Wizjonerskie portfolio

Wątek dla każdego, kto chciałby założyć własny temat i opisywać prowadzony przez siebie portfel. Zakupy, sprzedaż, zmiany, rebalansowania, wyniki i strategia. To jest miejsce, żeby opisywać swoją strategię i swoje transakcje.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Ja tego nie robię. Dawałem właśnie EPAM jako kontrprzykład do tych wszystkich firm, które EWENTUALNE zyski zobaczą dopiero za 5-10 lat, a już były/są wyceniane drożej, niż firmy, które faktycznie są zyskowne i rosną jak na drożdżach. Wojna na Ukrainie świetnie pokazuje tzw "idiosyncratic risks" poszczególnych spółek, których świeżaki kompletnie nie biorą pod uwagę. Skoro EPAM może spaść o 50% w jeden dzień, to co dopiero te spółki, które rosły na "nadziei".
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Bylo wiele przykladow w tym i poprzednim kwartale spadkow po 30-40% na jakis pazdziezach no i Facebook/Netflix moment :))

A dywersyfikacja geograficzna jest oczywiscie szalenie istotna zamiast podejscia 'Ray Dalio (ten prawdziwy od Bridgewater :) ) i Charlie Munger kupuja Alibebe wiec na pewno nic sie tej spolce nie przytrafi jesli chodzi o idiosyncratic risk.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

RayDalio pisze: 18 lut 2022, 13:39 Ja też jestem w stanie wskazać akcje, które wzrosły kilkaset procent przez ostatnie parę lat. Problem jest ze wskazaniem tych, które tak wzrosną w przyszłości. Jak ktoś się załadował w ROKU po $400 (większość), to jest w tył 75%. Jak ktoś kupił PUTy, to kupi sobie dzisiaj dobrą whisky na wieczór :)
Hubert pisze: 18 lut 2022, 13:29 Za 5 lat będzie po 1000 i idę o zakład o dobrą whisky :)
Honor mi nie pozwala na branie takiego nierównego zakładu, więc chętnie się założę o tą whisky, ale jak wygram to wystarczy dobre piwko ;)
Obrazek
Z 60 do 1000 w 5 lat, to tylko jakieś 75% rocznie, pikuś. Czas dołożyć z mardźina ;)

Ech, nudno teraz jak ci wszyscy geniusze giełdy poznikali.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

korver pisze: 28 lut 2022, 19:01 Mówisz i masz ;) EPAM w przecenie jak wszystkie wizjonery :D
EPAM od tego czasu...
Obrazek
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: DonKichot »

RayDalio pisze: 28 lip 2022, 22:53Z 60 do 1000 w 5 lat, to tylko jakieś 75% rocznie, pikuś. Czas dołożyć z mardźina ;)

Ech, nudno teraz jak ci wszyscy geniusze giełdy poznikali.
Pisałem to już na Slacku. Z konsumenckimi firmami zawsze tak było. Rozbłyskają jasno i gasną nie wiadomo kiedy.
W jednej chwili potęga, coraz większa potęga, a potem gruzowisko.
Tak jest przecież od dziesiątek lat.

Kiedyś tuzami były takie firmy jak Eastman, Kodak, później Nokia i BlackBerry to byli liderzy, czy nawet TomTom.
Mnie nie zdziwi ani trochę jak się skończy Netflix, Roku, Twitter, Zoom czy nawet Facebook, bo rynek opanuje coś innego.
Tylko ludziom bez wyobraźni (czy chociaż pobieżnego przejrzenia historii) wydaje się, że to absolutnie niemożliwe.
W ostatecznym rozrachunku, to tylko kwestia dat, kiedy to się stanie. Rynek konsumencki nigdy nie stoi, nie stał i nie będzie stał w miejscu.

