Szybkie pytania na temat opcji

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Zapytanie - opcja SELL PUT - przekroczenie poziomu wykonania tylko na 2h

Post autor: Krystian1987 »

Witam mam techniczne pytanie o zasadę "wykonania" opcji SELL PUT w następującej sytuacji:
ja wystawiam opcję SELL PUT po 100$ - cena wykonania w razie zmiany kursu akcji, kurs akcji w momencie wystawienia SELL PUT-a to 120 $ i teraz pytanie - czy taki PUT zostanie wykonany jeśli po zamknięciu giełdy w Pre/After-Markecie LUB w trakcie notowań zejdzie poniżej 100$ na 2 godziny a potem wróci z powrotem do końca trwania długości opcji na poziom 120$ - czy w takiej sytuacji opcja zostanie wykonana bo 2h była "w poziomie wykonania" czy nie zostanie po w momencie wygaśnięcia opcji była powyżej 100$ ? Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: Zapytanie - opcja SELL PUT - przekroczenie poziomu wykonania tylko na 2h

Post autor: Krystian1987 »

Nikt nie wie?
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Jak wykonać przed wygaśnięciem opcję SELL PUT którą się wystawiło w IB - Zapytanie

Post autor: Krystian1987 »

Witam mam pytanie - jak wykonać przed wygaśnięciem opcję SELL PUT którą się wystawiło w IB - osiągnęła poziom wykonania , nie widzę opcji Exercise - a przecież skoro poziom wykonania osiągnęła to powinienem móc ją wykonać przed czasem prawda? pozdrawiam
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Jak wykonać przed wygaśnięciem opcję SELL PUT którą się wystawiło w IB - Zapytanie

Post autor: iMisiek »

Krystian1987 pisze: 19 gru 2023, 17:25 Witam mam pytanie - jak wykonać przed wygaśnięciem opcję SELL PUT którą się wystawiło w IB - osiągnęła poziom wykonania , nie widzę opcji Exercise - a przecież skoro poziom wykonania osiągnęła to powinienem móc ją wykonać przed czasem prawda? pozdrawiam
Wykonac mozna tylko opcje które sie kupiło (CALL)

Jak masz opcje SELL to masz zobowiązanie.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Zapytanie - opcja SELL PUT - przekroczenie poziomu wykonania tylko na 2h

Post autor: iMisiek »

Krystian1987 pisze: 18 gru 2023, 02:23 Witam mam techniczne pytanie o zasadę "wykonania" opcji SELL PUT w następującej sytuacji:
ja wystawiam opcję SELL PUT po 100$ - cena wykonania w razie zmiany kursu akcji, kurs akcji w momencie wystawienia SELL PUT-a to 120 $ i teraz pytanie - czy taki PUT zostanie wykonany jeśli po zamknięciu giełdy w Pre/After-Markecie LUB w trakcie notowań zejdzie poniżej 100$ na 2 godziny a potem wróci z powrotem do końca trwania długości opcji na poziom 120$ - czy w takiej sytuacji opcja zostanie wykonana bo 2h była "w poziomie wykonania" czy nie zostanie po w momencie wygaśnięcia opcji była powyżej 100$ ? Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam
Opcje są wykonywanie po sesji ale zlecenie jej wykonania mozna da w kazdej chwili
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: Zapytanie - opcja SELL PUT - przekroczenie poziomu wykonania tylko na 2h

Post autor: Krystian1987 »

Rozumiem dzięki serdecznie za wyjaśnienie bo zastanawiałem się - opcja SELL PUT wystawiona przeze mnie miała poziom wykonania 580 (nie chciałem żeby była wykonana) na chwilę spadła 2 dni przed wygaśnięciem opcjo do 578 $ potem poszybowała w górę do ponad 600 $ - a ja niedoświadczony odkupiłem swojego PUT-a , a jak się okazuje skoro na koniec ważności opcji kurs był mocno ponad 580$ to kupić mojego PUT-a by go pewnie i tak nie wykonał - dobrze Cię rozumiem ? Pozdrawiam Cię serdecznie Misiek :-)
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: Jak wykonać przed wygaśnięciem opcję SELL PUT którą się wystawiło w IB - Zapytanie

