to jest sam healthcare i tech. To dobre sektory w tym otoczeniu jeśli jesteś przekonany, że nie będzie realnego odbicia w gospodarce i zamiast inflacji będzie raczej deflacja. Warto też spojrzeć na inne sektory.
- kapitalizacja wielu z tych spółek jest zbyt mała - masz ogromną zmienność w portfelu, do wycena takich spółek może wydawać się przez długi czas nieracjonalna (w obie strony) przez 'masowe' działania dużych graczy (ETFy, doważanie sektorów przez CTA i inne HF itd).
- spółki healthcare są dość trudne w analizie, zwłaszcza jeśli zarabiają na sprzedaży leków. Subiektywnie bardzo nieprzewidywalny sektor. Wybierz 2-3 liderów i dobrze zrozum ich biznes zanim zainwestujesz.
- wiele z tych spółek jest na wczesnym etapie dojrzałości - nie genrują zysków, możliwe, że mają straty na działalności operacyjnej (nie sprawdzałem).
Na początek może weź na widelec spółki minimum large-cap, które są już stale zyskowne. Ktoś tu na forum wrzucił świetną tabelkę kategoryzującą spółki pod względem ich dojrzałości i oceniającą ile % portfela można w takie spółki zainwestować. Polecam!
Założenie mam takie, że jeśli ich cena nie wzrośnie do końca roku - to uznam je za mało rokujące i sprzedam.
Hubert dobrze pisze - zwiększ horyzont inwestycyjny. Nie oczekuj, że notowania Twoich spółek wzrosną w określonym czasie z jakiegoś powodu. Jeśli nie wzrosną do końca roku, to... to nic nie znaczy. Może po prostu uczestnicy rynku zaczną zmniejszać ekspozycję na healthcare i wchodzić w banki bo oczekują poprawienia krzywej dochodowości obligacji? W tak krótkim terminie wyniki spółek i zmiana ich perspektyw na przyszłość może mieć znikomy wpływ na cenę. Taka zmiana ceny w horyzoncie 2 miesięcy nie jest też żadnym wyznacznikiem, czy dokonałeś dobrego wyboru czy nie.
Czemu akurat te? - gdyż poza rosnącymi przychodami nie widzę, aby coś spójnie działało na wzrost ceny,
Wzrost przychodów jest pożądany, ale sam z siebie nie zmieni notowań spółki. Bardziej liczy się zmiana dynamiki wzrostu (dla matematyków - druga pochodna).
Spróbuję wytłumaczyć - to, że spółka ma duże przychody, to dobrze. To, że spodziewa się je zwiększać 15% rocznie też jest super. Ale to już wszyscy wiedzą i ta informacja niejako zaszyta jest w bieżącej cenie. Dopiero pojawienie się jakiegoś nowego czynnika, który sprawi, że spółka wygeneruje np 17% wzrostu przychodów zamiast aktualnie spodziewanego poziomu 15% ma dużą szansę na zmianę wyceny spółki. Taki czynnik może być pozytywny lub negatywny. Np nagły wzrost kosztów pracy low-wage w USA i wzrost cen ropy sprzed kilku miesięcy. Jak to wpływa np na firmy kurierskie typu FDX/ UPS? To są biznesy niskomarżowe, gdzie głównym kosztem jest nisko-płatny pracownik i właśnie paliwo. Co się stanie z marżami i przyszłymi zyskami tych firm? Czy projekcja przychodów/zysków wzrośnie czy spadnie? Jak zareagowały notowania?
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: lenon »

zabawę w wybór poszczególnych spółek przenieś na konto demo póki nie wiesz co robisz.
A ja powiem - nie dotykaj konta demo, chyba że chcesz coś sprawdzić w sprawach technicznych (jak zawrzeć daną transakcję na platformie, co się stanie jeśli kupię futures itd).

