Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Czyżby kolejny fachowiec od kopiowania ruchów?
antti
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2021, 08:49
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: antti »

Nio (NIO) Q1 deliveries of 20,060 vehicles beats outlook; March shipments reach 7,257 units
Dowieźli
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

winio pisze: 01 kwie 2021, 13:55 Czyżby kolejny fachowiec od kopiowania ruchów?
Niezbyt. Ja mam pieniądze, więc nie muszę się sprzedawać. Natomiast jak ktoś już pyta to przecież za darmo się nie będę dzielił, bo po co? Co mam z tego? Z wizjonerów się przynajmniej pośmieję.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

RayDalio pisze: 01 kwie 2021, 14:00
winio pisze: 01 kwie 2021, 13:55 Czyżby kolejny fachowiec od kopiowania ruchów?
Natomiast jak ktoś już pyta to przecież za darmo się nie będę dzielił, bo po co?
Żeby udowodnić swoją wartość inwestycyjną, która przez ̶w̶i̶ę̶k̶s̶z̶o̶ś̶ć̶ niektórych uczestników Forum jest postrzegana, no jakby to powiedzieć... niedźwiedzio.
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Live o wszystkim

Post autor: orzech »

winio pisze: 01 kwie 2021, 14:18
RayDalio pisze: 01 kwie 2021, 14:00
Natomiast jak ktoś już pyta to przecież za darmo się nie będę dzielił, bo po co?
Żeby udowodnić swoją wartość inwestycyjną, która przez ̶w̶i̶ę̶k̶s̶z̶o̶ś̶ć̶ niektórych uczestników Forum jest postrzegana, no jakby to powiedzieć... niedźwiedzio.
Albo dlatego że to forum inwestycyjne mające na celu dzielenie się pomysłami i wiedza żebyśmy wszyscy się rozwijali jako inwestorzy? Wątpię żeby celem Tomka przy zakładaniu tego forum było żeby jedni mogli się naśmiewać z inwestycji innych.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Live o wszystkim

Post autor: Szoł Mi De Many »

Ray - Twoje podejscie jest zwyczajnie inne niz wiekszosci na tym forum. My jestesmy tutaj, aby sie dzielic przemysleniami i pomyslami. Ja z checia przyjme wszystkie uwagi. To nie jest tak, ze jak odkryjesz swoje pozycje, to wszyscy Cie skopiuja. Kazdy ma inne podejscie.

Moj portfel to mix value, i growth. Poprosze zatem o Twoja opinie na temat 8058, wartosciowo to najwieksza moja pozycja na dzien dzisiejszy.
Zastanawiam sie, czy trzymac ja dluzszy czas, czy tez wykorzystac osiagniecie PT i zgarnac zetony ze stolu. Ja caly czas waham sie, czy robic na spolkach koleczka pod PT, czy tez trzymac dlugo bez patrzenia na nie (oczywiscie o ile nic sie fundamentalnie nie psuje w biznesie)

Dzieki z gory za opinie - moze wrocimy w ten sposob z toru przesmiewczego na merytoryczny.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Szoł Mi De Many pisze: 01 kwie 2021, 15:37 Ray - Twoje podejscie jest zwyczajnie inne niz wiekszosci na tym forum. My jestesmy tutaj, aby sie dzielic przemysleniami i pomyslami. Ja z checia przyjme wszystkie uwagi. To nie jest tak, ze jak odkryjesz swoje pozycje, to wszyscy Cie skopiuja. Kazdy ma inne podejscie.
[...]
Dzieki z gory za opinie - moze wrocimy w ten sposob z toru przesmiewczego na merytoryczny.
Ależ ja tu, oprócz naśmiewania się, również dyskutuję. Rozpocząłem wartościowy IMO wątek o mardźinie, dzięki któremu niektórzy nie stracą tyle pieniędzy przy następnej korekcie/krachu. Dzisiaj wrzuciłem bardzo treściwy artykuł z Morningstara w swoim wątku, ale nie widzę za bardzo dyskusji. Nie moja wina.

