Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Owszem, 1.13 trzeszczy, ale jeszcze trzyma :)
A pękło 1.15. Też jestem ciekawy jak to się potoczy i jak wpłynie na surowce.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Podobno pod koniec tego tygodnia wygasa jakis duzy wolumen opcji moze bedza jakies fajerwerki.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

@glina bywasz tu jeszcze? Masz coś ciekawego o ROKU? Ładna korekta nastąpiła, przymierzam się do wejścia, czy to już „ten” moment. Generalnie fajne, sexy spółki ostatnio mocne przeceny MELI, ROKU, SE dzisiaj już tez -20% od szczytu zaliczyło…

Btw czytam obecnie książkę „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa”, wydana w 2018 roku. Autor kilkukrotnie wspomina o spółce Palantir, mam w obserwowanych, ale zacząłem się tak zastanawiac, co się stało, ze po dzień dzisiejszy ta spółka nie wystrzeliła to the moon, jak to się przyjęło mówić? Co poszło nie tak, a może najlepsze dopiero przed nami? Z drugiej strony +150% od debiutu w rok czasu to tez bez tragedii… :-) ktoś ma zdanie na temat PLTR?
Zielony
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Poznań

Re: Live o wszystkim

Post autor: Zielony »

korver pisze: 17 lis 2021, 18:03 @glina bywasz tu jeszcze? Masz coś ciekawego o ROKU? Ładna korekta nastąpiła, przymierzam się do wejścia, czy to już „ten” moment. Generalnie fajne, sexy spółki ostatnio mocne przeceny MELI, ROKU, SE dzisiaj już tez -20% od szczytu zaliczyło…

Btw czytam obecnie książkę „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa”, wydana w 2018 roku. Autor kilkukrotnie wspomina o spółce Palantir, mam w obserwowanych, ale zacząłem się tak zastanawiac, co się stało, ze po dzień dzisiejszy ta spółka nie wystrzeliła to the moon, jak to się przyjęło mówić? Co poszło nie tak, a może najlepsze dopiero przed nami? Z drugiej strony +150% od debiutu w rok czasu to tez bez tragedii… :-) ktoś ma zdanie na temat PLTR?
Mam PLTR kupiony poniżej 10usd i wtedy wydawał mi się ten zakup okazją, ale przy obecnej cenie nie wiem czy bym nie zaczekał jeszcze na spadki - dużym problemem tej spółki jest regularne rozwadnianie akcji. Podoba mi się to, że wyszli poza zlecenia rządowe i mocno rośnie im sprzedaż w sektorze prywatnym, poza tym w dzisiejszych niepewnych czasach mają naprawdę ciekawy produkt (m.in pomagali angielskiej służbie zdrowia w dystrybucji szczepionek na covid).
Na Palantir jest duży hype od jakiegoś czasu i znajdziesz mnóstwo wartościowych artykułów na seekingaalpha o nim, także nie będę się tutaj rozpisywał. Odnośnie MELI i SE chętnie też poczytałbym jakie macie opinie (obserwuję, ale liczę że potanieją jeszcze), ROKU niestety wczoraj kupione;)
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: CzyDe »

Czy BABA aktualnie nie spadła najwięcej od ATH w swojej historii?
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

Czyli, że ATL ?
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Live o wszystkim

Post autor: ADAKO »

CzyDe pisze: 18 lis 2021, 16:34 Czy BABA aktualnie nie spadła najwięcej od ATH w swojej historii?
Być może, jak to klasyk mawiał - "promocja" :). Ze dwa dni i będę próbował uśredniać w dół ;)
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

BABA Customer management revenue growth yoy:
Q1 40% yoy
Q2 14% yoy
Q3 3% yoy
To jest 36% total revenue Alibaby, główny koń pociągowy padł i nie zamierza wstawać. Praktycznie cały (i tak mizerny) wzrost GMV został zebrany przez JD/PDD. Dodatkowo znaczący wzrost kosztów, co dobiło EPSy.

