Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Na razie nie wierzę w sukces rozmów Ukraina-Rosja. Dopóki Rosjanie nie będą zmuszeni się cofać z zajętego terytorium to Putin nie wycofa się ze swoich planów. Grzeją w Rosji cały naród nienawiścią do Ukrainy i Zachodu nie po to by korzystać w czasie wojny tylko z żołnierzy kontraktowych. Myślę, że Rosjanie jeszcze spróbują przełamać opór Ukraińców przy pomocy rezerwistów i poborowych. A jak stwierdzą, że im się nie uda to zaczną rozmawiać z Zachodem, a nie z Ukrainą.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Szczerze mówiąc nijak. Rynek jest teraz tak irracjonalny i gwałtowny, że więcej tu hazardu niż inwestycji.
Inna sprawa, że teraz fachowcy od AT i opcji mogą się wykazać, przy czym muszą być bardzo ostrożni.

Co do polityki - myślę, że największym problemem będzie znaleźć im takie warunki pokoju, żeby obie sprawy wyszły tu z twarzą. W przypadku słowiańskich narodów takich jak te dwa (i nasz trzeci) honor jest zwykle dużo ważniejszy niż chłodna kalkulacja. Nie wiem też czy Rosja ma jakikolwiek plan na 'po wojnie' nawet w przypadku wygranej, a co dopiero jak przegrają.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: Marcin »

Czy u Was też w wersji WEB-owej IB zniknęły analyst forecast oraz analyst ratings??? :/

why???

nie można podjerzeć prognoz analityków w stosunku do price targetu oraz przewidywanych przychodów, eps-ów itd,... :/
CubaLibre
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 21:00
Tu mieszkam: Gliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: CubaLibre »

ściągnij tip ranks apka na telefon.
Choć analizy w tym czasie dużo odbiegają od rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Na mobilnej apce ibkr lub w tws caly czas price targety i eps/revenue estimates sa.
Jak oceniacie dzisiejszy zjazd na chinczykach? JD poakzalo slabe wyniki i estimates i dodatkowo sec cos znowu mowi o delistingu. To cos nowego o co warto zaczac sie bac?
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: Marcin »

Hej

na apce owszem są te dane, w TWS to już różnie, jak klikał w new window to są, ale jak kliknę na spółkę na watchliscie i na górze odnośnik do fundamentals explorer to nie ma :/

jeśli chodzi o tip ranksa to niestety najświeższe są zablokowane analyst price, trzeba mieć abonament wykupiony


a ogólnie gdzie można znaleźć estimate odnośnie przychodów, eps itd jakby w IB całkiem zniknęły?? oprócz ychartsa... ;)
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: buk0f »

Mi niestety też zniknęły, jedynie w aplikacji na telefon jeszcze są.
a ogólnie gdzie można znaleźć estimate odnośnie przychodów, eps itd jakby w IB całkiem zniknęły?? oprócz ychartsa... ;)
https://www.marketscreener.com/ tylko trzeba ciasteczka co chwilę czyścić.
intwatch0005
Gość niedzielny
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2021, 22:39
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: intwatch0005 »

Co sądzicie o spółkach technlogcznych rynek chiński. Zastanawiam się nad zakupem etfa KWEB? Dlaczego jest taki krach na tych akcjach? Niektóre ceny na przykład Alibaby za 90 dolarów to już jak dla mnie kosmos. Dostali jakieś kary grożą delistingi, ale czasami to już nie przesada?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Jesli w ksiegach chinskich spolek jest wszystko liczone jak nalezy to zdecydowanie mozna mowic o okazji.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

https://www.etf.com/KWEB#fit

Ciekawa sytuacja, KWEB notowany jest z historycznym dyskontem. Inwestorzy jakby „nie ogarneli”, że ETF zamienił większość swoich ADR-ów na akcje w HK i Chinach. Czy może ja to zle interpretuje? Miałem wrażenie, że obecna wyprzedaż jest związana z potencjalnym delistingiem w USA, a skoro mamy już spółki z giełdy w HK (bo wcześniej faktycznie było większość ADR-ów) to owe ryzyko nie powinno dotyczyć KWEB? Ryzyko regulacyjne istnieje chyba ze strony USA, a nie bezpośrednio chińskiej strony?

