Analizy spółek

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
NotYet
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2022, 11:57
Tu mieszkam: PL

Analizy spółek

Post autor: NotYet »

Cześć,
zwracam się ponownie z garstką pytań i porad dotyczących analiz spółek.

W ostatnim czasie przygotowałem analizy kilku spółek, które znalazły się w kręgu moich zainteresowań. Z racji, że są to moje pierwsze podejścia, chciałbym je skonfrontować z innymi analizami (czy np. nie przeoczyłem jakiś istotnych rzeczy). Aktualnie udało mi się znaleźć analizy spółek na stronie seekingalpha. Co w ogóle sądzicie o analizach zamieszczanych na tej stronie? Kiedyś widziałem, że na InteractiveBrokers były analizy od Reutersa, ale na ten moment tego nie widzę i w po przeszukaniu aplikacji, również nic ciekawego nie znalazłem.

Czy znacie jakieś źródła, gdzie można znaleźć analizy różnych spółek? Co sądzicie w ogóle o uzupełnianiu wiedzy na temat danych spółek, wczytując się w materiały przygotowane przez inne osoby? Głównie chciałbym znaleźć racjonalne analizy, a nie typowo naganiające na daną spółkę i opisującą ją w samych superlatywach.
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Analizy spółek

Post autor: Dżin »

NotYet naprawdę dobra metodą są ETFy. Zobacz sobie np. QQQ. Od 2018r byłbyś do przodu 117%. Zero tracenia czasu, mydlenia, opłat brokera.
Do tego ew. strangle na SPX/XSP i jesteś zarobiony (Tomek wrzucal webinar).

Jeśli jesteś głodny wiedzy, zrób kurs Tomka i wrzuć tylko część kapitału BEZ lewara. (ciagle siedzac w etfach). Wtedy po paru latach możesz próbować bić wyniki ETF i/lub Benchmarku.

Na SeekingAlpha raczej przeczytasz opinie. A co ludzi, tyle opini....

Zobacz sobie BRK (Warrena Buffeta). Cagr 20% od 60lat vs SP500 Cagr 10%. Być może, też jakieś rozwiązanie.

hmm, nie wiem czy odpowiedziałem, ale tak bym na Twoim miejscu postąpił. Naprawdę lepiej wyjdziesz na tym.
NotYet
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2022, 11:57
Tu mieszkam: PL

Re: Analizy spółek

Post autor: NotYet »

Aktualnie mój plan jest taki, żeby trochę samemu spróbować sił i zobaczyć, jak mi to idzie oraz nabrać trochę doświadczenia na rynku. Następnie określić, czy jest to dobra droga, czy lepiej dać sobie spokój i pójść właśnie w ETFy i obligacje. Codziennie jestem w stanie poświęcić temu trochę czasu, więc analizuje rynek i spółki na tyle ile potrafię. Dlatego też szukam różnych analiz, aby się poduczyć, na co inni zwracają dużą uwagę i co dostrzegają, analizując daną spółkę. Nad kursem Tomka myślałem, ale to pewnie po jakiś pierwszych inwestycjach jak już trochę głębiej wejdę w rynek.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Analizy spółek

Post autor: winnie-the-pooh »

Dżin dobrze pisze. Wejdź w ETFy, a potem powoli jak się wciągniesz, małym kapitałem aktywnie. Jak Ci się spodoba i to cagr% liczy się tak samo od 1000 usd, jak i od 100000 usd. A jak dołożysz opcje na indeksy to i wiedza wpadnie i dodatkowy zarobek wygenerowany od kapitału leżącego w ETFach :)
Zielony
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Poznań

Re: Analizy spółek

Post autor: Zielony »

Myślę, że warto zdać sobie sprawę z tego, że profesjonalni analitycy pokrywają zaledwie kilka-kilkanaście spółek zazwyczaj z jednej branży i poświęcili na zbieranie o nich informacji setki godzin robiąc to od lat. Zadałbym sobie pytanie, czy jestem w stanie z nimi konkurować, będąc bardziej ograniczonym czasowo, z mniejszą wiedzą i doświadczeniem, jakie mam szanse, aby prześwietlić daną spółkę lepiej od ludzi, którzy się zajmują tym zawodowo.
I ostatnia kwestia do rozważenia, w sumie fundamentalna -czy podejmowanie decyzji o zakupie spółki na podstawie własnej, amatorskiej analizy da w długim okresie przewagę rynkową i pozwoli bić rynek? Wg mnie ETF-y na początek są najlepszym wyborem, a samodzielny dobór spółek powinien stanowić niewielki procent portfela i służyć bardziej edukacji niż zarabianiu pieniędzy.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Analizy spółek

