Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Tomek »

Tak, jak najbardziej – wspominałem gdzieś w trakcie webinaru, że tych 70% to taka wartość wyjściowa, bo potem trzeba doliczyć wcześniejszy take profit, rolowania etc., a one zaburzą statystykę. Niemniej, przy zastosowaniu wspomnianych parametrów (take profit i stop loss) backtesty potwierdzają, że mówimy o success rate na poziomie przekraczającym 70%.
losmichal
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:36
Tu mieszkam: Polska

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: losmichal »

Tomek, fajny materiał.

Tak się jednak zastanawiam czy ta strategia nie wyczyściłaby nam portfela przy okazji pojawienia się jakiegoś czarnego łabędzia.

Przyjmijmy że mamy konto załadowane w akcje za 100000$.

Wystawienie jednego strangle'a z 1SD na XSP daje 3$ (300$)

Zakładając ze gramy za 3% naszego net liquidity kupujemy sobie 10.
300$*10/100000$ = 3%

Teraz w nocy dzieje się coś niespodziewanego, giełda spada 20%, stop lossy nas nie ratują.
Po takiej korekcie wartość strangle'a:
(cena xsp 446)*0.2= 90$ + zwiekszony IV = w sumie da pewnie wartosc PUTa = 150$*100= 15000$ (5000% starty) na jednym strangle'u.
Mnożymy x 10 mamy 150000$.

Potfel akcji kurczy sie do 80000$.

margin req IB: Put Price + Maximum ((15% * Underlying Price - Out of the Money Amount), (10% * Strike Price)) daje cos około 200000$

Wiec suma sumarum akcji mam 80000$, broker chce 200000$, czy przy takiej sytuacji nie prosimy się o margin calla? czy gdzieś może popełniam błąd w myśleniu?

Pewnie sytuacja ekstremalna, aczkolwiek przy rynku tak wypchanym w margin, taki flash crash to nie wiem czy można całkowicie ignorować.
W backtestach które gdzieś w internetach przeglądałem, podczas krachu w 2008 pomimo stoplossa na 50%, zlecenie weszło na 450%. Może od 450% do 5000% daleko, ale nic nie można wykluczyć.
WOJTEK
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 19 mar 2021, 15:27
Tu mieszkam: wołomin

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: WOJTEK »

Ja też mam obawy co do tego czarnego łabędzia
zarabianie pieniędzy z wystawianych Opcji jest bardzo kuszące. Dlatego może rozwiązanie była by strategia z kupnem Call na okres np. 6 miesięcy
i wystawianiem 1 miesięcznych Call powyżej 2 sigmy co miesiąc Gdy index rośnie zarabiam na obu Call gdy stoi w miejscu to na wystawianych call
gdy rynek spada rekompensuje strate wystawionymi opcjami
Awatar użytkownika
Wickedfox
Stały bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:45
Tu mieszkam: PL

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Wickedfox »

WOJTEK pisze: 13 wrz 2021, 17:57 Ja też mam obawy co do tego czarnego łabędzia
zarabianie pieniędzy z wystawianych Opcji jest bardzo kuszące. Dlatego może rozwiązanie była by strategia z kupnem Call na okres np. 6 miesięcy
i wystawianiem 1 miesięcznych Call powyżej 2 sigmy co miesiąc Gdy index rośnie zarabiam na obu Call gdy stoi w miejscu to na wystawianych call
gdy rynek spada rekompensuje strate wystawionymi opcjami
a co ci broni wystawiać spready, żeby ograniczać ryzyko? Druga sprawa, ta strategi na spx nie jest dla kont 100k tylko raczej koło miliona i w górę.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: winnie-the-pooh »

Czarnego łabędzia nie można przewidzieć, jedynym zabezpieczeniem jest odpowiednio mała pozycja.
Trochę inaczej zrozumiałem ustawienie ryzyka. Te 3% to poziom strat wg stop-loss. To znaczy, że wartość pozycji nie powinna przekraczać 1,5% (dla ryzyka 3%). Wynika z tego, że takich pozycji będzie max. 5.
Patrząc na dzisiejsze poziomy, to taki strangle przy delcie 0,1 byłby ustawiony 395/468 (XSP 446). Spadek o 20% powoduje spadek XSP do 356 (-90).
PUT staje się ITM na 3900$ plus IV (przy tak dużej delcie vega będzie jednak minimalna). Powiedzmy 4000$. I mamy 5 takich pozycji, czyli o łącznej wartości 20 000$. Do przeżycia, chyba, że coś pominąłem przy wymaganiach margina, bo tutaj obliczenia wg wzorów mi nie pasują do tego co widzę na platformie.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Tomek »

Jeśli spadek 20% na SPX wystąpiłby overnight, to broker pewnie wyczyściłby nam rachunek już na otwarciu kolejnego dnia, bo margin byłby niewystarczający (wymogi odnośnie depo są podnoszone jak zmienność gwałtownie rośnie). Jeśli jednak stopniowo rynek spadałby o 20%, to już zupełnie inna bajka.

