ETF Amerykańskie

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Witek
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2021, 14:40
Tu mieszkam: Polska

ETF Amerykańskie

Post autor: Witek »

Cześć,
Przeglądałem forum, aby zorientować się jak wygląda teraz sytuacja gdybym chciał kupić amerykańskie ETF (NASDAQ,NYSE MKT).
Kiedyś kupowałem przez BOŚ Bank, potem trafiłem do InteractiveBrokers ale skończyło się jak Unia wydała dyrektywę.
IB zablokowało możliwość zakupu dla mojego bezpieczeństwa.

Teraz pytanie czy mogę cyrograf podpisać z IB i kupować ETF (dodatkowa deklaracja, że wiem co robię itp.)?
Muszę przekształcić konto w jakieś "lepsze"?
Wolałbym zostać na IB, ewentualnie jeżeli ktoś może polecić innego sprawdzonego brokera (aktualnie przechodzę weryfikacje w SaxoBank)?
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: lenon »

Nie możesz, chyba że dokonujesz aktywnie transakcji na koncie. Wiele rzeczy w IB można robić 'na oświadczenie', ale w celu zostania klientem 'professional', którego nie dotyczą regulacje MIFID II, musisz spełnić określone kryteria:
2. IBIE may treat Clients as Elective Professional Clients if, based on an assessment of the Client’s expertise, experience, and knowledge, IBIE is reasonably assured that, in light of the nature of the transactions or services envisaged, the Client is capable of making its own investment decisions and understand the risks involved. Clients who do not meet the requirements to be categorised as Per Se Professional Clients can still request to be categorised as Elective Professional Clients.

To obtain such re-categorisation, Retail Clients must provide evidence that they satisfy at least two (2) of the following criteria:

1. Over the last four (4) quarters, the Client conducted trades in financial instruments in significant size at an average frequency of ten (10) per quarter.

To determine the significant size IBIE considers the following:

a. During the last four quarters, there were at least forty (40) trades; and
b. During each of the last four (4) quarters, there was at least one (1) trade; and
c. The total notional value of the top forty (40) trades of the last four (4) quarters is greater than EUR 200,000; and
d. The account has a net asset value greater than EUR 50,000.
Nawet jeśli nie spełniasz tych warunków, jako klient 'nieprofesjonalny' możesz kupować wszystkie ETFy, na których odbywa się handel poprzez opcje. Kupujesz i wykonujesz opcję call lub wystawiasz opcję put i liczysz na przypisanie jednostek ETF w dniu wygaśnięcia opcji. Tomek to szczegółowo opisywał, poszukaj na blogu/forum/kanale YT. Jeśli 100 jednostek ETFa to dla Ciebie za dużo, po wykonaniu opcji i przypisaniu 100 jednostek możesz normalnie część z nich sprzedać. Ograniczenie MIFID II dotyczy tylko zakupu.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: lenon »

Właśnie doczytałem, że możesz też zdjąć to ograniczenie w prostszy sposób, wystarczy mieć trochę drobnych w portfelu :)
2. The Client holds a portfolio of financial instruments (including cash) that exceeds EUR 500,000 (or equivalent)
Witek
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2021, 14:40
Tu mieszkam: Polska

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Witek »

lenon pisze: 25 paź 2021, 15:18 Właśnie doczytałem, że możesz też zdjąć to ograniczenie w prostszy sposób, wystarczy mieć trochę drobnych w portfelu :)
2. The Client holds a portfolio of financial instruments (including cash) that exceeds EUR 500,000 (or equivalent)
Aż tak mi się nie powodzi :D
"at least two (2) of the following criteria:"
Warunki, które muszę spełnić, to 1 i a lub b lub c lub d czy np. a i b?

Z opcjami kiedyś próbowałem, to jakieś wielkie prowizje mi naliczyło przy kupnie tego ETF albo źle zrobiłem ową operacje...
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: iMisiek »

Witek pisze: 25 paź 2021, 14:59 Cześć,
Przeglądałem forum, aby zorientować się jak wygląda teraz sytuacja gdybym chciał kupić amerykańskie ETF (NASDAQ,NYSE MKT).
Kiedyś kupowałem przez BOŚ Bank, potem trafiłem do InteractiveBrokers ale skończyło się jak Unia wydała dyrektywę.
IB zablokowało możliwość zakupu dla mojego bezpieczeństwa.

Teraz pytanie czy mogę cyrograf podpisać z IB i kupować ETF (dodatkowa deklaracja, że wiem co robię itp.)?
Muszę przekształcić konto w jakieś "lepsze"?
Wolałbym zostać na IB, ewentualnie jeżeli ktoś może polecić innego sprawdzonego brokera (aktualnie przechodzę weryfikacje w SaxoBank)?
Załoz konto w TastyWorks (moje i innych wpisy sa https://www.tradingforaliving.pl/live/viewtopic.php?t=9) i bedziesz mogł kupowac jakie chcesz amerykanskie ETFy .

