Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Rosso
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:57

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rosso »

Wojtas pisze: 12 maja 2021, 19:39 Powtarzasz się, a tymczasem niektórym już świeci margin call.
Jak zamierzasz to rozegrać?
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Ja niczego nie muszę rozgrywać, bo mi świeci na zielono. Margin mam za mały, a nie za duży.
A forumowych speców sobie odpuściłem. Wolę czerpać wiedzę z fachowych źródeł, jak radził Ray.

Za dużo tu maniaków i spekulantów, którzy przekrzykują wszystkich i naśmiewają się z samodzielnego myślenia.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Znowu ten idiotyczny dzień, że wszystko spada. Rośnie inflacja, ok. Czyli na logikę akcje powinny iść w górę, obligacje spadać, metale rosnąć. Tymczasem złoto, srebro, obligacje i akcje - wszystko leci w dół. Niby mi to ryba, bo nie mam słynnego 'margina', ale bardzo lubię rozumieć świat, który mnie otacza :)
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Wojtas pisze: 12 maja 2021, 20:36 naśmiewają się z samodzielnego myślenia.
Od samodzielnego myślenia to Prezes jest ;)
My możemy tylko wykorzystywać nadarzające się okazje do zakupów.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Algorytmy zareagowały i wszystko leci w dół nawet krypto :D. Co rynek zrobi z gotówką wyciągniętą z aktywów skoro są tak duże odczyty inflacji?
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

winio pisze: 12 maja 2021, 21:29 Znowu ten idiotyczny dzień, że wszystko spada. Rośnie inflacja, ok. Czyli na logikę akcje powinny iść w górę, obligacje spadać, metale rosnąć. Tymczasem złoto, srebro, obligacje i akcje - wszystko leci w dół. Niby mi to ryba, bo nie mam słynnego 'margina', ale bardzo lubię rozumieć świat, który mnie otacza :)
To jest nas dwóch. Zadałem podobne, aczkolwiek bardziej sprecyzowane pytanie w wątku "misiów", licząc szczególnie na niezastąpionego @Ryszarda.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Wojtas pisze: 12 maja 2021, 20:36 Wolę czerpać wiedzę z fachowych źródeł, jak radził Ray.
Chyba znam odpowiedź, ale po ostatnich postach które tutaj czytam wolę się jednak upewnić - wiesz, że ten typ z forum to nie jest ten Ray Dalio z Bridgewater, nie?
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Niedługo najnowsze 13F za ostatni kwartał zostaną upublicznione więc będzie można sobie zerknąć i ewentualnie zbudować portfel na bazie Bridgewater Assoc. :).
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Mimo wszystko, biorąc pod uwagę ile zleciał Nasdaq, wizjonery dzisiaj trzymały się dobrze. Tzn spadły średnio tylko jakieś 3,5%.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Ile Ci w sumie już zleciał ten portfel? Będzie 1/2-bagger czy jeszcze nie?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Obrazek

0,57-bagger
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

glina pisze: 23 mar 2021, 21:13 CuriosityStream (NASDAQ:CURI): Q4 Net loss of $15.7M.
Revenue of $11.36M (+69.8% Y/Y) beats by $0.13M.
Subscribers grew 50% to approximately 15 million at the end of the fourth quarter 2020, compared to approximately 10 million at the end of the fourth quarter 2019.
Total paying subscribers of approximately 15 million, up 50% year-over-year;
Gross margin of 59% compared to 64% in the fourth quarter of 2019.
EBITDA was $(15.5) million compared to EBITDA of $(14.8) million in the fourth quarter of 2019.
2021 Outlook: Revenue of at least $71.0 million, or 80% year-over-year growth.

Kurs bez wiekszych zmian.
Całe szczęście, że revenue rośnie w takim tempie
Obrazek
Wizjoner przebija dno, bo inwestorzy value sprzedają :(

Czy 50% przeceny to wystarczająco na wysokiej jakości spółce?
Obrazek
uzh
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2021, 23:13
Tu mieszkam: ZH

Re: Live o wszystkim

Post autor: uzh »

wystarczająco dla kogo? wystarczająco dla Ciebie aby przestać tworzyć prześmiewcze i ironiczne posty?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

@Ray
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że zabijasz to forum. Myślę, że masz wiedzę i doświadczenie, ale wolałeś przyjąć rolę prześmiewcy.
Nikomu nie chce się pisać, bo po co ma narażać się na takie szyderstwa.