Jeszcze pół roku temu patrzyliśmy na wzrosty revenue 64% yoy (ok, efekt bazy), teraz oczekiwany wzrost to jakieś 20% i coraz słabsza zyskowność. Taniej nie będzie? ;)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Ciekawe na ile to problemy stricte firmy Alibaba a na ile efekt ogolnego spowolnienia wzrostu w Chinach + rosnaca inflacja producentow.

Nie wiem co wybrac z Chin, wiec wybralem KWEBa :))
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

korver pisze: 17 lis 2021, 18:03 @glina bywasz tu jeszcze? Masz coś ciekawego o ROKU? Ładna korekta nastąpiła, przymierzam się do wejścia, czy to już „ten” moment. Generalnie fajne, sexy spółki ostatnio mocne przeceny MELI, ROKU, SE dzisiaj już tez -20% od szczytu zaliczyło…
MELI - ogolne problemy gospodarcze w Brazylii, ale wycena atrakcyjna,
SE - wzrost obrotow nadal przyspiesza (ostatnio 150% yoy) ale kosztem EPS, stad korekta - uzasadniona, ale imho spolka nadal wybitna i ja dokupilem leapsa po wynikach
ROKU - konflikt z Google popsul sentyment. Ja bym poczekal az sytuacja sie wyjasni i nie probowal lapac dolka. Wyszedlem juz jakis czas temu z tej pozycji i nie planuje wracac dopoki nie wyklaruje sie ww. sytuacja.
PLTR - jestem od IPO i spolka caly czas dowozi zyski, ale nieustannie rozwadniaja float. Chyba dobra spolka na wystawianie PUTow.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

glina pisze: 18 lis 2021, 20:33
korver pisze: 17 lis 2021, 18:03 @glina bywasz tu jeszcze? Masz coś ciekawego o ROKU? Ładna korekta nastąpiła, przymierzam się do wejścia, czy to już „ten” moment. Generalnie fajne, sexy spółki ostatnio mocne przeceny MELI, ROKU, SE dzisiaj już tez -20% od szczytu zaliczyło…
MELI - ogolne problemy gospodarcze w Brazylii, ale wycena atrakcyjna,
SE - wzrost obrotow nadal przyspiesza (ostatnio 150% yoy) ale kosztem EPS, stad korekta - uzasadniona, ale imho spolka nadal wybitna i ja dokupilem leapsa po wynikach
ROKU - konflikt z Google popsul sentyment. Ja bym poczekal az sytuacja sie wyjasni i nie probowal lapac dolka. Wyszedlem juz jakis czas temu z tej pozycji i nie planuje wracac dopoki nie wyklaruje sie ww. sytuacja.
PLTR - jestem od IPO i spolka caly czas dowozi zyski, ale nieustannie rozwadniaja float. Chyba dobra spolka na wystawianie PUTow.
Dzięki za odpowiedź!
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

E-commerse ogolnie ostatnio troche cierpii ze wzgledu na rosnace koszty. Oczywiscie sporo tez tutaj zalezy od konkretnego rynku i tego jak bardzo firmom e-commerce rosna koszty w stosunku do zwyklych siecii handlowych.
Amazon pare tygodni temu wypuscil slabe wyniki i co? Pare tygodni temu spolka jest prawie na ATH.
SE, MELI i nawet BABA to ciagle jest dla mnie long-term bet.
Czy ktos z was przygladal sie mniejszym e-commerse typu Coupang, ruski Ozon albo nawet nasze allegro?

Odnosnie Palantira:
Co takiego w tej spolce wyjatkoweego co by im dawalo przewage nad takim Microsoftem? Czy maja linie produktow ktora da sie latwo na caly swiat przeskalowac? Konsensus analitykow dla tej spolki to moderate sell, co rzadko sie im zdarza :).
Dodatkowo ta spolka przez spory okres czasu byla obiektem zainteresowania wallstreetbets.

