Random Walk i fundusze ETF Index jako inwestycja dlugoterminowa

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Random Walk i fundusze ETF Index jako inwestycja dlugoterminowa

Post autor: Ostap_Bender »

Witam wszystkich na nowym forum!.
Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat strategii opartej o książkę Pana Burton G. Malkiel A Random Walk Down Wall Street zakładającą efficient markets hypothesis i random walk.
Czyli po prostu zakładamy, że w dłuższej perspektywie nie pokonamy rynku i po prostu kupujemy etfy na poszczegółne indexy: np. 30% S&P500, 20% Developed markets ex USA (Kanada, Europa i Japonia) 10% Australia, 30% Emerging Markets i reszta np. w alternywnych inwestycjach typu złoto/srebro/krypto.

Pan Tomasz w 2018 napisał ciekawy artykuł na ten temat:
https://tradingforaliving.pl/ryzyko-na-gieldzie/

Jakie plusy/minusy takiego podejścia dostrzegacie dla inwestora indywualnego? Kiedy należałoby myśleć nad tworzeniem własnego portfela zamiast po prostu kupić kilka eetfy na dane regiony geograficzne?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Random Walk i fundusze ETF Index jako inwestycja dlugoterminowa

Post autor: winio »

Statystycznie masz lepszy wynik od 80% inwestorów :)

Minus - chwilowy drawdown (na samych akcjach) może z lekkością dobić do 50% - co u niektórych powoduje biegunkę. W sumie jak regularnie dokupujesz te ETFy (np. w ramach IKE/IKZE) to aż tak nie boli, bo uśredniasz. Od siebie dodam, że można to jeszcze uprościć i kupować po prostu ETF typu MSCI All World lub nawet 'gotowy' ETF mieszany (akcje + obligacje) typu 50/50 lub 80/20 (tak, są i takie, nazywają się chyba 'life strategy').

Tym razem nie polecam strategii GEM, bo ona zakłada dokładnie odwrotność efficient markets hypothesis, czyli zjawisko momentum :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Random Walk i fundusze ETF Index jako inwestycja dlugoterminowa

Post autor: Ostap_Bender »

Obligacji jakichkolwiek nie zamierzam dodawać (w świecie negatywnych rzeczywistych stóp procentowych to moim zdaniem śmieciowe aktywa których nie warto trzymać nawet dla ograniczenia zmienności portfela) raczej myślałem nad dodaniem złota/srebra.

ETFy typu MSCI All World mają tten minus , że zazwyczaj 50-60% wagi przypada na rynek usa :) (mimo tego, że amerykańska gospodarka odpowiada w tym momencie za około 20% świata).
Co więcej ETFy na rynki rozwijające najczęściej mają około 40-50% ekspozycji na Chiny i znacząco pomijają typowo surowcowe rynki rozwijające (np. Saudi Arabia, Chile, Kuwait, Colombia, Brasil.

Ogólnie przez ostatnie 10 lat całkiem dobrze sobie radziłem na rynkach i udawało mi się przebijać benchmark s&p500 jednak inwestowałem ETfami sektorowymi licząc się oczywiście z większym ryzykiem. Jednak taki pół aktywny portfel wymaga nieco uwagi co ma swoje plusy i minusy :).
ODPOWIEDZ