Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Ostap_Bender pisze: 20 kwie 2022, 19:24 arku kupujesz pod jakies techniczne odbicie?

Tak jak mowilem pare miesiecy temu tak powtorze i teraz. Mi sie netflix nie podoba i nie jest to firma ktora chcialbym miec w portfelu na longterm.
Chyba przewazyl slaby guidance bo strata abonentow w tym kwartale pewnie byla naznaczona odplywem ruskich klientow.
tak jak poprzednio zakup spekulacyjny pod techniczne odbicie. Dużo i gwałtownie spadło, papier jest wyprzedany- liczę że w ciągu najbliższych tygodni skoryguje nieco spadki. TP ustawiam po 278, więc liczę na ruch ok. 25%.
intwatch0005
Gość niedzielny
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2021, 22:39
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: intwatch0005 »

Mam pytanie.
Co myślicie o zakupie ETF na obligacje krajów rynków wschodzących PCY(jest aktualnie tani plus dividenda około 7 procent)?. Wymyśliłem sobie ,że kupię sobie za wszystkie pieniądze na rachunku tego etfa, dzięki czemu będę miał jeszcze wolny margin na robienie credit spreadów na SPY lub konkretnie spółki. Co myślicie o tym pomyśle?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Ja myślę, że kupowanie czegokolwiek za wszystkie pieniądze jest głupie.
intwatch0005
Gość niedzielny
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2021, 22:39
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: intwatch0005 »

To są obligacje krajów typu Polska, Egipt ,Angola. Chyba wszystkie nie upadną w jeden dzień ;) Oczywiście szanuje za zdanie ;)
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

intwatch0005 pisze: 22 kwie 2022, 18:07 Mam pytanie.
Co myślicie o zakupie ETF na obligacje krajów rynków wschodzących PCY.
Pozdrawiam
Co najmniej kilka krajów wśród obligacji posiadanych przez ten fundusz jest na granicy niewypłacalności: np. Sri Lanka, Pakistan. Inflacja, a w szczególności wzrost cen zboża i ropy naftowej uderzy w kraje rozwijające się w stopniu większym niż w kraje rozwinięte. Więc rentowność obligacji w posiadaniu PCY będzie rosła, a w związku tym wartość PCY będzie spadać.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Do Sri Lanki i Pakistanu można jeszcze dodać kraje w trudnej sytuacji jeżeli chodzi o zapłatę za obligacje jak na przykład Ukraina, Angola. Ponadto w przypadku większości z posiadanych przez fundusz obligacji rośnie rentowność np. rentowność obligacji Kolumbii wzrosła w ciągu roku z 6 do prawie 10%.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Sri lanka ostatnio zbankrutowala.
Kto wie moze obecne zaciesnianie polityki monetary spowoduje kryzys zadluzeniowy wlasnie w krajach EM.

Temat Netflix:
Analitycy sell-side jak zwykle zaskoczeni i sypia teraz rewizjami w dol :). W poprzednim kwartale juz bylo widac, ze cos jest mocno nie tak z biznesem.
W tym tygodniu wynika oglasza facebook kto wie moze i tu tez bedzie jakas spora niespodzianka ( moze sie poakzac wplyw zmian polityki prywatnosci appla).
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

Ostap_Bender pisze: 24 kwie 2022, 13:39 Sri lanka ostatnio zbankrutowala.
Kto wie moze obecne zaciesnianie polityki monetary spowoduje kryzys zadluzeniowy wlasnie w krajach EM.

Temat Netflix:
Analitycy sell-side jak zwykle zaskoczeni i sypia teraz rewizjami w dol :). W poprzednim kwartale juz bylo widac, ze cos jest mocno nie tak z biznesem.
W tym tygodniu wynika oglasza facebook kto wie moze i tu tez bedzie jakas spora niespodzianka ( moze sie poakzac wplyw zmian polityki prywatnosci appla).
A obstawiasz ze FB zrobi taka sam spadek jak Netlfix?
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Specem od tradowania wynikow opcjami nigdy nie bylem wiec zadnych putow nie otworzylem :)).
Zapewne czesc niepewnosci jest juz wliczone przez rynek przy implied volatility.

