Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Marcin »

Hej

Pytanie jak w tytule... ;)

czy ktoś inwestuje przez spółkę z o.o. np. w IB? chodzi mi o kwestie rozliczeniowe, podatkowe, spadkowe + ewentualnie jakieś pozwolenia lub zgody lub koncesje na tego typu działalność...

czy ktoś ma jakąś wiedzę w tym temacie??
może już ktoś to przerabiał...


Pozdro!
M.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Ostap_Bender »

Chcesz zalozyc prywatny hedgefund i nim zarzadzac czy inwestowac swoim oszczedzonym kapitalem jako spolka?
Nie wiem jakka musialaby byc wielkosc portfela zeby druga opcja sie oplacala wzgledem potencjalnej optymalizacji podatkowej. Bo i co tu wrzucac w koszty - margin, newsletter na seeking alpha? Dodatkowo nalezy pamietac, ze z spolki z.o.o, przynajmniej w Polsce nie da sie ot tak wyciagnac firmowych pieniedzy.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Marcin »

Hej Ostap

raczej myślę, aby inwestować swoim kapitałem jako spółka, ewentualnie podciągnąć do spółki też moją firmę i wszystko mieć jako spółka...
optymalizacja podatkowa właśnie mnie interesuje, prywatnie jak inwestujesz to masz 19% belki prawda? a na spółce będzie CIT-9%, tylko nie wiem jak z dywidendami, kiedy pobierane jest 15% już u źródła, jak to się rozlicza, ciekawe czy ktoś już ten temat przerabiał...
już dawno chciałem się wybrać do doradcy podatkowego, ale ciągle brak czasu, myślałem, że może ktoś tutaj przerabiał tą formę inwestycji i coś podpowie... :)
tak, tak, z wyciąganiem pieniędzy to są pewne sztuczki, ale tak, masz racje, jest to bardziej złożone niż etat czy JDG ;)
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Sebo »

Radca prawny wszystko wyjaśni, nie rozumie, jak można pisać o braku czasu, żeby iść do radcy prawnego.
To są wasze pieniądze, można przez telefon, przez czat z takim radca porozmawiać, wchodzą nowe przepisy i może warto połączyć spółkę z. o .o. z inną działalnością gospodarczą, ale i tak forum nie jest od tego, bo to radca nam to wszystko ogarnie i księgowa. Chyba że chcecie sami to ogarnąć i posiłkujecie się forum. Przepisy się zmieniają i to jest cały etat pracy, wątpię, żebyście to ogarnęli skoro nie macie czasu nawet, że skontaktować się z radcą podatkowym. Jaki kapitał, myślę, że ten większy, czyli od ostatniego progu podatkowego. Jak was nie stać, to umówcie się w parę osoób będzie taniej i raźniej i udajcie się do radcy, bo macie ten sam temat.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Marcin »

Hehe, dzięki Sebo! ;)

napisałeś wiele, jednocześnie nie pisząc nic (na temat) ;)))
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: winnie-the-pooh »

Marcin, przekop forum. Generalnie łatwiej i prościej indywidualnie. O ile jeszcze chcesz inwestować w akcje, to pewnie biuro księgowe Ci jakoś to ogarnie (aczkolwiek jak wejdą waluty, to pewnie cena usługi pójdzie do góry). Ale jeśli myślisz tez o opcjach to już o ile pamiętam posty na tym forum, przeciętne biuro się załamie. Wizyta u doradcy podatkowego wysoce wskazana - nie kosztuje wiele, a oszczędzi mnóstwo.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: winnie-the-pooh »

Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Marcin »

Ekstra! dzięki za info! :)


winnie-the-pooh pisze: 08 gru 2021, 21:15 Zajrzyj do tego wątku https://www.tradingforaliving.pl/live/v ... c.php?t=53
Awatar użytkownika
Dżunior
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2021, 22:10
Tu mieszkam: Calpe / NDM

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Dżunior »

Marcin pisze: 08 gru 2021, 15:42 Hej Ostap

raczej myślę, aby inwestować swoim kapitałem jako spółka, ewentualnie podciągnąć do spółki też moją firmę i wszystko mieć jako spółka...
optymalizacja podatkowa właśnie mnie interesuje, prywatnie jak inwestujesz to masz 19% belki prawda? a na spółce będzie CIT-9%
Zdecydowanie zacząłbym od konsultacji z doradcą podatkowym. Alternatywnie: zapoznania się z updop, aczkolwiek to żmudniejszy wariant.