Generalnie ryzyko wyzerowania portfela przy tego typu strategii i przy spadku SPX o 20% w ciągu jednej sesji oczywiście istnieje, ale jest ono na tyle marginalne, że ja je pomijam, bo to trochę science-fiction. Jeśli ktoś boi się tego typu zdarzeń na rynku, to przede wszystkim na tym rynku nie powinien być obecny, bo nigdy nie zazna spokoju ducha :)

Najważniejsze jest to, co napisał winnie-the-pooh, czyli pilnowanie, żeby nasze pozycje były dostatecznie małe. A jak ktoś już jest naprawdę bojaźliwy, to propozycja Wickedfox też jest OK, tj. kupienie jakiejś dalekiej opcji zabezpieczającej przed eventem typu "-20% na SPX w jedną noc" i zrobienie z takiego strangla po prostu spreada kredytowego na dole. Moim zdaniem jednak to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto i jedyne zastosowanie takiego triku, to nie zabezpieczenie się przed spadkiem o 20% w jeden dzień (bo ten jest skrajnie mało realny), tylko zmniejszenie wymogów odnośnie margina, jeśli te zaczynają już trzeszczeć.

PS. Uciekam jutro na jakieś trzy tygodnie wakacji, więc moja obecność na forum będzie mocno ograniczona albo nawet zerowa :)
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: kuba »

Tomek pisze: 14 wrz 2021, 10:29 PS. Uciekam jutro na jakieś trzy tygodnie wakacji, więc moja obecność na forum będzie mocno ograniczona albo nawet zerowa :)
A możesz zdradzić, czy jak jedziesz na wakacje, to co robisz np. z otwartymi stranglami? Bo jeśli chodzi o pozycje długoterminowe to mogę sobie wyobrazić, że przez miesiąc nic się im nie stanie. Ale już takie zagrania bardziej spekulacyjne, to ja osobiście bałbym się zostawić bez nadzoru dłużej niż kilka dni, no może tydzień. No chyba że to tylko ja tak mam, że wystawione opcje, zwłaszcza te z nieograniczonym ryzykiem, sprawdzam chociaż raz dziennie :-)
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: sebastianka »

Cześć,
Jestem po webinarze i wystawiłem takiego Short Straddele i mam wrażenie, że wszystko dobrze zrozumiałem, tylko mam pytanie. Gdzie jest moje 300 dolców? Podobno dostajemy to jako premium, a nie widzę, aby coś mi się stan konta zwiększył.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Tomek »

Kuba, zdecydowanie zamykam wcześniej wszystkie pozycje o nieograniczonym ryzyku, bez względu na P&L. Co prawda jestem akurat w Monte Carlo, ale gambling to nie mój świat, także przed wyjazdem wolę mieć poukładaną sytuacją na rachunku, gdzie zostają tylko akcje o długoterminowych perspektywach i zero wystawionych opcji. Zwłaszcza, że ja jak wyjeżdżam gdzieś prywatnie z rodziną, to wyłączam telefon, nie sprawdzam notowań, nie czytam gazet, nie zaglądam na maila. Dzisiaj pierwszy raz od paru dni dopiero komputer uruchomiłem i mocno bym się zdziwił, gdybym wcześniej nie zamknął strangli, bo widzę, że VIX poszedł do góry dość ostro. Strata pewnie przekroczyłaby już 100%, więc miałbym zmarnowany weekend czekając na poniedziałek i na możliwość zamknięcia tych pozycji, cały czas mając z tyłu głowy, że dałem ciała. Dlatego wolę takich sytuacji unikać, zwłaszcza, że przede mną jeszcze dwa tygodnie w podróży :)

Sebastianka, stan gotówki się powiększył, ale stan konta nie, ponieważ wpływ gotówki (asset) został zniwelowany przez zobowiązanie (liability) do odkupienia tego wystawionego strangla. Dopiero jak wartość pozycji będzie spadała, to liability się będzie zmniejszał, a asset zostanie bez zmian. Wtedy odnotujesz zmianę w wartości netto konta. Natomiast z tej gotówki możesz już teraz oczywiście korzystać dowolnie.
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: sebastianka »

