Warte obejrzenia

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Warte obejrzenia

Post autor: Q'bot »

Na pradawnym forum było kilka tematów z linkami/materiałami zawierającymi nieco wiedzy - w sumie niektórzy wrzucają je do "Live o wszystkim", lecz tu aż tak szybko nie przepadnie w natłoku postów ;P

jackb
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:40
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Warte obejrzenia

Post autor: jackb »

Przez przypadek trafiłem na darmowy kurs pod patronatem MIT, może kogoś zainteresuje.

https://ocw.mit.edu/courses/mathematics ... fall-2013/
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Warte obejrzenia

Post autor: winnie-the-pooh »

Dziś w nocy naszego czasu będzie blok na Tastytrade "An Evening With the Pros", gdzie będzie rozmowa z CEO jednej z firm HFT na temat HFT.
Potem do obejrzenia na YT i na ich stronie.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Warte obejrzenia

Post autor: CLM »

winnie-the-pooh pisze: 07 maja 2021, 00:08 Dziś w nocy naszego czasu będzie blok na Tastytrade "An Evening With the Pros", gdzie będzie rozmowa z CEO jednej z firm HFT na temat HFT.
Potem do obejrzenia na YT i na ich stronie.
Link:
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Warte obejrzenia

Post autor: RayDalio »

Nie tylko ja widzę manię na rynkach:
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Warte obejrzenia

Post autor: winnie-the-pooh »

Znalazłem dziś na Tastytrade doskonały materiał z cyklu Tradetalk - Toma Sosnoffa "Oh No! Defending An Irrational Move".
Oczywiście temat związany ze spekulacją opcyjną, w tym się specjalizuje tasty. Ale dobre i w sumie parę zdań bardziej ogólnych z treści wystąpienia warto wypisać sobie na pierwszej stronie dziennika inwestora też.

https://www.tastytrade.com/shows/tradet ... 04-08-2021

A w skrócie wnioski:
Załączniki
TT.JPG
TT.JPG (68.91 KiB) Przejrzano 5606 razy
Wojtas

Re: Warte obejrzenia

Post autor: Wojtas »

Hmm... z tego można by wywnioskować, że nie warto było uśredniać Wirecarda, czekając na odbicie. ;)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Warte obejrzenia

Post autor: winnie-the-pooh »

Ten materiał (a szczególnie wnioski) ma sens raczej dla opcji, które mają komponent czasu.
Przy akcjach to raczej w samej treści wystąpienia jest parę bardzo ogólnych zdań o rynku w ogóle.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Warte obejrzenia

Post autor: Q'bot »

Coś również dla opcjo-naparzaczy. Wynik rzędu 60-70% rocznie wydaje się być całkiem interesujący ;)

CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Warte obejrzenia

Post autor: CLM »

O opcjach w kontekście kasyna:

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Warte obejrzenia

Post autor: Tomek »

Fajny materiał, tylko nie do końca rozumiem to kryterium alokowania maksymalnie 50% kapitału, bo o jaki kapitał chodzi, jeśli mówimy o wystawianiu opcji na wirtualne indeksy, które nigdy nie zostaną wykonane? Chyba nie o to, żeby premie wyniosły max. 50% kapitału, bo jak zamkniemy to na SL 100%, to jest już po zabawie. Pewnie wyjaśniali to w jakimś innym materiale, więc może ktoś tu będzie wiedział?

Ja polecam klientom, żeby sumaryczne premie z aktualnie wystawionych opcji europejskich nigdy początkowo nie przekraczały w danym momencie 2% całego kapitału. W takim wypadku, nawet jakby wszystkie trafił szlag w trakcie 2008, 2018 czy 2020, to zamykając je z drobnym przekroczeniem stop-lossa 100%, stracimy maksymalnie 4-5% portfela. Da się z tego wyjść. Zwłaszcza, że po takim zawaleniu IV będzie ekstremalnie wysoko, także warto od razu wystawiać wtedy nową serię.

