Wybór Brokera - temat ogólny

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Besso »

Archiwalny wątek: -> Wybór Brokera - temat ogólny



Jeśli masz pytanie dotyczące wyboru brokera, na które nie znalazłeś odpowiedzi na forum, zadaj je tutaj. Postaramy się pomóc i doradzić.

Temat zbiorczy na pytania niezwiązane z konkretnym brokerem.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Ostap_Bender »

Mam pytanie ogólne odnośnie brokerów:

Jestem rezydentem podatkowym kraju w którym nie ma podatku od zysków kapitałowych czyli naszego odpowiednika belki.

Jak w takim wypadku rozliczany jest witholding tax z dywidend przez brokera?
Np. Kupuję akcje w Szwajcarii/Francji wypłacające dywidendy. Witholding tax w obydwu przypadkach to 30%, jednak Szwajcaria i Francja mają podpisane tax-treaty obniżające witholding tax do 15%. Jak do tego podchodzą wiodący brokerzy (XTB, Degiro, IBKR, Lynx)?
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: glina »

Z wlasnego doswiadczenia: Wittholding tax sciagany jest tylko od spolek notowanych w USA. Z Europejskich dostawalem dywidende w calosci. IBKR, Szwajcaria.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Ostap_Bender »

W międzyczasie dowiedziałem się, że XTB i Degiro ściągają całe witholding tax, nie ma możliwości obniżenia podatku nawet gdy w kraju w którym mamy rezydencje jest podpisane tax treaty z krajem z którego otrzymujemy dywidendy.
Dzięki glina, muszę sprawdzić IBKR
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: glina »

IBKR oferuje W8-BEN z USA, wiec sciagaja tylko 15%. No i bonus jest taki, ze prawdopodobnie zakladajac konto jako rezydent Szwajcarii trafisz do starego dobrego IB UK.
Grubas_z_GPW
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2021, 20:01
Tu mieszkam: Katowice

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Grubas_z_GPW »

Cześć, do tej pory inwestowałem średnioterminowo na rynku polskim i miałem konto w ING i w XTB. Chciałbym jednak zacząć budowanie portfela długoterminowego, w którym sporą część stanowiłyby ETFy, ale chciałbym w nim również trzymać akcje z USA. Dostęp do rynku polskiego (GPW/NC) byłby również mile widziany, ale nie jest to warunek konieczny. Co mnie jeszcze interesuje:
- niski (a najlepiej zerowy) minimalny depozyt wstępny,
- prowizje nie są mi straszne, ponieważ nie zamierzam dokonywać częstych transakcji, ale wiadomo, im taniej, tym lepiej,
- broker nie byłby Market Makerem.

Co byście wybrali w mojej sytuacji?
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Besso »

Zawsze i wszędzie IB polecany będzie:
viewtopic.php?f=8&t=8

Mimo migracji, to wciąż najlepsza opcja. Zajrzyj też na temat IB na starym forum.
Grubas_z_GPW
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2021, 20:01
Tu mieszkam: Katowice

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Grubas_z_GPW »

IB przypadkiem nie pobiera stałej opłaty w postaci 10$ miesięcznie? Niby niewiele, ale jeśli rozłożymy to w czasie to może uzbierać się spora suma dodając do tego prowizje.

Co w przypadku LYNX lub Degiro? Wiem, że Tomek miał artykuł na temat tych trzech brokerów, ale niektóre rzeczy się pozmieniały, jak np. właśnie to, że samo IB bodajże usunęło minimalny depozyt wstępny.
domi
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 14 mar 2021, 12:52
Tu mieszkam: Świat

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: domi »

Grubas_z_GPW pisze: 03 kwie 2021, 11:30 IB przypadkiem nie pobiera stałej opłaty w postaci 10$ miesięcznie? Niby niewiele, ale jeśli rozłożymy to w czasie to może uzbierać się spora suma dodając do tego prowizje.