Zastanawia mnie prawdziwy powód, bo śledziłem Twoje wpisy i gliny i musiałeś poczuć się urażony, a ja nie widziałem nic ze strony gliny, co byłoby skierowane na początku do Ciebie. Glina ma swoje podejście, zarządza swoim portfelem i ryzykiem. I co z tego, że coś spadło o 50%. Być może glina pojechał na fali wzrostu np 200% i "scashował" się na ruchu w dół. Być może trzyma dalej. To nie ma znaczenia, bo forum to sposób na wymianę idei. Ja mogę zupełnie nie zgadzać się z czyjąś filozofią inwestowania, ale to nie oznacza, że co drugi post będę to krytykować. Glina wielokrotnie powtarzał, żeby się na nim nie wzorować. Jeżeli ktoś widząc tickery (nie tylko zresztą od gliny) myślał, że to dział "kopiowanie ruchów", to jest jego problem, a nie gliny.

Jak glina pisał o jego podejściu i przykładaniu bardzo dużej wagi do wzrostu revenue, to fajnie byłoby zobaczyć Twoją merytoryczną odpowiedź, dlaczego uważasz, że to nie działa. Albo po prostu pozwolić innym mieć inne zdanie.

W dyskusji na temat margina, byłeś w stanie podzielić się cenną wiedzą. Fajnie byłoby widzieć więcej takich postów w live czy innych wątkach.
Nie jestem gospodarzem tego forum, ale proponuję, oddzielić grubą kreską dyskusje z prześmiewczym tonem. Masz swój wątek i tam możesz podawać co się wydarzy z portfelem.

Ja sporo dowiedziałem się z forum. Szkoda byłoby zniszczyć taką inicjatywę. Było tutaj dużo fajnych dyskusji i spierania się, ale bez wycieczek osobistych.
as69
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 29 kwie 2021, 22:28
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: as69 »

@odrion. Bardzo celnie ujęte. Podpisuję się pod tym.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

odrion pisze: 13 maja 2021, 21:11 Zastanawia mnie prawdziwy powód, bo śledziłem Twoje wpisy i gliny i musiałeś poczuć się urażony, a ja nie widziałem nic ze strony gliny, co byłoby skierowane na początku do Ciebie.
Hmm nie widziałeś, bo posty z lutego spłonęły, ale jak chcesz znać powód, to chodziło o arogancję gliny za każdym razem kiedy zwracałem uwagę, że sporo ze spółek, które tu wrzuca, jest mega ryzykownych. Wyceny kompletnie od czapy. Niesprawdzone modele biznesowe. W odpowiedzi słyszałem, że się kompletnie nie znam i jestem jakimś "value dziadem" i w ogóle nic nie rozumiem. Chodzi mi o arogancję typu:
glina pisze: 01 kwie 2021, 06:26
RayDalio pisze: 31 mar 2021, 22:41 Update dla stęsknionych. Jeszcze kilka takich dni i będę na 0. A potem już zostaje tylko odcinać kupony :). Taniej już było!
Obrazek
A mimo to, nawet jak juz wyjdziesz nad kreske, a do konca roku poteznie pobijesz S&P500, to nadal nic z tego nie zrozumiesz. Niemniej jednak gratuluje demo-wyniku.
Po to stworzyłem ten portfel, żeby pokazać jak trzymanie spółek tego typu może wyglądać. Zwłaszcza, że są mega skorelowane. Niestety glina bał się i dalej boi się jak diabeł święconej wody dać choćby zgrubszy skład swojego portfolio. Nie przeszkadza mu to jednak w pisaniu co chwilę, że coś kupił po $2, a wystrzeliło na $100 i zgrywaniu geniusza.

W sumie to już udowodniłem co miałem udowodnić, bo portfel zjechał 50% w niecały kwartał, a głównie chodziło mi właśnie o to, że w na początku tego roku wyceny były dotcomowe. No ale wtedy pisano tutaj "kup najpierw, potem sprawdzaj co kupiłeś", "dokupuję na ATH za mardźin", "wyceny nie mają znaczenia", "hehe, Ray kupi jak będzie 10x wyżej" itp itd.

Miałem tutaj nie wrzucać wyników portfela, ale winio zapytał, to odpowiedziałem. Co do reszty wykresów, to przecież nadają się idealnie do dyskusji. Sporo osób kupowało tutaj NIO. Nie mają żadnych przemyśleń? Wszyscy mówią, że nikogo nie naśladują, ale przez krótki okres działania Slacka zdobyli się chłopaki trochę na szczerość i z tego co pisali to niejeden popłynął na CALLach na wizjonerach. Czyli obecnie jest jeszcze gorzej. Więc ja nie wiem, albo nikt nie widzi co się dzieje na tych spółkach albo chodzą z psami i nie mają czasu na dyskusję. Jeszcze niedawno leciały tutaj tickery jak z karabinu maszynowego.

