Kalkulator podatkowy

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

Wojtas pisze: 13 kwie 2021, 12:43
arku pisze: 13 kwie 2021, 10:22U mnie podczas generowania raportu wyskoczył błąd "nie rozpoznano tickera w wierszu ..." Sprawdziłem i chodzi o akcje "UU." notowane na LSE. Podejrzewam że problemem jest kropka w nazwie tickera.
Tak, chodzi o kropkę.
Przed importowaniem, program dokonuje tzw walidacji (sprawdzania), gdzie sprawdzana jest poprawność struktury pliku oraz poszczególnych pól.
Dzięki temu program się nie wysypuje, tylko raportuje błędy kiedy coś mu nie pasuje. Te błędy (dziennik) to dla mnie informacja, która stanowi podstawę do poprawek.

Poprawione. Dopisałem kropkę do listy dozwolonych znaków w tickerach akcji (oraz CFD na akcje).
arku pisze: 13 kwie 2021, 10:22I jeszcze pytanie czy kalkulator przelicza też transakcje na kontraktach futures?
Aktualnie nie przelicza, bo nie miałem z nimi styczności. Ale to nie jest wielki problem, żeby to dopisać do kodu, jeśli będę miał jakiś statement je zawierający.
arku pisze: 13 kwie 2021, 10:22"Wiersz nr 1115 określa inną walutę niż poprzednie transakcje dla tickera ALL"
Problemem jest zbieżność tickerów dla spółki Ailleron z GPW i dla Allstate z Nyse. Dokonywałem transakcji dla obu i stąd program odczytał to jako błąd waluty w drugim przypadku.
Myślałem i tak też założyłem, że tickery akcji są globalnie unikatowe. Dlatego program "myślał", że skoro taki sam ticker ma inną walutę, to coś jest nie halo.
Teraz wiem, że jest inaczej i dodałem parowanie tickera z walutą. ALL w PLN jest więc teraz rozpoznawany jako coś innego niż ALL w USD.

Poprawione.
dzięki za szybką reakcję.
Mam jeszcze pytanie czy można jakoś powiązać pozycje zamknięte w 2020 z ich transakcjami otwarcia w latach poprzednich?
Wygenerowałem raport za 2019, potem za 2020 ale kalkulator tego nie wiąże w żaden sposób.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Pixel2 »

arku pisze: 13 kwie 2021, 13:01 Mam jeszcze pytanie czy można jakoś powiązać pozycje zamknięte w 2020 z ich transakcjami otwarcia w latach poprzednich?
Wygenerowałem raport za 2019, potem za 2020 ale kalkulator tego nie wiąże w żaden sposób.
Raport powinieneś mieć (wgrać) "od początku świata"... Wojtas tak to zrobił, że mieli po kolei (FIFO) wszystkie lata i wyświetla tylko zdany rok.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

Pixel2 pisze: 13 kwie 2021, 13:15
arku pisze: 13 kwie 2021, 13:01 Mam jeszcze pytanie czy można jakoś powiązać pozycje zamknięte w 2020 z ich transakcjami otwarcia w latach poprzednich?
Wygenerowałem raport za 2019, potem za 2020 ale kalkulator tego nie wiąże w żaden sposób.
Raport powinieneś mieć (wgrać) "od początku świata"... Wojtas tak to zrobił, że mieli po kolei (FIFO) wszystkie lata i wyświetla tylko zdany rok.
wydawało mi się że w IB nie można wygenerować raportu za okres dłuższy niż 12 mscy, więc wgrywałem osobne raporty za kolejne lata. Zaraz spróbuje wygenerować raport zbiorczy.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

