Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Tutaj kolejne publikacje, powinny być dostępna bez logowania:
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm ... id=2607730
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm ... id=2089463
Autorem nie jest Gary, więc nie będzie narażona na positive bias.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

winio pisze: 28 kwie 2022, 16:18 Masz może dostęp do jego 'Proprietary' strategii ze strony Optimal Momentum (E-GBM, DTFI)?
Mialem na mysli dostep do samego artykulu

winio pisze: 28 kwie 2022, 16:18 PS: Inwestowanie 'w indeks' to moim zdaniem też jest w pewnym sensie momentum trading :)
Bo jak inaczej nazwać indeks SP500 albo WIG20? To po prostu X największych spółek z rynku. Jak któraś jest słabsza to wypada i jest sprzedawana.
Jesli dobrze kojarze roznica miedzy GEM a pasywnym siedzeniu na indexach to 1.5-2% no ale w dlugiej perspektywie to robi robote. Tak samo zreszta jak siedzenie na indexach i nie wykonywanie gwaltownych taktycznych ruchow :)).


winio pisze: 28 kwie 2022, 16:18 PS2: Zauważ, że od 1950 roku mieliśmy okres rosnącej inflacji i rosnących stóp - strategia poradziła sobie przyzwoicie. To jeden z powodów dla którego nie podoba mi się większość modyfikacji - są testowane w większości od późnych lat 90'. Dodatkowo niekoniecznie uznaję konto maklerskie jako miejsce na inwestycje w REITy i kruszce - tutaj w ramach 'dywersyfikacji' narzędzi wolałbym po prostu kawalerkę na wynajem i fizyczne złoto zakopane pod jabłonką :)
W 1950 czyli wtedy kiedy akurat te backtesty sie zaczynaja akurat startowano z nowego poziomu po epizodzie inflacyjnym i zdewaluowaniu dlugu.
Natomiast nalezy podkreslic jeszcze jedna rzecz: lepiej miec jakis, nawet obarczony ryzykiem plan i sie go trzymac niz gonic po rynku i dokonywac impulsywnych decyzji.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Jesli dobrze kojarze roznica miedzy GEM a pasywnym siedzeniu na indexach to 1.5-2% no ale w dlugiej perspektywie to robi robote. Tak samo zreszta jak siedzenie na indexach i nie wykonywanie gwaltownych taktycznych ruchow :)).
Przede wszystkim ogranicza maksymalne obsunięcie portfela względem samych akcji.
W 1950 czyli wtedy kiedy akurat te backtesty sie zaczynaja akurat startowano z nowego poziomu po epizodzie inflacyjnym i zdewaluowaniu dlugu.
Są też testy od lat '70, a nawet takie uwzględniające kilkaset lat (przy czym te są tylko na absolutne momentum, a nie na GEM i ich wartość może być wątpliwa).
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Tutaj: https://allocatesmartly.com/antonaccis- ... -momentum/
masz modyfikację strategii z podziałem na 4 klasy aktywów (m.in. złoto, REITy itd.). Ogólnie na stronie jest sporo długoterminowych do porównania.
Zielony
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Poznań

Re: Live o wszystkim

Post autor: Zielony »

Odnośnie strategii GEM - czy nie jest tak, że te dodatkowe 1,5-2%, które zyskujemy na GEM poźniej stracimy na podatkach, w momencie zamiany ETFów/wyjścia z rynku na czas bessy? Braliście to pod uwagę w Waszych symulacjach? W sumie ciekawa opcja, zwłaszcza od strony psychologicznej, żeby wygładzić wahania portfela, tylko jestem ciekaw czy rzeczywiście okaże się w praktyce zyskowniejsza od zakupu ETF i trzymania go długoterminowo.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Brałem, dlatego GEM realizuję przez IKE :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Dodaktowo taki calkowity rebalancing jak w tym momencie zmiana na obligacje nie nastepuje kazdego roku.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