Natomiast patrzac fundamentalnie:
* Juz w zeszlym kwartale bylo widac, ze glowny motor wzrostu spolki sie tak jakby wyczerpuje
* Znaczace obnizenie prognoz wzrostu
* Chyba najmocniej z calego faanga moga dostac przez regulacje dot. ochrony danych.
* Spalili ogromna ilosc kasy na R&D w obszarze metaverse bez jakis przekonywujacych pomyslow na model biznesowy
* Konkurencja tez pracuje nad metaverse i chyba maja w tym wieksze mozliwosci - google, apple
* Na ten moment ich jedynym produktem jest sprzedawanie uslug reklamowych (i danych klientow), brak dywersyfikacji.


Te czynniki pewnie sa juz w cenie (forward p/e 15!!) natomiast to co w cenie moim zdaniem nie moze nie do konca byc uwzglednione:
* Wplyw zmiany polityki prywatnosci w iOS i androidzie
* Podobno wprowadzili ostatnio spory hiring freeze w jakiejs czesci projektow
Bylo widac po ostatnich wynikach snapchata, ze rynek reklamowy zwalnia

Tak wiec podtrzymuje swoje zdanie, ze swieta trojca faangu jest google, microsoft, i amazon.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Chyba zaczynamy zjazd do poziomów z połowy 2020.
Znów giełda stara się wyprzedzić realną gospodarkę.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Perspektywy wyzszych stop i globalnego QT maja oczwysicie wplyw na wyceny. To widac juz po wycenach growth i po wycenach poszczegolnych sektorow (np. home builders w USA).
Facebook nie wypadl jednak zle, za to w przypadku jednego z ciekawszych growth czyli teladoc mamy -30%. Takiego natezenia zjazdow po 30-40% po nie spelnieniu oczekiwan dawno nie widzialem :). To czasem przypomina jakies naprawde gowniane crypto shitcoiny a nie powazne biznesy
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Pytanie czy to biznes jest niepoważny, czy może jednak 'inwestorzy'. Będziesz łapać ten nóż?
Jakby Ray tu siedział to miałby używanie :P
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Live o wszystkim

Post autor: Sebo »

Ja to wracam do gry, więc takie spadki mi są na rękę. Oczywiście nie spadki przez dwa lata, ale parę miesięcy jak najbardziej.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

winio, odnosnie TDOC:
Spojrzalem na szczegoly earning calla i wyglada na to, ze managmenet w ostatnim kwartale tak jakby klamal odnosnie rosnacych marz i guide confidence. Nie chce byc akcjonariuszem spolki ktora utwierdza inwestorow w tym, ze sprzedaje marzenia.
W tym momencie mowimy o short interest na poziomie 16.6%, poziom jakis najwiekszych spekulacyjnych gowien.

Cathie Wood usrednila sobie po raz kolejny dzien przed spadkami :)).

Wczoraj miala miejscie ciekawa sytuacja. Bloomberg przez pomylke wrzucil wyniki facebooka z ostatniego kwartalu jako wyniki z Q1 2022 :))). Algo momentalnie podchwycily temat i spowodowaly spadki po -6%. Po sprostowaniu sytuacja szybko wrocila do normy.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Jak już mówimy o Cathie i tego typu biznesach, to kurs PTON jest już na poziomie 'przedkowidowym'.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

To jest nic, PTON od poczatku byl mem stockiem i tu nie moglo dosc do zawojowania swiata.
Netflix wisi na poziomach z 2017 a przeciez Netflix z 2022 to spolka o zupelnie innym wymiarze, innych revenue i tak dalej. Forward P/E 17!
Facebook po dzisiejszym odbiciu bedzie na poziomach pre-covid.
A najbardziej jaskrawie widac zmiany w wycenach na chinczykach - Alibaba na poziomach z IPO!

Dzisiaj wyniki Amazona. O ile segment AWS zapewne przebije wszelkie oczekiwanie o tyle jestem ciekawy wynikow e-commerce.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

Wytłumaczy mi ktoś co jest takiego ciekawego w TDOC? Jakbym na tą spókę nie patrzył tak nie jestem w stanie dopatrzeć się żadnej przyszłej wartości. W całej swojej historii nie wygenerowali nawet jednego dolara netto z działalności operacyjnej i nie ma też na to perspektyw w najbliższych latach. W takiej sytuacji pięknie rosnące revenue powoduje równie piękie puchnące straty, bo brak jest efektu skali. Wygląda na dość skuteczny piec do palenia $.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

