Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

arku pisze: 01 lut 2022, 19:32
arku pisze: 24 sty 2022, 19:22 zapakowałem się w Netflixa w przedziale 360-365. Patrząc na RSI te akcje nigdy w historii nie były tak wyprzedane jak obecnie, RSI zeszło poniżej 10!.
Celuję w odbicie do połowy ostatniej świecy tygodniowej czyli 450-460, SL mentalny poniżej dzisiejszych dołków. Stosunek R:R w takim scenariuszu 1:7
Szybko poszło, minął raptem tydzień i jesteśmy ponad 20% wyżej :-)
I cena jest 445 pytanie czy przystanek bo tak w dłuższej perspektywie 500 USD w wyciagnięcia

Ja kupiłem LEAPS na 1 rok na NFLX i powiem na teraz 133,8% zysku
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

iMisiek pisze: 01 lut 2022, 20:01
arku pisze: 01 lut 2022, 19:32

Szybko poszło, minął raptem tydzień i jesteśmy ponad 20% wyżej :-)
I cena jest 445 pytanie czy przystanek bo tak w dłuższej perspektywie 500 USD w wyciagnięcia

Ja kupiłem LEAPS na 1 rok na NFLX i powiem na teraz 133,8% zysku
Jak kupujesz takie długoterminowe LEAPsy to z jakim strikiem względem bieżącej ceny?
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

arku pisze: 01 lut 2022, 20:51
iMisiek pisze: 01 lut 2022, 20:01

I cena jest 445 pytanie czy przystanek bo tak w dłuższej perspektywie 500 USD w wyciagnięcia

Ja kupiłem LEAPS na 1 rok na NFLX i powiem na teraz 133,8% zysku
Jak kupujesz takie długoterminowe LEAPsy to z jakim strikiem względem bieżącej ceny?
Tak to wyglądało

Bought NFLX 01/20/23 Call 700.00 @ 4.00
Filled at: Jan 27, 2022 12:31:20 PM EST
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: sebastianka »

Gratuluje zapakowania się w Neflixa, ja byłem sceptycznie nastawiony, do tego wątku, a teraz widzę, że okazja przeszła koło nosa :)

Ten leap to świetnie zagranie.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

sebastianka pisze: 01 lut 2022, 21:21 Gratuluje zapakowania się w Neflixa, ja byłem sceptycznie nastawiony, do tego wątku, a teraz widzę, że okazja przeszła koło nosa :)

Ten leap to świetnie zagranie.
To sie okaze jak zamknę transakcje ale mysle ze luke na NFLX zostanie zamknieta oraz niektorzy kupili 3,1 mln akcji wiec chyba dobry ruch
Na razie 173%

Tez sie zastanawialem czy to koniec spadkow ale ten wpis mnie przekonał
"zapakowałem się w Netflixa w przedziale 360-365. Patrząc na RSI te akcje nigdy w historii nie były tak wyprzedane jak obecnie, RSI zeszło poniżej 10!.
Dzieki Arku
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Zakładam ruch co najmniej w okolice 485-500. Potem pewnie korekta i zobaczymy co dalej..
Dla mnie patrząc technicznie ten wzrost był tak oczywisty i stosunek R:R tak korzystny że wszedłem za ok. 20% całego portfela. Mój target minimalny dziś został osiągniety, czekam co jeszcze da rynek :-)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

arku pisze: 01 lut 2022, 21:47 Zakładam ruch co najmniej w okolice 485-500. Potem pewnie korekta i zobaczymy co dalej..
Dla mnie patrząc technicznie ten wzrost był tak oczywisty i stosunek R:R tak korzystny że wszedłem za ok. 20% całego portfela. Mój target minimalny dziś został osiągniety, czekam co jeszcze da rynek :-)
Trzeba bylo wejsc 20% ale w LEAPS :-)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

