Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Kris
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2021, 22:33
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris »

A jakie są fakty ? Rośnie dokumentnie wszystko dopóty dopóki jest przewaga kupujących nad sprzedającymi i spada jak sprzedających jest więcej niż kupujących ( truizm ). Paradoksalnie tyczą się zarówno fundamentalnie oraz przyszłościowo dobrych spółek jak i spółek krzach czy krypto walut a nawet jakby ktoś wystawił PIS na sprzedaż to pewnie byliby chętni na zakup i to po każdej cenie. Pamietać należy o jednym, że co jakiś czas rynek wraca do średniej. Udowadnianie sobie kto ma rację wręcz z toporami w ręku służy tylko eskalacji niepotrzebnych negatywnych emocji ( po co ? )Każdy ma swój rozum, swoje pieniądze i powinien się skupić na swoim podwórku a nie uskuteczniać osobiste wycieczki z maczugą w ręku a z przeczytanych postów powinien wyciągać tylko to co najcenniejsze i to bez emocji. Opinie zawsze będą odmienne i to się nigdy nie zmieni tak jak brak poszanowania jeden drugiego....
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

rebahas pisze: 16 maja 2021, 12:54 Jednak mam wrażenie @Ray, że mało wiesz o krypto w sensie tak technicznie i od środka.
100% racji. Nie jestem autorytetem jeśli chodzi o politykę monetarną czy krypto i nie mam o tym większego pojęcia. Dlatego słucham światowej sławy ekonomistów:

https://www.cnbc.com/2021/04/23/bitcoin ... thor-.html
https://www.hks.harvard.edu/centers/mrc ... and-future
https://www.nytimes.com/2021/05/13/opin ... ation.html
http://www.ambarclub.org/events/2018/3/ ... university
https://www.msn.com/en-us/news/technolo ... r-BB1eEAXc
https://www.cnbc.com/2018/07/09/nobel-p ... tcoin.html

Jeśli chodzi o mnie to bardziej wierzę ludziom z Noblem niż trzydziestoletnim, wciąż pryszczatym naganiaczom na krypto. Lubisz trejdować czy hodlować na krypto? Super, ale ja będę się jednak trzymał z daleka od gier o sumie zero.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »



A tutaj Damodaran tłumaczy dlaczego na Bitcoinie można jedynie spekulować, a nie inwestować:
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

@ Ray

W niektórych linkach, które podałeś pojawiają się hipotezy o tym że BTC to ponzie scheme.
Poniżej L.Alden na ten temat

https://www.lynalden.com/bitcoin-ponzi-scheme/

Nie chodzi, żeby kogokolwiek przekonywać, ale żeby mieć zbalansowaną opinię, to warto słuchać argumentów jednej i drugiej strony. L.Alden z jej inżynierskim podejściem, zgrabnie obala mity dotyczące tego, że BTC to piramida finansowa.

Z tego co śledziłem, to Twój imiennik trochę zaczął już zmieniać front vs BTC :). To jeszcze nie jest entuzjazm, ale zupełnie co innego mówił kilka lat temu.
Zakładam, że śledzisz to co pisze :)
Poniżej fragment, a tutaj jest całość : https://www.bridgewater.com/research-an ... on-bitcoin
Żeby było jasne Ray Dalio jest daleki od entuzjazmu na temat BTC, ale przynajmniej w tekście widać próbę analizy ryzyk, czy możliwości.
Załączniki
Dalio.png
Dalio.png (182.47 KiB) Przejrzano 3277 razy
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

odrion pisze: 17 maja 2021, 10:06 Nie chodzi, żeby kogokolwiek przekonywać, ale żeby mieć zbalansowaną opinię, to warto słuchać argumentów jednej i drugiej strony. L.Alden z jej inżynierskim podejściem, zgrabnie obala mity dotyczące tego, że BTC to piramida finansowa.
Piramida finansowa to kompletnie co innego niż schemat Pozniego. Dodatkowo, Taleb dodał przymiotnik "open", bo ofc to nie jest klasyczny schemat Ponziego. Ja wolę mówić, że to gra o sumie zero (nie licząć minersów i skarbówek, które są faktycznymi beneficjentami krypto).
odrion pisze: 17 maja 2021, 10:06 Żeby było jasne Ray Dalio jest daleki od entuzjazmu na temat BTC, ale przynajmniej w tekście widać próbę analizy ryzyk, czy możliwości.
Wall Street idzie tam gdzie jest kasa. Dimon też się śmiał z BTC, ale teraz jak już jest tam sporo pieniędzy i jest okazja zarobić na maluczkich to "zmienił zdanie".

