Efektywność środków na koncie w IB

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 564
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Tomek »

Tak, jeśli przekroczony zostanie poziom 4:1, to od razu sprzeda część akcji, a jeśli przekroczony zostanie tylko poziom 2:1, to część akcji sprzeda na koniec sesji po oficjalnej cenie zamkniecia.

Wydaje mi się tez, ze gdzies w regulaminie było zastrzeżone, ze broker ma prawo niedopuścić do wykonania takich opcji, jeśli poskutkowało by to narażeniem go na straty, czyli teoretycznie mógłby te wystawione opcje odsprzedać Ci pod przymusem jeszcze przed datą ich wykonania. Jestem tego pewny tak na 80%, ale nie chce mi się teraz szukać w regulaminie IB, żeby to potwierdzić.

Tak czy inaczej broker na pewno nie dopuści, żeby poziom pożyczki został przekroczony, bo po pierwsze ryzykowałby własne pieniadze, a po drugie złamałby prawo i naraziłby się na kary ze strony SEC, bo te limity są odgórnie narzucone.

Był taki case co prawda niedawno, kiedy ceny kontraktów na ropę spadły poniżej zera i zalewarowani ludzie stracili grubo powyżej 100% wartości swojego konta, ale to była wpadka brokera, który nie powinien był do tego dopuścić. IB podpisało zreszta ugody z tymi klientami i nie wymuszało potem zwrotu debetu udzielonego w formie pożyczki, dzieki czemu klienci stracili „tylko” 100% swoich wszystkich środków.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Tomek dzięki za odpowiedź, jak dobrze, że Ty tak dużo wiesz :))
ostatnie pytanie i nie męczę :)

czy jeżeli nakupuje akcji lub obligacji za dwukrotność keszu to dalej będę mógł wystawić kilkanaście PUT-ów na SPY? ;)
teraz wystawiam kilkanaście PUT-ów na SPY, ale trzymając kesz na rachunku :)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 564
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Tomek »

Wtedy będziesz mógł dalej wystawiać PUT-y, ale już zdecydowanie mniej niż mając gotówkę. Posiadane akcje i obligacje będą bowiem faktycznie zabezpieczeniem pod wystawiane opcje, ale zabezpieczeniem o gorszej jakości niż gotówka. Trudno natomiast z góry powiedzieć, jak bardzo spadnie ten przelicznik, bo to zależy od zmienności, od typu obligacji itd.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

no i wszystko jest dla mnie teraz jasne! :)

dzięki Tomek! :)
ODPOWIEDZ