Nie widzę też tu ŻADNEJ analizy jakiejkolwiek spółki, więc po co mam wrzucać swoje? Żeby rzucić jakimiś tickerami? Gardzę tym.
winio pisze: 01 kwie 2021, 14:18 Żeby udowodnić swoją wartość inwestycyjną, która przez ̶w̶i̶ę̶k̶s̶z̶o̶ś̶ć̶ niektórych uczestników Forum jest postrzegana, no jakby to powiedzieć... niedźwiedzio.
Ja już wiele udowadniam swoim portfolio. Wręcz otwieram oczy niedowiarkom :)
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 15:48 przez RayDalio, łącznie zmieniany 1 raz.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Live o wszystkim

Post autor: Szoł Mi De Many »

RayDalio pisze: 01 kwie 2021, 15:44
Szoł Mi De Many pisze: 01 kwie 2021, 15:37 Ray - Twoje podejscie jest zwyczajnie inne niz wiekszosci na tym forum. My jestesmy tutaj, aby sie dzielic przemysleniami i pomyslami. Ja z checia przyjme wszystkie uwagi. To nie jest tak, ze jak odkryjesz swoje pozycje, to wszyscy Cie skopiuja. Kazdy ma inne podejscie.
[...]
Dzieki z gory za opinie - moze wrocimy w ten sposob z toru przesmiewczego na merytoryczny.
Ależ ja tu, oprócz naśmiewania się, również dyskutuję. Rozpocząłem wartościowy IMO wątek o mardźinie, dzięki któremu niektórzy nie stracą tyle pieniędzy przy następnej korekcie/krachu. Dzisiaj wrzuciłem bardzo treściwy artykuł z Morningstara w swoim wątku, ale nie widzę za bardzo dyskusji. Nie moja wina.
W watku o marginie uczestnicze, nowego artykulu jeszcze nie widzialem ale z gory dzieki.
I mile widziane wszystkich opinie na temat 8085
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Live o wszystkim

Post autor: Szoł Mi De Many »

Szoł Mi De Many pisze: 01 kwie 2021, 15:46
RayDalio pisze: 01 kwie 2021, 15:44
Ależ ja tu, oprócz naśmiewania się, również dyskutuję. Rozpocząłem wartościowy IMO wątek o mardźinie, dzięki któremu niektórzy nie stracą tyle pieniędzy przy następnej korekcie/krachu. Dzisiaj wrzuciłem bardzo treściwy artykuł z Morningstara w swoim wątku, ale nie widzę za bardzo dyskusji. Nie moja wina.
W watku o marginie uczestnicze, nowego artykulu jeszcze nie widzialem ale z gory dzieki.
I mile widziane wszystkich opinie na temat 8085

Edit: literowka, 8058 (Mitsubishi Corp)
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

S&P 500 przebił 4000 punktów, na razie raczkuje... ale w górę.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Nie skomentuje 8058, ale ze spółek japońskich u mnie nr 1 na watchliście (przymierzam się w końcu do zajęcia pozycji) to

ITOCY lub 8001.
To oczywiście konglomerat: metals and mining, energy production, engineering, real estate, and convenience stores. They own or are involved in businesses ranging from Japan’s second largest chain of convenience stores, to uranium interests in Canada, to desalination plants in the Middle East, and geothermal energy plants in Indonesia
- bardzo dobry management i wyniki (np za ostatenie 10 lat biją S&P)
- wykorzystali ostatnią dekadę, aby zmniejszyć zadłużenie vs aktywa
- P/E ok 9-10, EV?EBITDA - ok 6-7, book value ok 1.3
- dywidenda ok 2.5%
- buffet też m.in kupił udziały w 5 największych spółkach japońskich m.in ITOCY

Teza inwestycyjna: bull market na rynku commodities, wycena niższa niż odpowiedniki z US (chociaż ciężko znaleźć dobre porównanie), dalszy wzrost indeksów na TSE.