W ogóle mamy ciekawy moment na giełdzie. Jak niektórzy stąd wiedzą, stopniowo (w miarę limitu rocznych wpłat na IKE) przesuwam mój portfel do długoterminowej strategii GEM (opisałem na Forum). W związku z tym regularnie śledzę zwrot z 'dominującego' rynku (czyli US) za ostatni rok. Tak się składa, że właśnie zbliżamy się w okolice zera. Zwykle z okolic tego poziomu przychodziło odbicie. Kto ma żyłkę spekulanta może próbować to rozegrać opcjami na indeks lub wybrać poobijane spółki. Jeśli jednak wykres przejdzie na stronę ujemną i tam pozostanie, to zgodnie z GEM co tydzień w środę będę wyrzucać 25% posiadanych akcji (aktualnie jest to ETF na rynek USA) z portfela. Na koniec tylko dodam, że rynki ex-US od jakiegoś czasu są dość solidnie 'pod wodą'.
voo.JPG
voo.JPG (165.5 KiB) Przejrzano 2614 razy
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

lenon pisze: 28 kwie 2022, 12:04 Wytłumaczy mi ktoś co jest takiego ciekawego w TDOC? Jakbym na tą spókę nie patrzył tak nie jestem w stanie dopatrzeć się żadnej przyszłej wartości. W całej swojej historii nie wygenerowali nawet jednego dolara netto z działalności operacyjnej i nie ma też na to perspektyw w najbliższych latach. W takiej sytuacji pięknie rosnące revenue powoduje równie piękie puchnące straty, bo brak jest efektu skali. Wygląda na dość skuteczny piec do palenia $.
Niby anale widza dodatni EPS pod koniec 2023 na poczatku 2024 ale:
* Czy naprawde spolka potrzebuje 10 lat jechania na stratach po IPO, zeby ich disruptive business model moglbyc uznany za sukces?
* Ostatnie earning calle pokazuja, ze management sciemnia albo nie wie co sie dzieje w ich biznesie.

Do podobnych wnioskow dochodza ludzie z seeking alpha np. https://seekingalpha.com/article/450438 ... -look-back

" back in November, Teladoc had told the market at their analyst day that in 2022, its revenues would grow by 28% y/y.
Then, in February, Teladoc upwards revised its full-year guidance by 300 basis points to 31% CAGR. In this newly increased guidance, we were looking at a company that was much more than a COVID winner. We were looking at a company with sustainable durable growth. It was coming out of that period with a valid business model. That was enticing.
And now, approximately 60 days after Teladoc guided to grow this year by 31%, it now downwards revises its full-year guidance by 800 basis points to 23% CAGR."


winio:
w co powinien isc kapital w strategii GEM jesli wszystko po kolei, za wyjatkiem surowcow energetycznych traci swoje momentum? :D
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Odpowiadam (chociaż pewnie wiesz, tylko chcesz udowodnić że strategia jest słaba): w obligacje o średnim terminie zapadalności: AGG/SCHZ/BND

Przy okazji wklejam dwa ostatnie dołki: końcówka 2018. roku:
d2.JPG
d2.JPG (144.08 KiB) Przejrzano 2603 razy
Marzec 2020 (covidowy):
d1.JPG
d1.JPG (138.87 KiB) Przejrzano 2603 razy
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Czytalem ksiazke tego goscia ktory przez 30 lat badal temat momentu (chyba nawet z Twojego polecenia gdzies w tym watku) i ogolnie rozumiem cala idee wiec absolutnie nie hejtuje. Natomiast 2022 sie chyba wymyka wszystkim modelom ktore mielismy:
* Przebicie 30 letniego trendu na amerykanskich obligacjach.
* Trwale ryzyko stagflacj.i
* Niespotykane wczesniej zaciesnianie polityki monetarnej globalne podnoszenie stop w niektorych regionach.
* Wojna na Ukrainie ktorej dlugofalowe skutki sa chyba na miare atakow na WTC, kryzysu z subprime albo kolejnym rozdzialem po covidzie.