Dziękuje za informacje, wypoczywaj na urlopie ;) Potestuje sobie te straddele i zobaczymy co z tego wyjdzie..., ale u mnie to maks XPS, bo SPX to za duże pozycje jak dla początkującego. Są może jeszcze takie mini indeksy na DAX lub EU?
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Hubert »

Mamy dobry dzień na strangle , w sumie czasami czeka się cały rok na takie chwile :)
Załączniki
Zrzut ekranu 2021-09-21 o 14.11.11.png
Zrzut ekranu 2021-09-21 o 14.11.11.png (129.94 KiB) Przejrzano 5306 razy
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: winnie-the-pooh »

Cały rok, jak cały rok. I tak granice ryzyka wyznaczają ramy.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Tomek »

Hubert, i jak, udało Ci się tego 21 września cos wystawić? Ja przegapiłem i dopiero 22. zajrzałem na platformę, wystawiłem od razu piętnaście PUT-ów na SPX z deltą 0.15, a wczoraj wieczorem zamknąłem już wszystkie z zyskiem 40%. Niezły strzał jak na jeden dzień. Gdybym wystawiał tego dnia, co pisałeś, to zysk byłby w okolicach 60%, eh, ale Saint-Tropez zdjęło moją czujność :)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: winnie-the-pooh »

:) I to jest rozmowa. Ja tylko dwa, ale też fajnie.
Pilot
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 24 wrz 2021, 16:11
Tu mieszkam: Poznan

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Pilot »

Witajcie,

jestem tutaj nowy i z gory przepraszam za glupie pytania ;)
Przerobilem kurs opcyjny oraz obejrzalem webinar na temat strategii short strangle.
Tomek bardzo wyraznie zaznaczal ze w tej strategii stop lossy sa obowiazkowe. Natomiast nie znalazlem odpowiedzi w kursie albo webinarze na to jak je zakladac. Czy macie jakas sugestie? Czy po prostu klikamy w strangla z poleceniem "close" i wstawiamy to zlecenie z limitem gdzie STP to bedzie 100% straty aktywujace zlecenie a z kolei LMT bedzie na dajmy na to 110% straty? Czy moze wchodzicie w zaawansowane opcje zlecenia i dajecie warunek osiagniecia przez instrument bazowy okreslonej ceny?

Z gory bardzo dziekuje za pomoc. Dopiero sie tego ucze wiec bede wdzieczny za wyrozumialosc i screeny jesli to mozliwe.
Dzieki i milego weekendu!

PS. Tomek w tym przypadku powyzej gdzie w jeden dzien PUTy juz daly zarobic to rozumiem ze wystawiles tylko put bez call'i, prawda? Zagrales tylko na spadek zmiennosci bez pelnego rozgrywania short strangle?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Tomek »

Cześć i witaj na forum!

Z tymi stop-lossami to każdy ma swoje podejście, niektórzy faktycznie ustawiają zlecenia oczekujące na platformie, a inni traktują te stop-lossy trochę tak "mentalnie" i po prostu ręcznie zamykają pozycje, kiedy przekroczą one zakładany próg. Ja się zaliczam do tej drugiej grupy.

W dodatku ja patrzę wyłącznie na P&L na koniec sesji i dopiero, jeśli cena zamknięcia danego dnia przekroczy poziom 100% straty, to czekam do jutra i obserwuję, czy po otwarciu strata dalej przekracza 100%, czy może zmienność nieco spadła i jestem już znowu poniżej progu 100% (bardzo często tak się dzieje, że po kiepskich dniach, przychodzi jeden czy dwa lepsze). Natomiast czasem zdarza się tak, że na koniec poprzedniego dnia strata wynosiła, na przykład 120%, a kolejnego dnia na otwarciu wynosi już 150%, wtedy zamykam taką pozycję ręcznie. W takim podejściu oczywiście praktycznie nigdy nie uda się zamknąć pozycji ze stratą 100%, ale raczej będą to jakieś zakresy 100-150%. To jest jednak w porządku. Backtesty pokazują, że wyniki dla SL na poziomie 100% i 200% wcale tak diametralnie się nie różnią. Ważne, żeby ten stop-loss po prostu był stosowany gdzieś w tych okolicach.

Jeśli natomiast wolisz ustawić ręcznie, to będzie to zlecenie STP, ale nie STP LMT, tylko STP MKT (Market) ważne GTC (Good Till Canceled), bo gdybyś ustawił STP 100% LMT 110%, a rynek otworzyłby się luką i Twoja pozycja od razu znalazłaby się na stracie 120%, to zlecenie stop-loss nie zadziała. Na SPX nie ma problemu z płynnością, więc nie bałbym się zleceń Market przy automatycznym stop-loss, ewentualnie dla spokojnej głowy można ustawić LMT 200%.

