Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso »

Screen Shot 2021-03-30 at 18.12.41.png
Screen Shot 2021-03-30 at 18.12.41.png (256.38 KiB) Przejrzano 4347 razy
kotu
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: kotu »

To chyba artykuł sprzed miesiąca , już się trochę skorekciło ;)
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Dziś Chińczyki chyba mają największe wzrosty.
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Dżin »

https://www.wsj.com/articles/u-s-consum ... PAlynCPTPj

Bardzo dobry dzień. Rosnący sentyment. Double bottom na wielu spółkach grow. BTC z dobrymi newsami. Kolejny stimulus w drodze. Pozytywny odbiór ekonomii. Przed nami nowe szczyty ?! ;-)
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

No i niedługo nowy miesiąc nowy kwartał nowe rozdanie. Jak dobre spółki growth zaczną pokazywać fajne wyniki sentyment się zmieni i zaczniemy gonić rynek. Ta korekta była potrzebna bo w lutym to się wszyscy pakowali w wzrostowe spółki i wywindowali ceny do niesłychanych poziomów. Obecnie część rynku poszła w value ( i to nawet takie które to value nie ma ) i mamy super ceny na growth. Okazja taka rzadko się zdarza . Oczywiście rynek może jeszcze walnąć 20 % ale ja tu kupuje.
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: CzyDe »

Pamięta ktoś może post Tomka które miesiące są dobre dla MTUM, a konkretnie jak wypadał kwiecień?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Podłączam się pod pytanie.
wieczny_byk
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: wieczny_byk »

Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Czesc wszystkim!
Pewnie tak jak ja czekacie z niecierpliwoscia na koniec korekty growth ;-). Mysle, ze to juz tu.

Wczoraj byl pierwszy dzien gdzie pierwsze spolki growth pokazaly bardzo wyraznie sile przy minusach na szerokim SPY i QQQ. Z mojego portfela i watchlisty:

TAN, NIO, SE, TSLA, Z, SQ, FTCH, PTON, FVRR, TWLO, HUBS, ROKU, U

Z bardziej spekulacyjnych spolek (smallcapy, SPACi):
CCIV, DKNG,YALA, EH, APPS, API, MGNI, CELH, DMTH, EVGN
I pewnie jeszcze wiele innych., ale raczej nie ladowalbym sie w spekulacje w momencie gdzie wiele wysokiej jakosci spolek jest w olbrzymiej przecenie.

Dzis w europie potezne wzrosty na clean energy: SGRE, NEOEN, MCPHY i ath na NDX1

Hong Kong jeszcze bez kierunku, bo poza makro dochodza jeszcze polityczne przepychanki.

Pewnie nie wszystko co spadlo w ostatnim miesiacu odbije. To dobra okazja, zeby teraz wyszukac w czym jest sila i pozegnac sie ze stratnymi pozycjami na korzysc liderow, azeby nie przegapic odbicia.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

To co, $SE all-in?
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Ja się właśnie wpakowałem na promocji w $UI - mam nadzieję, że ne utknę jak z CRM'em w stuletniej konsoli...
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 564
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

Zrzut ekranu 2021-03-31 o 17.28.03.png
Zrzut ekranu 2021-03-31 o 17.28.03.png (47.29 KiB) Przejrzano 3893 razy
No, najwyższy czas na powrót do starych dobrych czasów :)
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Live o wszystkim

Post autor: orzech »

Od razu forum jakoś odżyło ;)
Awatar użytkownika
Wickedfox
Stały bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:45
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wickedfox »

Paypal pakiet wleciał. Czekam tez na aktualizację portfela growth od Raya.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Wickedfox pisze: 31 mar 2021, 18:39 Paypal pakiet wleciał. Czekam tez na aktualizację portfela growth od Raya.
Odezwie się pewnie przy kolejnych spadkach :)

btw ktoś śledzi $LULU? Dzisiaj słaba dyspozycja w porównaniu do innych moich spółek, podejrzewam, że ze względu wyników?