Jesli dojdzie do recesji albo wiekszego spowolnienia to prawdopodobnie sporo zyskasz w stosunku do ludzi siedzacych pasywnie w ETFach akcyjnych. Czy sa jakies warianty strategii opartych na momentum ktore uwzgledniaja inne klasy aktywow (metale, surowce, reity)?
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2022, 13:45 przez Ostap_Bender, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Masz na myśli Garego Antonacci?
Jeśli o mnie chodzi to strategia daje mi w pewnym sensie komfort psychiczny. Dodatkowo Gary przeprowadzić backtesty chyba od lat '50 XX wieku.
Nawiasem mówiąc prawie zawsze 'sytuacja jest nietypowa, niespotykana nigdy wcześniej' - albo przynajmniej tak nam się wydaje :)

Jeśli chodzi o warianty - tak, są. Czytałem nawet jakieś publikacje na ten temat (nie wiem czy to czasem też nie Gary albo jakiś jego współpracownik) - tam właśnie były dodane chyba złoto i REITy. Ja natomiast pozostałem przy klasycznej, bo miała dużo szersze backtesty, a niewiele gorsze wyniki.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Znalazłem Ci tę publikację - proszę: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm ... id=2042750
Jakbyś nie mógł pobrać to daj proszę znać, ja mam dostęp przez sieć uniwersytecką.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Tak mialem na mysli wlasnie Garego Antonacci. Szczesliwie mam dostep do tej platformy :)).
winio pisze: 28 kwie 2022, 13:45 Dodatkowo Gary przeprowadzić backtesty chyba od lat '50 XX wieku.
Nawiasem mówiąc prawie zawsze 'sytuacja jest nietypowa, niespotykana nigdy wcześniej' - albo przynajmniej tak nam się wydaje :)
dzieki wielkie wlasnie czytam.

Z backtestami to jest tak, ze zalezy jakie kryteria brzegowe przyjmiemy.
* Ostatnie pol roku - energy, przeciez to bylo takie oczywiste.
* Ostatnie 10 lat, era taniego pieniadza/QE? Wszystko co jest growth, niezaleznie od tego czy biznes pod spodem ma solidne perspektywy bedzie bilo rynek.
* Ostatnie 40 lat - Obligacje sa doskonalym hedgem na przeczekanie recesji. Inflacja i stopy procentowe moga tylko spadac.

W miedzyczasie swiat i caly system monetarny sie zmienil i jest ciagly podatny na nowe zmiany. Podejmujac jeszcze szerszy punkt do backtestow mozna by sie oprzec na ostatnich 500 latach co zreszta zrobil Ray Dalio na starosc piszac ksiazki "Big debt crises", "Principles for Dealing with the Changing World Order" (ktore polecam przeczytac).

Natomiast fundamentalnie w strategii momentum fajne jest to, ze premiuje ona spolki ktore z jakiegos powodu rynek wycenia na winnerow.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Masz może dostęp do jego 'Proprietary' strategii ze strony Optimal Momentum (E-GBM, DTFI)?
Co do ram czasowych - ogólnie tak, masz rację, przy czym zauważ że opierasz się na dodatkowych założeniach (których goły algorytm sam z siebie nie może poczynić). Jeśli się na nich opierasz, to już jest subiektywne i daje szansę na błąd (energy - pamiętasz nastawienie do ropy i ujemne ceny kontraktów?)
Gary w jednej ze swoich wypowiedzi wyjaśnił 'prostotę' strategii GEM (odpowiadając na zarzuty o jej 'nieoptymalności') - kiedy mamy rynek niedźwiedzia (pozdrowienia dla Ryszarda) to chodzi po prostu o to, żeby się gdzieś schować z forsą i nie stracić jej zbyt wiele - stąd pierwszy krok GEMu na tym właśnie polega i traktuje średnioterminowe obligacje jako w miarę bezpieczną przystań. Z kolei krok drugi (już na rynku byka) bierze pod uwagę tylko akcje dzieląc rynek mniej więcej pół na pół (US vs ex-US). Dlaczego tylko akcje (a nie złoto, reity...)? Bo statystycznie mają największą stopę zwrotu. Stąd prosta technika.

PS: Inwestowanie 'w indeks' to moim zdaniem też jest w pewnym sensie momentum trading :)
Bo jak inaczej nazwać indeks SP500 albo WIG20? To po prostu X największych spółek z rynku. Jak któraś jest słabsza to wypada i jest sprzedawana.

PS2: Zauważ, że od 1950 roku mieliśmy okres rosnącej inflacji i rosnących stóp - strategia poradziła sobie przyzwoicie. To jeden z powodów dla którego nie podoba mi się większość modyfikacji - są testowane w większości od późnych lat 90'. Dodatkowo niekoniecznie uznaję konto maklerskie jako miejsce na inwestycje w REITy i kruszce - tutaj w ramach 'dywersyfikacji' narzędzi wolałbym po prostu kawalerkę na wynajem i fizyczne złoto zakopane pod jabłonką :)
ODPOWIEDZ