Swoją drogą ticker ten wraca jak bumerang na to forum, sam Tomek często o nim wspominał, już przy $60 było racjonalnie wycenione, <$50 tanio, a poniżej $40 to już promocja… teraz mamy $24.
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: buk0f »

Mają zmienić do końca 2022. Aktualnie mają jeszcze 30% Akcji w ADRach.
https://kraneshares.com/csv/03_11_2022_ ... ldings.csv
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

W czwartek SEC pokazał palcem na pięć pierwszych chińskich spółek, którym zagroził delistingiem, więc inwestorzy uznali chyba, że to ryzyko faktycznie zaczęło być realne: https://www.bloomberg.com/news/articles ... de-in-asia

W dodatku kongres ma głosować nad poprawką, która pozwoli wyrzucić te firmy z giełdy już w 2023 roku, a nie dopiero po trzech latach braku dostosowania się do wymogów.

Natomiast sam KWEB faktycznie prawie 70% swoich aktywów wymienił już z ADR-ów na spółki notowane w HK, więc nie do końca rozumiem aż tak potężną wyprzedaż na tym ETF-ie pod koniec tygodnia. Słaby sentyment na szerokim rynku na pewno nie pomaga, ale tak duża przecena robi się już nieco absurdalna, zwłaszcza, że nie stoi za tym żadna merytoryka inna niż strach przed delistingiem czegoś, czego KWEB w portfelu już praktycznie nie posiada.

No a tych 30% ADR-ów planują pozbyć się do końca roku i do tego czasu przecież delisting prawie na pewno się nie odbędzie, zatem chodzi tu tylko o dyskonto wynikające ze strachu inwestorów. Pisałem zresztą trzy miesiące temu, że takie dyskonto to realne zagrożenie: https://www.tradingforaliving.pl/wallst ... ich-akcji/

No i widać to zagrożenie właśnie się zmaterializowało.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Dzieki za komentarz Tomek, przymierzalem sie do migrowania swoich pozycji z kweba do HK ale dobrze wiedziec, ze zarzadca etfa w miedzyczasie sie tym zajal.

Tak jak pisalem w poprzednim poscie bylem i ciagle jestem bullish w stosunku do chinskich akcji z wielu powodow:
- Ostatnio jako jedyni na swiecie luzuja akcje kredytowa
- Moga miec najlzejsza sytuacja na swiecie z inflacja (zgromadzone zapasy surowcow + mozliwosc zakupu z discountem od ruskich)
- Fundamentalnie jest 3 razy taniej od stanow a przeciez mowimy o 4 razy wiekszym rynku i braku konkurencji - nie wpuszcza do siebie Sea ltd czy tam amazona
- Ultra negatywny sentyment. Spadaja nawet spolki paliwowe i large caps non tech
- Moze zapital bedzie naplywac znowu z stanow do rynkow surowcowych a przy okazji i do do ogromnych chin.

Ryzyka:
- Growth zwalnia i to widac po rewizjach przychodow Alibaby czy ostatnio JD. Powinno byc juz priced in
- Nikt nie wie jak zla jest sytuacja z evergrande i czy zamierzaja cos z tym zrobic
- Taiwan - wielka niewiadoma i nie ma jak tego rozsadnie wkalkulowac w wyceny
- Jakies ryzyka napiec z USA gdyby chcieli po cichu dobijac interesow z rosjanami
- Potencjalnie kreatywna ksiegowosc, brak wiarygodnosci sprawozdan finansowych

Ma ktos jakies ciekawe konkretne spolki z Chin na watchliscie ktore nie sa w czolowce KWEBA?
Expata2
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:19
Tu mieszkam: London

Re: Live o wszystkim

Post autor: Expata2 »