Na szybko patrząc w tych wynikach to tylko prognozowane EPS na 2021 i 2022 nieco niżej od konsensusu. Reszta wygląda ok, pobite oczekiwania.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

korver pisze: 31 mar 2021, 19:00 btw ktoś śledzi $LULU? Dzisiaj słaba dyspozycja w porównaniu do innych moich spółek, podejrzewam, że ze względu wyników?
Mam, polecam ;)
Moim zdaniem lepsze od NKE, przynajmniej ma przestrzeń do ekspansji na rynku.
A co do spadków po dobrych wynkiach, to chyba standard, czyż nie?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

korver pisze: 31 mar 2021, 19:00
Wickedfox pisze: 31 mar 2021, 18:39 Paypal pakiet wleciał. Czekam tez na aktualizację portfela growth od Raya.
Odezwie się pewnie przy kolejnych spadkach :)
Najpierw płakali, że zaśmiecam wątek, a teraz płaczą jak nie robię update'u każdego dnia :D. Jasne, że czekam na jakiekolwiek spadki, bo ostatnie lekkie spadki były we wrześniu/październiku:
Obrazek
Jak ktoś widział spadki w portfelu to widocznie ma kiepski portfel...
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

RayDalio pisze: 31 mar 2021, 21:20
korver pisze: 31 mar 2021, 19:00

Odezwie się pewnie przy kolejnych spadkach :)
Najpierw płakali, że zaśmiecam wątek, a teraz płaczą jak nie robię update'u każdego dnia :D. Jasne, że czekam na jakiekolwiek spadki, bo ostatnie lekkie spadki były we wrześniu/październiku:
Twoja obecność i przeciwna do większości postawa jest jak najbardziej zdrowa, chociażby dla samej równowagi w wątku, aczkolwiek forma w jakiej to przekazujesz prowokuje wiele niepotrzebnych emocji i zapewne tylko o to chodzi. Kilka miesięcy temu bardzo rzeczowo kontrargumentowałeś, potem stałeś się prześmiewcą, więc nie masz się co dziwić.. Odnośnie portfolio i jego wyników to chyba nie ma co porównywać tak krótkich okresów? Każdy ma inny horyzont i inną tolerancję na ryzyko. Faktem jest, że spółki growth w ostatnich tygodniach zaliczyły mocną korektę, niektóre ponad -50% i z tym nie ma co dyskutować. Taniej już może nie być ;) że po drugim biegunie są spółki, które w tym czasie zarobiły to co z tego? Nie zmienia to faktu, że korekta na spółkach growth ma miejsce. Chwała Ci za to, że Twój portfel zarabia, ale nie pamiętam, żeby od marca 2020 do jesieni ktoś kpił z inwestorów "value", kiedy to growth biło ich na głowę (sam w tamtym czasie byłem zapakowany w value...). Takie uroki emocjonowania się w krótkim terminie, ale do tego mam wrażenie służy ten wątek.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

korver pisze: 01 kwie 2021, 09:06 Twoja obecność i przeciwna do większości postawa jest jak najbardziej zdrowa, chociażby dla samej równowagi w wątku, aczkolwiek forma w jakiej to przekazujesz prowokuje wiele niepotrzebnych emocji i zapewne tylko o to chodzi. Kilka miesięcy temu bardzo rzeczowo kontrargumentowałeś, potem stałeś się prześmiewcą, więc nie masz się co dziwić..
Wręcz przeciwnie. Jak pisałem rzeczowo to spotykało się to ze śmiechem, że "co ja wiem, teraz inne czasy i żadne fundamenty się nie liczą, I just don't hate money". Dostosowałem przekaz do odbiorców.
korver pisze: 01 kwie 2021, 09:06 Odnośnie portfolio i jego wyników to chyba nie ma co porównywać tak krótkich okresów? Każdy ma inny horyzont i inną tolerancję na ryzyko. Faktem jest, że spółki growth w ostatnich tygodniach zaliczyły mocną korektę, niektóre ponad -50% i z tym nie ma co dyskutować. Taniej już może nie być ;)
Żebyś się nie zdziwił :)
korver pisze: 01 kwie 2021, 09:06 że po drugim biegunie są spółki, które w tym czasie zarobiły to co z tego? Nie zmienia to faktu, że korekta na spółkach growth ma miejsce. Chwała Ci za to, że Twój portfel zarabia, ale nie pamiętam, żeby od marca 2020 do jesieni ktoś kpił z inwestorów "value", kiedy to growth biło ich na głowę (sam w tamtym czasie byłem zapakowany w value...). Takie uroki emocjonowania się w krótkim terminie, ale do tego mam wrażenie służy ten wątek.
Na tym forum "value" to Carnival i linie lotnicze. Ja jestem inwestorem w growth, ale raczej w stylu GARP, a nie YOLO wizjoner. To, że każdy, kto ma pojęcie o ryzyku jest tu nazywany "value" inwestorem świadczy tylko o manii na rynku ;). Cieszę się, że ostatnie 2 miesiące schłodziły parę głów, chociaż niektórzy potrzebują jeszcze dogrywki.

