Pytania początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
intwatch0005
Gość niedzielny
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2021, 22:39
Tu mieszkam: Polska

Lynx cząstkowe akcje

Post autor: intwatch0005 »

Witam!
Czy w Lynx broker można kupować cząstkowe akcje?
Pozdrawiam
intwatch0005
Gość niedzielny
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2021, 22:39
Tu mieszkam: Polska

Hedge

Post autor: intwatch0005 »

Witam!
Czy stosujecie jakieś hedge na nały spadek akcji typu debit put spread na sp500 kupno VIX kupno Puta na SPY? Jeśli tak to jakie?
Pozdrawiam
intwatch0005
Gość niedzielny
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2021, 22:39
Tu mieszkam: Polska

Budowanie portfolio

Post autor: intwatch0005 »

Witam!
Zastanawiam się nd złożeniem portfolio z kilku etfów typu EWH, PIN, KWEB ,HERO, PCY, SPY ? Co sądzicie HONG KONG, INDIE, CHINY, GAMING, OBLIGACJE EM i SP500?
Najchętniej kupiłbym te 35 spółek wyselekcjonowanych ,ale prowizje LYNX plus niski budżet równa się nieopłacalność więc wole ETF z tańszą ceną aby móc stosować opcje na zakup a potem calle z wsyokim poziomem wykonania, tak aby nie weszły ;)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Lynx cząstkowe akcje

Post autor: winnie-the-pooh »

Nie, nie można.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Budowanie portfolio

Post autor: Gukwa »

Wystaw sobie puta na SPY na 45 dni jak dysponujesz takim kapitałem aby go kupić. Wystawiaj na 1 sigma dopóki nie wejdzie. Resztę energii poświęć na edukację.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Pytania początkujących

Post autor: Tomek »

Utworzyłem z tych pytań jeden nowy zbiorczy wątek, taki jak był na starym forum: https://www.tradingforaliving.pl/forum/ ... &t=77.html
Michal
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2022, 00:03
Tu mieszkam: Brandenburg

Zabezpieczenie na Opcjach Iron

Post autor: Michal »

Witam serdecznie,
Od razu przepraszam za brak polskich znaków dydaktycznych (miejscami, czasami strona sama wrzuci) ale posiadam niemiecki system i klawiaturę.
Mam pytanie dość głupie bo na logikę jest to oczywiste ale podobno kto pyta nie bladzi a czasami nawet nie traci pieniędzy i nie pakuje się w kłopoty.
Interesuja mnie dwie strategie Iron Condor i Iron Butterfly, jako najbardziej defensywne strategie opcyjne ze względu na grobosc mojego konta maklerskiego.
Pytanie jest takie:
Czy jeżeli stawiam Iron Condor/Butterfly i coś pójdzie nie tak lub/i/bądź wystawiona opcje ktoś wykona. Czy broker z automatu wykona kontr opcje zabezpieczająca a na moim koncie zostanie zaksięgowana tylko różnica tych działań? Czy muszę mieć pokrycie w marginie/gotowce? Nie wiem czy mogę sobie pozwolić na zakład na akcjach droższych niż ogranicza mnie mój stan konta.
Broker z którego korzystam to Saxo Bank. (Łańcuch opcji, budowanie strategi itd. Wszystko jest dostępne, system nawet potrafi wstępnie sam postawić strategie która można potem dowolnie manipulować.)

Drugie pytanie, będę wdzięczny za wskazówkę.
Jaka zmienność akcji jest do takich opcji optymalna?
Wiem ze to tez zależy w dużej mierze od wartości akcji i długości życia opcji, chodzi o mniej więcej miesięczne wartości czasu (35-45 dni) lub krótsze. Wartość jest uzależniona od odpowiedzi na moje pierwsze pytanie.

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Szukałem tego naprawdę wszędzie oglądałem webinary (Nie tylko pana Tomka choć te uważam za najlepsze), przeczytalem całego bloga kopałem tu na forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Więc naprawdę jeżeli to gdzieś już było omawiane to przepraszam za "Zawracanie tylnej części ciała".
Pozdarawiam
Michal
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Pytania początkujących

Post autor: Tomek »

Cześć!

