Margin

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Margin

Post autor: Tomek »

winio pisze: 18 mar 2021, 20:05 20% to nie jest tragedia jeszcze.
Przy lewarze to jest tragedia, bo patrząc na jego stosunek Net Liq do Maint margin, to "ledwie" 18% spadku od tego momentu będzie już oznaczało margin call :)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Tomek pisze: 19 mar 2021, 09:18
winio pisze: 18 mar 2021, 20:05 20% to nie jest tragedia jeszcze.
Przy lewarze to jest tragedia, bo patrząc na jego stosunek Net Liq do Maint margin, to "ledwie" 18% spadku od tego momentu będzie już oznaczało margin call :)
Tomek, Ty to wiesz, ja to wiem, ale nasze inwestory w wizjonerów nie mają o tym pojęcia :)
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: mlubinski »

Tomek pisze: 19 mar 2021, 09:18 Przy lewarze to jest tragedia, bo patrząc na jego stosunek Net Liq do Maint margin, to "ledwie" 18% spadku od tego momentu będzie już oznaczało margin call :)
przepraszam, że zaśmiecam wątek, ale Tomku, u mnie ten stosunek to 8% a jak dochodzi do 10% (na IB Węgry) to dostaje wiadomość, żeby doładować kapusty, bo mogą zamykać pozycje - też tak masz u siebie ?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: winio »

Zapewne dlatego trzymam się z daleka od margina :)

No dobra, używam, ale nie w taki sposób (tj nie jako dźwignię) - wykorzystuję go głównie po to, żeby nie tracić na zmianach walut (jak np. zamykam coś na GPW, a otwieram coś opcyjnego w US) albo po to, żeby móc otwierać nowe pozycje od razu po zamknięciu starych (bez czekania tych paru dni).
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

mlubinski pisze: 19 mar 2021, 09:29
Tomek pisze: 19 mar 2021, 09:18 Przy lewarze to jest tragedia, bo patrząc na jego stosunek Net Liq do Maint margin, to "ledwie" 18% spadku od tego momentu będzie już oznaczało margin call :)
przepraszam, że zaśmiecam wątek, ale Tomku, u mnie ten stosunek to 8% a jak dochodzi do 10% (na IB Węgry) to dostaje wiadomość, żeby doładować kapusty, bo mogą zamykać pozycje - też tak masz u siebie ?
Pytaj śmiało, bo niektórzy nie wiedzą jak to wygląda, a wstydzą się zapytać :). To jest normalna procedura w IB, że jak Excess Liquidity jest mniejsze niż 10% od Maintenance Margin to leci ostrzeżenie, a kiedy spada poniżej tego poziomu to lecą likwidacje pozycji. Nawet jak się nie ma leverage 2.0 xD
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: mlubinski »

RayDalio pisze: 19 mar 2021, 10:13 Pytaj śmiało, bo niektórzy nie wiedzą jak to wygląda, a wstydzą się zapytać :). To jest normalna procedura w IB, że jak Excess Liquidity jest mniejsze niż 10% od Maintenance Margin to leci ostrzeżenie, a kiedy spada poniżej tego poziomu to lecą likwidacje pozycji. Nawet jak się nie ma leverage 2.0 xD
no tak, tylko kurde to musi być coś związanego z tym oddziałem na Węgrzech, bo ja (nawet gdybym chciał), to nie mogę wziąć więcej niż 10% (bo przy wartości 10% broker zacznie likwidować pozycje) - a wcześniej to było chyba 20-30% (bo wcześniej byłem "grubiej" zapakowany na marginie niż obecnie).

i mi się wydaje (ale mogę być w błędzie), że to nie oznacza, że jak jestem na 8% wykorzystania margina, to moje portfolio może zjechać o 12% (2% do 10% i 10% do zera), ale oznacza, że obsunięcie portfela może być o wartość tych 2% i wtedy broker zacznie zamykać - dobrze myślę?

czyli (wg mojego rozumowania) w przykładzie Raya, jesli broker ustawia limit na 30%, to de facto obsunięcie może być o kolejne 12% (do sumy 30%).

ale może coś źle czaje :)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Powiedz mi jak liczysz to procenty, bo coś mi tu nie pausje.
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: mlubinski »