iMisiek pisze: 01 lut 2022, 21:51
arku pisze: 01 lut 2022, 21:47 Zakładam ruch co najmniej w okolice 485-500. Potem pewnie korekta i zobaczymy co dalej..
Dla mnie patrząc technicznie ten wzrost był tak oczywisty i stosunek R:R tak korzystny że wszedłem za ok. 20% całego portfela. Mój target minimalny dziś został osiągniety, czekam co jeszcze da rynek :-)
Trzeba bylo wejsc 20% ale w LEAPS :-)
Wchodząc w akcje za 20% konta moje ryzyko biorąc zakładany poziom SL wynosiło 1% konta.
Wchodząc w leapsa z tak odległym strikiem potencjalne ryzyko byłoby znacznie większe. Poza tym mam już trochę leapsów na inne spółki ( w dołku dobrałem na LI, XPEV i SE). Ogólnie to znacznie bardziej wolę wystawiać PUTy niż kupować CALLe.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

arku pisze: 01 lut 2022, 21:57
iMisiek pisze: 01 lut 2022, 21:51

Trzeba bylo wejsc 20% ale w LEAPS :-)
Wchodząc w akcje za 20% konta moje ryzyko biorąc zakładany poziom SL wynosiło 1% konta.
Wchodząc w leapsa z tak odległym strikiem potencjalne ryzyko byłoby znacznie większe. Poza tym mam już trochę leapsów na inne spółki ( w dołku dobrałem na LI, XPEV i SE). Ogólnie to znacznie bardziej wolę wystawiać PUTy niż kupować CALLe.
Ja teoretycznie tez ale powiem tak jak rok 12 miesięcy i porównać bo boksu gdzie tez jest 12 rund to ja w 2022 roku w 1 rundzie dostałem potężne ciosy.
Raz byłem liczony do 7 drugi do 9, ale w ostatnich 30 sekunda wyprowadzam bardzo ciekawe ciosy.

Pozyjemy zobaczymy
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Paypal dzisiaj sie rozprul na wynikach, jednoczesnie podali gorsze estimates na nadchodzace kwartaly. Jak ktos to trzyma na long term to moze sie zastanowic co dalej. Za to google nie zawodzi :)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

Ostap_Bender pisze: 01 lut 2022, 22:44 Paypal dzisiaj sie rozprul na wynikach, jednoczesnie podali gorsze estimates na nadchodzace kwartaly. Jak ktos to trzyma na long term to moze sie zastanowic co dalej. Za to google nie zawodzi :)
Powiem tak innego obrotu sprawy sie spodziewałem. No coz opcja 4 DTE pojdzie z dymem a LEAPS bedzie dluszej siedział
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

Ja się w końcu nie zdecydowałem na NFLX, to póki co będzie jedyny FAANG, którego nie włożyłem nigdy do portfela. Nie podoba mi się model biznesowy, który kojarzy mi się tylko z Indianą Jonesem uciekającym przed wielką kamienną kulą... No ale liczy się wynik w portfelu więc gratuluję tym, którzy zyskali w ostatnim tygodniu.

Od kilku lat podoba mi się za to PYPL, po tych earningsach czas na dokładniejszą analizę. Cena niedaleko tej sprzed pandemii więc jest relatywnie dość tanio, ale trzeba sprawdzić co tam się podziało w biznesie. Patrząc rok do roku wynik tragiczny, ale nawet po tych spadkach kilkuletni CAGR jest doskonały - prawie 30%.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: CLM »

Tutaj ciekawa analiza wyników PYPL (cały wątek):

Podsumowanie analityków:
20220202_133152.jpg
20220202_133152.jpg (603.33 KiB) Przejrzano 6530 razy
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Podczas earning calla CEO wskazywal rowniez na inflacje ktora rzutuje na decyzje zakupowe konsumentow. Ciekawe czy jest to ogolnik ktory wrzucili do slabego earning calla czy moze cos wiecej co zaraz sie pojawi w raportach innych spolek.

W jaki sposob powinismy racjonalnie podejmowac decyzje co dalej ze spolka w portfelu gdy jej wyniki/estimates wyraznie spadaja? Mowiac inaczej, kiedy nalezy sie spolki zupelnie pozbyc z portfela i ja zastapic czyms innym gdy fundamenty sie sypia
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

Hmm, czy na pewno fundamenty ?
Nie grzebałem się zbyt mocno jeszcze, ale z powyższego to bardziej wynika, że mniejsza szacowana zyskowność w przyszłości.
Ale jeśli jednak fundamenty, to uciekać, nie czekać.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

w Przypadku Paypala mowimy o slabnacych wynikach i obcinanych prognozach juz od 2-3 kwartalow. Ostatni earning call wypadl naprawde dzis.
Do tego dzis przyszla kolej na slabsze wyniki od facebooka, -17% po ogloszeniu wynikow.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Ostap_Bender pisze: 02 lut 2022, 18:52 Podczas earning calla CEO wskazywal rowniez na inflacje ktora rzutuje na decyzje zakupowe konsumentow. Ciekawe czy jest to ogolnik ktory wrzucili do slabego earning calla czy moze cos wiecej co zaraz sie pojawi w raportach innych spolek.