Jeszcze nie tak dawno można było otworzyć rachunek w prawie każdym kraju na świecie. Obecnie to droga przez mękę nie opłacalna dla przeciętnego człowieka. Zapewne coraz więcej osób obawia się, że podobnie stanie się z ADRami. Znikną one całkowicie i ewentualnie pozostanie możliwość inwestowania tylko bezpośrednio lub poprzez duże fundusze typ BlackRock.
Widać parcie krajów anglosaskich na nową zimną wojnę. Może się okazać, że obywatele Ameryki i Europy mogą handlować tylko akcjami krajów "zaprzyjaźnionych". ADRy będzie można wymienić po kursie bankgangstersim, który w przypadku Gazpromu właśnie został ustalony na 0,566 $ (po tyle kupiłem), a jeszcze 3 tygodnie temu trzeba było zapłacić ponad 8 $.
FED będzie podnosił stopy procentowe, Chiny obniżają. Myślę, że temat delistingu został ponownie nagłośniony teraz, aby zniechęcić drobnych inwestorów do ucieczki od drogich akcji amerykańskich w tanie chińskie.
Moim zdaniem Evegrande jest już w kontrolowanej upadłości. Jeżeli przeżyje zostanie zmuszony do istotnego zmniejszenie skali swojej działalności. Kurs HSBC wzrósł, więc jakoś są dogadani. Dla systemu Evegrande przestał być zagrożeniem, a inni wielcy developerzy są już pod ścisłą obserwacją partii. Natomiast negatywny klimat pozostał i inni developerzy też lecą w dół np. 2007.HK Country Gardens Holding. Gdy staną się zagrożeniem dla systemu partia obniży stopy i wymogi kredytowe. Na razie przecena mieszkań jest partii na rękę.
Mimo to ja mam mały pakiecik 2233 West China Cement. Większość sprzedałem na podbitce w zeszłym roku. Czekam na promocję po 1.15 i 0.80 i doczekać się nie mogę. Pomimo całego zamieszania z developerami 2233 nie spada, a słuchując mediów głównego ścieku powinno już bankrutować. Zakładam, że w przypadku załamania rząd zwiększy, a przynajmniej utrzyma inwestycje infrastrukturalne, więc będzie zbyt na cement. Jeżeli rynek sam wyhamuje i załamania nie będzie developerzy dalej będą budować mieszkania. Poza tym płaci ok 8% dywidendy.
Mam również trochę 1186 China Railway Construction – rozbudowa szybkiej kolei. Liczę na podbicie w okolice 7.50.
Expata2
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:19
Tu mieszkam: London

Re: Live o wszystkim

Post autor: Expata2 »

W Chinach blokada miast - donosi nasz expata z Shenzen Piotr https://www.youtube.com/watch?v=2c7MxGNL3TA
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Dzieki Expata2 za odpowiedz.
Z jakich narzedzi/zasobow korzystasz do wyszukiwania/oceny fundamentalnej ichnich spolek?
Poza najwiekszymi spolkami notowanymi (jeszcze? :)) w stanach nikt sie tym rynkiem nie interesuje. Pomijam juz brak zainteresowania ze strony analitykow z wallstreet ale na temat wiekszosci z spolek wyrzuconych przez jakis najprostszy skaner nie idzie nic znalezc.

Odnosnie lockdownow dziwna kolej rzeczy nastapila , europa i stany sie zaszczepily/przechorowaly i problemu nie ma :))
Expata2
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:19
Tu mieszkam: London

Re: Live o wszystkim

Post autor: Expata2 »

Ostap_Bender pisze: 13 mar 2022, 17:43 Dzieki Expata2 za odpowiedz.
Z jakich narzedzi/zasobow korzystasz do wyszukiwania/oceny fundamentalnej ichnich spolek?
Poza najwiekszymi spolkami notowanymi (jeszcze? :)) w stanach nikt sie tym rynkiem nie interesuje. Pomijam juz brak zainteresowania ze strony analitykow z wallstreet ale na temat wiekszosci z spolek wyrzuconych przez jakis najprostszy skaner nie idzie nic znalezc.

Odnosnie lockdownow dziwna kolej rzeczy nastapila , europa i stany sie zaszczepily/przechorowaly i problemu nie ma :))
Z tym też mam ogromny problem i również szukam jakiegoś dobrego narzędzia do tego. Aktualnie nawet w IB usunęli zakładki z rekomendacjami. Już pomijam fakt, że dla akcji z Chin i Hong Kongu były mało wiarygodne (tylko kilka ocen analityków z mało znanych firm, albo wystawiane przez osoby co ledwo studia skończyły).
Tych kilka spółek, które mam (poza KWEB) to raczej z przypadku. Ciekawe pomysły podrzuca Leszek Ślazyk na swojej stronie Chiny24.com. W jednym z postów opisywał szybkie koleje w Chinach, które mają już 38000 km, a do 2035 roku mają mieć 70000km. Ktoś to będzie budować, więc stąd pomysł na China Raiway Construcion. A bez cementu tych wiaduktów się nie zrobi więc 2233.

Być może błędnie, ale zakładam, że z Chinami będzie podobnie jak z Niemcami sto lat temu. Dopóki nie uwikłają się one w otwarty konflikt będą się rozwijać, a w momentach spowolnienia rozbudować połączenia drogowo kolejowe.