RayDalio pisze: 19 mar 2021, 12:10 Powiedz mi jak liczysz to procenty, bo coś mi tu nie pausje.
ok zamieszałem trochę, już wyjaśniam o co mi chodzi :-)

powiedzmy masz NetLiq o wartości 100k, Maint: 91k, ExcessLiq 9k (100k-91k). To oznacza, że jesteś na minusie jakieś 8k powiedzmy.

i teraz tak - w tym momencie dostajesz wiadomość od IB: hej, przekroczyłeś wymagany próg 10% margina, zatem w razie nie dopłacenia (zmniejszenia margina) do konta broker zgodnie z XXX zostanie zmuszony do zamknięcia pozycji.

dokładnej treści nie pamiętam, bo poprzednie wiadomości usunąłem (zakładając, że tak ma to wyglądać). i z tej perspektywy wydaje mi się, że nie mógłbym "dociągnąć jeszcze na minus" bo broker mógłby w międzyczasie pozamykać. A jeśli to założenie jest poprawne, to znaczy, że "faktyczny margin" to 10%

Ale jak teraz o tym myślę, to może te wiadomości mówiły: hej, zbliżasz się do granicy ExcLiq - jeśli ExcessLiq zejdzie do zera (czyli w tym przykłądzie portfolio obsunie się o 9k), to dopiero wtedy broker zacznie likwidować. Jeśli to założenie jest poprawne, to oznacza, że faktyczny margin to 20%

:)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

mlubinski pisze: 19 mar 2021, 13:08 Ale jak teraz o tym myślę, to może te wiadomości mówiły: hej, zbliżasz się do granicy ExcLiq - jeśli ExcessLiq zejdzie do zera (czyli w tym przykłądzie portfolio obsunie się o 9k), to dopiero wtedy broker zacznie likwidować. Jeśli to założenie jest poprawne, to oznacza, że faktyczny margin to 20%

:)
Tak, dokładnie o to chodziło. Jeśli ExcessLiq zejdzie do zera to broker zacznie likwidować. Warning jest tylko po to, żeby zwrócić Ci trochę wcześniej uwagę.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: arku »

a ja mam pytanie techniczne- jak najprościej sprawdzić ile dana pozycja w portfelu "blokuje" margina na rachunku.
Mam pozycje z różnych rynków i wiem że tu są różne stawki, ale również spółki z danego rynku maja zapewne różne wagi ryzyka i różne poziomy wymaganego marginu. Gdzie szukać tych informacji?
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: mlubinski »

RayDalio pisze: 19 mar 2021, 13:52 Tak, dokładnie o to chodziło. Jeśli ExcessLiq zejdzie do zera to broker zacznie likwidować. Warning jest tylko po to, żeby zwrócić Ci trochę wcześniej uwagę.
dzięki - ma to sens, zakręciłem się jak ruski słoik zatem :) no nic, tak czy inaczej plan na 2021 jest, żeby zejść z margina kompletnie
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

arku pisze: 19 mar 2021, 14:11 a ja mam pytanie techniczne- jak najprościej sprawdzić ile dana pozycja w portfelu "blokuje" margina na rachunku.
Mam pozycje z różnych rynków i wiem że tu są różne stawki, ale również spółki z danego rynku maja zapewne różne wagi ryzyka i różne poziomy wymaganego marginu. Gdzie szukać tych informacji?
Obrazek

W "details" masz też wymagania marginu dla danej pozycji. Np. tak lubiany przez niektórych NIO ma coś takiego:
Obrazek

Myków z mardźinem jest sporo więcej, ale nie będę się produkował, bo są tu lepsi spece od tego ;)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Tomek »

Tak swoją drogą, to broker w czasach wysokiego VIX-a potrafi z dnia na dzień zmienić wymogi odnośnie margina, tak samo jak przed ważnymi wydarzeniami, typu wybory prezydenckie czy posiedzenia FED-u, więc nawet jeśli komuś się wydawało, że ma jeszcze jakiś zapas, to też szybko może się rozczarować.