BTW: dla mnie podział value/growth jest głupi, ale niestety większość się nim posługuje.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

CoinsMakingCoins pisze: 25 mar 2021, 12:31 Zapakowali się już w to DDDD? Bo zaczęło startować dziś, a to ostani raz jak przypominam o tym!
I jak, zapakowani? Bo pociąg jak zaraz ruszy to pomachać nie zdążycie :D.
image (46).png
image (46).png (44.05 KiB) Przejrzano 3539 razy
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Live o wszystkim

Post autor: orzech »

RayDalio pisze: 01 kwie 2021, 09:25
Na tym forum "value" to Carnival i linie lotnicze. Ja jestem inwestorem w growth, ale raczej w stylu GARP, a nie YOLO wizjoner. To, że każdy, kto ma pojęcie o ryzyku jest tu nazywany "value" inwestorem świadczy tylko o manii na rynku ;). Cieszę się, że ostatnie 2 miesiące schłodziły parę głów, chociaż niektórzy potrzebują jeszcze dogrywki.

BTW: dla mnie podział value/growth jest głupi, ale niestety większość się nim posługuje.
Aż z ciekawości porównałem sobie na szybko GARP z podejsciami najbardziej popularnymi na forum, czyli momentum i growth. Wziałem etfy odpowiednio SPGP, MTUM i IWY. I rzeczywiście pod względem zysku GARP wypada najlepiej, ale to tylko zasługa ostatnich 2 miesięcy. Zdziwiłem się trochę, że daje największe drawdowny i najgorsze Sharp/Sortino ratio. Jak pominiemy szaleństwo pandemii, to różnice są mniejsze, ale nadal GARP wypada najgorzej. Oczywiście porównanie na szybko i trochę ogólnikowe.
garp1.PNG
garp1.PNG (90.97 KiB) Przejrzano 3459 razy
garp2.PNG
garp2.PNG (88.86 KiB) Przejrzano 3459 razy
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Mówiąc o GARP miałem raczej na myśli kwestię doboru spółek do portfela, a nie żadną mechaniczną metodę, która polega na okresowym kupowaniu/sprzedawaniu akcji o określonych parametrach fundamentalnych. To drugie raczej nazywam "inwestowaniem w tickery". Ja staram się kupić dobry biznes w dobrej cenie i trzymać go tak długo jak wyniki biznesowe to potwierdzają, a cena nie jest w stratosferze jak dzisiaj w przypadku spekulacyjnych spółeczek.
Dawałem już tutaj przykład AAPL, którą można było kupić w rozsądnej cenie, a sprzedałbym ją w przeciągu ostatnich miesięcy bez namysłu.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 13:33 przez RayDalio, łącznie zmieniany 2 razy.
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

CoinsMakingCoins pisze: 01 kwie 2021, 10:37
CoinsMakingCoins pisze: 25 mar 2021, 12:31 Zapakowali się już w to DDDD? Bo zaczęło startować dziś, a to ostani raz jak przypominam o tym!
I jak, zapakowani? Bo pociąg jak zaraz ruszy to pomachać nie zdążycie :D.
image (46).png
Miałem zapytać i zapomniałem. Jakiś argument, dlaczego ma ta rakieta startować?
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: CLM »

RayDalio, to pochwalisz się wreszcie jakie spółki masz na w protfelu czy jeszcze z nart nie wróciłeś?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

CLM pisze: 01 kwie 2021, 13:33 RayDalio, to pochwalisz się wreszcie jakie spółki masz na w protfelu czy jeszcze z nart nie wróciłeś?
Masz w moim wątku. A jeśli pytasz o mój demo portfel "value", to za to trzeba płacić :)
ODPOWIEDZ