Ale tak zupełnie serio, nie mam zamiaru nikogo przekonywać. Naprawdę chciałbym się trzymać od tego tematu z daleka.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 17 maja 2021, 00:21 100% racji. Nie jestem autorytetem jeśli chodzi o politykę monetarną czy krypto i nie mam o tym większego pojęcia. Dlatego słucham światowej sławy ekonomistów:

Jeśli chodzi o mnie to bardziej wierzę ludziom z Noblem niż trzydziestoletnim, wciąż pryszczatym naganiaczom na krypto. Lubisz trejdować czy hodlować na krypto? Super, ale ja będę się jednak trzymał z daleka od gier o sumie zero.
Napisałem ci o aspektach technicznych o nowych rozwiązaniach i możliwościach jakie daje krypto. Zauważ, że Ty na to patrzysz tylko przez pryzmat pieniądzą, tylko zarobić albo stracić a mi trochę nie o to chodziło. Co do ludzi z Noblem, to skoro cytujesz Nassima Taleba, to chyba wiesz co napisał o niektórych z nich - o tych właśnie "cudownych ekonomistach", którym ich własny Nobel w praktyce dał wynik = rekt ;)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

rebahas pisze: 17 maja 2021, 15:18 Napisałem ci o aspektach technicznych o nowych rozwiązaniach i możliwościach jakie daje krypto. Zauważ, że Ty na to patrzysz tylko przez pryzmat pieniądzą, tylko zarobić albo stracić a mi trochę nie o to chodziło.
Czekam z utęsknieniem kiedy nie będę musiał użerać się z biurwami w banku o jakiś kredyt czy płacić złodziejskie prowizje za przelewy zagraniczne itp. Fajnie, że technologia blockchain się rozwija. Być może CBDC będą jakimś rozwiązaniem. Jestem jak najbardziej za tym, żeby współczesne banki zostały zmiecione/zmienione przez nową i lepszą technologię.
rebahas pisze: 17 maja 2021, 15:18 Co do ludzi z Noblem, to skoro cytujesz Nassima Taleba, to chyba wiesz co napisał o niektórych z nich - o tych właśnie "cudownych ekonomistach", którym ich własny Nobel w praktyce dał wynik = rekt ;)
Jasne, ale Nassim się z nimi zgadza w tym temacie. Wątek z dzisiaj:
https://twitter.com/nntaleb/status/1394267352682860547
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 17 maja 2021, 15:39 Czekam z utęsknieniem kiedy nie będę musiał użerać się z biurwami w banku o jakiś kredyt czy płacić złodziejskie prowizje za przelewy zagraniczne itp. Fajnie, że technologia blockchain się rozwija. Być może CBDC będą jakimś rozwiązaniem. Jestem jak najbardziej za tym, żeby współczesne banki zostały zmiecione/zmienione przez nową i lepszą technologię.
No tu chyba tak łatwo nie będzie, bo nie wierzę, że banki ot tak bez problemu sobie odpuszczą i pozwolą się wymienić na lepszą i tańszą technologię ;) Ja też trzymam kciuki i jestem za zmianami, ilekroć robię przelew SWIFT/SEPA a potem przelew krypto.
RayDalio pisze: 17 maja 2021, 15:39 Jasne, ale Nassim się z nimi zgadza w tym temacie. Wątek z dzisiaj:
https://twitter.com/nntaleb/status/1394267352682860547
No pożyjemy zobaczymy przecież nawet Nassim może się mylić/zle oceniać ;)
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Wątek zmienił się w "użeranie się RayDalio".
Dawno dodałem go do ignorowanych.
Gdyby więcej osób też tak zrobiło, to może ten wątek byłby bardziej "Live o wszystkim", bo teraz jest "Live z RayDalio".
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

"Jakościowy post" by Mr Thorwald.
Thorwald pisze: 26 kwie 2021, 19:13 Co myślicie o QDEL ?
Kupno?
Bardzo dużo ludzi mnie tu nie lubi, bo popłynęli na wizjonerach i myślą, że to moja wina, a odkąd się naśmiewam to zabrakło chętnych do rzucania tickerami i śmietanka polskich inwestorów nie ma pojęcia w co inwestować. Straszne.
Zamiast hejtować to zacznijcie dyskutować. Wtedy nie będzie problemu. Jest pełno tematów na forum, mozna też załozyć swoje. Macie chyba jakieś samodzielne myśli? No chyba, że jedyne na co was stać to czekanie na tickery...