Tu jest kompletne kompendium odnośnie tego, jak to działa w IB: https://www.interactivebrokers.com/en/? ... ntity%3Din
leszekw
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2021, 11:55
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: leszekw »

arku pisze: 19 mar 2021, 14:11 a ja mam pytanie techniczne- jak najprościej sprawdzić ile dana pozycja w portfelu "blokuje" margina na rachunku.
Mam pozycje z różnych rynków i wiem że tu są różne stawki, ale również spółki z danego rynku maja zapewne różne wagi ryzyka i różne poziomy wymaganego marginu. Gdzie szukać tych informacji?
Jak kupujesz jakąś pozycję i otwiera się okno "order confirmation" to tam jest napisane ile ta pozycja wymaga margina. Albo w oknie "order entry" masz taką zakładkę "advanced" i tam jest coś takiego jak "check margin".
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Tomek pisze: 19 mar 2021, 14:30 Tak swoją drogą, to broker w czasach wysokiego VIX-a potrafi z dnia na dzień zmienić wymogi odnośnie margina, tak samo jak przed ważnymi wydarzeniami, typu wybory prezydenckie czy posiedzenia FED-u, więc nawet jeśli komuś się wydawało, że ma jeszcze jakiś zapas, to też szybko może się rozczarować.
Ech, psujesz zabawę :D
kotu
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:54

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: kotu »

Tomek pisze: 19 mar 2021, 14:30 Tak swoją drogą, to broker w czasach wysokiego VIX-a potrafi z dnia na dzień zmienić wymogi odnośnie margina, tak samo jak przed ważnymi wydarzeniami, typu wybory prezydenckie czy posiedzenia FED-u, więc nawet jeśli komuś się wydawało, że ma jeszcze jakiś zapas, to też szybko może się rozczarować.

Tu jest kompletne kompendium odnośnie tego, jak to działa w IB: https://www.interactivebrokers.com/en/? ... ntity%3Din
Tomek, a czy ta zmiana wymogów dotyczy też aktywów pod Reg T, czyli: U.S. stocks, index options, equity options, single stock futures, mutual funds and bonds? No bo Reg T to jest jakaś krajowa norma, która rozumiem że jest niezmienna.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: arku »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W momencie transakcji wiedziałem jak sprawdzić, chodziło mi o mozliwość sprawdzenia w dowolnym momencie danej pozycji w portfelu, chociażby z tego powodu o którym napisał Tomek, czyli możliwości zmiany przez brokera w dowolnym momencie. Teraz wszystko jasne. Tak jak się spodziewałem dla spółek z GPW zabezpieczenia wynosi 100% więc wiadomo co najlepiej zredukować chcąc zwiększyć płynność na rachunku.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

kotu pisze: 19 mar 2021, 14:55 Tomek, a czy ta zmiana wymogów dotyczy też aktywów pod Reg T, czyli: U.S. stocks, index options, equity options, single stock futures, mutual funds and bonds? No bo Reg T to jest jakaś krajowa norma, która rozumiem że jest niezmienna.
W teorii Fed też może zmienić wymagany przez wszystkich margin, ale w praktyce to się jeszcze nie zdarzyło.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Tomek »

Reg T jest niezmienny, ale Reg T określa maksymalny(!) dopuszczalny poziom dźwigni, który mogą udostępnić brokerzy. Natomiast każdy broker ma jeszcze swoje wewnętrzne zasady i może ten poziom obniżać wedle własnego uznania, co ma miejsce dość regularnie na poziomie konkretnych spółek i czasem też na poziomie całego rynku (na przykład przed listopadowymi wyborami w zeszłym roku).
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: Margin

Post autor: Besso »

Panowie, wydzieliłem rozmowę o marginie do dedykowanego tematu, żeby nie zginęło, bo temat ważny i ciekawy.
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: jjtorpeda »

RayDalio pisze: 19 mar 2021, 14:32
Tomek pisze: 19 mar 2021, 14:30 Tak swoją drogą, to broker w czasach wysokiego VIX-a potrafi z dnia na dzień zmienić wymogi odnośnie margina, tak samo jak przed ważnymi wydarzeniami, typu wybory prezydenckie czy posiedzenia FED-u, więc nawet jeśli komuś się wydawało, że ma jeszcze jakiś zapas, to też szybko może się rozczarować.
Ech, psujesz zabawę :D
Degiro robi to notorycznie, więc szczególnie nie polecam brać tam margina - mam tam małe yolo portfolio i gdybym nie mial tam GOOGL to bym dostał margin calla jakoś w styczniu, bo nagle na wszystkie spółeczki microcapy z twittera zmienili wymagania na 100% jak zaczęły się pnąć do góry xD
O GME AMC itp nie wspominając
kotu
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:54