No ale ja wolę robić to ręcznie, bo wtedy też udaje się dostać trochę lepszą cenę, ustawiając swoje zlecenie gdzieś pomiędzy cenami bid/ask z arkusza.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Hubert »

Tak Tomek wystawiałem cześć w piątek i resztę w poniedziałek , ale trochę za szybko zamykałem ale zysk 30 % udało się wygenerować . Jednak ja to robiłem na małej części portfela nawet mniejszej niż 0.5 % bo dopiero testuje tą strategie. I teraz mam pytanie do Ciebie . Jakbym miał wystawione strangle przy zmienności takiej jak była 2 tygodnie temu jakieś VIX 12 i w poniedziałek wywalę mnie stoploss i zamykam pozycje ale wiem ze to jest najlepszy moment na wystawianie to wystawiam od razu nowe . Czy Ty tak robisz ?
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: iMisiek »

Tomek
Dziś jeszcze raz obejrzałem sobie Twój ostatni webinar. Mam takie pytanie na przykładzie SPX oraz BABA i żeby było łatwiej odpowiadać to w punktach:

1) Oto wrzut SPX z Tastyworks z wykresem IVR. Rozumiem ze najlepsze okresy bo wystawiania Strategii Short Straddle to były okresy zaznaczone przeze mnie na żółto? Wtedy były najwyższe premie i później następowało odbicie

2) Wg tego co pisałeś na https://www.tradingforaliving.pl/sigma- ... e-trading/ używam Wstęgi Bollingera z parametrami 65,1 oraz 65,2 co daje na drugim wykresie zakresy jeden oraz dwa sigma w górę i dół od tej średniej. Czy nie jest taki ze IV rośnie kiedy wykres zbliża się do dolnej 1 lub 2 sigma? Prawie idealnie się pokrywa. Czy można używać jako dodatkowego parametru wstęg Bollingera kiedy wykres się zbliża do dolnej 1 lub 2 sigma ?

3) Wiem ze w wykładzie mówiłeś żeby tej strategii nie stosować do akcji ale chciałbym poznać twoje zdanie

Aktualne wartości dla SPX:
IVx - 17,4%
IV Percentile - 22,3
IV Rank - 9,4


ale na BABA wynoszą one:
IVx - 61,3%
IV Percentile - 99,0 (zaznaczone na różowo w pierwszym print screen)
IV Rank - 62,7


Patrząc na IV Percentile dla BABA to teraz jest idealny moment (w ciągu ostatniego roku do dziś żeby wystawiać PUT i zgarnąć wysoką premie no chyba ze kurs runie jeszcze bardziej?
Załączniki
Screenshot 2021-09-25 213811.jpg
Screenshot 2021-09-25 213811.jpg (185.25 KiB) Przejrzano 5034 razy
Screenshot 2021-09-25 214911.jpg
Screenshot 2021-09-25 214911.jpg (149.23 KiB) Przejrzano 5034 razy
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: sebastianka »

Hubert pisze: 21 wrz 2021, 14:11 Mamy dobry dzień na strangle , w sumie czasami czeka się cały rok na takie chwile :)
Rozumiem, że im większy VIX danego dnia tym lepiej wystawiać short straddle, zgadza się? Następne dni przyniosą konkretne zyski.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Hubert »

Tak im większy VIX tym lepiej , w poniedziałek już podchodził pod 28 . Vega opcji powie Ci o ile spadnie cena opcji jak IV spadnie o 1%
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: ADAKO »

Zastanawiam się, czy nie lepiej działać po prostu na VIX-ie, generalnie to ogranicza się do tego samego co z SP500?
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: sebastianka »

Znowu VIX 28%, to co ładujemy opcje ;)? Najlepiej wystawiać w takim przypadku same puty czy może jednak dale strangle? Jak działacie?
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Hubert »

Narazie 23.5 ja poczekam na 30 i wtedy :)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: winnie-the-pooh »

jak dotąd tylko PUTy. Hmm, faktycznie można chwilę jeszcze poczekać, z jeden dzień.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: winnie-the-pooh »

Hubert pisze: 28 wrz 2021, 16:37 Narazie 23.5 ja poczekam na 30 i wtedy :)
Kurczę, ponad 30 to w tym roku było w covidowej zimie, ale kto wie.
ODPOWIEDZ