arku pisze: 13 kwie 2021, 13:23
Pixel2 pisze: 13 kwie 2021, 13:15

Raport powinieneś mieć (wgrać) "od początku świata"... Wojtas tak to zrobił, że mieli po kolei (FIFO) wszystkie lata i wyświetla tylko zdany rok.
wydawało mi się że w IB nie można wygenerować raportu za okres dłuższy niż 12 mscy, więc wgrywałem osobne raporty za kolejne lata. Zaraz spróbuje wygenerować raport zbiorczy.
nie myliłem się: "Date range cannot exceed 365 days."
jak w takim razie wygerować raport "od początku swiata"?
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

arku pisze: 13 kwie 2021, 13:42nie myliłem się: "Date range cannot exceed 365 days."
jak w takim razie wygerować raport "od początku swiata"?
Ale wtopa. Ja tego nie sprawdziłem, bo nie inwestowałem w 2019. Więc testowałem to tak, że dopisałem trochę wierszy ze sztucznymi transakcjami w latach poprzednich w swoim własnym raporcie. No i wtedy oczywiście działało mi przeniesienie otwartych (nierozliczonych) pozycji z lat poprzednich.

W każdym razie, teraz wiem, że z uwagi na ograniczenia eksportowe IB, będę musiał dać możliwość wyboru wielu plików oraz scalać je samemu w jeden raport, jeszcze przed rozpoczęciem przetwarzania.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

Wojtas pisze: 13 kwie 2021, 14:26
arku pisze: 13 kwie 2021, 13:42nie myliłem się: "Date range cannot exceed 365 days."
jak w takim razie wygerować raport "od początku swiata"?
Ale wtopa. Ja tego nie sprawdziłem, bo nie inwestowałem w 2019. Więc testowałem to tak, że dopisałem trochę wierszy ze sztucznymi transakcjami w latach poprzednich w swoim własnym raporcie. No i wtedy oczywiście działało mi przeniesienie otwartych (nierozliczonych) pozycji z lat poprzednich.

W każdym razie, teraz wiem, że z uwagi na ograniczenia eksportowe IB, będę musiał dać możliwość wyboru wielu plików oraz scalać je samemu w jeden raport, jeszcze przed rozpoczęciem przetwarzania.
czyli na tę chwilę, na potrzeby rozliczenia 2020 muszę przeprosić się z excelem :-(
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

arku pisze: 13 kwie 2021, 14:59czyli na tę chwilę, na potrzeby rozliczenia 2020 muszę przeprosić się z excelem :-(
Pragnę zauważyć, że między tym postem a powyższym, minęła ledwie godzina.

Niewiele dajesz mi czasu na poprawienie błędu :-)
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Pixel2 »

:-(
ja z kolei dogrywam sobie do excela "przyrostowo" - i też nie zaciągąłem na raz kilku lat.
(Za to w mbanku można pobrać historię "z całego okresu" :-) tego używałem)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

Wojtas pisze: 13 kwie 2021, 15:34
arku pisze: 13 kwie 2021, 14:59czyli na tę chwilę, na potrzeby rozliczenia 2020 muszę przeprosić się z excelem :-(
Pragnę zauważyć, że między tym postem a powyższym, minęła ledwie godzina.

Niewiele dajesz mi czasu na poprawienie błędu :-)
sorry, założyłem że to grubsza operacja i ogarnięcie tego zajmie sporo czasu :-)
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

arku pisze: 13 kwie 2021, 16:35sorry, założyłem że to grubsza operacja i ogarnięcie tego zajmie sporo czasu :-)
Nie no, myślę, że max do jutra. Wolę na spokojnie, bo przy programowaniu nic nie jest tak ważne jak myślenie.
Błędy tego typu jak tu opisywane nie są problemem, bo one są widoczne, a tym samym łatwe do rozpoznania i łatwe do poprawienia.

Najgorsze są błędy trudne do wykrycia, występujące w specyficznych sytuacjach. Dlatego trzeba myśleć co się robi, przewidywać różne sytuacje, żeby do ich powstania nie dopuścić.

