Zakup amerykańskiego ETFa opcjami - bez czekania i od ręki

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Zakup amerykańskiego ETFa opcjami - bez czekania i od ręki

Post autor: winnie-the-pooh »

Ostatnio chciałem jako dumny Europejczyk kupić ETFa SPY (śledzącego indeks S&P500).
Oczywiście z ręki w InteractiveBrokers/Lynx się nie da z powodu regulacji EU (konto nieprofesjonalne). Zatem poszedłem drogą "wejścia w posiadanie" poprzez wykonanie opcji. Ale już doświadczyłem sytuacji, że w przypadku silnego trendu wzrostowego czy spadkowego na rynku dochodzi do sytuacji wydawania przez posiadaczy opcji polecenia Lapse i wystawione opcje PUT w momencie wygasania będące In-the-Money jednak nie zostają wykonane i wygasają. Doświadczyłem tego dwa razy w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Zatem chcąc mieć pewność, że kupię SPY kupiłem calla ITM wygasającego w dniu zakupu. Ale znów, niby sporo ITM, ale jednak w ostatnich kilku minutach ten rynek też potrafi się wywrócić do góry nogami. Więc prawo-klik na pozycji i wydałem polecenie Exercise.
Zlecenie weszło na listę ze statusem niebieskim - "being held by broker". Hmmm, czyli czekać do 22:15? A tu już call przeciwko SPY wystawiony...Tomasz ostatnio pisał, że został z takim callem i niezrealizowaną nadzieją na przypisanie akcji wskutek wykonania wystawionego puta ITM. W sumie nie wiem czy jest to możliwe przy posiadaniu opcji, ale...

Okazuje się, że na liście zleceń, pod prawym klikiem jest polecenie "Make Final". Wydałem je zatem i pokazało się okienko z pytaniem, czy wiem na pewno co robię, gdyż za chwilę moje zlecenie wykonania opcji będzie już nieodwracalne. Potwierdziłem i ..... w tej sekundzie 100 jednostek SPY pojawiło się na rachunku! Jeszcze na 5 minut przed końcem sesji, a zatem przed clearingiem opcji wykonywanym przez Clearing House.

Zatem wygląda na to, że posiadając opcję można praktycznie natychmiastowo ją wykonać - czekanie do zakończenia sesji i rozliczania jest zbędne.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Zakup amerykańskiego ETFa opcjami - bez czekania i od ręki

Post autor: Tomek »

Hmm, tylko, że tu chyba i tak nie ma gwarancji, że taka opcja zostanie wykonana od razu. To "make final" było wprowadzone kiedyś jako opcja, która nie pozwala już na późniejsze edytowanie tego zlecenia, tzn. ono jest od razu wysyłane do clearing house i nie możesz go zmienić z poziomu brokera, ale to też nie oznacza, że clearing house je od razu wykona. Niemniej, fajny tip na przyspieszenie potencjalnego wykonania!

Screenshot 2024-02-12 at 08.05.33.png
Screenshot 2024-02-12 at 08.05.33.png (723.53 KiB) Przejrzano 526 razy
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Zakup amerykańskiego ETFa opcjami - bez czekania i od ręki

Post autor: winnie-the-pooh »

No własnie byłem zaskoczony tym natychmiastowym wykonaniem. Z powyższego opisu wynika, że takie natychmiastowe wykonanie jest wtedy możliwe, ale nie jest gwarantowane.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Zakup amerykańskiego ETFa opcjami - bez czekania i od ręki

Post autor: Tomek »

No dokładnie, broker nie może zagwarantować wykonania, bo to robi OCC, i broker nie ma na to wpływu.
ODPOWIEDZ