Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
uzh
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2021, 23:13
Tu mieszkam: ZH

Re: Live o wszystkim

Post autor: uzh »

RayDalio, Twoje opinie typu „wcześniej nikt nic nie mówił o ryzykach” na forum inwestorów giełdowych to tak jakby pisać na forum narciarzy „nie było kursu zakładania butów narciarskich”.

Wejście w jakiekolwiek aktywo po jakiejkolwiek cenie w jakimkolwiek momencie niesie ryzyko (szereg ryzyk).

Wklejanie przez Ciebie od poniedziałku do piątku poza Twoim własnym wątkiem wpisów typu ile to dziś spada np NIO i ironizowanie z potencjalnych czy rzekomych posiadaczy tych akcji - bo przecież wg Twojego założenia - nie ma tu żadnych wiarygodnych danych na temat tego kto i jakie akcje posiada a jedynie oświadczenia w formie forumowych wpisów - jest pozbawione sensu. A jednak insynuujesz to w wielu postach.

Nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat części składowych portfeli tutejszych czytelników co jednak nie przeszkadza Ci ironizować i zakładać znaczne straty tych portfeli i budować na tych pseudo-założeniach tezy, że to wina @glina i naiwnych czytelników (w domyśle naśladowców), którzy nie czytali ze zrozumieniem Twoich postów.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 62
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

uzh pisze: 14 maja 2021, 17:56 (...) to wina @glina i naiwnych czytelników (w domyśle naśladowców), którzy nie czytali ze zrozumieniem (...)
Nie rozgrzebujmy już tego AMS , raz się zdażyło i kolega co się sparzył szybko sprzedał.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

uzh pisze: 14 maja 2021, 17:56RayDalio, Twoje opinie typu „wcześniej nikt nic nie mówił o ryzykach” na forum inwestorów giełdowych to tak jakby pisać na forum narciarzy „nie było kursu zakładania butów narciarskich”.
Zawsze lepiej pisać o spółkach o zmienności jak stąd do księżyca, jako o pewniakach.
A jak ktoś się zapakuje w szczycie na margin, to jaki problem ?
Odbije się ? Może, ale już tego nigdy nie zobaczysz w swoim portfelu, bo wcześniej zaświeci ci margin call i broker zgarnie ci część akcji.

Do dziś, stawiam dolary przeciw orzechom, ze większość tutaj nie zna wszystkich regulacji margina.
One nie są tak proste i oczywiste, jak się zdaje, bo marginów jest kilka (RegT, Initial, Maintenance, Intraday).
uzh pisze: 14 maja 2021, 17:56Wejście w jakiekolwiek aktywo po jakiejkolwiek cenie w jakimkolwiek momencie niesie ryzyko (szereg ryzyk).
Jasne, wszyscy wiemy, że poziom zmienności na wszystkich papierach jest dokładnie taki sam. Standard Diviation, Expected shortfal czy Value at Risk, to tylko jakieś tam bzdury dla naiwnych. Wizjonerzy nawet tego nie sprawdzają.
Wycena ? To dobre dla starych dziadów kiwających się na grobem.
Fundamenty ? A kogo to obchodzi ?

Ryzyko na spółeczce krzak, która powstała niedawno i nic nie zarabia, a sprzedaje jedynie obietnice, jest dokładnie takie samo jak ryzyko na ustabilizowanej spółce istniejącej od 30 lat.
To są rzeczy tak oczywiste, że nawet pisać o tym nie trzeba.
uzh pisze: 14 maja 2021, 17:56Nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat części składowych portfeli tutejszych czytelników...
Gdybyś się rejestrował wcześniej, wiedziałbyś, że składy niektórych portfeli były tutaj wklejane.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

@Wojtas

Cos dla ciebie
https://www.theguardian.com/business/20 ... r-investor

O jednym z najbardziej utalentowanych zarzadzajacych funduszem. Zaczal zanim Cathie Wood weszla na salony.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Gdyby był utalentowany, zainwestowałby w DOGE a nie w Teslę.