Oczywiście nie ma co się spodziewać wzrostów jak na modnych spółkach growth, ale moim zdaniem jest potencjał do dalszych wzrostów i taka spółka powinna sobie dobrze radzić w ewentualnej korekcie.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Baldwin pisze: 01 kwie 2021, 13:32 Miałem zapytać i zapomniałem. Jakiś argument, dlaczego ma ta rakieta startować?
4D is embarking on Part B of their study in immuno-oncology and Part A has shown durable benefit for some patients with very difficult to treat advanced cancers. This is a groundbreaking accomplishment in the microbiome space and it bodes well that results for the Part B study will also be positive. 4D expanded their clinical trials by testing MRx0518 as a neoadjuvant therapy which if data is positive, suggests there is another large market where patients can benefit. The management team appears to be executing well on moving products into and through the clinic. There will be multiple readouts in 2021 including in immuno-oncology, COVID-19 and in asthma which could propel the stock substantially higher if the results suggest a favorable safety and efficacy profile.

4D Pharma is a high risk, high reward investment only appropriate for investors seeking this profile.
Więcej niestety nie mogę aktualnie napisać, sorry.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Live o wszystkim

Post autor: Szoł Mi De Many »

odrion pisze: 01 kwie 2021, 19:23 Nie skomentuje 8058, ale ze spółek japońskich u mnie nr 1 na watchliście (przymierzam się w końcu do zajęcia pozycji) to

ITOCY lub 8001.
To oczywiście konglomerat: metals and mining, energy production, engineering, real estate, and convenience stores. They own or are involved in businesses ranging from Japan’s second largest chain of convenience stores, to uranium interests in Canada, to desalination plants in the Middle East, and geothermal energy plants in Indonesia
- bardzo dobry management i wyniki (np za ostatenie 10 lat biją S&P)
- wykorzystali ostatnią dekadę, aby zmniejszyć zadłużenie vs aktywa
- P/E ok 9-10, EV?EBITDA - ok 6-7, book value ok 1.3
- dywidenda ok 2.5%
- buffet też m.in kupił udziały w 5 największych spółkach japońskich m.in ITOCY

Teza inwestycyjna: bull market na rynku commodities, wycena niższa niż odpowiedniki z US (chociaż ciężko znaleźć dobre porównanie), dalszy wzrost indeksów na TSE.

Oczywiście nie ma co się spodziewać wzrostów jak na modnych spółkach growth, ale moim zdaniem jest potencjał do dalszych wzrostów i taka spółka powinna sobie dobrze radzić w ewentualnej korekcie.
Ok, dzieki za info, przyjrze sie
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

odrion pisze: 01 kwie 2021, 19:23 ITOCY lub 8001.
Po wykresie oceniając wygląda to stabilnie - emocji jakichś większych nie widać ;)
Gorzej z antycyklicznością, gdyż widzę rok temu się zwaliła wraz z resztą rynku...
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Rok temu nie było aktywa, które nie spadało w marcu 2020, więc nie ma co tego oczekiwać po ITOCY ;)

Poniżej porównanie 4 spółek z TSE (te 4 mam na watchliście) od 2015:
Obrazek

Oczywiście dla innych okresów trochę inaczej to wygląda, ale generalnie prawie zawsze ITOCY wypada najlepiej.
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

CoinsMakingCoins pisze: 01 kwie 2021, 20:28
Baldwin pisze: 01 kwie 2021, 13:32 Miałem zapytać i zapomniałem. Jakiś argument, dlaczego ma ta rakieta startować?
4D is embarking on Part B of their study in immuno-oncology and Part A has shown durable benefit for some patients with very difficult to treat advanced cancers. This is a groundbreaking accomplishment in the microbiome space and it bodes well that results for the Part B study will also be positive. 4D expanded their clinical trials by testing MRx0518 as a neoadjuvant therapy which if data is positive, suggests there is another large market where patients can benefit. The management team appears to be executing well on moving products into and through the clinic. There will be multiple readouts in 2021 including in immuno-oncology, COVID-19 and in asthma which could propel the stock substantially higher if the results suggest a favorable safety and efficacy profile.