Mobilna rewolucja też nie była przecież wynikiem jakichś analiz. Wręcz przeciwnie, stała się wbrew nim. Analitycy dają tyłka jeśli chodzi o takie rzeczy, bo nie ma modeli, które potrafiły by to ogarnąć. Nie da się ogarnąć kaprysów miliardów konsumentów.
Widziałem np swego czasu analizy (dziś śmieszne), że Windows Phone miał być trzecią siłą na rynku - za Androidem, ale przed iPhonem. Tymczasem konsumenci posłali go na śmietnik i nic po analizach.

Z drugiej strony jakieś firmy specjalistyczne, przemysłowe potrafią funkcjonować przez 50 lat. Są nudne, produkują niezrozumiałe dla zwykłego człowieka rzeczy, ale nie zależą od kaprysów i emocji tłumów.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

DonKichot pisze: 29 lip 2022, 04:49 Pisałem to już na Slacku. Z konsumenckimi firmami zawsze tak było. Rozbłyskają jasno i gasną nie wiadomo kiedy.
Ach, czyli wszyscy zniknęli na Slacka :)
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: DonKichot »

Bez znaczenia. Każde forum / slack / inne tego typu wynalazki = strata czasu.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Zgadzam się :)
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Hubert »

Zakład podtrzymuje :) Teza inwestycja nie zmieniła się. Jeżeli uważacie że tradycyjna TV będzie tak samo popularna jak streamingowa z targetowanymi reklamami to ok nie inwestujcie ale jak uważacie że inaczej to ROKU jest najlepszą spółką na ten sektor . Dzisiaj market cap 9 b cash w kasie 2,1 B . Rynek daje szansę dekady.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Diamond hands :). Dobrze, jeszcze ponad 4 lata.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Podtrzymuje swoje glowne tezy o telewizji streamingowej (ROKU i NTFX) wypowiedzane w innym watku jakis czas temu.
O uwage i wolny czas widzow walczy coraz wiecej firm z swoimi produktami to raz.
Dwa ten biznes bedzie ciagle wymagal nowych nakladow na nowe produkcje i stalych kosztow operacyjnych za hosting u bezosa :).
Trzy bezos juz odpalil swoja platforme streamingowa i moze puszczac content po swojej infrastrukturze po koszcie 0 (albo robiac w ten sposob koszty dla innych dzialow)
Trzy prawdziwy distruptive business model jest po stronie google i youtuba gdzie to uzytkownik jest produktem
Cztery nie walcz z FEDem i dominacja odchudzonego faanga. Microsoft, google, amazon diamonds hands na zawsze.

Ale zeby nie bylo, kupilem ostatnio subsktypcje netflixa na miesiac zeby obejrzec paro odcinkowe dzielo "King of Stonks"

RayDalio pisze: 28 lip 2022, 23:17
korver pisze: 28 lut 2022, 19:01 Mówisz i masz ;) EPAM w przecenie jak wszystkie wizjonery :D
EPAM od tego czasu...
Obrazek
Pytanie techniczne. Analizowal ktos doglebniej branze 'professional/it services' czyli m.in konkurentow tego ruskiego EPAMA?
Np. Infosys, Cognizant, HCL albo europejskie capgemini, tieto, accenture
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Ja nie, ale za to w oko wpadł mi jeden wizjoner, któremu chyba się udało. Celsius (CELH). ~30x od dołka covidovego. Ale to jest spółka robiąca napoje, a nie tech, więc mało kto o niej mówił :). Ja też byłem mocno sceptyczny, ale jak widać, niektóre spółki dają radę. Dobry przypadek do analizy.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Jestem juz dzisiaj zmeczony ale wyceniam w Twoim poscie 90% sarkazmu i jakies 10% rzeczywistej mocy prawdziwego wizjonera z babelkami (i witaminami) :D.
Gdzie tutaj jest value? Zbieznosc nazwy z crypto shitcoinem (pamieta ktos na poczatku pandemii zooma i spolke krzak o tickerze ZOOM)?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

0% sarkazmu, serio. Ja nie mówię, żeby to kupować, ale że akurat ta spółka robić coś dobrze. Istnieje od kilkunastu lat, ale teraz doszło do jakiegoś przełomu i kasa zaczyna płynąć szerokim strumieniem. Zwyczajnie mówię, że dodaję do watchlisty i będę obserwował.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Faktem jest ze numerki wygladaja dla tej firmy dobrze.

