pomysł na strategie z LEAPS

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
borowiakm
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:45
Tu mieszkam: Polska

pomysł na strategie z LEAPS

Post autor: borowiakm »

Witam, chciałem dać swój pomysł na strategię do oceny/skrytykowania ;-)

Założenia:
1. Dobrze wyselekcjonowane spółki typu grown z celem wzrostu kursu + >20% w rok

Realizacja:
1. Kupić LEAPS na 2 lata, strike +3-5% powyżej aktualnego kursu, tylko jeśli IV jest niskie.
2. Sprzedaż po ok roku jeśli cena wzrośnie założone > 20% i w momencie jak IV będzie wysoki

Jak scenariusz się nie spełni to ratowanie pozycji/strata

Oczekiwania:
1. Jeśli spółki zostaną źle dobrane, strata maksymalna
2. Jeśli spółki zostaną spełnią założenia zysk większy niż przy kupnie ich akcji.


Co myślicie? Wiem, że ogólnie LEAPSy bez pomysłu to strata kapitału, dlatego chciałem się poradzić czy mój pomysł ma jakikolwiek sens.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: pomysł na strategie z LEAPS

Post autor: Tomek »

Ja jestem na nie, bo rozpatrując to na jakimś przykładzie, wychodzi że...

Dobrze wyselekcjonowana spółka z niskim IV i potencjałem na wzrost 20% w rok – powiedzmy Microsoft przy aktualnej cenie 375$.

LEAPS 2 lata 3-5% powyżej aktualnego kursu – dajmy poziom wykonania 390$.

Koszt zakupu takiej opcji: 63$.

Break-even: 453$, czyli kurs MSFT musiałby wzrosnąć o ponad 20%, żebyś w ogóle wyszedł na zero; albo o 40%, żebyś uzyskał stosunek zysku do ryzyka na poziomie 1:1.

Teraz prawdopodobieństwo: 43% szans, że kurs wzrośnie do break-even 453$ i ledwie 29% szans, że wzrośnie do 516$ co zapewniłoby podobny stosunek zysku do ryzyka w trakcie życia opcji.

Poor odds, Monsieur.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: pomysł na strategie z LEAPS

Post autor: iMisiek »

Ale przeciez nie trzeba takiej opcji trzymac od konca :-)


Przykład: 2023.10.30 czyli niecały miesiac temu

MSFT kosztuje 337 USD i ma upside 20% no IVR jest wieksze niz tego

5% powyzej tej ceny to 337*1,05= 353,85 to biore jako przykład 355 USD
Ile kosztował LEAPS CALL na MSFT na 355 USD -> Buy 1 MSFT Dec 19, 2025 Call 355.00 @ 59.62 czyli 5962 USD

Ile dzis koszutje taki LEAPS to jakies 83,23 USD czyli 8323 USD

To aktualnie mamy zysk 8323/5962 =1.3960 czyli mamy 39,6% czyli da sie oczywiscie trzeba miec dobry timing danego ruchu
Załączniki
MSFT LEAPS-3.png
MSFT LEAPS-3.png (223.53 KiB) Przejrzano 1197 razy
MSFT LEAPS-2.png
MSFT LEAPS-2.png (428.7 KiB) Przejrzano 1197 razy
MSFT LEAPS-1.png
MSFT LEAPS-1.png (166.74 KiB) Przejrzano 1197 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: pomysł na strategie z LEAPS

Post autor: Tomek »

No oczywiście, że nie trzeba trzymać do końca. Mając trochę szczęścia w doborze timingu, można faktycznie taką opcję skeszować dużo wcześniej. No ale ja tam się nie znam na liczeniu prawdopodobieństwa posiadania szczęścia w wyborze timingu, dlatego zastosowałem jednak liczenie prawdopodobieństwa na dzień wygaśnięcia opcji :)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: pomysł na strategie z LEAPS

Post autor: iMisiek »

Tomek pisze: 27 lis 2023, 13:36 No oczywiście, że nie trzeba trzymać do końca. Mając trochę szczęścia w doborze timingu, można faktycznie taką opcję skeszować dużo wcześniej. No ale ja tam się nie znam na liczeniu prawdopodobieństwa posiadania szczęścia w wyborze timingu, dlatego zastosowałem jednak liczenie prawdopodobieństwa na dzień wygaśnięcia opcji :)
To jak zrobie taki cytat
Statystycznie bowiem, w ciągu ostatniego stulecia, większość indeksów średnio w ciągu sześciu miesięcy od wystąpienia krachu znajdowała się już ponownie na nowych szczytach. Stosowanie więc co najmniej sześciomiesięcznych LEAPS-ów powinno pozwolić przekuć tę obserwację na realne zyski widoczne na rachunku inwestora.
Kto to napisał - ano https://www.tradingforaliving.pl/co-to- ... pcje-call/

Albo liczymy sie z jakim scenariuszem albo nie. Nie mozna zawsze polegac na dniu wygasania.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: pomysł na strategie z LEAPS

Post autor: Tomek »

Moim zdaniem jednak trzeba tu odróżnić, że w jednym przypadku mówimy o całym indeksie na pięćset największych amerykańskich spółek (niskie ryzyko), a w drugim o jednej konkretnej spółce (duże ryzyko), ale co ja tam wiem.
ODPOWIEDZ