W przypadku, gdyby tylko jedna odnoga takiej pozycji znalazła się ITM, to broker nie wykona drugiej opcji OTM w sposób automatyczny. W pierwszej kolejności będzie zatem próbował wywiązać się z Twojego zobowiązania do kupna albo sprzedaży akcji i zrobi to przy pomocy posiadanej przez Ciebie gotówki. Jeśli tej gotówki nie ma, to broker sam pożyczy Ci albo gotówkę potrzebną na zakup akcji (jeśli ITM jest wystawiony PUT) albo pożyczy Ci akcje, które musisz dostarczyć komuś innemu (jeśli ITM znajdzie się wystawiony CALL). Stosowany jest tutaj Twój buying power x4, czyli nie standardowy margin x2, który masz dostępny dla pozycji overnight (do przetrzymania przez kolejne dni), lecz dwukrotnie większy do wykorzystania w trakcie dnia. W kolejnym kroku, jeśli mimo tego zabraknie Ci gotówki do realizacji swojego zobowiązania, to broker zlikwiduje część Twoich pozycji akcyjnych, aby uwolnić gotówkę i podnieść limit margina.

Nie wiem jak Saxo, ale w skrajnym przypadku Interactive Brokers rezerwuje sobie prawo do zamknięcia Twojej wystawionej opcji przed czasem jej wygaśnięcia, jeśli uzna, że ryzyko jej wykonania jest wysokie, a Ciebie może nie być stać (przy wykorzystaniu całego margina) na to, aby się z tej opcji wywiązać.

Opcja kupiona jako hedge może być automatycznie wykonana tylko, jeśli znajdzie się in-the-money lub tylko, jeśli sam wydasz brokerowi takie zalecenie klikając na platformie przycisk "excercise".

Co do drugiego wątku, to tak naprawdę nie ma znaczenia, na akcjach o jakiej zmienności stosujesz zagrania opcyjne, ponieważ premie opcji dyskontują już zmienność danych akcji, tj. za akcje o większej zmienności (większym ryzyku) dostaniesz większe premie, a za akcje o mniejszym ryzyku dostaniesz mniejsze premie, więc de facto opcje są wyceniane tak, że stosunek jednej jednostki ryzyka na jedną jednostkę zysku zawsze będzie równy, bez względu na zmienność poszczególnych akcji (za co należy podziękować panom Fisherowi Blackowi, Myronowi Scholesowi i Robertowi Mertononowi).
czesiek
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2022, 21:06
Tu mieszkam: Sosnowiec

IB - obligacje korporacyjne.

Post autor: czesiek »

Cześć
Zainteresowany jestem mocno tematem obligacji korporacyjnych USA. Nie mogę jednak nigdzie na platformie Interactive Brokers znaleźć jednej bardzo istotnej informacji - daty płatności najbliższego kuponu. Prośba o pomoc w tej sprawie. Szukałem już kilka dni i nie widzę. A może muszę wykupić dodatkowa subskfypcje? Nie mogłem także znaleźć innego serwisu który udostępnia takie dane.
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Pytania początkujących

Post autor: Tomek »

Trzeba zajrzeć do prospektu konkretnych obligacji, bo te daty są ustalane raz na zawsze przy emisji danej serii obligacji i potem nie ulegają zmianie. Znajdź na platformie konkretną serię, która Cię interesuje, skopiuj jej numer ISIN i potem wpisz w Google: "Numer_ISIN prospectus". Na pewno znajdziesz link do jakiegoś PDF.