Re: Margin

Post autor: kotu »

Tomek pisze: 19 mar 2021, 15:18 Reg T jest niezmienny, ale Reg T określa maksymalny(!) dopuszczalny poziom dźwigni, który mogą udostępnić brokerzy. Natomiast każdy broker ma jeszcze swoje wewnętrzne zasady i może ten poziom obniżać wedle własnego uznania, co ma miejsce dość regularnie na poziomie konkretnych spółek i czasem też na poziomie całego rynku (na przykład przed listopadowymi wyborami w zeszłym roku).
Dzięki Tomek, czyli wszystko stać się może. Natomiast dla Tesli znalazłem z linków Raya takie poziomy margina, więc wygląda tak jakby te wymogi initial margin były ciut większe niż według Reg T.
mardzin.png
mardzin.png (19.62 KiB) Przejrzano 7806 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Margin

Post autor: Tomek »

Tak, ale poziom margina to nie synonim, tylko odwrotność dźwigni. Im większy wymóg odnośnie margina, tym mniejsza dźwignia. Mówiąc jeszcze inaczej – Reg T dopuszcza minimalny wymagany poziom depozytu jako 25% wartości kupowanej pozycji (intraday) i jako 50% kupowanej pozycji (overnight).

Normalnie więc, żeby kupić akcje jakiejś spółki o wartości 100 USD, musiałbyś mieć 25 USD na koncie. W przypadku Tesli, jeśli chcesz kupić akcje o wartości 100 USD, to musisz mieć 40 USD na koncie. To dotyczy oczywiście zakupów intraday, bo jak chcesz przetrzymać taką pozycję na kolejną sesję, to wchodzi już wymóg Reg T i na każde akcje o wartości 100 USD trzeba mieć 50 USD swojego kapitału. W przypadku Tesli chyba teraz w IB wymóg wzrósł do 66% overnight, ale właśnie wyższe wymogi niż Reg T to już jest polityka konkretnego brokera.
kotu
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:54

Re: Margin

Post autor: kotu »

"Reg T currently lets you borrow up to 50 percent of the price of the securities to be purchased. So on stock purchases, Reg. T requires an initial margin deposit of 50% of the purchase value, which in turn allows the broker to extend credit or finance the remaining 50%."
Nie pasował mi tylko ten initial margin z tabelki, bo de facto narusza powyższe. Ale ona w ogóle chyba ma się nijak do rzeczywistości, bo w praktyce jak próbuję kupić akcje Tesli to zwiększa mi się initial margin o 75% wartości kupowanych akcji a maintenance margin o 70%, co ma więcej sensu.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Margin

Post autor: Tomek »

Ta powyższa definicja chyba dotyczy założenia, ze kupujesz takie akcje z perspektywą ich przetrzymania do kolejnej sesji i wtedy wymóg zabezpieczenia faktycznie wynosi minimum 50%. No ale w momencie samego kupna akcji tak naprawdę nikt nie wie, czy będą one przetrzymane na rachunku do następnego dnia, wiec intraday stosowany jest depozyt 25%, a dopiero na koniec sesji zwiększa się on do 50%.

Tak wiec możesz kupić akcje mając tylko 25% depozytu (w przypadku Tesli 40%), ale musiałbyś te akcje sprzedać przed zamknięciem sesji lub dopłacić pieniądze.

Zerknij w zakładce +ACCOUNT jak duży widnieje tam Twój Buying Power - on wlasnie uwzględnia depozyt 25% intraday.

No ale tak czy inaczej, 25 czy 50%, to sa minimalne wymogi narzucone przez T Reg i broker oba te parametry dowolnie może zwiększać (a w przypadku konta typu portfolio margin) zmniejszać, wiec nic nie jest stałe.
ODPOWIEDZ