Pixel2 pisze: 13 kwie 2021, 16:30(Za to w mbanku można pobrać historię "z całego okresu" :-) tego używałem)
Fakt, że IB nie umożliwia wygenerowania wyciągu dłuższego niż 365 dni wydaje mi się bezsensownym ograniczeniem. Ale to ja się muszę do nich dostosować, a nie o oni do mnie.


Przy okazji mam do Was pytanie:

Będę musiał zrobić podsumowania. Myślałem też na podsumowaniami wg kraju (żeby wypełnić PIT/ZG). Tego niestety nie da się zrobić, bo w IB Activity Statement nie ma dość informacji żeby dało się podzielić tickery na kraje.

No to pomyślałem, to może popracuję wg giełd.

I niestety tu mam problem, bo u mnie, w Activity Statement jest coś takiego przy niektórych opcjach:

Financial Instrument Information,Header,Asset Category,Symbol,Description,Listing Exch
Financial Instrument Information,Data,Equity and Index Options,V 200529C00195000,V 29MAY20 195.0 C,
Financial Instrument Information,Data,Equity and Index Options,V 200529C00200000,V 29MAY20 200.0 C,
Financial Instrument Information,Data,Equity and Index Options,V 200619C00190000,V 19JUN20 190.0 C,CBOE
Financial Instrument Information,Data,Equity and Index Options,V 200702P00185000,V 02JUL20 185.0 P,CBOE

Tzn dla dwóch pierwszych opcji nie ma podanej giełdy (Listing Exchange). Przy niektórych innych opcjach jest tak samo (brak giełdy).

Zastanawia mnie dlaczego ? I jak to interpretować ?

Czy to znaczy, że niektóre opcje nie są notowane na giełdach i występują tylko w obrocie pozagiełdowym ? Wtedy należy je przyporządkować do kraju brokera ?
Czy też może jest jakiś błąd po stronie IB i po prostu te opcje należy przyporządkować do tej samej giełdy co inne opcje dla tickera V (czyli CBOE) ?
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Pixel2 »

Ja mam u siebie (bazując na FlexQueries) w części pozycji w kolumnie Exchange wartość "--" .
Te same pozycje mają "TransactionType" = "BookTrade". (i odwrotnie tak samo - wszystkie BookTrade mają "--").
Dla Opcji są to tylko pozycję typu Close, z wartościa zero.
Dla Akcji - obu typów i co naturalne wszystkie mają wartość (za to prowizje zero lub w kilku pozycjach kilkanaście centów).

Już to rozkminiałem - BookTrading to transakcje zawarte poza giełdą (np. poza godzinami pracy rynku). Ja je przypisuję do kraju brokera.

Natomiast rozpatrując kolumnę "ListingExchange", to pustą wartość mam trochę bez związku z niczym...
Tj. dotyczy to operacji cash (to oczywiste) oraz opcji.
Ale te same pozycje co mają pustą "ListingExchange" mają "TransactionType" = "ExchTrade" oraz wartości w kolumnie "Exchange".
tu listowałem kody giełd u mnie link
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: reuptake »

No ale możesz wygenerować taką samą formułkę, kiedy skrypt będzie działał offline… jasne, że ktoś to niby może usunąć, z drugiej strony jeśli ktoś korzysta z kalkulatora pobranego z nieznanego źródła i być może modyfikowanego do rozliczeń podatkowych, to łagodnie mówiąc mądrze nie robi.

Jeśli chodzi o prywatność: ja np. wrzucałem tutaj (na poprzednie forum) jakie mam alokacje. Nie chodzi tu o ukrywanie działań, ale raczej o to, że bym nie chciał być dowiązany do konkretnych kwot. A byłoby to naprawdę łatwe. W końcu ludzi inwestujących na IB nie jest tak znowu wielu.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

arku pisze: 13 kwie 2021, 13:42nie myliłem się: "Date range cannot exceed 365 days."
jak w takim razie wygerować raport "od początku swiata"?
Rozwiązane.