Ostap_Bender pisze: 28 kwie 2022, 11:48 To jest nic, PTON od poczatku byl mem stockiem i tu nie moglo dosc do zawojowania swiata.
Był tutaj ktoś kto twierdził zupełnie inaczej, że tanio to już było etc. tylko coś go ostatnio nie ma tak samo jak Ray ;)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Fajnie by było zmierzyć ruch na tego typu forach i na tej podstawie określać sentyment. Potem sprawdzić korelację z SP500 i VIXem i wyciągnąć wnioski.
U nas akurat to będzie niemiarodajne, bo od czasu pożaru w serwerowni coś wyraźnie siadło jeśli chodzi o frekwencję.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Zdaje sie, ze sa juz serwisy badajace sentyment inwestorow z reddita i aktuanie pompowane tickery :)). Swoja droga cos ucichla ich aktywnosc w tym roku.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Pocieszajmy się zatem powiedzeniem, że pieniądz lubi ciszę.
Zielony
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Poznań

Re: Live o wszystkim

Post autor: Zielony »

winio pisze: 29 kwie 2022, 11:33 Brałem, dlatego GEM realizuję przez IKE :)
Ma to sens:) Znalazłem ciekawy wywiad z Garym Antonacci, może kogoś zainteresuje:
https://systemtrader.pl/st-062-kontrari ... ntonaccim/
Zastanawiam, się jak do strategii GEM ma się ETF MTUM, na pewno drowdown MTUM będzie miało większy, chociaż może dzięki temu długoterminowe zyski byłyby ciekawsze. Niestety za krótko ten ETF jest na rynku, żeby to sprawdzić.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Oczywiście że ktoś już to sprawdził :) https://stockviz.biz/2019/01/22/global- ... -momentum/
Aha, czytałeś może ten wątek? viewtopic.php?t=21
Zielony
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Poznań

Re: Live o wszystkim

Post autor: Zielony »

Dane z 2019 roku, ale na pewno potwierdzają to co intuicyjnie można było przewidywać - drawdown MTUM dużo większy, niż strategii GEM. Wyniki MTUM vs SP500 od czasu tego raportu znacząco zmieniły się na niekorzyść tego pierwszego, więc klasyczna strategia Antonacciego wygląda na bezpieczniejszą, niż kup i zapomnij etfa MTUM.
Kiedyś widziałem Twój wątek, ale przyznam się że nie wczytałem się zbytnio, zaraz go przejrzę - dzięki.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

rebahas pisze: 29 kwie 2022, 11:42
Ostap_Bender pisze: 28 kwie 2022, 11:48 To jest nic, PTON od poczatku byl mem stockiem i tu nie moglo dosc do zawojowania swiata.
Był tutaj ktoś kto twierdził zupełnie inaczej, że tanio to już było etc. tylko coś go ostatnio nie ma tak samo jak Ray ;)
PTON zdobył w piątek ATL! Jak się odwróci wykres do góry nogami to będzie ATH :D A taki był ładny, amerykański...

Nie udzielam się już na forum, bo szkoda czasu, a pracuję nad czymś nowym. Zauważyłem już, że periodycznie na forum pojawia się jakiś guru typu Grega czy gliny, który dominuje dyskusję i szybko zdobywa grupę klakierów broniących go jak niepodległości. Potem pojawia się ktoś, kto ma jako takie pojęcie o inwestowaniu i nastają ciężkie czasy dla guru, ale bezmyślna grupa stoi za nim do momentu, w którym nie straci większości pieniędzy. Wtedy guru znika :). Pamiętajcie, jak guru boi się pokazać portfel, to jest dupa, a nie guru.
Ostap_Bender pisze: 29 kwie 2022, 11:51 Zdaje sie, ze sa juz serwisy badajace sentyment inwestorow z reddita i aktuanie pompowane tickery :)). Swoja droga cos ucichla ich aktywnosc w tym roku.
To jest właśnie najśmieszniejesze. Każdy twierdzi, że nie jest "ulicą" czy "tłumem", ale zawsze na takich forach zbiera się właśnie tłum idący w jedną stronę. Sam tutaj zaglądam między innymi po to, żeby wiedzieć czym się teraz ekscytują najmniej doświadczeni inwestorzy i gdzie być może wejść w short ;).
Dowód dla powyższych słów jest banalny. W zeszłym roku dziki tłum ludzi ładował CALLe na PTON i inne paździerze na margin bez opamiętania, bo akurat to rosło. Teraz, kiedy tech został zmasakrowany, nie ma prawie ŻADNEGO uczestnika forum, który szukałby tam okazji. Przy Nasdaqu spadającym prawie 5% dziennie na pewno da się coś znaleźć! Serio, nawet nikt się nie ekscytuje, że może kupić CRM prawie 50% taniej? A są teraz w tech i lepsze deale. No ale trzeba wykonać pracę, pomyśleć samodzielnie, trochę policzyć, pogłówkować i NIE IŚĆ Z TŁUMEM. Tłum właśnie płacze cicho w kąciku, że już nigdy nie zainwestuje w tech... a teraz jest właśnie czas, żeby tam powoli wchodzić.