Odnosnie 'rozwadniania' akcji widzialem ostatnio ciekawe due-delligence na seeking alpha:
https://seekingalpha.com/article/446032 ... ation-flaw
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Live o wszystkim

Post autor: ADAKO »

lenon pisze: 18 lis 2021, 18:15 BABA Customer management revenue growth yoy:
Q1 40% yoy
Q2 14% yoy
Q3 3% yoy
To jest 36% total revenue Alibaby, główny koń pociągowy padł i nie zamierza wstawać. Praktycznie cały (i tak mizerny) wzrost GMV został zebrany przez JD/PDD. Dodatkowo znaczący wzrost kosztów, co dobiło EPSy.

Jeszcze pół roku temu patrzyliśmy na wzrosty revenue 64% yoy (ok, efekt bazy), teraz oczekiwany wzrost to jakieś 20% i coraz słabsza zyskowność. Taniej nie będzie? ;)
Wzrost commerce to 29 % yoy.

Piszesz o 3 % yoy w "Customer managment" jako 36 % całości przychodów.
Ale tuż niżej jest "Others", który odpowiada aż za 27 % przychodów grupy i mamy wzrost yoy o 111 %.

Koszty to inwestycje. Wyceny które pojawiają się, jakby nie uwzględniają już growth, tylko reprezentują value ? Być może taniej będzie - tym bardziej warto dobierać i mniejsze ryzyko straty, zwłaszcza długoterminowo.

Ale ja nie jestem obiektywny - polowałem, żeby dokupić ok. 2 miesiące, ta przecena to jak "dar z niebios", całe szczęście, że nie skusiłem się wcześniej w tym trendzie (a ryzyko, że ucieknie do góry po wynikach było spore).
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: lenon »

ADAKO pisze: 18 lis 2021, 22:46 Wzrost commerce to 29 % yoy.

Piszesz o 3 % yoy w "Customer managment" jako 36 % całości przychodów.
Ale tuż niżej jest "Others", który odpowiada aż za 27 % przychodów grupy i mamy wzrost yoy o 111 %.

Koszty to inwestycje. Wyceny które pojawiają się, jakby nie uwzględniają już growth, tylko reprezentują value ? Być może taniej będzie - tym bardziej warto dobierać i mniejsze ryzyko straty, zwłaszcza długoterminowo.

Ale ja nie jestem obiektywny - polowałem, żeby dokupić ok. 2 miesiące, ta przecena to jak "dar z niebios", całe szczęście, że nie skusiłem się wcześniej w tym trendzie (a ryzyko, że ucieknie do góry po wynikach było spore).
Zgadza się, za Others kryją się przychody z direct sales (sunart, Tmall Supermarket itd), które ładnie rosły. Patrząc w bebechy sprawozdań nie widać tu póki co ani poprawy, ani pogorszenia dynamiki.

Jeśli firma przestała zwiększać sprzedaż w segmencie odpowiadającym za jedną trzecią wszystkich przychodów, to powrót do wycen z Q1 jest absurdalną tezą (jeśli ktoś się jeszcze tego spodziewa).
W tym roku mamy słaby jednocyfrowy wzrost GMV na chińskim rynku i ten wzrost został w całości 'zagospodarowany' przez konkurencję, która korzysta na narzuconych regulacjach (ban na umowy na wyłączność z merchantami). Dodatkowo od kilku miesięcy widać klasyczne kurczenie się akcji kredytowej w Chinach, co przełoży się na dalszą słabość retail sales, więc póki co nic nie wskazuje na to, że w '22 lub '23 miałoby być lepiej. To są powszechnie znane rynkowi informacje, więc możemy założyć, że duża część tych faktów jest już w cenie.
Kluczowy będzie następny raport - jak zwykle :) Analitycy oczekują ok 170B RMB przychodów z tego segmentu, co powinno się przełożyć na spadek dynamiki wzrostu revenue o 1/3 z 33% na 20%. Dziwnym trafem mniej więcej o tyle spadły notowania. A co będzie jeśli jednak nie dowiozą wyniku w tak słabym makrootoczeniu?