Dałem teraz możliwość wgrywania wielu raportów (plików) jednocześnie. Nie ma przy tym znaczenia czy wgrasz 2019 + 2020, czy może w odwrotnej kolejności 2020 + 2019.
Skrypt wykrywa rok najwcześniejszej transakcji, a następnie przetwarza raporty rok po roku - od pierwszego roku aż do roku ostatniego (czyli podatkowego, który wybrałeś).

Ważne jest tylko to, żeby przesłać raporty w jednym żądaniu. Bo jak prześlesz raporty osobno (najpierw jeden, potem drugi), to skrypt nie ma technicznej możliwości, by powiązać je ze sobą. A to dlatego, że skrypt nawet "nie wie", że dotyczą one tego samego konta.


Inne wprowadzone poprawki:
- dodałem sumy zbiorcze dla poszczególnych walut (np suma wszystkich akcji dla waluty USD, suma wszystkich opcji dla waluty EUR, itp.),
- podzieliłem kategorię pozostałe koszty na 3 osobne kategorie (odsetki otrzymane, odsetki zapłacone oraz pozostałe koszty),
- poprawiłem działanie translatora angielsko-polskiego (który tłumaczy nazwy opcji oraz opisy transakcji dla dywidend, odsetek i pozostałych kosztów).

Lista rzeczy do zrobienia:
- sumy zbiorcze dla całych kategorii (wszystkie akcje razem, wszystkie opcje razem, itp.) oraz podsumowanie ogólne (wszystko razem),
- sumy zbiorcze z podziałem na giełdy (np zyski z NYSE, zyski z NASDAQ, zyski z XETRA, itp.), ale tu się muszę jeszcze nad tym zastanowić (więc nie obiecuję),
- legenda/opisy, czyli to o czym dyskutujemy w wątku - jak działa kalkulator, żeby Urząd Skarbowy (czy ktokolwiek) mógł w weryfikowalny sposób potwierdzić/wykluczyć prawidłowość obliczeń.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Pixel2 »

Wojtas pisze: 14 kwie 2021, 04:50 - sumy zbiorcze z podziałem na giełdy (np zyski z NYSE, zyski z NASDAQ, zyski z XETRA, itp.), ale tu się muszę jeszcze nad tym zastanowić (więc nie obiecuję),
To chyba nie ma sensu - szkoda energii. Istotny jest kraj giełdy (czyli mapowanie kodów giełd na kod kraju).
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 11 kwie 2021, 20:18
Wojtas pisze: 11 kwie 2021, 17:33 Kalkulatory innych autorów:
...
- USSoft
Odnośnie USSoft - liczą źle transakcje na opcjach.
Właśnie robiłem porównanie wyliczeń swojego kalkulatora z ich i mam takie wnioski:

1. Prawie wszystko mi się zgadza, poza dochodami na V, które nieznacznie się różnią.
Zauważyłem jednak, że u nich przy każdej pozycji ich kolumna Przepływ jest zgodna z ich kolumną Z/S.
Wyjątkiem są moje obroty na V, gdzie u nich Przepływ jest różny od Z/S u nich.
Dlaczego tak jest tylko w tym jednym jedynym przypadku ? Nie wiem.
Wiem tylko, że Dochód dla V z mojego kalkulatora zgadza mi się ich kolumną Przepływ, ale nie zgadza się z ich kolumną Z/S.

Nie wiem więc co to jest ten Przepływ i dlaczego dla prawie wszystkich pozycji jest zgodny z Z/S, a dla V już nie.

W odróżnieniu, u mnie są kolumny:
- Przychód / Rozchód (obroty bez prowizji - w walucie oryginalnej oraz w walucie PLN wg kursów NBP dla D-1)
- Dochód / Strata (zyski lub straty z rozliczeniem prowizji).