PS: Tak, jestem wciąż -30% na BABA. Nikt nie jest idealny.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Jak spojrzałem na wykres PTONu to już wiedziałem, że wrócisz :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

RayDalio pisze: 01 maja 2022, 18:11
Ostap_Bender pisze: 29 kwie 2022, 11:51 Zdaje sie, ze sa juz serwisy badajace sentyment inwestorow z reddita i aktuanie pompowane tickery :)). Swoja droga cos ucichla ich aktywnosc w tym roku.
(...)
To jest właśnie najśmieszniejesze. Każdy twierdzi, że nie jest "ulicą" czy "tłumem", ale zawsze na takich forach zbiera się właśnie tłum idący w jedną stronę. Sam tutaj zaglądam między innymi po to, żeby wiedzieć czym się teraz ekscytują najmniej doświadczeni inwestorzy i gdzie być może wejść w short ;).

Dowód dla powyższych słów jest banalny. W zeszłym roku dziki tłum ludzi ładował CALLe na PTON i inne paździerze na margin bez opamiętania, bo akurat to rosło. Teraz, kiedy tech został zmasakrowany, nie ma prawie ŻADNEGO uczestnika forum, który szukałby tam okazji. Przy Nasdaqu spadającym prawie 5% dziennie na pewno da się coś znaleźć! Serio, nawet nikt się nie ekscytuje, że może kupić CRM prawie 50% taniej? A są teraz w tech i lepsze deale. No ale trzeba wykonać pracę, pomyśleć samodzielnie, trochę policzyć, pogłówkować i NIE IŚĆ Z TŁUMEM. Tłum właśnie płacze cicho w kąciku, że już nigdy nie zainwestuje w tech... a teraz jest właśnie czas, żeby tam powoli wchodzić.

PS: Tak, jestem wciąż -30% na BABA. Nikt nie jest idealny.
Po czesci sie zgodze natomiast uwazam, ze nie zawsze nalezy patrzec na wszystko kontrariansko (tlum sie zawsze myli itd) dla zasady tylko podejmowac decyzje w oparciu o najlepszy ibketywny osad jaki jestesmy w stanie zbudowac na podstawie posiadanej wiedzy i doswiadczenia. Albo tak jak winio miec inwestycyjny plan i sie go trzymac.

przez caly 2021 mialem raczej neutralny poglad na rynek i dokupowalem na tych mini dolkach tak od samego poczatku 2022 nie widze powodow do radosci i goraczkowego kupowania nasdaqa po przecenie.

Przede wszystkim najazd orkow na slonecznikowe srodziemie jest chyba epokowym black swanem ktorego konsekwencje beda rzutowaly na perspektywy gospodarcze (inflacja) dla calego swiata na najblizsze lata albo i dluzej. Przytoczony salesforce byl i jest swietna firma natomaist czy te piekne eps/revenue estimates beda utrzymywane? Co sie dzieje z akcjami firm wzrostowych ktorych perspektywy zaczynaja opadac? Czy spolka ktora mam w portfelu jest w stanie w warunkach rosnacej inflacji przerzucic rosnace koszty na klientow? Czy produkty firmy sa rzeczywiscie absolutnie niezbedne i nie da sie bez nich zyc?

Taki anegdotyczny przyklad. Pracowalem kiedys dla duzego konglomeratu gorniczego ktory na 2014-2015 doswiadczyl bardzo ciezkich czasow w zwiazku z gwaltowym spadkiem cen surowcow na rynkach. Zwolnienia szly w tysiace, firma momentalnie uciela budzety na inwestycjne. I tu jest clue calej sytuacji, co z tego ze zakup salesforca czy narzedzi do clouda moglby ulatwic dzialowi IT prace i znaczaco obnizyc koszty operacyjne na dluzszy horyzont jesli byl expense freeze na prawie wszystko? Nie kupilismy licencji na salesforca, zalezo sie ostre renegocjowanie istniejacych umow na oraclei zamkniecie paru projektow ze wzgledu na ow expense freeze.