Ja póki co wyszedłem ze stratą po czerwcowym raporcie, jakoś nadal nie widzę na horyzoncie żadnych katalizatorów, które miałyby poprawić perspektywy BABA. Ale kusi, kusi...
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Obrazek
Obrazek
Gukwa pisze: 16 lis 2021, 16:13 Tylko cena się zmienia. No i ktoś wyłożył taczkę zielonych aby zainwestować w spółkę co może być bycze ponieważ dokładnie wiedzą co się dzieję w spółce.
KTÓREJ CZĘŚCI "TANIEJ NIE BĘDZIE" NIE ROZUMIECIE?! xD
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

Cały czas się cena zmienia. Problem w tym że ty nie kumasz o co w tym chodzi.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

arku pisze: 08 lis 2021, 17:45
Gukwa pisze: 08 lis 2021, 17:24 jest wsparcie na 50$:) takie sobie ale nic nie widać lepszego niż 40$.
Ja korzystam:) Okaże się w piątek czy kupię.
powodzenia.
ja podtrzymuję swoja opinię że prawdopodobnie zjedziemy w okolice 40 usd w tej fali
wystarczyły 2 tygodnie :-)
pomału myślę nad spekulacyjnym longiem pod "odbicie zdechłego kota"
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Ostatnio widac rewizje uczekiwan wzgledem niektorych interesujacych spolek growth:
* Zoom zlecial parenascie procent wczoraj (a wraz z nim inne spolki cloud/saas np. TEAM,, dzisiaj autodesk
* CRWD
* Paypal/Visa/Mastercard
* E-commerce (SE, MELI)

Chwilowa korekta, czy dostosowywanie zmiany wynikajace z rosnacych rentownosci 10 latek?

Behemoty ciagnace caly index poki co sie dobrze trzymaja na ath :))
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: buk0f »

No przecena na ADSK wygląda ciekawie. Przesłuchałem ER i reakcja rynku wydaj się być mocno przesadzona.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

arku pisze: 24 lis 2021, 15:42
arku pisze: 08 lis 2021, 17:45

powodzenia.
ja podtrzymuję swoja opinię że prawdopodobnie zjedziemy w okolice 40 usd w tej fali
wystarczyły 2 tygodnie :-)
pomału myślę nad spekulacyjnym longiem pod "odbicie zdechłego kota"
Będę kupować na 37$. Ale liczę również po cichu że może nawet dobić do 20$.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Jak obserwujecie jakichś "analityków" na Twitterze to polecam wyszukać ich wpisy z rekomendacjami z początku roku. Lepsze niż niejeden kabaret.
A jak macie jakiegoś, który się nie zbłaźnił, to możecie się podzielić ;)

BTW: przypominam, że jutro wolne w USA.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Na TipRanks mozna przesledzic skutecznosc rekomendacji analitykow do max 2 lat wstecz a wiec troche malo (w ten okres lapie sie ostatnia hossa w trakcie ktorej mozna bylo wybrac losowe tickety wrzucic jakis upside i meic wyniki).
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Nawet nie chodzi mi tyle o same rekomendacje BUY/SELL, co o wytłumaczenie tych rekomendacji. Prawie się popłakałem ze śmiechu jak czytałem takie wypociny:





Itd. :D
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 24 lis 2021, 23:55 Nawet nie chodzi mi tyle o same rekomendacje BUY/SELL, co o wytłumaczenie tych rekomendacji. Prawie się popłakałem ze śmiechu jak czytałem takie wypociny:
No ale to są chyba jacyś ludzie (tych co wrzuciłeś) co im się wydaje że jak zaczną pisać w Internecie to będą sławni i mądrzy ;)
całe szczęście że za dużo to ich nikt nie czyta bo zasięgów to dużych nie mają
@JerryCap = 26.3K Followers
@BradyInvest9989 = 264 Followers
@jaynemesis = 17.1K Followers
@heymaxkoh = 6,843 Followers
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

To tu masz gościa, który ma >200k followersów:


Wszyscy oni przerzucają się jednymi i tymi samymi tickerami. Wszystko momentum, ale wydaje im się, że są geniuszami, bo się załapali na falę.
Przynajmniej jego kolega zaczyna czaić co poszło nie tak:
ODPOWIEDZ