No a jeśli początkowo mamy powystawianych opcji z premiami zsumowanymi do 2% kapitału, ale coś idzie nie po naszej myśli i cena opcji rośnie sprawiając, że zajmują one, powiedzmy 3% kapitału (sumaryczna strata 50%), to ja sugeruję, żeby wstrzymać się z wystawianiem nowych serii do czasu, aż część powygasa lub zostanie zamknięta i łączna wartość tych pozycji znowu spadnie poniżej 2% kapitału.

W ten sposób można spać spokojnie i przetrwać nawet potężne krachy na giełdzie, a zyski w skali roku ciągle będą konkretne (2% * 12 = 24% * 0.75 prob = 18%)

Nie do końca przemawia do mnie też idea dodatkowego dywersyfikowania się poza S&P 500 o opcje na utilities czy NASDAQ. Przecież spółki technologiczne czy utilities wchodzą już w skład S&P 500, więc moim zdaniem taka dywersyfikacja jest pozorna i to trochę tak sztuka dla sztuki, żeby natrzaskać tylko więcej prowizji brokerowi. Natomiast podpisuję się w stu procentach pod dywersyfikacją terminów wygasania i delt.

PS. Q'bot, jak ktoś Ci na YouTubie obiecuje zyski rzędu 60-70% rocznie z opcji, to nawet tego nie oglądaj dalej, bo szkoda Twojego czasu i szkoda przepustowości łącza. Nie wiem, co oni tam potem sprzedają, ale nie kupuj tego :)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Warte obejrzenia

Post autor: winnie-the-pooh »

Tomek pisze: 13 cze 2021, 11:20 Fajny materiał, tylko nie do końca rozumiem to kryterium alokowania maksymalnie 50% kapitału, bo o jaki kapitał chodzi, jeśli mówimy o wystawianiu opcji na wirtualne indeksy, które nigdy nie zostaną wykonane?
Na ile rozumiem podejście TT to dla nich alokacja 50% kapitału oznacza użycie 50% buying power i pozostawienie reszty w gotówce. Czyli generalnie leży cały czas gotówka, tylko jej połowa jest zablokowana pod otwarte pozycje.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Warte obejrzenia

Post autor: Tomek »

Ach, OK, rozumiem. No ale moim zdaniem to słabe podejście, bo przy strategiach kredytowych, nawet jeśli wykorzystamy tylko 50% overnight buying power, to faktycznie niczego nie kupujemy, więc 100% gotówki leży niezaalokowanej, ergo dolar marnuje swój potencjał. Mnie się wydaje, że o wiele mądrzej jest traktować short volatility jako strategię komplementarną do jakiejś stabilniejszej strategii akcyjnej.

Ja przynajmniej robię to tak, że staram się mieć w portfelu tych 35 mitycznych najlepszych spółek na świecie, które jednocześnie są zabezpieczeniem pod kredytowe short strangle na indeksy. W ten sposób mamy trochę lepsze wykorzystanie kapitału, który pracuje równocześnie w akcjach.

Swoją drogą, implied volatility jest teraz tak krytycznie niskie na wszystkim, że pierwszy raz od dawna nie mam wystawionej ani jednej opcji na żaden instrument. Robiłem co prawda kiedyś backtesty, z których wynikało, że lepsze rezultaty przynosi konsekwentne wystawianie opcji w każdych warunkach IV, zamiast czekanie na wyższe odczyty, ale jakoś ciągle nie mogę się przełamać i przekonać do takiego podejścia...
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Warte obejrzenia

Post autor: CLM »