To the moon!

A tak poważnie, to wszystko zależy jak trafisz.
Pamiętam np te "profesjonalne" analizy, że Windows Phone stanie się trzecią siłą wśród smartphone'ów, wyprzedzając Apple'a i stojąc obok Androida.
Szkoda, że nie umiem ich znaleźć.

EDIT:
O masz: Why IDC Predicts Windows Phone Will Surpass iOS by 2016
Więcej tego było.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 151
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Wojtas pisze: 14 maja 2021, 20:18 Pamiętam np te "profesjonalne" analizy, że Windows Phone stanie się trzecią siłą wśród smartphone'ów, wyprzedzając Apple'a i stojąc obok Androida.
Jak na mój gust to był pierwszą siłą, gdyż działał szybciej i stabilniej na budżetowym sprzęcie ;)
Wojtas pisze: 14 maja 2021, 19:57 Ryzyko na spółeczce krzak, która powstała niedawno i nic nie zarabia, a sprzedaje jedynie obietnice, jest dokładnie takie samo jak ryzyko na ustabilizowanej spółce istniejącej od 30 lat.
Każda spółka sprzedaje obietnice, które później rozgłaszają dookoła analitycy wyznaczając price targety ;P
Ja wyznaję zasadę, iż rynek to stado baranów (algorytmów) które sobie bezładnie biegają w kółko bez większego sensu - sentyment się nagle pogorszy? No to zwalamy cenę, mimo dobrych fundamentów. Wynik kwartalne pobiły konsensus? No to dump, pora się przenieść z kapitałem na gorsze spółki. Jak daleko bym nie sięgał pamięcią, tak nie potrafię sobie przypomnieć roku, gdy rynek zachowywałby się w sposób rozsądny. A skoro podobno giełda wyprzedza gospodarkę o rok, to 13 maja 2022 będzie załamanie na rynku, a dzień później gibkie odbicie?
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Q'bot pisze: 14 maja 2021, 20:41Jak na mój gust to był pierwszą siłą, gdyż działał szybciej i stabilniej na budżetowym sprzęcie ;)
Jest jak widzisz.
Q'bot pisze: 14 maja 2021, 20:41Każda spółka sprzedaje obietnice, które później rozgłaszają dookoła analitycy wyznaczając price targety ;P
Jak by tak było, to nie można by w ogóle prowadzić ustabilizowanego biznesu w żadnej branży.
Nawet nie wiedziałbyś ilu pracowników potrzebujesz w przyszłym roku. Nic byś nie wiedział.
Każdy menedżer robi jakieś prognozy, nawet jak tylko kebab prowadzi.

Co innego spółki, które jeszcze nie mają rynków i dopiero planują je zdobyć.
uzh
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2021, 23:13
Tu mieszkam: ZH

Re: Live o wszystkim

Post autor: uzh »

Wojtas, jeśli pozwolisz, krótkie pytanie rozstrzygnięcia tak czy nie: czy NIO to spółka krzak, która niczego nie zarabia, powstała niedawno i sprzedaje tylko obietnice.


Druga rzecz, RayDalio piszący o jakiś wyimaginowanych czytelnikach siedzących na marginie i inwestujących te środki w najbardziej ryzykowne - użyjmy jego sformułowania - „spółki krzaki”. I RayDalio z tą własna tezą codziennie polemizuje. Tymczasem jakie Ray ma informacje i rzetelna wiedzę na temat parametrów rachunków innych czytelników, margina, posiadanych walorów, dywersyfikacji. Dla kogoś kto kupował NIO za przykładowo 5$ prześmiewcza ironia z powodu spadku ceny do 30$ i potencjalnych problemach finansowych z tego powodu wynikających, ma się nijak do faktów. Ale fakty wydaja się w tej narracji mieć drugorzędne znaczenie.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Powiem wiecej. NIO jest tak sama dobra spolka dzis jak w Lutym, a z okazji na zakupy w przecenie nalezy sie cieszyc, nie plakac.