W jaki sposob powinismy racjonalnie podejmowac decyzje co dalej ze spolka w portfelu gdy jej wyniki/estimates wyraznie spadaja? Mowiac inaczej, kiedy nalezy sie spolki zupelnie pozbyc z portfela i ja zastapic czyms innym gdy fundamenty sie sypia
Tomek głosił na Uniwersytecie tezę - jeżeli spadają prognozy przychodów LUB zysków i tną Price Targety - UCIEKAĆ. Z drugiej strony algorytmy tak szybko reagują na najmniejsze niedowiezienia wyników w raportach, że człowiek od razu jest stawiany przed sytuacją sprzedaży spółki już PO największej wyprzedaży na rynku, co automatycznie podpowiada myślenie, że już po największych spadkach, kupuj, gdy krew się leje etc vide przykład Netflixa., ciężki kawałek chleba ;)

Ja w ten sposób się pożegnałem ze spółka Teradyne. Mimo, że dalej uważam ją za fundamentalnie zdrową, rozwojową, ale mocno obcięli prognozy wzrostu na kolejne lata i trzeba było się rozstać. Jakieś zasady trzeba mieć przyjęte bo im więcej miejsca na twórczość własną tym mam wrażenie wyniki gorsze i decyzje są mocno uzależnione od aktualnego sentymentu.

Problem za to mam ze spółkami typu SE, SHOP, TTD, SQ które jeszcze wyników nie opublikowały, a już lecą jak wodospad, w konsekwencji na słabe wyniki Facebooka czy PayPalla. Ciężko mi ocenić tak 1 do 1 wpływ nawet dość bliskiej konkurencji na wyniki każdej spółki. Jakąś prognozę to faktycznie daje, ale czy jest powód do aż takich wyprzedaży? SHOP poleciał wczoraj 16% (rynek regularny i after), gdzie w tej konkretnej spółce nic szczególnego się nie działo, przynajmniej nic nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Problem moze pojawic sie wtedy kiedy globalnie gospdoarka spowalnia, wtedy wiecej spolek bedzie mialo takie momenty jak Netflix/Facebook czy Paypal i po ich usunieciu z portfela nic nie zostanie albo trzeba bedzie dobierac z jeszcze gorszych spolek :).

Korelacja jest tutaj chyba jak najbardziej na miejscu - boom na platnosci wynikal z covidowego odbicia (wspomaganego wydrukowanymi dolarami) i jak widac cos co ma poczatek ma tez swoj koniec. Raport paypalla wyraznie wskazuje na spowolnienie calego biznesu, nie wynika ono raczej z jakis chwilowych problemow z utrzymaniem marzy operacyjnych. Tak wiec rynek oczekuje (czy slusznie czy nie zobaczymy w trakcie raportow innych spolek), ze i reszta spolek zajmujacych sie platnosciami mocno ograniczy prognozy.
Najbardziej takie korelacje widac na spolkach cyklicznych surowcowych - jak rosnie cena ropy to zarabiaja absolutnie wszyscy nawet najgorzej zarzadzane, rozkradane spolki paliwowe zarzadzane przez politycznych nominantow. W przypadku takiego paypalla czy innego facebooka odpowiednikiem ceny ropy jest zwyczajnie podaz pieniadza na rynku i ogolna koniunktura ( a ta ponownie mocno zalezy od polityki macroekonomicznej).

Co ciekawe paypal byl mocno przeceniany juz od paru miesiecy, jeszcze zanim analitycy obnizyli targety czy tez zanim pojawil sie ten katastrofalny raport.