A poza tym TastyWorks ma lepsza ochrone
https://support.tastyworks.com/support/ ... protection

tastyworks is a member of the Securities Investor Protection Corporation ("SIPC"). Therefore, funds are available to meet customer claims up to $500,000, which includes a maximum of $250,000 for cash claims.

Jak chcesz to wysle Ci linka polecajacego. Nic z tego nie bede mial oprocz safydskacji no chyba ze ma paszport USA
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Tomek »

Witek pisze: 25 paź 2021, 15:22 Z opcjami kiedyś próbowałem, to jakieś wielkie prowizje mi naliczyło przy kupnie tego ETF albo źle zrobiłem ową operacje...
Chyba coś poszło nie tak, bo prowizja za zakup CALL-a lub wystawienie PUT-a powinna wynosić poniżej jednego dolara. Zakup samych ETF-ów poprzez wykonanie opcji jest darmowy.

Zerknij tutaj, w tym tekście pisałem jak to zrobić, a w środku są dodatkowo linki do nagrania: https://www.tradingforaliving.pl/jak-kupic-etf/
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: iMisiek »

Tomek pisze: 25 paź 2021, 17:13
Witek pisze: 25 paź 2021, 15:22 Z opcjami kiedyś próbowałem, to jakieś wielkie prowizje mi naliczyło przy kupnie tego ETF albo źle zrobiłem ową operacje...
Chyba coś poszło nie tak, bo prowizja za zakup CALL-a lub wystawienie PUT-a powinna wynosić poniżej jednego dolara. Zakup samych ETF-ów poprzez wykonanie opcji jest darmowy.

Zerknij tutaj, w tym tekście pisałem jak to zrobić, a w środku są dodatkowo linki do nagrania: https://www.tradingforaliving.pl/jak-kupic-etf/
Minusem takiej drogi jest to ze
  • Nie każdy ETF można kupić przez opcje
    Każdy zakup to wielokrotność x 100 wiec jakby chcemy kupić SPY to dziś potrzeba jakieś 45,5 tys USD
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Tomek »

No ale to wtedy są europejskie odpowiedniki. Poza tym żeby kupić SPY potrzeba by 45/4, bo można wykorzystać margin intraday, a potem odsprzedać czesc jednostek na rynku publicznym.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Ostap_Bender »

Dokladnie tak jak Tomek pisze, jesli ktos chce inwestowac pasywnie to znajdzie pelno zamiennikow na gieldzie w Frankfurcie/Londynie.
Amerykanskie ETFy maja sens jesli chcemy np. inwestowac w jakies konkretne sektory, egzotyczne rynki albo ARKKa cioci Kasi :).
Oprocz rozwiazania z opcjami na IBKR mozna takze kupic CFD na dany ETF (jedynym kosztem jest utrzymanie margina, ale nalezy oczywiscie pamietac ze CFD nie oznacza nabycie fizycznej jednostki danego insturmentu)
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Gukwa »

Ostap_Bender pisze: 25 paź 2021, 23:49 ARKKa cioci Kasi :).
No i znalazł się pro inwestor.
Z tego co wiem to stopa zwrotu z ostatnich lat jest na akceptowalnym poziomie i nie na kapitale 10k $.
Zazdrość to cecha ludzi biednych a podziw ludzi bogatych.
Może czas zacząć podziwiać ludzi którzy osiągnęli sukces.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Ostap_Bender »

Nic do ETFu ARKK nie mam, podalem go jako przyklad ciekawego ETFa ktory nie jest dostepny w europie .
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Gukwa »

Ostap_Bender pisze: 28 paź 2021, 09:23 Nic do ETFu ARKK nie mam, podalem go jako przyklad ciekawego ETFa ktory nie jest dostepny w europie .
Cathie Wood to Twoja ciocia? Odniosłem wrażenie może niepotrzebne, że to trochę lekceważące.
To tak jak napisać wujeszek Warren Buffett. Preferuję pisanie Pan Buffett.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Ostap_Bender »

Mysle, ze w nieformalnej konwersacji mozna sobie na takie okreslenie pozwolic, osobiscie nic do Cathie nie mam a nawet lubie jej punkt widzenia na ekonomia (innowacje w techu mogace dlugofalowe pociagnac inflacje w dol).
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: marcel.galan7 »

Czy można liczyć że zakupi się etf jeśli ma się założonego bull put spreada czy akcje mogą wpłynąć tylko gdy ma się gołego puta i wartość spadnie poniżej niego?