Tomek pisze: 13 cze 2021, 13:54 Mnie się wydaje, że o wiele mądrzej jest traktować short volatility jako strategię komplementarną do jakiejś stabilniejszej strategii akcyjnej.
Jeśli chodzi o ekipe TastyTrade i ich styl który promują, to tylko i wyłączenie sprzedaż 'short premium' wchodzi w grę, tylko dyrywatywy, rzadko kupują akcje, a jesli już kupują to głównie pod covered calle, wiec oni maja troche inne założenia i wizję.
Wracając do tematu, te 50% to tylko gdy VIX jest na poziomach 40% i więcej, przy aktualnym poziomie VIXa sugerowany przez nich poziom alokacji kapitału to 25-30% ;) Poniekąd ma to sens bo jak zapakujemy 100% kapitału w short opcje przy niskim IV to przy nagłym wzroscie IV te opcje nagle robią się 2-3 razy droższe wiec odrazu mamy margin call, do tego zwykle dochodzi ostry zjazd rynku w dół wiec konto moze byc nie do odratowania. Dodatkowo, przy wysokim IV/VIX pojawiaja sie najlepsze okazje do sprzedazy opcji bo premium jest najwyzsze (sprzedaż strachu), wiec nie majac wolnego kapitału omija nas świetna okazja do odrobienia strat ktore ponieslismy przy spadkach. Oczywiscie taka jest teoria bo nawet w TastyTrade twierdza, ze przy mniejszych kontach jest to trudne do zrealizowania.
Troche wiecej na ten temat mówili w tym odcinku: https://ontt.tv/IvTSm
W tym natomiast są backtesty jak zachowywałoby się portfolio w marcu 2020 w zalezności od procentu alokacji kapitału: https://ontt.tv/lkIDu
Tutaj backtesty na SPY w których twierdzą, żę 18% kapitału zainwestowane w short puty na SPY daje taki sam zwrot portfolio jak 100% w long SPY: https://www.tastytrade.com/shows/option ... 10-16-2020

Ja osobiście na koncie Tasty jestem zainwestowany w ok 80-90% Uwazam, ze 50% to zbyt mało przy moim koncie. Wiekszą wagę przykładam do dywersyfikacji strategii gdzie staram się aby tylko max 20% to były strategie z niezdefiniowanym ryzykiem (strangle, short opcje) a reszta to strategie ze zdefiniowanym ryzykiem. To tego zawsze mam jakies strategie debetowe, a w ostatnich miesiacach, przy niskim VIXie wolny kapitał wrzuciłem w ETFy i jak pojawia sie okazja na opcjach to wychodze ze ETF zeby miec BP na opcje (w Tasty nie ma prowizji za akcje/ETF wiec można sobie żonglować do woli). Mam nadzieje, że w ten sposób w przypadku następnego black swana moje konto opcyjne będzie do odratowania, ale to się zapewne okaże :)
Ostatnio zmieniony 13 cze 2021, 21:31 przez CLM, łącznie zmieniany 1 raz.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Warte obejrzenia

Post autor: Maro »


Jakby ktoś nie widział
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Warte obejrzenia

Post autor: Tomek »

CLM, no to wydaje mi się, ze Twoje podejście lepiej się sprawdzi w czasach mocnych korekt niż na sztywno zapakowanie 50% BP w short volatility.

Obejrzę sobie w wolnej chwili te materiały, żeby lepiej zrozumieć, co oni tam rzeźbią. Dzieki za linki!
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Warte obejrzenia

Post autor: winnie-the-pooh »

Tak, TT promuje w ogóle podejście mechaniczne, dla nich ticker to tylko ticker. Tam nie ma analizy innej niż analiza volatility, płynności i success probability, aby wspierać taktykę "trade small, but trade often".
Co do alokacji, to tak jak pisze CLM.

BTW. Small size account jest tam określane jako do 15k USD zdaje się.
Generalnie TT promuje aktywne (nawet bardzo) używanie derywatów i zapomnienie o akcjach. Wymusza to bardzo aktywne podejście i raczej spekulację niż inwestowanie.

Ale akcje bez prowizji oraz EFTy fajnie się tam kupuje. Zawsze można potem zrobić transfer :)
ODPOWIEDZ