Post autor: Hubert »

Widzę ze koledzy szybko Cię chcą zniechęcić . Ja mam same spółki i inwestuje jakby rynek nie istniał . Pamiętaj kupujesz biznesy nie tickery i na lata nie na tygodnie . Wiec znajdując dobra spółki jesteś w stanie bezproblemowo pobić benchmark . Czytaj analizuj i wynik sam się pokaże tylko trzeba trochę czasu . Powodzenia .
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Analizy spółek

Post autor: winnie-the-pooh »

Nie :) nie chcę zniechęcić. Zachęcić ! Natomiast trzeba kontrolować swoje emocje i nabrać mocnego zaufania do własnej wiedzy aby wytrzymać te "trochę czasu". A zaufanie do własnej wiedzy nie tak łatwo zbudować. Per saldo, w dłuższym okresie, podejście Huberta da lepsze wyniki. Ale wymaga to tego o czym mówi na uniwersytecie Tomek - zdawania sobie sprawy z ryzyka, oraz możliwej obsuwy. Jak się pierwszą obsuwę -20% przeżyje i nadal śpi smacznie, mając zaufanie do dokonanych wyborów - super! Ale na post-uniwersyteckiej grupie Slack miesiąc temu na serio ludziom głos drżał i żegnali się z giełdą (a nawet był wątek o skarżeniu do sądu!). Obserwowanie topnienia kapitału boli dużo bardziej niż obserwowanie jego wzrostu tworzy zadowolenia. Więc wybudowanie pewności siebie trwa. Jeśli ona jest - droga Huberta. Jeśli jej nie ma, to aby nie poparzyć sobie rąk na tyle, że już nigdy nie podejdziesz do pieca, moim zdaniem lepiej jest do tej drogi dojść na spokojnie, bez leków...
NotYet
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2022, 11:57
Tu mieszkam: PL

Re: Analizy spółek

Post autor: NotYet »

Dzięki za rady, ale spokojnie na początek inwestuje kwoty, które mogę stracić oraz robię to w formie edukacji. Wcześniej trochę inwestowałem na GPW, więc obsuwy kapitału nie są mi obce i nie będę jakoś spektakularnie panikował i zrażał się do giełdy. Po prostu szukam sposobów na dalszą edukację oraz rozwój w kwestii analizy i doboru spółek. Uważam, że dobrze uczyć się od lepszych, więc chciałem poszukać różnych analiz, żeby sprawdzić na co inni zwracają uwagę.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Analizy spółek

Post autor: Ostap_Bender »

Platna wersje seekinglapha mozna polecic, jest tam wszystko co potrzeba w jednym miejscu.

Nalezy tylko pamietac ze ich model biznesowy polega na tworzeniu platnego contentu (autorzy artykulow dostaja niewielkie wynagrodzenie, dostep do artykulow maja uzytkownicy wykupujacy premium). wiec w interesie samych autorow jest tworzenie kontektu na ktory jest w danym momencie zapotrzebowanie. W zwiazku z tym najwiecej uwagi poswieca sie akurat modnym spolkow, w tym momencie na topie jest twitter, spolki surowcowe i artykuly z serii 'my top dividend picks for month xxx'.

Dodatkowo czesc autorow powyzszych artykulow to przecietni inwestorzy detaliczni, trzeba miec do na uwadze i zwracac na uwage czy artykul zostal napisany przez kogos kto spedzil 20 lat w branzy i ma CFA vs samouk z kapitalem 10-20tys usd :)).
Zielony
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Poznań

Re: Analizy spółek

Post autor: Zielony »

Jeżeli chodzi o analizy polskich spółek darmowe źródło masz na https://www.gpw.pl/gpwpa. Przejrzenie kilku raportów powinno dać obraz jak wygląda efekt pracy profesjonalnego analityka i jakieś wskazówki jak zrobić to samodzielnie. Nie wypowiadam się, czy warto inwestować zgodnie z rekomendacjami zawartymi na tej stronie, których analityków brać pod uwagę itp ponieważ nie sprawdzałem tego...
ODPOWIEDZ