Co w przypadku LYNX lub Degiro? Wiem, że Tomek miał artykuł na temat tych trzech brokerów, ale niektóre rzeczy się pozmieniały, jak np. właśnie to, że samo IB bodajże usunęło minimalny depozyt wstępny.
Pobiera ale jeśli robisz jakieś transakcje to się bilansują. Czyli jeżeli nabijesz prowizji na 6 usd to wtedy pobiorą tylko 4 usd
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Q'bot »

Grubas_z_GPW pisze: 03 kwie 2021, 11:30 Co w przypadku LYNX lub Degiro?
Lynx to jest IB ;)
Degiro jest ok, jeśli nie masz wymagań wobec brokera, a jedyne na czym Ci zależy, to niskie opłaty.
Grubas_z_GPW
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2021, 20:01
Tu mieszkam: Katowice

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Grubas_z_GPW »

Dobra, z tego co widzę to Degiro ma okrojony dostęp do opcji, a szkoda, bo chciałbym się nimi zainteresować za jakiś czas.

Czyli porównując IB do Lynx na ten moment, to Lynx charakteryzuje się na plus wyłącznie przystępniejszą platformą, a także obsługą w języku polskim? Jak wygląda kwestia prowizji? IB wypada w tej kwestii lepiej od Lynx pomijając opłatę 10 USD, w sytuacji nie wykonania żadnej transakcji w miesiącu? No i ostatnie pytanie - czy IB i Lynx mają dostęp do tych samych ETFów, ponieważ chciałbym sobie zbudować również portfel oparty o ETF na długi termin.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Pixel2 »

Co do opłat - musisz sobie sprawdzić sam w oparciu o planowany depozyt i przewidywany sposób handlu (częstość i instrumenty).
IB dla depozytu $100k+ nie ma stałej opłaty... a prowizje oscylują w okolicy 1$ (a często mniej).
Przy mniejszym depozycie jest opłata 10$/m-c ale ona idzie na pokrycie transakcji (prowizje są najpierw od niej odejmowane).

Nie wiem dlaczego piszesz, że Lynx ma przystępniejszą platformę? Apka na desktop - TWS - jest ta sama.
MisUszatek
Stały bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:02
Tu mieszkam: Dublin

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: MisUszatek »

Mam pytanie odnosnie bezpieczenstwa brokerow w razie duzych spadkow oraz margin calls dla wielu klientow.

Powiedzmy hipotetycznie, ze mamy znowu spadki rzedu 70% na gieldach. Wielu ma konta na maksa na marginie i w razie naglej utraty plynnosci dostana margin call. Co jezeli sprzedane akcje nie pokryja strat i jak ostatnio (pare dni temu) gdy banki beda musialy pokryc straty spowoduje to mozliwy updaek brokerow? Czy ma ktos moze takie obawy?
Grubas_z_GPW
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2021, 20:01
Tu mieszkam: Katowice

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Grubas_z_GPW »

Cześć, szybkie pytanie - zamierzam zacząć prowadzić długoterminowy portfel pasywny oparty o globalny indeks akcji Vanguarda. Wybralibyście inwestowanie przez polskiego brokera w IKE, czy jednak zdecydowalibyście się na jakiegoś zagranicznego brokera? Do emerytury mam ~40 lat, więc jeśli udałoby mi się wytrzymać z tym portfelem przez ten czas, nie potrzebowałbym tych pieniędzy i o ile dożyję, to pod względem podatkowym byłoby świetnie. Na polskich forach IKE jest traktowany jako no-brainer, ale udzielają się tam głównie ludzie inwestujący w polskie aktywa, więc może są jakieś dodatkowe za i przeciw, których na ten moment nie widzę. Najgorsze ryzyka to te ukryte i wiem, że potencjalny konflikt w Polsce jest na dzień dzisiejszy bardzo mało prawdopodobny, ale piszemy o perspektywie 40-letniej i prognozowanie tego jak świat będzie wtedy wyglądać jest według mnie pozbawione sensu. Jak Wy podeszlibyście do tematu?
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: kuba »

Jeśli będziesz kupował ETFy to moim zdaniem IKE w mBanku lub w Boś Bank idealnie się do tego nadają.
Gdybyś jednak planował kupować pojedyncze akcje z USA to niestety minus jest taki, że pobiorą Ci 30% od każdej dywidendy.