Tutaj przykład:
1.png
1.png (1.05 MiB) Przejrzano 10939 razy
2.png
2.png (1.31 MiB) Przejrzano 10939 razy
3.png
3.png (928.88 KiB) Przejrzano 10939 razy

Jest świetny serwis, który to wszystko agreguje, ale płatny: cbonds.com
PiotrVSA
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2022, 12:41
Tu mieszkam: Warszawa

Realizacja wygasających opcji

Post autor: PiotrVSA »

Dzień dobry,

Zaczynam poznawać temat opcji ale po przeczytaniu i obejrzeniu kilku webinarów mam pytanie dotyczące realizacji wygasających opcji.

Wszystkie przykłady jakie Tomasz podaje, pokazują zysk z realizacji zakupu/sprzedaży akcji, wynikające z warunków pokazywanej opcji.

A jednocześnie za każdym razem podkreśla, że w rzeczywistości do tej realizacji opcji (wygaśnięcia i zakupu akcji) nie dochodzi, bo inwestorzy pozbywają się ich wcześniej z powodu prowizji 15$ oraz trudnosci z kontaktem z brokerem, chociaż married put robi to automatycznie na platformie.

Mam więc 3 pytania i prośbę o odpowiedź lub link do materiału z wyjaśnieniem:

1. Dlaczego inwestorzy sprzedają zyskowne opcje bez ich realizacji bo chyba $15 prowizji to nie powód? I kto i dlaczego je odkupuje, skoro te opcje z definicji mają w tym końcowym okresie chyba małą atrakcyjność inwestycyjną?

2. Gdzie można znaleźć przykład pokazujący rosnącą wartość samej opcji nie mając platfromy demo do tradingu?

3. Czy jest gdzieś przykład pokazujący porównanie P&L z realizacją opcji po jej wygaśnięciu vs sprzedania jej wcześniej?

Bardzo dziękuję, za wyjaśnienie tej kwestii bo nie umiem tego zrozumieć a nie chcę zakładać rachunku demo, żeby to obserwować na platformie.
PiotrVSA
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2022, 12:41
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Realizacja wygasających opcji / rozwiązane

Post autor: PiotrVSA »

Znalazłem webinaria p. Tomka z marca 2021 dokładnie w tym temacie. Nie wiem jak usunąć to pytanie wyżej, więc zamykam temat odpowiedzią własną :)
czesiek
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2022, 21:06
Tu mieszkam: Sosnowiec

Re: Pytania początkujących

Post autor: czesiek »

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
vanhoost
Posty: 4
Rejestracja: 08 cze 2022, 19:39
Tu mieszkam: Gniew

Re: Pytania początkujących

Post autor: vanhoost »

Na zajęciach pierwszego "rocznika" UI, a potem chyba na którymś z webinarów Tomek pokazywał nam stronę na której można zobaczyć gdzie znajdujemy się względem poprzednich kryzysów finansowych. Taka podzielona na cztery części strona ze wskaźnikami ulokowanymi zgodnie z ich obecną kondycją. Pamięta ktoś może co to za serwis?
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Pytania początkujących

Post autor: Thorwald »

Może chodzi o https://www.oecd.org/sdd/leading-indica ... eclock.htm
ale to narzędzie zostało chyba zlikwidowane, bo nie mogę go otworzyć.
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Pytania początkujących

Post autor: CzyDe »

vanhoost pisze: 10 lip 2022, 22:39 Na zajęciach pierwszego "rocznika" UI, a potem chyba na którymś z webinarów Tomek pokazywał nam stronę na której można zobaczyć gdzie znajdujemy się względem poprzednich kryzysów finansowych. Taka podzielona na cztery części strona ze wskaźnikami ulokowanymi zgodnie z ich obecną kondycją. Pamięta ktoś może co to za serwis?
http://www.econpi.com/index.php ?
vanhoost
Posty: 4
Rejestracja: 08 cze 2022, 19:39
Tu mieszkam: Gniew

Re: Pytania początkujących

Post autor: vanhoost »

Tak, dzięki wielkie 🙂
mariusz60
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2023, 11:36
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Pytania początkujących

Post autor: mariusz60 »

Jak zalożyć rachunek demo na IB?
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Pytania początkujących