Tak wiec na ten moment kategorycznie opieram sie pokusie dobierania ciekawych innowycajnych spolek ktore rzeczywiscie w normalnych okolicznosciach mogly by wyplynac na ten 'niebieski ocean' i wprowadzic produkty ktore zmienia swiat jesli nie sa absolutnie top of the top. Nie mowie juz o growth z ujemnym eps ani o legendarnych pazdzierzach z modelowego portfolio RayDalio. Choc musze przyznac, ze ten kwartal byl dla mnie wyjatkowy jesli chodzi o zrealizowac okazji do spekulacji/hazardu na pazdzierzach i nie tylko :)).

NIgdy nie sadzilem, ze bede mial w portfelu akcje supermarketow, molochow z segmentow healthcare, utilities, consumer staples. No i kisze sie tez razem z Toba na chinczykach, buffett plakal jak kupowal.

A co samego forum (nie uczestniczylem przez spaleniem serwerka) to niestety widac, ze era forow php by pszemo umiera. Prawdopodobnie wszyscy przeszli na reddita, na ktorym nie brakuje nawet wartosciowego community natomiast ilosc badziewia przez ktore trzeba sie przebic zeby natrafic na cos godnego naszego czasu jest chyba zbyt duza. Mimo wszystko kameralna atmosfera i gdzie niegdzie rozwijajaca wymiana pogladow wniosla spore value.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Jeszcze co do pazdzierzy:
poki co ktos tam spadl o 70% na gieldzie, ktos zwolnil 10% zalogi (robinhood). Pytanie ktora z tych nawet calkiem duzych spolek sie kompletnie przekreci w momencie gdy strumien easy money na rozwoj/rolowanie dlugow przestanie plynac.
krzysiekpl83
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:17
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: krzysiekpl83 »

Ktoś wie czemu wyskakuje taki komunikat przy próbie kupna opcji?
Załączniki
interbr.jpg
interbr.jpg (589.08 KiB) Przejrzano 3058 razy
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

RayDalio pisze: 01 maja 2022, 18:11
rebahas pisze: 29 kwie 2022, 11:42

Był tutaj ktoś kto twierdził zupełnie inaczej, że tanio to już było etc. tylko coś go ostatnio nie ma tak samo jak Ray ;)
PTON zdobył w piątek ATL! Jak się odwróci wykres do góry nogami to będzie ATH :D A taki był ładny, amerykański...

Nie udzielam się już na forum, bo szkoda czasu, a pracuję nad czymś nowym. Zauważyłem już, że periodycznie na forum pojawia się jakiś guru typu Grega czy gliny, który dominuje dyskusję i szybko zdobywa grupę klakierów broniących go jak niepodległości. Potem pojawia się ktoś, kto ma jako takie pojęcie o inwestowaniu i nastają ciężkie czasy dla guru, ale bezmyślna grupa stoi za nim do momentu, w którym nie straci większości pieniędzy. Wtedy guru znika :). Pamiętajcie, jak guru boi się pokazać portfel, to jest dupa, a nie guru.
Ostap_Bender pisze: 29 kwie 2022, 11:51 Zdaje sie, ze sa juz serwisy badajace sentyment inwestorow z reddita i aktuanie pompowane tickery :)). Swoja droga cos ucichla ich aktywnosc w tym roku.
To jest właśnie najśmieszniejesze. Każdy twierdzi, że nie jest "ulicą" czy "tłumem", ale zawsze na takich forach zbiera się właśnie tłum idący w jedną stronę. Sam tutaj zaglądam między innymi po to, żeby wiedzieć czym się teraz ekscytują najmniej doświadczeni inwestorzy i gdzie być może wejść w short ;).
Dowód dla powyższych słów jest banalny. W zeszłym roku dziki tłum ludzi ładował CALLe na PTON i inne paździerze na margin bez opamiętania, bo akurat to rosło. Teraz, kiedy tech został zmasakrowany, nie ma prawie ŻADNEGO uczestnika forum, który szukałby tam okazji. Przy Nasdaqu spadającym prawie 5% dziennie na pewno da się coś znaleźć! Serio, nawet nikt się nie ekscytuje, że może kupić CRM prawie 50% taniej? A są teraz w tech i lepsze deale. No ale trzeba wykonać pracę, pomyśleć samodzielnie, trochę policzyć, pogłówkować i NIE IŚĆ Z TŁUMEM. Tłum właśnie płacze cicho w kąciku, że już nigdy nie zainwestuje w tech... a teraz jest właśnie czas, żeby tam powoli wchodzić.

