Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
zywy
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2022, 23:31
Tu mieszkam: Kraków

Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: zywy »

Cześć,
Podobno inwestując przez spółkę można ominąć Estate Tax w USA.
Czy ktoś może zna ten temat i mógłby opowiedzieć jak to działa?

Dziękuję!
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: Sebo »

Doradca finansowy.
zywy
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2022, 23:31
Tu mieszkam: Kraków

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: zywy »

Dzięki Seba, doprecyzuję pytanie ;)
Czy ktoś z Was tak swoje spekulacje na IB zorganizował, że nie podpada pod Estate Tax i mógłby podzielić się informacjami jak to zrobić lub w jakim kierunku szukać informacji na internecie?
Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej sam zanim skorzystam z rady Seby.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: winnie-the-pooh »

Czekaj, chodzi o podatek od nieruchomości w US, czy majątkowy ? Możesz swoją tezę jakoś sprecyzować ? Jak to się ma do akcji i czego chciałbyś uniknąć ?
zywy
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2022, 23:31
Tu mieszkam: Kraków

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: zywy »

Jasne, chodzi mi o Estate Tax, nie Real Estate, chodzi o podatek spadkowy (?).
Jest tak, z tego co wyczytałem np tutaj https://www.bogleheads.org/wiki/Non-US_ ... le_matters, że jak ma się ETFy o wartości powyżej $60k to w przypadku śmierci od nadwyżki powyżej $60k jest pobierany Estate Tax (podatek spadkowy). Dlatego dla takiego Polaka (tam w linku jest taki decision diagram) to lepiej inwestować np w SP500 poprzez ETFy irlandzkie (np VUSD) a nie amerykańskie (np VOO). No i zacząłem się zastanawiać czy ten podatek stosuje się też gdy miałby bezpośrednio akcje spółek amerykańskich (a nie przez ETF) tzn. czy jak przykładowo mam np akcje Apple za $100k to czy w przypadku śmierci państwo USA pobierze podatek spadkowy od $40k (czyli nadwyżki ponad tax free $60k).
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: Tomek »

Jedno fundamentalne pytanie, a mianowicie - w jaki sposób amerykański broker dowie się o Twojej śmierci, skoro ona nie będzie nigdzie zgłoszona w żadnej amerykańskiej instytucji? Teoretyczny obowiązek pobrania tego podatku, a realna możliwość jego ściągnięcia przez IB to dwie zupełnie różne rzeczy.

No ale tak w ogóle to rozwiązaniem są konta typu joint, które można założyć wspólnie z drugą osobą.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: iMisiek »

Tomek pisze: 15 lut 2022, 05:49 Jedno fundamentalne pytanie, a mianowicie - w jaki sposób amerykański broker dowie się o Twojej śmierci, skoro ona nie będzie nigdzie zgłoszona w żadnej amerykańskiej instytucji? Teoretyczny obowiązek pobrania tego podatku, a realna możliwość jego ściągnięcia przez IB to dwie zupełnie różne rzeczy.

No ale tak w ogóle to rozwiązaniem są konta typu joint, które można założyć wspólnie z drugą osobą.
Jest tylko warunek ze ewentualne osoby wiec co i jak wyjąc z tego amerykańskiego tapczana ;-)
zywy
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2022, 23:31
Tu mieszkam: Kraków

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: zywy »

Dziękuję za odpowiedzi, sprawdzę jak to jest z tymi Joint i pewnie wrócę z pytaniami

Wiem, że dmucham na zimne, ale jak urząd amerykański w końcu się zorientuje, po roku, dwóch albo i pięciu i taka wdowa w końcu dostanie pismo z USA i je jak je wyrzuci do śmietnika to potem po roku albo dwóch w końcu przyjdzie pismo z polskiej prokuratury z prośbą o odniesienie się do pisemka z USA. I to, że ta wdowa w międzyczasie pieniądze wypłaciła i przejadła to może nie być argumentem dla urzędów :( Przynajmniej tak to sobie wyobrażam, że może zadziałać i myślę sobie, po co dokładać stresu rodzinie w żałobie?:)
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: Thorwald »

Jeżeli po śmierci właściciela konta, żona mając dane dostępowa przelała pieniądza na konto bankowe męża do Polski (często można przelewać tylko na konto bankowe właściciela z którego się zasiliło konto brokerskie), to trzeba uważać, żeby te konto nie było już zamknięte. Ponadto, jeżeli się wyzeruje konto brokerskie, to broker zacznie często pobierać jakiś opłaty za konto bez obrotu i zaczną się robić ujemne salda. Z kolei żeby zamknąć konto brokerskie może być potrzebny mail i rozmowa telefoniczna i tu żona może mięć problem, żeby zamknąć.
zywy
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2022, 23:31
Tu mieszkam: Kraków

Re: Estate tax USA, limit $60,000 - jak ominąć?

Post autor: zywy »

Z mojego pobieżnego poczytania o join account wynika, że prawo spadkowe jest jednak ponad takimi rozwiązaniami.
ODPOWIEDZ