Post autor: Krystian1987 »

Dzięki serdecznie a orientujesz się czy Platforma Demo Interactive Brokers - działa poza godzinami działania giełdy USA ? Bo chciałem wystawić SELL PUT-a i jest informacja ,że nie mam możliwości wystawienia PUT-a gdzie normalnie mam , screen w załączniku , jakbyś mógł to zernij dzięki wielkie i pozdrawiam :-) https://ibb.co/d5C77zR
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

w jakiej kolejności w Interactive Brokers wystawiane są opcje SELL CALL z kupionych wcześniej przez nas - Zapytanie

Post autor: Krystian1987 »

Witam jeśli kupiliśmy 1 opcje - 100 akcji danej firmy w grudniu po 120 $ oraz w styczniu drugi pakiet 1 opcje - 100 akcji po 100 $ i dziś chciałbym wystawić te taniej kupione opcje czyli te po 100 $ aby się sprzedały po 100 $ to po prostu wystawiam SELL CALL-a po Strike/cenie wykonania 100$ jednego pakietu opcji i potem w rozliczeniu księgowym rozliczam ,że były kupione po 100$ tak? Bo żeby nie było takiej absurdalej sytuacji ,że Broker rozliczy ,że sprzeda się opcja kupiona wcześniej po 120$ a sprzedana ze stratą po 100$ - jak ktoś się orientuję będzie wdzięczny za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Opcje IBKR amerykańskie rozliczenie podatkowe - Zapytanie

Post autor: Krystian1987 »

Witam jak rozliczacie Opcje z giełdy amerykańskiej z IBKR? Przychód x 19% i od tego wyniku jak odejmujecie koszty zakupu opcji bo nie tylko się wystawia SELL ale też kupujemy PUT-y które są kosztem, od przychodu z zarobku z opcji jak tą wartość kosztu odjąć (tą wartość za którą zapłaciliśmy - kupiliśmy PUT-y) Uprzejmie proszę o odpowiedź i pozdrawiam Was serdecznie
obserwator
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 01 lip 2021, 21:47
Tu mieszkam: Polska

Re: Pytania początkujących

Post autor: obserwator »

Jeżeli obstawiam np. 50% wzrost ceny akcji pod koniec roku to czy warto kupić od razu roczne opcje ze strikiem w okolicach tej ceny którą prognozuje? Czy lepiej opcje aktualnie ATM ?
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Pytania początkujących

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

obserwator pisze: 08 sty 2024, 22:56 Jeżeli obstawiam np. 50% wzrost ceny akcji pod koniec roku to czy warto kupić od razu roczne opcje ze strikiem w okolicach tej ceny którą prognozuje? Czy lepiej opcje aktualnie ATM ?
Roczne opcje czyli masz na myśli, że wygasają dokładnie w momencie kiedy akcje osiągną prognozowaną cenę? Bo zakładając że przepowiednia się sprawdzi (wiadomo że nie ale pomarzyć można), czyli przykładowo kurs akcji dzisiaj wynosi $100, a za rok będzie wynosił $150, to opcje ATM (czyli ze strike'iem $100) w momencie wygasania za rok będą już $50 ITM (razy mnożnik 100, czyli będą warte $5k za sztukę). Natomiast opcje ze strikiem $150 będą warte zero (razy mnożnik 100 niestety nadal zero...). No chyba że termin wygasania jednak trochę dłuższy to będą miały jeszcze jakąś tam wartość czasową. Generalnie to takie podstawy masz dobrze wytłumaczone na kanale Tomka na youtube.
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: w jakiej kolejności w Interactive Brokers wystawiane są opcje SELL CALL z kupionych wcześniej przez nas - Zapytanie

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten strumień świadomości ale chyba chodzi Ci o to żeby sobie niejako wybrać korzystnie zysk/stratę do opodatkowania, tak? Jeśli tak to niestety mam złą wiadomość - obowiązuje zasada FIFO czyli jeżeli kupiłeś jakiś instrument finansowy, a potem jeszcze dokupiłeś ten sam instrument w innej cenie, to przy sprzedaży zawsze zysk/strata liczony jest względem ceny tego instrumentu z wcześniejszych transakcji. Bardziej szczegółowe przykłady znajdziesz łatwo na google'u, np. tu: https://bossa.pl/edukacja/podatek-gieldowy/metoda-fifo