Pytam gdyż chcę zakupić jednostki jednego z ETF a przy gołym pucie trzeba „oddać” o wiele większy margin.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: kuba »

Mając otwartego spreada musisz się liczyć z ryzykiem, że ktoś wykona opcję przed czasem i będziesz musiał kupić 100 akcji. To że masz jeszcze do tego opcję 'zabezpieczająca' nie ma tu znaczenia.
Jednak jeśli jest jeszcze trochę czasu do wygaśnięcia i cena akcji nie spadła zbyt daleko od poziomu strike, to ryzyko jest raczej pomijalne. Najlepiej obserwować jaka jest extrinsic value - im większa tym ryzyko early assignment mniejsze, bo wtedy bardziej opłaca się opcję sprzedać niż wykonać.

Natomiast jeśli chcesz kupić akcje poprzez wystawienie PUTa, to weź pod uwagę, że musisz mieć odpowiednią buying power, żeby te akcje posiadać. Załóżmy, że akcja kosztuje $50, wtedy naked put będzie potrzebował jakiejś $1000-1500 margina. I teraz wystawiasz spreada, co redukuje zapotrzebowanie na margin do np. $500. Tylko kupując akcje będziesz potrzebował $2500 jako zabezpieczenie. Moim zdaniem jeśli nie masz odpowiedniego zapasu margina na wystawienie naked put, to tym bardziej nie masz na zakup akcji.
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: marcel.galan7 »

Jeśli chodzi o przykład który podałeś to dobrze to określiłeś, w tym wypadku mam zarówno dostępny wystarczający margin jak i buying power. Natomiast chciałbym docelowo jednostki tego ETF kupić, czyli, aby put się zrealizował, a następnie część odsprzedać. Robiąc to samym putem chcę uniknąć dużego wpływu na margin, aby mieć go dostępnego dla innych transakcji .

Moje pytanie dotyczyło tylko tego czy spread jest traktowany tak samo jak goły put czy system np. wiedząc że mam spreada rozlicza jednostki automatycznie np. odejmując mi stratę a nie księgując akcje na rachunku.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: kuba »

Broker wykona Ci opcję ITM automatycznie tylko w dniu wygasania, nigdy wcześniej. Więc jeśli ktoś wykona PUTa, który był częścią spreada, to zostajesz z akcjami oraz long PUT.
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: marcel.galan7 »

Podsumowując, jeśli chcę zakupić jednostki danego etf i wystawiam Put i kurs akcji znajdzie się w dniu wygasania poniżej jego poziomu to otrzymam te jednostki na konto?

Np.

Put wystawiony - 45 usd
Kurs akcji w dniu wygasania opcji - 40 usd

Otrzymam 100 jednostek etf po kursie 40 usd, a nie tylko odejmie mi z konta 500 usd jako różnicę pomiędzy poziomami?
Daniel
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 21 cze 2021, 18:59
Tu mieszkam: Augsburg

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: Daniel »

Otrzymasz 100 jednostek po kursie 45, ale zachowasz cała premię ze sprzedaży opcji.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: iMisiek »

marcel.galan7 pisze: 10 lis 2021, 09:14 Podsumowując, jeśli chcę zakupić jednostki danego etf i wystawiam Put i kurs akcji znajdzie się w dniu wygasania poniżej jego poziomu to otrzymam te jednostki na konto?

Np.

Put wystawiony - 45 usd
Kurs akcji w dniu wygasania opcji - 40 usd

Otrzymam 100 jednostek etf po kursie 40 usd, a nie tylko odejmie mi z konta 500 usd jako różnicę pomiędzy poziomami?
Jak wystawiasz opcje PUT to zobowiązujesz ze do zakupu 100 akcje w cena wykonania, tzw. striking price w każdym czasie, bo to USA opcje na akcje to opcje typu amerykańskiego czyli mogą być w wykonane w dowolnym czasie. Ale za to zobowiązanie dostajesz od razu premie która wynosi Y.YY USD a akcje wiec w sumie 100 x Y.YY USD dostaniesz YYY USD

https://www.tradingforaliving.pl/jak-dz ... definicje/

Jeśli w dniu wygasania jak kurs jest np 40 USD i tak musisz kopic po 45 USD bo takie było twoje zobowiązanie. Ale jak pisałem opcja amerykańska moze być wykonana wcześniej.

Proponuje Ci przeczytać https://www.tradingforaliving.pl/opcje/
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: marcel.galan7 »

Ja to rozumiem, znam też zagrania i informacje o opcjach. Nie doszedłem jednak nigdy do momentu wygasania opcji, gdy kurs był poniżej wystawionego Put.
Więc moje pytanie jest czy jeśli kurs akcji będzie poniżej puta w dniu wygasania na amerykańskim ETF to fizycznie dostanę jednostki ETF (do czego zmierzam), czy tylko rozliczy mi różnicę i odejmie od salda rachunku - tak jak w przykładzie napisałem.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: ETF Amerykańskie

Post autor: kuba »

Jeśli są to opcje na akcje lub ETFy to dostaniesz na rachunek 100 akcji lub 100 jednostek ETFa, a z konta zniknie 100*strike (oraz ewentualne opłata dla brokera, w IB to chyba było za darmo, ale w TW to już $5)
ODPOWIEDZ