Waluta Obca A Kupno Akcji Zagranicznych Rozliczenie Zysku.

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Retmer
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2022, 18:31
Tu mieszkam: Stesnem

Waluta Obca A Kupno Akcji Zagranicznych Rozliczenie Zysku.

Post autor: Retmer »

Witam, podzielę zagadnienia na dwa tematy, by wyglądało to przejrzyściej. Tutaj zaczynam od drugiego mianowicie Waluta Obca A Kupno Akcji Zagranicznych Rozliczenie Zysku.

Temat składa się z [1-5] modłów bardzo bym prosił o analizę oraz jakąś odpowiedź.

[1]Witam, Przejrzałem jeden temat, który bardzo mnie zainteresował, viewtopic.php?t=51 niestety są tam różne opinie i ciężko jest, mi sprecyzować kto ma rację. Sprawa jest podobna, z tym że moje biuro maklerskie wystawia PIT-8C rozlicza po kursie NBP/lub według tabeli Banku z EUR na PLN walutę na dokumencie, ale nie przewalutowuje mi waluty Obcej. A sprawa rozbija się faktycznie o to, czy powinienem rozliczyć pit-36, gdy nie prowadzę działalności gospodarczej, nie jestem vatowcem i osobą prawną, a waluta służyła, mi tylko do inwestowania w akcje, następnie wymieniam w kantorze banku EUR na PLN i często na różnicy kursowej zarabiam. To pochodne zdarzenie inwestycyjne, poniżej przedstawienie sytuacji występujących zdarzeń.

[2]Co się dzieje, gdy kupuje w kantorze banku online 100 EUR wkładu po 4,20 PLN. 100 EUR Pojawia się na koncie ROR euro banku, następnie przelewam je na konto maklerskie banku w walucie euro. Inwestując w spółkę akcyjną rozliczaną w euro i po pewnym czasie sprzedaje ją z zyskiem, 100 EUR. Konto maklerskie banku w walucie euro wylicza mi przychód oraz koszty uzyskania przychodu i dochód z rozliczenia transakcji, po dwóch dniach od sprzedaży, dajmy na to 4,60 PLN za 1 EUR po kursie dnia NBP lub Wewnętrzną tabelą banku. Kwota jest Przeliczana do dokumentu PIT-8C już w złotówkach. W tym momencie posiadam 200 EUR na koncie maklerskim banku. Biuro maklerskie po sprzedaży akcji i rozliczeniu pozwala zostawić walutę obcą.

[3]Teraz przelewam, wkład+zysk w euro z powrotem na Konto ROR euro banku. Teraz zaczynamy dalszy ciąg anomalii, pierwsze 100 EUR wkładu, które kupowałem po 4,20 PLN mam na koncie, Drugie 100 EUR zysku z giełdy również. Co, teraz gdy chce je przewalutować np. na złotówki, kurs skoczył do 4,70 PLN za 1 EUR w kantorze banku online. Czy 100 EUR wkładu powinienem, opodatkować tak naprawdę drugi raz, na zasadzie kupiłeś, wkład za 4.20 teraz jest, po 4.70 zapłać różnice?. Czy może tylko 0,10 groszy różnicy, konto maklerskie banku, w walucie euro w PIT-8C już to uwzględniło po kursie 4,60 PLN?. Co z drugą kwotą 100 EUR zysku, które zarobiłem na czysto ze sprzedaży akcji, mam to traktować jako walutę darowaną-czyli zapłacić podatek od darowizny. Jak należy to wszystko rozliczyć, gdy przewalutujesz EUR na PLN w kantorze banku online.

[4]Przykład uproszczony (y):

1. Wymiana w kantorze banku 4,20 PLN x 100 EUR.
2. Pojawienie się na koncie ROR euro banku 100 EUR.
3. Przelew na konto maklerskie banku w walucie 100 EUR.
4. Inwestycja w akcje na Rynku UE.
5. Sprzedaż akcji na rynku UE z zyskiem, bilans końcowy 200 EUR.
6. po 2 dniach rozliczenie transakcji po 4,60 PLN według kursu NBP lub Wewnętrzną tabelą Banku do PIT-8C w PLN.
7. Saldo konta maklerskiego Banku 200 EUR.
8. przelew na konto ROR euro Banku 200 EUR.
9. Wkład z akcji 100 EUR Zysk z akcji 100 EUR wymiana na PLN po 4,70 PLN w kantorze banku online.

[5]Pytania, co na podstawie wyżej wymienionych przykładów podatnik powinien zrobić:

1. Czy PIT-36 inne źródła to poprawna forma rozliczania różnych walut?.
2. Czy muszę korzystać z jakieś specjalnej metody wyliczania FIFO, LIFO, metoda średniej ważonej do wyliczenia ewentualnego podatku od walut?.
3. Jak należy rozliczyć wkład z akcji, kupionej w kantorze banku online. Następnie przelaniu ich na konto maklerskie, zakup akcji w euro. Później sprzedaż tych akcji i rozliczeniu przez biuro maklerskie przychodu i kosztów uzyskania przychodów PIT-8C oraz zysku w walucie PLN. Formalnie Wkład i zysk dalej mam w obcej walucie, i tu kolejne pytanie, jak należy rozliczyć zysk z akcji po sprzedaży akcji, oraz przelaniu wkładu i zysku w obcej walucie na konto ROR euro banku, Następnie sprzedaży waluty w kantorze banku online.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Waluta Obca A Kupno Akcji Zagranicznych Rozliczenie Zysku.

Post autor: iMisiek »

Powiem tak nigdy nie rozliczałem wymiany walut.
ODPOWIEDZ