Aha, ważna rzecz - broker zagraniczny niczego Ci nie rozlicza. Jedyne co dostajesz z Interactive Brokers to wyciąg z zestawieniem transakcji. Z tym idź do księgowego, bo jak zaczniesz to rozliczać sam to my tu na forum możemy nie wytrzymać pod naporem nowych wątków... 🫢
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Szybkie pytania na temat opcji

Post autor: Tomek »

Krystian, stworzyłem nowy temat o nazwie "Szybkie pytania na temat opcji", do którego przeniosłem Twoje pytania. Wszystkie kolejne zadawaj proszę w tym właśnie miejscu, dzięki temu wszystkie te wątki będą bardziej uporządkowane. Z góry dziękuję.
Sfera Dysona
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2024, 23:16
Tu mieszkam: PL

Jak sprawdzić jaki byłby koszt zamknięcia Opcji Sell Call(Covered Call) gdyby kurs wzrósł do ceny strike?

Post autor: Sfera Dysona »

Pytanie o covered call Tesli + jak sprawdzić, poznać cenę close opcji w razie wzrostu kursu do poziomu wykonania opcji sell call Tesli

Jak sprawdzić jaki byłby koszt zamknięcia Opcji Sell Call(Covered Call) gdyby kurs wzrósł do ceny strike? Na przykładzie Tesli - dziś cena 193.60 a Strike Sell Call 210 , gdyby kurs wzrósł do 210 , opcja 5 dniowa kurs wzrasta na następny dzień - przy okazji jaki byście radzili wystawiać strike jeśli nie chcecie sprzedawać Tesli tylko Rolować w górę kurs ale jednocześnie sensowną premię co tydzień zgarniać za covered call-e

Pozdrawiam wszystkich 😊
Sfera Dysona
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2024, 23:16
Tu mieszkam: PL

Re: Jak sprawdzić jaki byłby koszt zamknięcia Opcji Sell Call(Covered Call) gdyby kurs wzrósł do ceny strike?

Post autor: Sfera Dysona »

Bo kupiłem po 257,5 usd a teraz jest kurs 193.6 usd i chcę w bezpieczny sposób odzyskać środki bez straty lub z małą stratą za zakup opcji Tesli po 257,5 usd w złym momencie, po wykonaniu opcji wystawiłem od razu Sell Call - jednak od stycznia kurs zaczął spadać niestety i myślę jak bezpiecznie wyjść z tej sytuacji 😥 i czy są inne bezpieczne możliwości poza czekaniem na odbicie kursu + wystawiania sell calli z marginesem bezpieczeństwa +15% ? (na wypadek mocnego odbicia Tesli - bo zdarzały się w przeszłości odbicia 1 dniowe ponad 15% a wtedy koszt przerolowania takiej opcji byłby bardzo drogi prawda? 😕
kris8888
Posty: 1
Rejestracja: 22 lut 2024, 15:37
Tu mieszkam: ld

Option level

Post autor: kris8888 »

Czy dostępny level na opcjach zależy od stanu konta czy jest zależny od innych rzeczy?
Mam odblokowany tylko level 1 i nie mogę nic z tym zrobić.
kuba
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Szybkie pytania na temat opcji

Post autor: kuba »

Pewnie dużo zależy od brokera. W tasty od razu dają najwyższy level, w interactive brokers chyba trzeba zaznaczyć w ankiecie, że ma się dużo pieniędzy, dużo doświadczenia i dużo transakcji
Sfera Dysona
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2024, 23:16
Tu mieszkam: PL

Re: Jak sprawdzić jaki byłby koszt zamknięcia Opcji Sell Call(Covered Call) gdyby kurs wzrósł do ceny strike?

Post autor: Sfera Dysona »

Bo nie chciałbym sprzedać taniej niż po 240 w najgorszym razie, proszę serdecznie o pomoc i pozdrawiam 😕
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Jak sprawdzić jaki byłby koszt zamknięcia Opcji Sell Call(Covered Call) gdyby kurs wzrósł do ceny strike?