PS: Tak, jestem wciąż -30% na BABA. Nikt nie jest idealny.
U mnie zawsze dobrze czytało twoje posty.

Napisałas "Nie udzielam się już na forum, bo szkoda czasu, a pracuję nad czymś nowym." To bedzie cos publiczne i tryb only priv ?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Ostap_Bender pisze: 01 maja 2022, 22:34 Po czesci sie zgodze natomiast uwazam, ze nie zawsze nalezy patrzec na wszystko kontrariansko (tlum sie zawsze myli itd) dla zasady tylko podejmowac decyzje w oparciu o najlepszy ibketywny osad jaki jestesmy w stanie zbudowac na podstawie posiadanej wiedzy i doswiadczenia. Albo tak jak winio miec inwestycyjny plan i sie go trzymac.
100% racji. Nie podchodzę kontrariańsko dla samej zasady, tylko szukam irracjonalności. A ta jest zwykle tam, gdzie tłum biegnie bezkrytycznie. Kontrariańscy dla zasady są perma-niedźwiedzie.
Ostap_Bender pisze: 01 maja 2022, 22:34 przez caly 2021 mialem raczej neutralny poglad na rynek i dokupowalem na tych mini dolkach tak od samego poczatku 2022 nie widze powodow do radosci i goraczkowego kupowania nasdaqa po przecenie.
Sprawdź co ludzie pisali w marcu 2020. Ci co wtedy kupowali byli podobno wariatami :). Mnie nie interesuje czy zaraz będzie jakiś krach czy rynek niedźwiedzia. Kupuję to co jest wg mnie tanie, bo kiedyś będzie droższe. W timing szerokiego rynku się nie bawię, bo nigdy nie potrafiłem wskazać punktów zwrotnych czy dołków. Nikt nie potrafi. Także kupuję POWOLI to co tanie i się nie przejmuję. Nie siedzę na mardźinie, więc mam gdzieś czy będą dalsze spadki.
iMisiek pisze: 02 maja 2022, 14:11 Napisałas "Nie udzielam się już na forum, bo szkoda czasu, a pracuję nad czymś nowym." To bedzie cos publiczne i tryb only priv ?
Nic związanego z doradztwem inwestycyjnym, bo to rak w Polsce. Po prostu coś, co może mi dać dodatkowy cash. Jak to powiedział Warren Buffett parę dni temu: "nikt nie może ci odebrać inwestycji w swoje umiejętności" ;)

PS: Przegapiłem short na TDOC, który teraz wydaje mi się oczywisty :(
RiszardinioBigusDig
Forumowy wyga
Posty: 204
Rejestracja: 03 lis 2021, 20:57
Tu mieszkam: In the middle of nowhere

Re: Live o wszystkim

Post autor: RiszardinioBigusDig »

RayDalio pisze: 02 maja 2022, 17:26 W timing szerokiego rynku się nie bawię, bo nigdy nie potrafiłem wskazać punktów zwrotnych czy dołków. Nikt nie potrafi. Także kupuję POWOLI to co tanie i się nie przejmuję. Nie siedzę na mardźinie, więc mam gdzieś czy będą dalsze spadki.
Screenshot 2022-05-02 at 18-51-22 Bear's food - Strona 37 - Trading For a Living Live.png
Screenshot 2022-05-02 at 18-51-22 Bear's food - Strona 37 - Trading For a Living Live.png (252.03 KiB) Przejrzano 2971 razy

Tego się spodziewam teraz.
QQQ_2022-05-02_18-55-28.png
QQQ_2022-05-02_18-55-28.png (160.65 KiB) Przejrzano 2969 razy
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 01 maja 2022, 18:11
PTON zdobył w piątek ATL! Jak się odwróci wykres do góry nogami to będzie ATH :D A taki był ładny, amerykański...