Nie uważam, że zabijam forum. Wręcz przeciwnie. Im mniej bezmyślnego rzucania tickerami tym lepiej. Spójrz np na temat https://www.tradingforaliving.pl/live/v ... f=4&p=1831 Widzisz tam moją szyderę? Nie, bo ktoś przynajmniej wrzucił parę wykresów na krzyż, coś tam napisał o spółce i poprosił o opinię, zamiast rzucić ticker i krzyknąć YOLO!
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

odrion pisze: 13 maja 2021, 21:11 @Ray
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że zabijasz to forum.
Najpierw wchodzimy tu, potem klikamy Dodaj do wrogów i po problemie, piwniczniak zostaje ze swoimi kompleksami sam na sam, bez widowni szybko się wypali, a na forum zostaje wartościowy kontent. Nie ma za co :).
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

@uzh @odrion @as69
Dziekuje.

Jesli ktos z forumowiczow zainwestowany jest w $EDU lub $TAL, powinienen przeczytac ponizszy artykul:
https://www.bworldonline.com/china-plan ... r-sources/

Obawiam sie, ze jeszcze przez jakis czas powyzsze spolki beda pod presja. Pewnie news jest juz zdyskontowany (wczoraj TAL -11%) ale jeszcze chwila minie zanim sytuacja sie wyklaruje.

Co do szerokorynkowej wyprzedazy spolek Growth i Momentum, moge jedynie odniesc sie do analogii z 2019r.

W Lipcu 2019 rozpoczela sie korekta w Growth w wyniku ktorej spolki takie jak OKTA i TWLO przecenione zostaly o ~40-60% w czasie gdy szeroki indeks oddal 5%.

Kupujac na tamtym szczycie w Lipcu 2019r (TWLO $148, OKTA $138), tez sluchalibyscie jak peka druga banka dotcom, jak te spolki nigdy nie wygeneruja zysku, jak to warte sa po max $10. Na dzis, nawet po najnowszej "korekcie" na obu jest blisko 100% zysku (i obie sa juz dochodowe). Niestety w 2019r. dalem sie nastraszyc, i sprzedalem TWLO i OKTA ktore juz wtedy mialem w portfelu. Tym razem spokojnie przeczekam. Tak, 50% korekty nawet na wysokiej jakosci spolkach growth jest jak najbardziej normalne.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

RayDalio pisze: 13 maja 2021, 23:10Nie uważam, że zabijam forum. Wręcz przeciwnie.
Ja zapamiętałem m.in. "analitycy gówno wiedzą".

Niestety, niejednemu wydaje się, że jest wizjonerem typu Bill Gates czy Steve Jobs.

Poznałem trochę takich wizjonerów w realnym życiu, więc znam ten typ. W mojej firmie kobieta która została dyrektorem przez łóżko, też uważała się za wizjonera typu Bill Gates - dużo pomysłów i wiele ambicji. Oczywiście miały być realizowane cudzymi rękami i cudzym kapitałem.
Byle dzieciak który awansował zbyt szybko i z przypadku się za takiego "wizjonera" uważa, który zrobi porządek ze starymi dziadami.
A nawet ten który jeszcze nie awansował, uważa, że "gdyby tylko dać mu szansę, to by pokazał".

Różnica jednak polega na tym, że prawdziwy Bill Gates, cokolwiek by o nim nie powiedzieć, był wybitnie inteligentnym człowiekiem i fachowcem w swojej branży. Miał wybitne wyniki na uczelni i zaczynał jako programista, który rozumiał rodzący się przemysł komputerowy.
Pseudo-wizjonerzy natomiast to najczęściej dzieciaki, które poczytały trochę blogów i uważają, że wszystkie rozumy pozjadali.

A że ostatnio mamy falę manii, której przyczyna jest doskonale znana każdemu kto trochę czyta, to ludzie ci mają wiatr w żagle.
odrion pisze: 13 maja 2021, 21:11Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że zabijasz to forum.
Moim zdaniem forum zabija dawanie tickerów jak z karabinu maszynowego, bez żadnych analiz.
BTW Nadal nikt nie pobił mojego Dogecoina z wynikami... ile ? 1600% ?

Za 2 lata te wątki będą nadawały się wprost do śmieci.
Zostaną natomiast wątki, które dają rzetelną, twardą, nieulotną wiedzę, takie jak czasem pojawiały się jeszcze na starej wersji forum.
CoinsMakingCoins pisze: 14 maja 2021, 10:11 potem klikamy Dodaj do wrogów i po problemie, piwniczniak zostaje ze swoimi kompleksami sam na sam
Dzięki! Ciebie dodałem, w drodze wyjątku.
Poczatkujacy
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2021, 20:41
Tu mieszkam: no tak

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy »

RayDalio pisze: 13 maja 2021, 23:10

Miałem tutaj nie wrzucać wyników portfela, ale winio zapytał, to odpowiedziałem. Co do reszty wykresów, to przecież nadają się idealnie do dyskusji. Sporo osób kupowało tutaj NIO. Nie mają żadnych przemyśleń? Wszyscy mówią, że nikogo nie naśladują, ale przez krótki okres działania Slacka zdobyli się chłopaki trochę na szczerość i z tego co pisali to niejeden popłynął na CALLach na wizjonerach.
To tak jeszcze trochę ode mnie.
Tak potwierdzam, przeginane jest w każdą stronę. Nic nowego. Na gazie byly lepsze dyskusje (teraz to gaz na 0... only sell itp. itd.)