Na podstawie art. 19 ust. 1 updop, podatek wynosi:
1) 19% podstawy opodatkowania,
2) 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych


W kontekście obrotu papierami wartościowymi spółka z o.o. nie będzie taką formą optymalizacji, o jakiej myślisz, bo zarówno sprzedaż walorów jak i dywidendy będą obciążone podatkiem 19% (odsyłam do definicji, art. 7b przytoczonej ustawy).

Jedyna forma optymalizacji jaką widzę, to możliwość ominięcia tzw. "daniny solidarnościowej", jeśli Twoje aktualne dochody roczne (jako osoby fizycznej) przekraczają 1mln PLN. Optymalizacja objęłaby zyski wynikające ze wzrostu wartości papierów, bo jako osoba fizyczna płaciłbyś od nich sumarycznie 23% podatku. Dywidendy są z niej wyłączone, więc tu zarówno jako osoba fizyczna jak i jako spółka jesteś na stawce 19%.

Ostatnim problemem do rozwiązania pozostaje uniknięcie podwójnego opodatkowania przy wypłacie zysków ze spółki z o.o. Wypłata przez dywidendę wypłaconą wspólnikowi wywraca od strony podatków sens całej struktury. Inne formy: nie wiem - może jakieś umowy o dzieło, przygotowywanie analiz dla spółki? Strzelam. Aczkolwiek zmiany wprowadzane obecnie przez ustawodawcę ewidentnie idą w kierunku eliminowania czy podważania wszelkich form świadczenia usług na rzecz własnych spółek (tzw. "ukryta dywidenda" i wyłączanie jej z kosztów spółki).
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Sebo »

Zmienić rezydencję. W wielu krajach nie płaci się podatku od dywidendy. Kiedyś o tym pisałem, bo sam będę może zmieniał.
Ale podkreślam radca podatkowy, konsultacje.
Ja zauważyłem, że często osoby z małym kapitałem tak kombinują, osoby dysponujące dużym kapitałem, nawet nie marnują czasu na pytania tego typu na forum.
Trzeba być ostrożny na doradców w Internecie.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Ostap_Bender »

Marcin, w Twoim konkretnym przypadku profesjonalny doradca podatkowy moze byc na prawde przydatny jako, ze niedlugo wchodzi nowy lad.
Dopoki nie obracasz naprawde grubymi milionami nie widze szansy na istotna optymalizacje podatkowa. Zamiast na tym warto sie chyba skupic na tym aby polepszyc swoje wyniki inwestycyjne albo nad zdobyciem dodatkowego kapitalu ktorym mozna pozniej obracac.

Badalem temat pod katem mozliwosci przejscia na FIRE (mozesz zobaczyc moje posty w watku podpietym przez winnie-the-pooh) - potrzebuje w takim Scenariuszu ulokowac swoje aktywa podpiete pod jakas bezpieczna jurysdykcje, jednoczesnie majac osobista rezydencje podatkowa w jakims ciekawym miejscu) i doszedlem do nastepujacych wnioskow.

Najlepsza opcja wydaje sie dzialalnosc w Estonii (zaplata podatku odroczona do momentu wyplaty dywidendy) i prywatna rezydencja w kraju w ktorym nie patrza na CFC albo w ktorym obowiazuje eksterytorialny system podatkowy np. Gruzja, Panama. Taki schemat nie przejdzie jesli zamierzasz mieszkac w jakimkolwiek kraju EU.

Kolejna opcja to emigracja do kraju w ktorym nie ma podatku od zyskow kapitalowych (Emirate Arabskie, Malezja, Belgia, Szwajcaria, Monaco :))
W niektorych krajach placi sie niewielki staly podatek od wartosci calych aktywow (Holandia, Szwecja) a w niektorych capital gains tax mozna nie placic przy sprzedazy papierow ktore byly na naszym rachunku przez jakis czas np. Czechy lub Slowacja.

Ja osobiscie wybralem przeprowadzke do Belgii, polecam :).
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Sebo »