2. Zauważyłem, że oni czasem sztucznie rozbijają transakcje w kalkulatorze na kilka mniejszych
Np dla wspomnianej V, sprzedaż 40 akcji jest u nich rozbita na dwie osobne pozycje: -36 oraz -4 z tą samą datą.
I dalej, jednorazowa sprzedaż 200 akcji jest u nich rozbita na dwie pozycje: -100 i -100 z tą samą datą.
U mnie natomiast jest to jeden wiersz, czyli w 100% zgodnie z tym jak to było w oryginalnym wyciągu IB.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

reuptake pisze: 13 kwie 2021, 23:39No ale możesz wygenerować taką samą formułkę, kiedy skrypt będzie działał offline… jasne, że ktoś to niby może usunąć, z drugiej strony jeśli ktoś korzysta z kalkulatora pobranego z nieznanego źródła i być może modyfikowanego do rozliczeń podatkowych, to łagodnie mówiąc mądrze nie robi.

Jeśli chodzi o prywatność: ja np. wrzucałem tutaj (na poprzednie forum) jakie mam alokacje. Nie chodzi tu o ukrywanie działań, ale raczej o to, że bym nie chciał być dowiązany do konkretnych kwot. A byłoby to naprawdę łatwe. W końcu ludzi inwestujących na IB nie jest tak znowu wielu.
To mój ostatni post w tym temacie.

Nie udostępnię wersji offline, z wielu przyczyn:

1. To jest de facto całkowite zrzeczenie się praw autorskich. Każdy może sobie taki program dowolnie przywłaszczyć, jako swój.
2. Brak jakiejkolwiek możliwości rozwoju programu.
3. W języku w którym to pisałem stworzenie interfejsu użytkownika jest możliwe tylko teoretycznie (w praktyce nikt tego nie robi).
4. Wszyscy działają dziś wg tych samych zasad (praktycznie wszystkie serwisy są on-line).


Udostępniam program na warunkach bardzo prostych:

1. Korzystanie jest bezpłatnie, pod warunkami poniżej:

2. Mogę użyć przesłanych wyciągów dla rozwoju programu i przechowywać je przez okres 7 dni licząc od dnia ich przesłania (tyle potrzeba mi żeby poprawić błędy i uzupełnić funkcje).

3. Wyciągi można i należy zanomizować, gdyż nie ma to żadnego wpływu ani znaczenia dla działania programu. Dane takie jak imię i nazwisko, czy numer konta IB/Lynx, są i tak zupełnie ignorowane przez program.
Skuteczność anonimizacji można wiarygodnie potwierdzić otwierając plik CSV w zwykłym notatniku, takim jak Notepad++, Notepad2 (dla Windows) lub Geany, Kate (dla Linux), czy też UltraEdit, Textastic (dla MacOS), oraz wyszukując swoje dane (nie będzie ich tam).

4. Proszę o wsparcie dla fundacji Pomocy Zwierzętom CHATUL np poprzez przekazanie 1% podatku, jeśli uważasz, że kalkulator ci się przydał i realnie oszczędził ci pracy.

5. Dokładam wszelkich starań by kalkulator działał prawidłowo (na prawdę, bo tylko wczoraj siedziałem od popołudnia do 5 rano i rezygnując ze snu) oraz uwzględniam sposoby rozliczeń wg dyskusji we właściwym wątku. Czyli coś do czego wspólnie dochodzimy, uwzględniając przepisy, interpretacje i orzecznictwo.
Nie mogę jednak brać odpowiedzialności za indywidualne spory z Urzędem Skarbowym, ale to chyba oczywiste.