Nie musze szukac potwierdzenia mojej tezy inwestycyjnej w wykresach i tabelkach.
CLM
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: CLM »

uzh pisze: 14 maja 2021, 20:51 Tymczasem jakie Ray ma informacje i rzetelna wiedzę na temat parametrów rachunków innych czytelników, margina, posiadanych walorów, dywersyfikacji.
Nie ma, tak samo jak nijaki Wojtas nie ma wiedzy o tym, że "większość tutaj nie zna wszystkich regulacji margina."
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

uzh pisze: 14 maja 2021, 20:51Wojtas, jeśli pozwolisz, krótkie pytanie rozstrzygnięcia tak czy nie: czy NIO to spółka krzak, która niczego nie zarabia, powstała niedawno i sprzedaje tylko obietnice.
No tak to był pewniak.
Niedawno groziło tej spółce bankructwo i tylko inwestycje rządowe uchroniły ją przed tym.
Ale to było przecież "łatwe do przewidzenia" przez przeciętnego inwestora. Tak więc spoko można było już wtedy pakować się na margin.

Nie zmienia to faktu, że spółka jeszcze nie zarabia i to jest klasyczna inwestycja w przyszłość. Znowu. Jeśli ktoś mówi, że umie przewidzieć rynek samochodów za 2 lata i z całą pewnością, to znaczy, że mówi.
uzh pisze: 14 maja 2021, 20:51Dla kogoś kto kupował NIO za przykładowo 5$ prześmiewcza ironia z powodu spadku ceny do 30$
Jak pisałem, Nio była po 5$ kiedy chyliła się ku upadkowi, a jej długi przekraczały całość aktywów. Trzeba by naprawdę było naprawdę mieć dojścia (albo sporo szczęścia), żeby wtedy wiedzieć, że warto się w to solidnie zapakować.

Natomiast tutejsi naganiacze, naganiali w styczniu, kiedy cena była ok 2x wyższa od obecnej. A to już trochę zmienia kontekst.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Wojtas pisze: 14 maja 2021, 21:24 Natomiast tutejsi naganiacze, naganiali w styczniu, kiedy cena była ok 2x wyższa od obecnej. A to już trochę zmienia kontekst.
No, w styczniu. Tylko ze 2020roku :-)
https://www.tradingforaliving.pl/forum/ ... tml#p26933
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

W 2021 też.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

I w 2022 tez bede. Zapisz sobie, wraz z aktualna cena :-)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 175
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

uzh pisze: 14 maja 2021, 20:51 Dla kogoś kto kupował NIO za przykładowo 5$ prześmiewcza ironia z powodu spadku ceny do 30$ i potencjalnych problemach finansowych z tego powodu wynikających, ma się nijak do faktów. Ale fakty wydaja się w tej narracji mieć drugorzędne znaczenie.
To pogadajmy o faktach. Pisałem, że wycena NIO jest kosmiczna jak była po $5 czy $60? Czy od tamtego czasu wzrosło czy spadło? Jak z resztą spółek? Skoro spółki biją wyniki to dlaczego spadły po 30-60%? Mmsa to jakiś związek z wyceną może? Czy jak ktoś kupował w lutym to zrobił mądrze czy może lepiej byłoby jakby poczekał chwilę na choćby mały powrót cen z kosmosu?
uzh
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2021, 23:13
Tu mieszkam: ZH

Re: Live o wszystkim

Post autor: uzh »

RayDalio, co do faktów, to po pierwsze nie masz żadnej wiedzy na temat tego kto i co ma na rachunkach brokerskich. Ponadto, masz powyżej post @glina ze stycznia 2020, NIO poniżej 5$, post zawiera informację, że jest to bardziej ryzykowny walor.