4D Pharma is a high risk, high reward investment only appropriate for investors seeking this profile.
Więcej niestety nie mogę aktualnie napisać, sorry.
OK, dzięki.
To, imho, jeszcze spokojnie będą okazje na ten papier, zanim to wystrzeli. ;-) Myślałem, że coś mocniejszego na teraz, czego nie znalazłem.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Europa mówi YOLO
map-most-traded-stocks-march-2021.png
map-most-traded-stocks-march-2021.png (293.95 KiB) Przejrzano 3182 razy
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Ping pisze: 30 mar 2021, 01:54 Witam, wierzycie tym prognozom? Wydaja sie kosmiczne. Dla mnie to momentum odjechalo z "growth" choc chcialbym sie mylic.
Czemu sa kosmiczne? FAANG sa dzis tansze niz spora czesc spolek z sektorow Financials/Energy/Utilities, a jesli uwzglednic dodatkowo staly wzrost obrotow i dochodowosci to sa skandalicznie tanie. FAANGi trzyma przy ziemi toczaca sie dyskusja o opodatkowaniu/rozbiciu monopolu internetowych gigantow i to zarowno w Europie i USA. Z "technicznego" punktu widzenia, in dluzej trwa konsolidacja w waskim zakresie cenowym tym silniejsze bedzie wybicie z owej konsolidacji.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

odrion pisze: 01 kwie 2021, 19:23 ITOCY lub 8001.
ITOCY polecam. Gdzieś w Q4 zeszłego roku szukałem ekspozycji na Japonię i region przez Japońską giełdę. Do analizy wpadło mi w łapki właśnie kilka konglomeratów, które po kilku latach 'dorosły' poprzez wzrost revenue i earnings z bani do bardzo korzystnej wg mnie wyceny.
Zdecydowałem się właśnie na ITOCY. Mimo zakupu ATH (wtedy) jak narazie nie straciłem.
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Live o wszystkim

Post autor: jjtorpeda »

RayDalio pisze: 01 kwie 2021, 09:25 growth, ale raczej w stylu GARP, a nie YOLO wizjoner.
Tak na przykładzie GPW, dla mnie GARP to LVC, KTY, TIM, MBR, VGO, a yolo wizjoner to np DAT ;) zgadzasz się?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

jjtorpeda pisze: 02 kwie 2021, 13:59
RayDalio pisze: 01 kwie 2021, 09:25 growth, ale raczej w stylu GARP, a nie YOLO wizjoner.
Tak na przykładzie GPW, dla mnie GARP to LVC, KTY, TIM, MBR, VGO, a yolo wizjoner to np DAT ;) zgadzasz się?
Nie inwestuję na GPW, kompletnie nie znam tych spółek.
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Live o wszystkim

Post autor: jjtorpeda »

Ok, to z tych notowanych w USA u mnie trochę mniej takowych, ale GARP to dla mnie np. FB, JD, CSIQ, BABA.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

GARP to bardziej filozofia niż jakaś konkretna strategia o ustalonych kryteriach. Ja, jakbym miał się już definiować, to też zresztą jestem zwolennikiem tego typu spółek, czyli takich, które już mają jakiś sensowny i dochodowy model biznesowy, ciągle jest jeszcze miejsce na budowanie efektu skali, ale wyceny nie są absurdalne w stosunku do generowanych zysków/przychodów.

Na yCharts np. ich lista GARP w tym momencie to:
Zrzut ekranu 2021-04-2 o 14.39.52.png
Zrzut ekranu 2021-04-2 o 14.39.52.png (1021.29 KiB) Przejrzano 3027 razy
PS. A tymczasem... "Non-farm payrolls: +379,000 vs. +200,000 expected and a revised +166,000 in January ". Szykuje się ładne zakończenie tygodnia na giełdzie :)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Ale dzis nie ma sesji cash. Trzeba sie oblizac smakiem i poczekac do Wtorku :-).
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Live o wszystkim

Post autor: jjtorpeda »

Intel to GARP? Ja rozumiem że się CEo zmienił ale cała teza aktywistów była taka by oddali produkcję a co robi nowy CEO - buduje 2 nowe fabryki xD
ODPOWIEDZ