Jeśli komuś te warunki nie odpowiadają, to w pierwszym poscie tego wątku ma inne kalkulatory do wyboru.
A jeśli komuś żaden nie odpowiada, to może zwrócić się do jakiegoś księgowego przesyłając mu statementy z IB/Lynx.
A jeśli komuś i to nie odpowiada (bo prywatność), to pozostaje Excel (który nawiasem mówiąc też posiada wersję online) lub coś podobnego.
Proste i jasne.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Wojtas pisze: 14 kwie 2021, 17:172. Mogę użyć przesłanych wyciągów dla rozwoju programu i przechowywać je przez okres 7 dni licząc od dnia ich przesłania (tyle potrzeba mi żeby poprawić błędy i uzupełnić funkcje).
Wykonując powyższe, ustawiłem automatyczny harmonogram zadań, żeby codziennie w godzinach 3:00-3:30 (nad ranem) dokonywał czyszczenia danych starszych niż 7 dni.
Oznacza to usunięcie wszelkich, starszych niż 7 dni wyciągów i logów.
Oznacza to też, że w tych godzinach kalkulator może być niedostępny (tryb serwisowy).
Zaznaczam też, że termin 7-dniowego przechowywania wyciągów jest terminem maksymalnym. Faktyczny czas przechowywania może być krótszy, a dane mogą zostać usunięte nawet natychmiast.
W szczególności więc każdy jest zobowiązany do przechowywania kopii zapasowej swoich danych we własnym zakresie, gdyż kalkulator takowej nie zapewnia.

Temat uważam za zamknięty.


Pixel2 pisze: 14 kwie 2021, 09:43
Wojtas pisze: 14 kwie 2021, 04:50 - sumy zbiorcze z podziałem na giełdy (np zyski z NYSE, zyski z NASDAQ, zyski z XETRA, itp.), ale tu się muszę jeszcze nad tym zastanowić (więc nie obiecuję),
To chyba nie ma sensu - szkoda energii. Istotny jest kraj giełdy (czyli mapowanie kodów giełd na kod kraju).
To jest najtrudniejsze zadanie. W Activity Statement nie ma informacji o kraju danego instrumentu finansowego, jest tylko informacja o giełdzie (Listing Exchange). A i to nie zawsze, jak sam wiesz.

Więc zastanawiam się jak to zrobić:

1. Ustalać giełdę instrumentu finansowego (wg Activity Statement) i jednocześnie zbudować własną bazę danych giełda-kraj, co pozwoli na pośrednie ustalenie kraju instrumentu finansowego wg jego giełdy.
2. Skorzystać z API jakiegoś zewnętrznego serwisu, który na przesłany w zapytaniu ticker, odpowiedziałby mi z jakiego on kraju pochodzi.
Pytanie czy coś takiego znajdę, bez konieczności uiszczania opłaty, której uiszczanie mi się nie uśmiecha.
3. Zignorować temat, tak, że problem podziału na kraje wymienione w załącznikach PIT/ZG, pozostanie problemem użytkowników.
Co nie będzie znowu może aż tak drastycznie trudne, mając podsumowania zbiorcze oraz podsumowania wg walut.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: reuptake »

Wojtas pisze: 14 kwie 2021, 20:05 Temat uważam za zamknięty.
Spoko, Twoja decyzja, Twój kalkulator i super, że nim się dzielisz. Ja tylko zgłaszałem jako potencjalny użytkownik, co mnie powstrzymuje przed skorzystaniem.

Sam myślałem, żeby wrzucić ten mój skrypt gdzieś do sieci, ale ponieważ obejmuje tylko wycinek (FIFO/LIFO dla akcji/funduszy long/short) i nie działa bezpośrednio na wyciągu, trzeba mu przygotować dane wg. pewnego schematu, nie ma to chyba sensu. Zwłaszcza, że jak widzę nikt poza mną nie ma problemu z uploadowaniem swojego statementu do sieci.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 12 kwie 2021, 17:23W samym raporcie warto w podsumowaniu dać opis sposobu obliczeń (bo jak spłonie znów forum, to kto do tego dojdzie)
W związku z powyższym, wprowadziłem kolejne, następujące aktualizacje kalkulatora:

1. Dodano podsumowania zbiorcze dochodów z całego roku (wszystkie akcje razem, wszystkie opcje razem, itp.), tak żeby łatwo było to przepisać do PIT-38.