Jak dla mnie IKE to rzeczywiście no brainer dla inwestycji długoterminowych. Jeśli za jakiś czas stwierdzisz, że potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego (np. opcje) to po prostu otworzysz sobie kolejne konto u innego brokera, pobawisz trochę i zdecydujesz czy IKE zostawiasz czy zamykasz.

Poczyta jeszcze np. to
https://marciniwuc.com/ranking-ike-ikze ... ze_IKEIKZE
Vhaeraun
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:17
Tu mieszkam: Polska

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Vhaeraun »

Ja założyłem IKZE w mBanku dokładnie pod to co Ty potrzebujesz - ETF Life Strategy od Vanguarda i od dwóch lat go kupuje na początku roku.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Sebo »

Ja mam IKE do wszystko go na cały świat, w różnych walutach. Tak więc, kto co, mówi na forach, średnio mnie interesuje.
IKE wiele walut, inwestowanie na całym świecie, gdzie będzie mi lepiej, plus czasem nie płaci się podatku.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: iMisiek »

Sebo pisze: 13 kwie 2022, 14:02 Ja mam IKE do wszystko go na cały świat, w różnych walutach. Tak więc, kto co, mówi na forach, średnio mnie interesuje.
IKE wiele walut, inwestowanie na całym świecie, gdzie będzie mi lepiej, plus czasem nie płaci się podatku.
Tylko z tego co mi sie wydaje to IKE moze byc prowadzone tylko PLN wiec jesli masz w IKE i masz wiele walut to jaka podmiot takie IKE prowadzi?
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Sebo »

No właśnie "wydaje Ci się" to jest właśnie problem, ludzie nic nie sprawdzają, tylko wzorują się na jakiś dziwnych opiniach ludzi.
Mam w różnych walutach i mogę inwestować na świecie. Żadna magia, kursy mam też ciekawe i bez opłat. Zamieniam np PLN na USD, czy inne waluty w dość dobrym kursie.
Według ustawy, do IKE możesz przelać PLN i wypłacić PLN, a wewnątrz możesz trzymać, co chcesz.
Mamy dostęp do Internetu wystarczy, wejść do paru i przeczytać co oferują.
W wolnej chwili mogę zrobić zdjęcie i dodać.
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: CzyDe »

iMisiek pisze: 13 kwie 2022, 15:45
Sebo pisze: 13 kwie 2022, 14:02 Ja mam IKE do wszystko go na cały świat, w różnych walutach. Tak więc, kto co, mówi na forach, średnio mnie interesuje.
IKE wiele walut, inwestowanie na całym świecie, gdzie będzie mi lepiej, plus czasem nie płaci się podatku.
Tylko z tego co mi sie wydaje to IKE moze byc prowadzone tylko PLN wiec jesli masz w IKE i masz wiele walut to jaka podmiot takie IKE prowadzi?
W BOŚu się da na pewno bo mam (IKZE), w mBanku chyba też (ale nie mam pewności)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: iMisiek »

Sebo pisze: 13 kwie 2022, 16:02 No właśnie "wydaje Ci się" to jest właśnie problem, ludzie nic nie sprawdzają, tylko wzorują się na jakiś dziwnych opiniach ludzi.
Mam w różnych walutach i mogę inwestować na świecie. Żadna magia, kursy mam też ciekawe i bez opłat. Zamieniam np PLN na USD, czy inne waluty w dość dobrym kursie.
Według ustawy, do IKE możesz przelać PLN i wypłacić PLN, a wewnątrz możesz trzymać, co chcesz.
Mamy dostęp do Internetu wystarczy, wejść do paru i przeczytać co oferują.
Czyli np rachunek IKE w BM mBanku
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Wybór Brokera - temat ogólny

Post autor: Sebo »

W różnych w tych, co się da, nie pracuję tam więc wejdź na stronę i sprawdź, dużo brokerów nie ma, więc to 10min i będziesz wiedział.
Wyżej masz podane przykłady.
Załączniki
Zrzut ekranu 2022-04-13 o 16.11.56.png
Zrzut ekranu 2022-04-13 o 16.11.56.png (32.5 KiB) Przejrzano 6180 razy
ODPOWIEDZ