Z lockdownami wszytko zgodnie z planem, tak na zmianę. Najpierw operacja fałszywej flagi w Wuham. W odwecie C19 poleciał do Stanów i Europy, dziwnym trafem omijając szerokim łukiem Afrykę. Teraz łańcuchy dostaw zablokowane, więc znowu czas na Chiny. We wrześniu już do każdego dotrze, że przez tę wojnę Ukraina nie zasiała, czyli nie zbierze. Rządzący, aby wybić ludziom z głowy demonstracje będą próbowali znowu zamknąć Europę. Aczkolwiek jest już duża nadzieja na to, że biznes się w końcu władzy postawi, a ludziska obudzą i lockdowny oleją.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

Sieje się we wrześniu a zbiera w sierpniu :)
intwatch0005
Gość niedzielny
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2021, 22:39
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: intwatch0005 »

Mam pytanie techniczne. Otóż podnoszą stopy w USD wieć wolę być zadłużony w EURO niż w USD. Inwestuje poprzez Lynx Trading jak wejść w parę walutową USD/EUR? Jak już się przeniosę na tą parę walutową robię wtedy sell, ponieważ pierwsze jest USD przez co automatycznie kupuję EURO. Dobrze to sobie wydedukowałem?
Przepraszam ,że głupie pytanie ,ale wolę się dowiedzieć niż wpakować się w jakiś lewar ,którego nie rozumiem i ruch w nieopdowiednim kierunku dla mnie pary walutowej wyzeruje mi konto ;( Ja chę tylko zamienić moje zadłużenie z USD na PLN. Wszystko mam zabezpieczone PLN jak złoty się umocni to trochę powymieniam ;)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

Powinieneś dokonać transakcji SELL na parze walutowej EUR.USD. W ten sposób sprzedasz euro, których nie masz (zaciągniesz pożyczkę w euro) i kupisz za to dolary, za które następnie kupisz akcje na amerykańskiej giełdzie. Zabezpieczeniem wszystkiego będą posiadane złotówki. Tylko nie wiem, czy to w tym momencie ma sens? Kiedy dolar jest drogi, to powinno się zaciągać pożyczkę właśnie w dolarze, aby nie musieć go kupować.

Pamiętaj też, że do wszystkich kosztów margina w IB, Lynx dolicza jeszcze swoje 2%: https://www.lynxbroker.pl/oplaty-i-prow ... rocentowe/

Zatem obecnie koszt margina w EUR u Lynx to 1.5% + 2%, razem 3.5%. Dalej mało, ale w IB jest 1.5%.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Przyjaciółka zwróciła się do mnie o poradę. Bierze kredyt hipoteczny na kupno mieszkania.
Bank daje jej do wyboru:
Kredyt z oprocentowaniem stałym przez okres 5lat: 6,73% lub
Kredyt z oprocentowaniem zmiennym = (Wibor3M+1,95%)

Jaka jest wasza opinia, która opcja jest lepsza dla biorącej kredyt? Nie branie kredytu nie jest już opcją, bo wpłaciła zadatek.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

A jaka marża w tym pierwszym? To kluczowy parametr.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

lenon pisze: 25 mar 2022, 08:51 A jaka marża w tym pierwszym? To kluczowy parametr.
Ten pierwszy ma stałe oprocentowanie. Nie ma marży. Po prostu przez pierwsze 5lat, bez względu na to jaki będzie Wibor, będzie 6.73%. Nawet jak Wibor będzie 10%, to oprocentowanie kredytu będzie 6.73%.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

Niemożliwe. Pierwsze 5 lat jasne - stałe oprocentowanie. Od 6 roku dalej zapewne jest znów marża+Wibor3M/6M. W polskich realiach ta marża jest zwykle sporo wyższa niż w przypadku kredytu o w pełni zmiennej stopie procentowej.

Żeby nie strzelać w ciemno trzeba by:
- policzyć koszty odsetek w okresie 1-5 i 6-25(?) dla obu kredytów i wyliczyć różnicę - prawdopodobnie całkowite koszty będą mniejsze dla kredytu o zmiennej stopie procentowej.
- rozpisać scenariusze zmiany Wiboru w ciągu pierwszych 5 lat i ich wpływ na koszt odsetek kredytu o zmiennej stopie.
- porównać wyniki względem różnicy wyliczonej w pierwszym punkcie - powinno dać się określić stawkę Wibor (np 15%) gdzie mamy breakeven dla obu kredytów
- subiektywnie ocenić prawdopodobieństwo przekroczenie takiej średniej stawki Wibor dla okresu pierwszych 5 lat dla której koszty odsetek dla obu kredytów są takie same. Jeśli jest bardzo niskie, lepszy będzie kredyt o zmiennej stopie.

Temat można sobie jeszcze skomplikować jeśli kredytobiorca będzie planował refinansowanie kredytu o stałej stopie po 5 latach do innego o mniejszej marży. Refinansowanie wiąże się zwykle z prowizją (i kosztami związanymi z hipoteką), która może zrównoważyć lub przekroczyć korzyści płynące z obniżenia marży.
ODPOWIEDZ