Dotychczas z najwiekszych spolek dobrze wypadl Microsoft, Google i Apple
* w przypadku dwoch pierwszych nie ma watpliwosci - cloud computing wraz z dywersyfikacja produktow na innych obszarach ma sie dobrze
* Apple - biznes sie krecic rewelacyjnie, dobre prognozy. Czyli koncumenci ciagle maja pieniadze i chec wydawania ich na nowe iphony ale niekoniecznie uzywajac do tego systemow platnosci paypalla
* Netflix - zwalniamy
* Tesla - biznes idzie nienajgorzej mimo supply chain issues
* Facebook - zwalniamy tempo i przepalamy wiecej kasy na r&d w metaverse

Jutro Amazon. W ostatnim kwartale meczyli sie z rosnacymi kosztami, supply chain, ale AWS sie rozwija. Obstawiam rowniez niewielka obnizke prognoz.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Na Amazonie od strachu i -8 do + 10+ :D
Dawno nie widzialem jednego dnia dwoch spolek z faangu na -25% (FB) i Amazon -7%
comment_1637173474C0YajS4lUrrH8RPxIfTSdg,w400.jpg
comment_1637173474C0YajS4lUrrH8RPxIfTSdg,w400.jpg (9 KiB) Przejrzano 5304 razy
Co jeszcze ciekawsze facebook dowiozl zle wyniki a jeden z wizjonerow czyli Snapchat dzialajacy w tym samym biznesie odpalil :D
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

Ostap_Bender pisze: 03 lut 2022, 22:29 Na Amazonie od strachu i -8 do + 10+ :D
Dawno nie widzialem jednego dnia dwoch spolek z faangu na -25% (FB) i Amazon -7%comment_1637173474C0YajS4lUrrH8RPxIfTSdg,w400.jpg

Co jeszcze ciekawsze facebook dowiozl zle wyniki a jeden z wizjonerow czyli Snapchat dzialajacy w tym samym biznesie odpalil :D
No ladny wynik a jaki IV Rank 96,2
Ja ostawialem ze spadnie i mialem PUT kupic ....ale w koncu nie kupilem.
Załączniki
Screenshot 2022-02-03 225119.png
Screenshot 2022-02-03 225119.png (7.57 KiB) Przejrzano 5282 razy
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: sebastianka »

Patrz na Snapchat, lepiej się to zmienia niż Bitcoin -26% za dnia +56% po zamknięciu :D
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Czegoś takiego to chyba jeszcze nie widziałem.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Po wczorajszym wystapieniu Lagarde ktore zostalo odebrane jastrzebio mocno skoczyly rentownosci europejskich obligacji (jak ktos szuka okazji to niemieckie 10 latki placa juz 0.2 proc ;)). Taka reakcja rynku jest w pelni zrozumiala natomiast zastanawia mnie jedna rzecz.

Ktorzy z uczestnikow rynku do tej pory (poza EBC) ciagle trzymali ekspozycje na europejskie obligacje ktore od lat maja negative real yield (a czesto nawet nominalne ?!
Wydawalo mi sie, ze EBC tak zepsul sytuacje dodrukiem, ze prawie wszyscy inwestorzy instytucjonalni ktorzy musza miec ekspozycje na obligacje juz dawno sprzedali swoje obligacje ktore odkupil EBC i co najwyzej przeniesli sie na amerykanskie 10 latki.

Wloskie 10yr juz placa 1.724%, Hiszpanskie 10y 1.041 oby to nie byl znak kolejnego kryzysu zadluzenia w EU :)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

iMisiek pisze: 03 lut 2022, 22:52 Ja ostawialem ze spadnie i mialem PUT kupic ....ale w koncu nie kupilem.
W poprzednim Q Amazon spadł. Mam niekiedy wrażenie, że te obniżone "guidance" zarządów maja na celu zabezpieczenie sobie tyłów, tak aby łatwiej je było w następnym okresie pobić.
Kurczę, tutaj nawet podniesienie ceny Prime nie spowodowało wzrostu obaw o odpływ klientów, a której spółce się to ostatnio przytrafiło.

BTW, widzieliście prezentację Amazona ? Slajdy - samo mięcho: cash, cash, cash.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Amazon będzie miał bardzo słabe wyniki za 1Q2022. Będzie musiał zaksięgować dziesiątki mld USD straty na RIVN.
ODPOWIEDZ