'Inwestując' na demo nabierzesz złych nawyków, bo nie będziesz odczuwał strachu straty. Nie byłbyś pierwszym, który siedzi na demo w zbyt ryzykownych aktywach, ma świetne wyniki, zaczyna inwestować prawdziwą kasą i przy pierwszej lepszej korekcie lub kryzysie płynności ponosi ogromne straty, panikuje, sprzedaje wszystko i nie wraca na giełdę przez kolejnych 10 lat. Zainwestuj na tyle mało, aby zmienność wyceny portfela dała Ci spać po nocach ale też na tyle dużo, żebyś odczuwał strach przed stratą.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: lenon »

bbb1 pisze: 25 paź 2021, 12:57 Tak, porównuję Tipranks i Interactive B, śledzę też różnicę wskaźników w czasie,
widzę duże zmiany nawet z tygodnia na tydzień.
Spółki wydawałoby się dobre przez lata, aczkolwiek zaliczyły duże spadki w tym roku
np. SRPT 8 stycznia 2021 r. nie wiedząc czego (przynajmniej ja nie wiem i nie mogę nigdzie znaleźć - może nie wiem czego szukać),
ale przychody są na plus - także w tym roku.
Wydawałoby się, że to idealne spółki do mocnego wzrostu.
Bez urazy, ale zabierasz się do tematu od d...y strony. Dlaczego notowania takiego Vale miałyby pójść w górę? To jest spółka, której wyniki mocno zależą od cen surowców, które wydobywa. Miała świetny wzrost przychodów i zysków, ale to już historia. Tak samo jak spadek notowań od sierpnia - ta informacja jest bezużyteczna, bo spadek notowań wcale nie zwiększa szansy na to, że w przyszłości te notowania wzrosną. Przyszła cena zależy głównie od tego, czy rynek spodziewa się dalszego wzrostu przychodów/zysków czy może spadku. A skoro Chiny są na krawędzi kryzysu, surowce przemysłowe tanieją, to na czym ta spółka ma więcej zarabiać? Chyba kusi Cię podejście kontrariańskie/mean reversion, którego skuteczność jest...różna.

Uważaj też na prognozy analityków i ich price targets. Analitycy to zwykli ludzie, o różnym poziomie wiedzy i inteligencji i tak jak każdy człowiek mają skłonność do ekstrapolowania przeszłości do przyszłości. Mają więc wysoką skuteczność jeśli coś stale rośnie. Przewidują dalszy wzrost, który po czasie się sprawdza i voila, mamy analityka geniusza o skuteczności 95%. Dlatego na tipranks masz całe stada 'dobrej jakości' analityków specializujących się w sektorze tech. Ze świecą można za to szukać analityków którzy są w stanie z wysoką skutecznością oszacować przyszłe ceny np spółek tytoniowych.
bbb1
Gość niedzielny
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2021, 00:04
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: bbb1 »

Wiem, że zadam niezręczne pytanie, ale coś muszę zrobić.

Na razie włożyłem 10 tys. zł,
mam stratę -78 zł + ok. 50 zł koszty zamknięcia pozycji.
Stoję przed dylematem:
- aby przejść na SPY powinienem to zamknąć uznając SPY za lepsze rozwiązanie
- albo pozostawić i rozwijać to, co jest.

Nie boję się wahań ceny - mogę zostawić to na lata,
ale jeśli źle wybrałem - to szkoda by było mi tracić kasę
i wolałbym wyjść ze stratą ok. 140 zł niż narażać się na więcej.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: RayDalio »

Obojętnie. Może nawet lepiej jak zostawisz te spółki, bo przekonasz się na małej kwocie, że nie masz pojęcia co robisz. Gorzej, jak uzbierasz więcej i będzie ci się wydawało, że jesteś bogiem giełdy i wpakujesz te pieniądze w najnowsze trendy z twittera.
Jak masz 10k PLN to w sumie możesz taki portfel traktować jak demo i się bawić. Poza tym zmień pracę, weź drugi etat albo kombinuj z własną działalnością, bo z takim kapitałem to choćbyś robił 30% rocznie to szybko dużych pieniędzy nie zobaczysz. Giełda to nie jest magiczna studnia z pieniędzmi.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Portfolio z 16 spółek

Post autor: lenon »

Zgadzam się z Rayem, to jest obojętne. Jeśli jesteś przekonany, że te spółki to dobry wybór, to siedź w nich, jeśli nie, realizuj stratę/zysk i nie oglądaj się na nie.
Zauważ, że ta strata nie jest wirtualna/papierowa. Już ją poniosłeś bo nikt nie odkupi od Ciebie tych spółek po cenie, jaką za nie zapłaciłeś w przeszłości. Tzw 'papierowe straty' to oszukiwanie samego siebie. Papierowe są tylko dla urzędu skarbowego (należy się podatek lub nie), realnie wartość Twojego portfela już nieznacznie spadła. Potraktuj to jako koszt nauki.

Powodzenia i nie zniechęcaj się!
ODPOWIEDZ