Czemu Belgia ja wybrałem Azję? Belgia niby/podobno najbogatszy kraj, ja patrze na dwa kraje na razie, ale ogólnie poza UE. Dla mnie UE jest za bardzo niebezpieczna, już jakieś dokumenty wyrobiłem w Azji, ale jeszcze muszę numer podatkowy zdobyć. Tylko teraz ta pandemia pokazała mi jak kraje mogą być niebezpieczne dla nas jeśli nie jesteśmy rezydentami danego kraju, a to już nie jest łatwe. Dlatego, ktoś, kto mieszkał w różnych krajach i to w pandemii będzie, miał doświadczeni jak to wygląda, a nie jest tak pięknie jak nam się wydaje, wiele problemów. Jednym z nich jest, wiza itd mi natomiast ponad rok temu kazali opuścić kraj.
Wszystkie kraje, które wymieniłeś, są ciekawe, ale Malezja np nie ma umowy o podwójnym opodatkowaniu tak na marginesie.
Zostaje też czy się coś w prawie nie zmieni. Jak wiadomo, amerykanie muszą zawsze płacić podatki, bez względu gdzie mieszkają, słyszałem od znajomego, że np w Skandynawii myślą, czy im nie utrudnić życia, bo dużo emerytów mieszka poza Skandynawią i wydaja emerytury w innych ciepłych krajach. Życie ciągle się zmienia. Powodzenia w rozmyślaniu, jak teraz w końcu mam czas by się ogarnąć z różnych rzeczy, choć PL to super kraj widząc teraz po paru latach mieszkania w różnych krajach.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Ostap_Bender »

Sebo pisze: 10 gru 2021, 15:33 Czemu Belgia
(...) Powodzenia w rozmyślaniu, jak teraz w końcu mam czas by się ogarnąć z różnych rzeczy, choć PL to super kraj widząc teraz po paru latach mieszkania w różnych krajach.
1. Brak capital gain tax :)
2. Mieszkalem wczesniej w Holandii wiec znam jeden z uzywanych tu jezykow
3. Trwajaca sytuacja pandemiczna nie sprzyja jakims dalszym relokacjom poza europe.
4. Mimo wszystko lubie jak wiekszosc rzeczy w panstwie dziala porownujac do niektorych krajow trzeciego swiata

Oczywiscie sa i minusy, jak wszedzie.
Awatar użytkownika
Dżunior
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2021, 22:10
Tu mieszkam: Calpe / NDM

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Dżunior »

Sebo pisze: 10 gru 2021, 09:24 Zmienić rezydencję. W wielu krajach nie płaci się podatku od dywidendy. Kiedyś o tym pisałem, bo sam będę może zmieniał.
Ale podkreślam radca podatkowy, konsultacje.
Ja zauważyłem, że często osoby z małym kapitałem tak kombinują, osoby dysponujące dużym kapitałem, nawet nie marnują czasu na pytania tego typu na forum.
Trzeba być ostrożny na doradców w Internecie.
Zmiana rezydencji dla wielu osób jest bardzo trudna do wykonania. Jeśli ktoś ma w Pl działającą firmę, jakiś majątek, czy rodzinę - relatywnie ciężko będzie mu wykazać przed polskim fiskusem, że jego obowiązki podatkowe w kraju wygasły.
Widzę to po swoim przykładzie: przez pół roku mieszkam poza krajem, mam poza granicami znaczną cześć osobistego majątku, nie mam żony czy dzieci - sytuacja z pozoru wymarzona do zmiany jurysdykcji. Ale wciąż pozostaje przestrzeń zawodowa, jakaś nieruchomość, trenerzy, opieka medyczna i koniec końców dochodzę do wniosku, że formalizowanie zmiany jurysdykcji podatkowej byłoby obarczone zbyt dużym ryzykiem.

Zgodzę się, że opieranie takich decyzji o wiedzę wyniesioną wyłącznie z internetu jest zwyczajnie głupie, ale poszukiwanie inspiracji już jak najbardziej zasadne...:)


Ostap, czy w Belgii z podatku zwolnione są wyłącznie dywidendy, czy także zyski ze zbycia papierów wartościowych z zyskiem?
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Sebo »

No w twoim przypadku pokazuje, że jak najbardziej, jeśli nie masz żony i dzieci to idealnie, lekki minus działająca firma.

Ostap_Bender
Kraje Trzeciego Świata, bez przesady.
Widzę, że nie bierzesz pod uwagę, żadnej ameryki.
No ale dobra odbiegamy od tematu, a był kiedyś inny temat poruszany na ten temat i szkoda, się powtarzać w innym temacie o jakiś spółkach pseudo zoo.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Inwestowanie przez Spółkę z O.O.

Post autor: Ostap_Bender »

Dżunior pisze: 10 gru 2021, 17:27
Ostap, czy w Belgii z podatku zwolnione są wyłącznie dywidendy, czy także zyski ze zbycia papierów wartościowych z zyskiem?
jest osobny podatek od transakcji gieldowych (cos okolo 0.15% wartosci, ale nie ma capital gain tax od zyskow. Nie wiem jak z dywidendami. Tak wiec do daytradingu to ciagle nei ejst najlepsza opcja z mozliwych :).
ODPOWIEDZ