Przekonales mnie, poczekam jeszcze troche az spenetruja rynek na tyle, ze ich drinki dobra do Moskwy i otruja putina to kupuje akcje pod korek.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: arku »

DonKichot pisze: 29 lip 2022, 10:36 Bez znaczenia. Każde forum / slack / inne tego typu wynalazki = strata czasu.
Też uważam że strata czasu, ale wrzuć jakiś namiar to poczytam w wolnej chwili co tam poruszacie :)
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: DonKichot »

Jak napisałem, że to strata czasu, to znaczy, że już nie siedzę. Nie mam więc czego ci już polecić.
Wg mnie każdy powinien radzić sobie sam, bo wtedy przynajmniej działa wg jakiegoś planu.
Lepiej mieć własny plan - lepszy lub gorszy, ale spójny, niż skrawki cudzego.
A informacji dzisiaj w internecie jest od groma i to zupełnie darmowych. Więc ich dodatkowa wymiana na jakichś grupach dyskusji ma sens "taki sobie".
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Dżin pisze: 31 gru 2021, 17:29 Ray, dzięki za poświęcony czas.
Podsumujemy "Twoje" portfolio pod koniec 2022. W stosunkowo niedługim okresie, spólki kupione na samej górce (z pełną premedytacją), mogą dać niektórym nowym uczestnikom rynku zniekształcony obraz.
Czekam, ale obawiam się, że zainteresowani są już poza rynkiem, chociaż ostrzegałem :(
Ostap_Bender pisze: 03 sie 2022, 22:35 Jestem juz dzisiaj zmeczony ale wyceniam w Twoim poscie 90% sarkazmu i jakies 10% rzeczywistej mocy prawdziwego wizjonera z babelkami (i witaminami) :D.
Gdzie tutaj jest value? Zbieznosc nazwy z crypto shitcoinem (pamieta ktos na poczatku pandemii zooma i spolke krzak o tickerze ZOOM)?
CELH dalej się trzyma, a co więcej wczoraj zamknął się na nowym ATH.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: winio »

Ja jestem zainteresowany jak sobie radzą Twoje 5-baggery :)
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Dżin »

RayDalio pisze: 09 gru 2022, 13:33
Dżin pisze: 31 gru 2021, 17:29 Ray, dzięki za poświęcony czas.
Podsumujemy "Twoje" portfolio pod koniec 2022. W stosunkowo niedługim okresie, spólki kupione na samej górce (z pełną premedytacją), mogą dać niektórym nowym uczestnikom rynku zniekształcony obraz.
Czekam, ale obawiam się, że zainteresowani są już poza rynkiem, chociaż ostrzegałem :(
Ostap_Bender pisze: 03 sie 2022, 22:35 Jestem juz dzisiaj zmeczony ale wyceniam w Twoim poscie 90% sarkazmu i jakies 10% rzeczywistej mocy prawdziwego wizjonera z babelkami (i witaminami) :D.
Gdzie tutaj jest value? Zbieznosc nazwy z crypto shitcoinem (pamieta ktos na poczatku pandemii zooma i spolke krzak o tickerze ZOOM)?
CELH dalej się trzyma, a co więcej wczoraj zamknął się na nowym ATH.
tak, miales racje. przyszla korekta. jedziemy dalej ;)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

RayDalio pisze: 09 gru 2022, 13:33 CELH dalej się trzyma, a co więcej wczoraj zamknął się na nowym ATH.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Dzień dobry. Pozdrawiam państwa.
Obrazek
ODPOWIEDZ