Zawsze pisałem, że o ile Twój sposób pisania mnie drażni trochę o tyle warto się zastanowić i odpowiedzieć na pytanie: a co jeśli ma racje chłop.
I jak widać dziś, trochę pozamiatało. Wniosek? Warto słuchać obu stron i samemu ocenić.

Nio kupiłem, jednak dzięki wysokim premiom jeszcze jestem na plusie. Coś tam uśrednię i gdzieś tam wyjdę. Jednak ocena spółki była moja i moje jest przyjęcie na klatę tej korekty. Mam na uśrednienie i planuję to zrobić.

Ja tam mimo wszystko dziękuję za posty Twoje, bo dobrze studziły zapał, bo to co było pisane trzymało się kupy...
Z 2giej strony sądzę, że glina też dobrze da sobie radę, także spokojnie wrócimy do tematu za rok, zobaczymy jakie świeczki się nam wyrysują.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Poczatkujacy pisze: 14 maja 2021, 13:11 Ja tam mimo wszystko dziękuję za posty Twoje, bo dobrze studziły zapał, bo to co było pisane trzymało się kupy...
Z 2giej strony sądzę, że glina też dobrze da sobie radę, także spokojnie wrócimy do tematu za rok, zobaczymy jakie świeczki się nam wyrysują.
No i super, przynajmniej dyskusja jest bardziej wyważona, zamiast jednostronnego "kupujcie to wszystko i po każdej cenie". Pewnie część tych spółek będzie się mieć dobrze, część pewnie nie, ale przynajmniej po tym kwartale większość tutaj zada sobie następnym razem kilka pytań więcej przed zakupem. Wcześniej o żadnych ryzykach nikt nie mówił.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Kurcze, chyba się znów spóźniłem z zakupem... a obserwuję od pół roku...
qs.JPG
qs.JPG (51.43 KiB) Przejrzano 3327 razy
RayDalio pisze: 14 maja 2021, 13:37 Wcześniej o żadnych ryzykach nikt nie mówił.
Ryzyko jest zawsze. Jakiegokolwiek aktywa nie brałbyś pod uwagę - dlatego jedyne rozwiązanie na naszą niewiedzę, nazywa się dywersyfikacja...
Nie tylko między akcjami (bo to niewiele pomogło w tym kwartale), ale między różnymi assetami.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Q'bot pisze: 14 maja 2021, 15:06 Ryzyko jest zawsze. Jakiegokolwiek aktywa nie brałbyś pod uwagę - dlatego jedyne rozwiązanie na naszą niewiedzę, nazywa się dywersyfikacja...
Nie tylko między akcjami (bo to niewiele pomogło w tym kwartale), ale między różnymi assetami.
Tak, ale czasami to jest ryzyko rzędu 20% w recesji (CLX) albo ryzyko straty 50% przy rynkach na ATH (NIO, PTON), z potencjałem na stratę 90-100% w recesji. Także ryzyko ryzyku nierówne.
Q'bot pisze: 14 maja 2021, 15:06 Kurcze, chyba się znów spóźniłem z zakupem... a obserwuję od pół roku...
Spóźniłeś się? To jakaś ironia? QS jest 80% niżej niż pół roku temu. Ledwie 6% w premarkecie, także zdążysz się załadować jak chcesz.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2021, 15:23 przez RayDalio, łącznie zmieniany 1 raz.
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Live o wszystkim

Post autor: orzech »

Q'bot pisze: 14 maja 2021, 15:06 Kurcze, chyba się znów spóźniłem z zakupem... a obserwuję od pół roku...

qs.JPG
Ale to w sumie żaden news, wiadomo od dawna o tym JV. Nawet o tym wspominali i były pytania na ostatnim callu. Zresztą cena jest dużo niższa niż pół roku temu ;p Ale przyznam, że te dzisiejsze wybicie w pre psuje mi plan, bo chciałem zacząć skupować przy $25.
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Live o wszystkim

Post autor: orzech »

nie moge edytować, ale QS już niżej niż wczoraj, więc możesz brać ;)
ODPOWIEDZ