Opcje kierunkowe

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
CubaLibre
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 21:00
Tu mieszkam: Gliwice

Opcje kierunkowe

Post autor: CubaLibre »

hej

jestem świeżak, ale jestem tu już jakiś czas.

Pytanie które, chodzi po głowie już dłuższy czas:
czy grając pod konkretny kierunek na opcje - powinienem przeanalizować pod względem fundamentalnym ( tzn revenue, upside, EPS, PS , net income etc ) spółki na które wystawiam opcje.
Skoro kupuje/wystawiam opcje na np 100/45 dni - to w tak krótkim czasie nie ma to znaczenia ?.( i nie bierzemy pod uwagę wyników kwartalnych)

bo jeśli nie, to wtedy jest to czysta spekulacja ?
czy kupując/wystawiając opcje- opieramy się na wyborze spółek tylko na podstawie IV, prawdopodobieństwie, Delta - a reszta nas w ogóle nie powinna obchodzić

thanks
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: Chmielo »

Jak grasz spekulacyjnie na jakiś ruch akcji to robisz to na podstawie czegoś; Analizy technicznej,nadchodzących zdarzeń czy po analizie przedsiębiorstwa.Opcje to tylko narzędzie aby zagrać pod konkretny scenariusz. Fundamenty są bardzo ważne ale w zakresie 45dni o których piszesz i graniu opcjami ,to nie mają aż takiego znaczenia jak w przypadku zakupu akcji na dłuższy termin
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: Tomek »

No nie wiem. Zakładając, że all else equal, wolałbyś (nawet krótkoterminowo) zagrać na wzrosty spółki:

a) Beznadziejnej fundamentalnie, o spadających przychodach, walących się prognozach EPS i rewizjach price targetu w dół czy
b) Spółki stabilnej finansowo, z dwukrotną średnioroczną dynamiką wzrostu zyskowności, z dużym upsidem i rewizjami PT w górę?

W którym przypadku mamy większe prawdopodobieństwo wzrostów względem potencjalnych spadków?

Jasne, że w krótkim terminie giełdą nie rządzą fundamenty, ale ja mimo wszystko czułbym się jednak bardziej komfortowo spekulując w zgodzie z fundamentami.
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: Chmielo »

Jasne ja tylko chciałem to powiedzieć że grając opcjami po za tym że musimy trafić odnośnie kierunku ceny akcji to jeszcze musimy trafić z czasem tego oczekiwanego ruchu,a tu fundamenty nie zawsze maja znaczenie.
CubaLibre
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 21:00
Tu mieszkam: Gliwice

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: CubaLibre »

pytanie z cyklu: nie ma kogo zapytać ...
Czy jeśli cena kursu dla Bear call spread/bull put Spread- poniżej/powyżej granic spreadów kredytowych
w dniu wygaśnięcia jest poniżej / powyżej ich granic - to powinniśmy zamknąć taką transakcję czy poczekać do jej wygaśnięcia ?
Rozumiem, ze dla Iron Kondora tez to będzie miało zastosowanie
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: Tomek »

Jeśli tylko lekko OTM, to moim zdaniem lepiej zamknąć nawet kosztem prowizji, bo zawsze istnieje jakieś ryzyko, że krótka odnoga zostanie wykonana pomimo bycia OTM. Chyba, że jest to deep OTM, to wtedy można spokojnie odpuścić i zostawić. Taki spread wygaśnie bezwartościowy bez pobierania żadnej prowizji przez brokera.
CubaLibre
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 21:00
Tu mieszkam: Gliwice

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: CubaLibre »

w zgłębianiu wiedzy na temat opcji zatrzymałem się na : Calendar Spread ?
rozumie że kupuje i wystawiam opcje z tym samym stoikiem
jak nie przekroczy strike wystawionej opcji to premię zatrzymuje /jak przekroczy to kupuje pakiet 100 akcji a drugą opcje sprzedaj przed czasem ?
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: lenon »

Jeśli wystawiona przez Ciebie opcja przekroczy strike (będzie ITM) możesz:
- poczekać do jej wykonania - broker 'zamieni' opcję na +100 (put) lub -100 akcji (call) - otwierasz pozycję na akcjach po koszcie strike (strata)
- zamknać pozycję, odkupując z rynku taką samą opcję - realizujesz stratę (prawie zawsze lepsze rozwiązanie niż powyżej)
- poczekać aż wejdzie spowrotem OTM i zatrzymać premię przy wygaśnięciu - realizujesz zysk

Co do drugiej opcji (long) to zależy od tego co chciałeś osiągnąć. Można zamknąć razem z shortem albo trzymać jeśli spodziewasz się, że opcja pozostanie ITM.

ps. Włóż trochę wysiłku w pisownię bo ciężko się to czyta.
CubaLibre
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 21:00
Tu mieszkam: Gliwice

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: CubaLibre »

dzięki. ;)
autokorekta robi swoje - sorki.
Ale oczywiście będę się bardziej przykładał do pisania.

szczerze, to muszę jeszcze sobie to w głowie ułożyć.
Rozumiem, że dla diagonal Spread mogę przyjąć również to rozumowanie ?
CubaLibre
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 21:00
Tu mieszkam: Gliwice

Re: Opcje kierunkowe

Post autor: CubaLibre »

Czemu czasami w aplikacji Lynx na telefonie nie da się rollować opcji? Miałem problem z opcjami niemieckiej giełdy. Tez tak macie ??
ODPOWIEDZ