Wstrzymanie obrotu chińskich akcji przez amerykąnski ADR

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
pettr
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2021, 12:14
Tu mieszkam: pl

Wstrzymanie obrotu chińskich akcji przez amerykąnski ADR

Post autor: pettr »

Witam,
swego czasu nabyłem akcje chińskiej spółki poprzez amerykański ADR. Z powodu sankcji USA nałożonych na tę spółkę obrót akcjami został wycofany z giełdy. Teraz zastanawiam się co się stanie.
Wiem, że ogólnie jeżeli akcje danej spółki przestaną być przedmiotem obrotu zorganizowanego, to można powiedzieć że stają się bezwartościowe. Jednak w tym przypadku akcje cały czas są normalnie notowane na macierzystej giełdzie w Hongkongu oraz na kilku innych giełdach na zasadach ADR(np. we Frankfurcie).
Poczytałem troszkę wypowiedzi w Internecie i generalnie opinia jest taka, że problem bezwartościowych akcji może dotyczyć jedynie ludzi w USA bo oni mają tam zakaz handlowania tym walorem. Dla reszty świata te akcję po prostu mogą zostać przeniesione na inna giełdę.
Zastanawiam się teraz co powinienem zrobić, bo rozumiem że de facto jestem właścicielem akcji spółki notowanej w Hongkongu poprzez pośrednika w postacie ADRu. Czy mam jakieś prawa do tej tych akcji, czy ten ADR ma jakiś obowiązek wobec mnie, np. w jakiś sposób zwrócić mi te akcje lub po prostu odkupić je ode mnie?
Akcje kupiłem w polskim DM a spółka o której mowa to CNOOC.