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

mariusz60 pisze: 03 kwie 2023, 11:38 Jak zalożyć rachunek demo na IB?
https://www.interactivebrokers.com/en/t ... latest.php

Obrazek
noob00
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2023, 18:42
Tu mieszkam: sopot

Re: Pytania początkujących

Post autor: noob00 »

Dzień dobry, czy może mi ktoś wytłumaczyć jak na platformie lynx ustawić zlecenie stop-loss na spreadzie opcyjnym, np na bull put spreadzie
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Pytania początkujących

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

noob00 pisze: 24 maja 2023, 18:43 Dzień dobry, czy może mi ktoś wytłumaczyć jak na platformie lynx ustawić zlecenie stop-loss na spreadzie opcyjnym, np na bull put spreadzie
A coś nie działa? Na demo widzę, że da się wybrać typ zlecenia STP MKT oraz STP LMT dla spreadów, więc zakładałbym, że wyklikuje się to tak samo jak np. dla akcji czy innych instrumentów.

Natomiast inna sprawa że prawdopodobnie zamiast używać stop lossa dla takiej pozycji, lepiej po prostu kupić dodatkową opcję o takim strike'u żeby Twoja maksymalna strata wyniosła dokładnie tyle ile zakładałeś sobie dla tego stop-lossa. Co prawda obniży to zysk z pozycji w scenariuszu kiedy wszystko pójdzie pomyślnie, ale za to zabezpiecza Cię lepiej dla wielu różnych mniej korzystnych scenariuszy, bo daje ochronę przed:
  • poślizgiem (spready bid-ask dla opcji potrafią być spore)
  • luką cenową (jeśli np. w weekend stanie się coś niekorzystnego to Twój stop-loss w poniedziałek zrealizuje się po dużo gorszej cenie niż zakładałeś, a z opcją śpisz spokojnie)
  • sytuacją kiedy cena będzie chodzić tam i z powrotem tzn. dotknie poziomu Twojego stop-lossa, a potem zawróci i ostatecznie pójdzie w pomyślnym kierunku
noob00
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2023, 18:42
Tu mieszkam: sopot

Re: Pytania początkujących

Post autor: noob00 »

Dziękuję za cenne rady, rozumiem wszystkie za i przeciw. Rozumiem, że ewentualnego stoplossa można utworzyć dopiero przy już otwartej pozycji?
Na zasadzie: klikam w już otwartego spreada: Trade>order ticket. Czy można to też zrobić od razu przy otwieraniu spreada?
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Pytania początkujących

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

noob00 pisze: 26 maja 2023, 17:18 Dziękuję za cenne rady, rozumiem wszystkie za i przeciw. Rozumiem, że ewentualnego stoplossa można utworzyć dopiero przy już otwartej pozycji?
Na zasadzie: klikam w już otwartego spreada: Trade>order ticket. Czy można to też zrobić od razu przy otwieraniu spreada?
Jeżeli w TWS wyklikasz sobie zlecenie otwierające początkową pozycję przez Advanced Option Tools -> SpreadTrader, to wtedy już na etapie jej otwierania możesz dołączyć do niej stop lossa:
Załączniki
Screenshot 2023-05-26 at 10.02.05 PM.png
Screenshot 2023-05-26 at 10.02.05 PM.png (258.9 KiB) Przejrzano 7499 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Pytania początkujących

Post autor: Tomek »

Hmm, ale jaki w ogóle jest argument/teza za stosowaniem stop-lossów przy pozycjach, które mają z góry ograniczony/zdefiniowany poziom ryzyka? Przecież ideą spreada jest właśnie to, aby mógł on przetrwać duże wahania w trakcie życie spreada bez potrzeby stosowania stop-lossa.
mariusz60
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2023, 11:36
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Pytania początkujących

Post autor: mariusz60 »

Czy na IB da się handlować akcjami z Chin .SZ, bo mnie wyświetla, ze nie mam uprawnień, chociaż w settings zaznaczyłem wszystkie giełdy
ODPOWIEDZ