Nie udzielam się już na forum, bo szkoda czasu, a pracuję nad czymś nowym. Zauważyłem już, że periodycznie na forum pojawia się jakiś guru typu Grega czy gliny, który dominuje dyskusję i szybko zdobywa grupę klakierów broniących go jak niepodległości. Potem pojawia się ktoś, kto ma jako takie pojęcie o inwestowaniu i nastają ciężkie czasy dla guru, ale bezmyślna grupa stoi za nim do momentu, w którym nie straci większości pieniędzy. Wtedy guru znika :). Pamiętajcie, jak guru boi się pokazać portfel, to jest dupa, a nie guru.

To jest właśnie najśmieszniejesze. Każdy twierdzi, że nie jest "ulicą" czy "tłumem", ale zawsze na takich forach zbiera się właśnie tłum idący w jedną stronę. Sam tutaj zaglądam między innymi po to, żeby wiedzieć czym się teraz ekscytują najmniej doświadczeni inwestorzy i gdzie być może wejść w short ;).
Dowód dla powyższych słów jest banalny. W zeszłym roku dziki tłum ludzi ładował CALLe na PTON i inne paździerze na margin bez opamiętania, bo akurat to rosło. Teraz, kiedy tech został zmasakrowany, nie ma prawie ŻADNEGO uczestnika forum, który szukałby tam okazji. Przy Nasdaqu spadającym prawie 5% dziennie na pewno da się coś znaleźć! Serio, nawet nikt się nie ekscytuje, że może kupić CRM prawie 50% taniej? A są teraz w tech i lepsze deale. No ale trzeba wykonać pracę, pomyśleć samodzielnie, trochę policzyć, pogłówkować i NIE IŚĆ Z TŁUMEM. Tłum właśnie płacze cicho w kąciku, że już nigdy nie zainwestuje w tech... a teraz jest właśnie czas, żeby tam powoli wchodzić.

PS: Tak, jestem wciąż -30% na BABA. Nikt nie jest idealny.
Tak pamiętam Twoją decyzję ale fajnie, że chociaż od czasu do czasu zaglądasz i jak widać ticker PTON, to taki można powiedzieć, znak Batmana jaki wyświetlał komisarz Gordon ha ha ha ;)

No jesteśmy ulicą tylko wiadomo jak to z człowiekiem jest, każdemu mózg zaraz szybko podpowie "ty jesteś lepszy, ty nie jesteś ulicą to oni". Jednak na takich dużych ruchach wzrostowych jak widać, że jest szał pał to warto się podłączyć aby coś wyciągnąć. Ja w kilka wskoczyłem i z kilku wyskoczyłem z bardzo ciekawym urobkiem np. NET ponad 100%, kilka było nietrafionych ale sumarycznie fajny plus z tego został. Dlatego uważam, że z tłumem warto podążać tylko trzeba wiedzieć kiedy wyskoczyć, wiadomo raz się wyskoczy za szybko a raz o dużo za szybko a czasami za późno i ledwo zero będzie ale trzeba mieć tego świadomość, że nie będzie rosło do nieba. Ja się tego w krypto nauczyłem, bo tam się wszystko dzieje częściej i szybciej ale schemat jest dokładnie taki sam jak wszędzie.

No mnie też babsztyl trzyma w okolicach -30% ale nie kupuje na kredyt, więc mogę sobie spokojnie poczekać.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

rebahas pisze: 03 maja 2022, 09:07 Jednak na takich dużych ruchach wzrostowych jak widać, że jest szał pał to warto się podłączyć aby coś wyciągnąć. Ja w kilka wskoczyłem i z kilku wyskoczyłem z bardzo ciekawym urobkiem np. NET ponad 100%, kilka było nietrafionych ale sumarycznie fajny plus z tego został.
Momentum działa w krótkim (kilka, max kilkanaście miesięcy) terminie i jeśli taki mamy horyzont, to krótkoterminowy trend jest ważniejszy niż jakiekolwiek fundamenty. W długim terminie można się na tym przejechać, ale w krótkim czemu nie?
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 03 maja 2022, 16:39 Momentum działa w krótkim (kilka, max kilkanaście miesięcy) terminie i jeśli taki mamy horyzont, to krótkoterminowy trend jest ważniejszy niż jakiekolwiek fundamenty. W długim terminie można się na tym przejechać, ale w krótkim czemu nie?
Tak jak mówisz. Chodziło mi tylko i wyłącznie o podłączenie się pod bieżący trend i skorzystanie ile się da w krótkim terminie.
ODPOWIEDZ