2. Dodano część opisową (na samym końcu), która wyjaśnia stosowaną metodologię obliczeń oraz znaczenie pól.
Tak żeby w razie kontroli Urzędu Skarbowego, można było im przedstawić na jakich zasadach to zostało policzone.
losmichal
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:36
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: losmichal »

sprawdziłem wyliczenia ze swoją aplikacją i naszła mnie jedna refleksja. Mianowicie sposób rozliczania podatku od opcji.

U siebie stosuję zasadę w zasadzie jak na akcjach. Przychód, koszt powstaje w momencie wygaśnięcia, zamknięcia opcji.
U Ciebie np. premia za sprzedaż akcji put powoduje dochód w momencie wystawienia opcji
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

losmichal pisze: 17 kwie 2021, 11:40U siebie stosuję zasadę w zasadzie jak na akcjach. Przychód, koszt powstaje w momencie wygaśnięcia, zamknięcia opcji.
Nie istnieje żadna podstawa prawna żeby tak robić w przypadku opcji. Przychodem są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze (art. 11 ustawy o PDOF), a z tytułu premii opcyjnej pieniądze dostajesz od razu.
Na jakiej podstawie chcesz ten przychód odraczać ?

W przypadku akcji masz ku temu podstawę prawną (art. 24 ust. 13 pkt 1 ustawy o PDOF), a w przypadku opcji takowej podstawy prawnej nie masz.
losmichal pisze: 17 kwie 2021, 11:40U Ciebie np. premia za sprzedaż akcji put powoduje dochód w momencie wystawienia opcji
Oczywiście i taką interpretację potwierdzają chociażby:
- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 stycznia 2009 r. (nr ILPB3/423W-101/08-2/BN),
- Wyrok WSA w Warszawie z 11 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 536/08,
- Wyrok WSA w Warszawie z 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2382/11.
losmichal
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:36
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: losmichal »

ok dzięki za wyjaśnienie
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Aktualizacja 18.04.2021:

1. Poprawiłem błąd, który powodował, że tabela podatek potrącony przez brokera (podatek zapłacony za granicą) nie była importowana dla niektórych wyciągów Lynx.
2. Wprowadziłem poprawioną automatyczną funkcję anonimizacjj - teraz każdy nadesłany wyciąg jest natychmiast anonimizowany (usuwane jest m.in. imię, nazwisko oraz nr rachunku brokerskiego), jeszcze przed jego zapisem i przed rozpoczęciem przetwarzania.
Nie wyklucza to oczywiście możliwości anonimizacji po stronie użytkownika, jeśli ktoś bardzo chce.
3. Wprowadziłem kosmetyczne poprawki w ostatniej części (opisowej) zestawienia.
4. Dla kompletności dodałem regulamin korzystania z kalkulatora.

5. Przypominam, że zestawienia generowane przez kalkulator mogą być otwierane nie tylko w przeglądarkach, ale także w Microsoft Word'zie (otwierają się poprawnie).
Mogą być też drukowane na kartkach A4 w trybie poziomym.
WOJTEK
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 19 mar 2021, 15:27
Tu mieszkam: wołomin

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: WOJTEK »

Wojtas chciałem ci podziękować za twoje zaangażowanie i profesjonalizm w tworzeniu kalkulatora
Wsparcie dla zwierząt to też świetny pomysł zwłaszcza że sam mam zwierzaka z ulicy.
Dziękuje - Życzę ci jak największych sukcesów na rynkach finansowych w następnych latach
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Dziękuję Ci za uznanie. Zawsze uważałem, że lepiej się raz napracować niż tracić na to swój czas każdego roku.
A Excel'a po prostu nie cierpię, przynajmniej nie do takiego liczenia na piechotę.

Ja i tak skorzystam przy własnym rozliczeniu. A jak jakiś (czasem wyrzucony) zwierzak dzięki mnie otrzyma pomoc weterynaryjną, dostanie jeść i znajdzie nowy dom, to bardzo dobrze.
ODPOWIEDZ