Co do opinii, budujesz bezpodstawne tezy i sam z nimi polemizujesz, wrzuciłeś we własną stworzoną przez Ciebie kategorie o nazwie „spółki krzaki” i „spekulacyjne spółeczki” różne dobre biznesy. To nie jest tak, że kwestionowałeś wycenę NIO przy 60$, Ty ją kwestionowałeś znacznie wcześniej i przy znacznie niższych poziomach, nie tylko NIO ale cały szereg Twoim zdaniem „spekulacyjnych spółeczek”. Potem dołożyłeś do tego narracje o jakiś inwestorach z pozycjami na tych walorach, otwartymi w szczycie i w dodatku za pieniądze brokera i kontynuujesz tę narrację do dzisiaj. Pytasz dlaczego spadły? Bo chwilowo jest więcej sprzedających niż kupujących. A powody tego stanu rzeczy maja niewiele wspólnego z jakością biznesu NIO.
Rosso
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:57

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rosso »

Kolego, nie karm trola :)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Nio Will Have A Massive Plant And R&D Center Called NeoPark
https://insideevs.com/news/504490/nio-n ... ng-center/
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

uzh pisze: 15 maja 2021, 16:59Pytasz dlaczego spadły? Bo chwilowo jest więcej sprzedających niż kupujących.
Czy sprzedałbyś swój dom, samochód, firmę, złoto z sejfu, za pół wartości, bo chwilowo nie ma kupca ?
Bo ja bym sprzedał. Ale tylko wtedy gdybym nie miał co do garnka włożyć.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

No prosze. A zachowujesz sie jakbys wczoraj kupil pysznego steka wolowego, a dzis wyrzucal do smieci bo akurat w sklepie jest w -25% promocji.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Ponieważ uznałem, że mogę lepiej i szybciej zarobić, zamiast kisić pieniądze w jakimś szmelcu przez kij wie jak długo.
Nie mam tego przekonania do AMS AG, które ty masz. To, że zrobili fuzję/przejęcie zadłużając się po uszy, to jeszcze nie dowód na sukces.

Ogólnie, to mam wrażenie, że masz jakiś osobisty sentyment do tej spółki i dajesz jej punkty na które ona nie bardzo zasługuje.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Mysle, ze nie powinienes byl nigdy kupowac niczego o czym nie masz wlasnego przekonania, bo nie przetrwasz nawet drobnej korekty. To jest normalne i nie wazne czy bylby to AMS czy AMZN. Nauczka na przyszlosc.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Z całą pewnością. Nie da się realizować cudzej strategii.
uzh
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2021, 23:13
Tu mieszkam: ZH

Re: Live o wszystkim

Post autor: uzh »

Wojtas, uważam po prostu, że sentyment rynkowy jest przyczyną aktualnej przewagi sprzedających i jest to niezależne od jakości biznesu i perspektyw wielu dobrych firm w tym NIO. Łatwiej zamyka się w takim sentymencie walory, które dały zarobić setki procent i to ma miejsce. Zakładam, że przy zmianie sentymentu kupujący wrócą najchętniej właśnie do tych walorów, za którymi stoi wysokiej jakości biznes.
rebahas
Gość niedzielny
Posty: 16
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 07 maja 2021, 13:14 O krypto to nawet nie piszę, bo będą o tym w przyszłości mówić jak teraz o tulipomanii.
oU1DnYF.jpg
To jest tylko przykład i ok wcale nie musi on oznaczać, że krypto "na pewno" nie okaże się nowymi cebulkami tulipanów. Jednak mam wrażenie @Ray, że mało wiesz o krypto w sensie tak technicznie i od środka. Porównaj sobie chociażby "fintechy" z Wall Street do tego co oferuje DeFi. Przez to że na razie jesteśmy w wild west crypto to jest jak jest ale można się do tego przyzwyczaić a jednocześnie widzę, że zarządzanie ryzykiem i ostrożność jest przez to naprawdę non stop na 100% czujności ;)
ODPOWIEDZ