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Sfera Dysona pisze: 20 lut 2024, 23:26 Pytanie o covered call Tesli + jak sprawdzić, poznać cenę close opcji w razie wzrostu kursu do poziomu wykonania opcji sell call Tesli

Jak sprawdzić jaki byłby koszt zamknięcia Opcji Sell Call(Covered Call) gdyby kurs wzrósł do ceny strike? Na przykładzie Tesli - dziś cena 193.60 a Strike Sell Call 210 , gdyby kurs wzrósł do 210 , opcja 5 dniowa kurs wzrasta na następny dzień - przy okazji jaki byście radzili wystawiać strike jeśli nie chcecie sprzedawać Tesli tylko Rolować w górę kurs ale jednocześnie sensowną premię co tydzień zgarniać za covered call-e

Pozdrawiam wszystkich 😊
Cześć Sfera Dysona, masz terminologię i styl pisania zupełnie jak Krystian1987... ;) Ale przechodząc do meritum - nie, nie da się dokładnie przewidzieć ceny jaką będzie miała dana opcja w jakimś konkretnym dniu przed wygaśnięciem, bo musiałbyś umieć przewidzieć implied volatility, czego nikt nie potrafi. I to nawet gdybyś teoretycznie potrafił dokładnie przewidzieć cenę jaką będzie miał instrument bazowy w tym dniu, czego też nikt nie potrafi... a do tego jeszcze wybrałeś sobie spółkę gdzie jeden tweet może ruszyć kursem kilkanaście procent w dowolną stronę...

Możesz co najwyżej użyć jakichś narzędzi typu Strategy Lab w IBKR gdzie można założyć sobie jakieś wartości parametrów i zobaczyć ile wtedy wg modelu powinna wynosić cena opcji - tak czy inaczej nie będzie to dokładna prognoza, tylko jakieś wyliczenie oparte na założeniach (coś w stylu: powiedz mi ile będzie kosztować mąka, to ja ci powiem po ile będzie chleb).

Sfera Dysona pisze: 21 lut 2024, 00:20 Bo kupiłem po 257,5 usd a teraz jest kurs 193.6 usd i chcę w bezpieczny sposób odzyskać środki bez straty lub z małą stratą za zakup opcji Tesli po 257,5 usd w złym momencie, po wykonaniu opcji wystawiłem od razu Sell Call - jednak od stycznia kurs zaczął spadać niestety i myślę jak bezpiecznie wyjść z tej sytuacji 😥 i czy są inne bezpieczne możliwości poza czekaniem na odbicie kursu + wystawiania sell calli z marginesem bezpieczeństwa +15% ? (na wypadek mocnego odbicia Tesli - bo zdarzały się w przeszłości odbicia 1 dniowe ponad 15% a wtedy koszt przerolowania takiej opcji byłby bardzo drogi prawda? 😕
Sfera Dysona pisze: 24 lut 2024, 02:58 Bo nie chciałbym sprzedać taniej niż po 240 w najgorszym razie, proszę serdecznie o pomoc i pozdrawiam 😕
Choć nie było to częścią pytania, to pozwolę sobie zauważyć że masz częste u hazar... yyy inwestorów podejście że jak kupiłem coś co potem spadło, to teraz muszę czekać aż odbije żeby nie stracić. Po pierwsze to jeżeli coś kupiłeś i to coś spadło to już straciłeś i to czy zamkniesz pozycję czy nie może mieć wpływ co najwyżej na samopoczucie (dobra, ma też wpływ na kwestie podatkowe ale nie wnikajmy). Po drugie, nikt nie powiedział, że trzeba się odkuć dokładnie na tym samym na czym się wtopiło - w portfelu powinny być takie pozycje, co do których ma się największe przekonanie, że przyniosą zyski w przyszłości. Ty wygląda na to, że bardziej martwisz się tym że Tesla wybije powyżej strike'a twojego covered calla niż tym, że będzie dalej spadać. Tymczasem na początku ubiegłego roku kurs wynosił niewiele ponad połowę obecnego, a EPS od wtedy tylko się pogorszył...
ODPOWIEDZ