Odpowiadają na pytanie: kupno, na mardźin.
Kris
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2021, 22:33
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris »

Ray uważam, że jedyny błąd który robisz to zbyt emocjonalnie i ambicjonalnie podchodzisz do tego forum. Posiadasz ponad przeciętną wiedzę na temat rynku i prawideł jaki nim rządzą (to moja opinia). Wiesz co w życiu jest ważne ? To żebyś Ty znał i cenił swoją wartość a opinie innych powinny po Tobie spływać. Po co komuś coś udowadniać sam odpowiedz sobie na to pytanie......
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Nic nikomu nie udowadniam. Ludzie pytają to odpisuję. W sumie siedzę tu tylko dlatego, że czekam aż na koniec roku moje wizjonerskie portfolio pobije potężnie S&P 500 i tego nie zrozumiem. Potem się zwijam.
uzh
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2021, 23:13
Tu mieszkam: ZH

Re: Live o wszystkim

Post autor: uzh »

RayDalio pisze: 17 maja 2021, 18:40 "Jakościowy post" by Mr Thorwald.
Thorwald pisze: 26 kwie 2021, 19:13 Co myślicie o QDEL ?
Kupno?
Bardzo dużo ludzi mnie tu nie lubi, bo popłynęli na wizjonerach i myślą, że to moja wina, a odkąd się naśmiewam to zabrakło chętnych do rzucania tickerami i śmietanka polskich inwestorów nie ma pojęcia w co inwestować. Straszne.
Zamiast hejtować to zacznijcie dyskutować. Wtedy nie będzie problemu. Jest pełno tematów na forum, mozna też załozyć swoje. Macie chyba jakieś samodzielne myśli? No chyba, że jedyne na co was stać to czekanie na tickery...

Odpowiadają na pytanie: kupno, na mardźin.

Poproszę abyś udostępnił te dane finansowe kto i ile popłynął na tych wizjonerach - miało być o faktach i już złamałeś jednym wpisem to podstawowe założenie.

Masz dane kto i ile stracił czy kolejny dzień (właściwie to już kolejny miesiąc) ciągniesz bezpodstawne insynuacje oparte na resentymentach?

Twoje prześmiewcze posty utrudniają merytoryczna dyskusje bo ludzie nie lubią dyskutować w złej atmosferze, dla mnie to jasne.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

7 postów, z czego 4 z żalami do mnie. Następny jakościowy dyskutant. Już cię przegoniłem z mojego wątku i nie zamierzam z tobą polemizować, bo masz podstawowe problemy z czytaniem ze zrozumieniem i jakieś urojenia. Zanim zaczniesz się czepiać ludzi to napisz coś sensownego najpierw.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Kris pisze: 17 maja 2021, 20:18Po co komuś coś udowadniać sam odpowiedz sobie na to pytanie......
Ja to zrozumiałem tak, że chciałby żeby na forum były głębsze analizy. A jeśli takie by były, to i odpowiedzi byłyby bardziej merytoryczne.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Co sądzicie o obecnej sytuacji na polskiej giełdzie? Technicznie wygląda na to, że WIG20 jakiś czas temu wybił opór na 2000 i trend wygląda na wzrostowy. Dodatkowo, indeks jest względnie mocny na tle reszty Europy, a złotówka się umacnia sugerując napływ obcego kapitału.
Poczatkujacy
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2021, 20:41
Tu mieszkam: no tak

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy »

Człowiek może i by się pochwalił tickerami... tylko patrząc na to co miał rok temu i dzisiejsze wyceny, eh... niby człowiek zarobiony, jednak ile to % więcej by było jakbym to trzymał do dziś :)
Inna sprawa, że każdy nawet jeżeli kupował jakieś wizjonery to miał - a przynajmniej powinien mieć - jakąś swoją tezę inwestycyjną.
Ja w sumie jestem ciekaw co wyjdzie z tego portfolio :) tylko nie do końca roku... dajmy na to 2-3 lata (przy założeniu, że estimaty będą podtrzymywane)
Teraz tickery - sam trzymam nio, baba, edu do minimum ATH, jednak nie narzucam sobie presji czasu, a póki co.. wystawiane covered calle dla jakiś tam premii. To samo etsy czy inne amazony - na dziś : będzie dobrze. Dorzucić szczyptę adbe jakąś nvda i może lmt, intc, amd, o, stag, amt (ostatnie 3 to mój osobisty sentyment do towaru :P) i można przegryzając popcorn oczekiwać na jutro.. ale ja to tak bardziej "na spokojnie" wolę.
Na polską giełdę to raczej nie patrzę... od czasu jak się obraziłem na nią to nie mogę się pogodzić :)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Na covered calle to uważaj, bo mnie tak wyrzuciło z CCJ jak odpalił nagle z 10 do 12$. Jakbym nie wystawił to bym zarobił 100%, bo jest teraz koło 20$.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Kolejny amator sie w wizjonerow zapakowal :-).

13F
Stanley Druckenmiller fund

position
1 $MSFT
2 $SBUX
3 $AMZN
4 $FCX
5 $TMUS
6 $C
7 $PLTR
8 $PANW
9 $SE
10 $PENN
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Faktycznie, załadowany w wizjonery ile wlezie: https://hedgefollow.com/funds/Duquesne+Family+Office. Wiecie, MSFT to nie jest jedna z największych spółek na świecie, generująca tony gotówki, tylko "wizjoner". Dlatego 13% portfolio.
SBUX, FCX i TMUS po 5-6% portfela. LOL. Co za "value dziad" :D. On nie wie, że jest bańka na value i Cathie Wood zniszczy te spółki.
PLTR i SE łącznie 7% portfolio. Naprawdę, załadowany w wizjonery na mardźin, aż mu uszami wychodzi (przy czym pozycję na $SE zmniejsza od roku xD)
Ostatnio zmieniony 18 maja 2021, 12:27 przez RayDalio, łącznie zmieniany 1 raz.
Poczatkujacy
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2021, 20:41
Tu mieszkam: no tak

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy »

winio pisze: 18 maja 2021, 10:22 Na covered calle to uważaj, bo mnie tak wyrzuciło z CCJ jak odpalił nagle z 10 do 12$. Jakbym nie wystawił to bym zarobił 100%, bo jest teraz koło 20$.
Wiem, zawsze jest ryzyko przedwczesnego wykonania i cały misterny plan pójdzie... Jednak chyba wychodzę na tym ok. Średnia cena zakupu na niektórych spółkach ładnie spada(może kiedyś do zera zleci?:>), a o to chyba chodzi :)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Nie no wiadomo, jak tak w sumie marudzę, a też na samych callach i putach (takie typowe kółeczka) zarobiłem kilkadziesiąt procent. To jest dobre jak nie masz jakiegoś super przekonania co do spółki. Jak odjedzie - Twoja strata. Moja wina - trzeba było słuchać tradera w sprawie uranu :)
Powodzenia!
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

https://www.businesswire.com/news/home/ ... 21-Results

SINGAPORE--(BUSINESS WIRE)--Sea Limited (NYSE: SE) (“Sea” or the “Company”) today announced its financial results for the first quarter ended March 31, 2021.

First Quarter 2021 Highlights

Group
Total GAAP revenue was US$1.8 billion, up 146.7% year-on-year.
Total gross profit was US$645.4 million, up 212.1% year-on-year.
Total adjusted EBITDA1 was US$88.1 million compared to US$(69.9) million for the first quarter of 2020.

---

A mogl kupic wiecej :-).
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Ciekawe, co na to rynek :P

@edit:
204.94 -13.90 (-6.35%)
Pre-Market: 6:45AM EDT

PS: Rok temu kosztowało 80$.

Disclaimer: nie mam tej spółki w portfelu, nie naganiam, nie zniechęcam.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

winio, juz chyba 10 razy edytowales posta :-).

Niech leci. Fantastyczna spolka i fantastyczna okazja na zakupy. Nie przegapcie, pewnie do zamkniecia bedzie plus.
ODPOWIEDZ