Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: winio »

W długoterminowym portfelu realizuję strategię GEM (którą opisałem w stosownym wątku). W skrócie - decyzja inwestycyjna (w pierwszym kroku, tj akcje-czy-obligacje) podejmowana jest w zależności od tego, które z tych aktywów przyniosło (za ostatni rok) większy zysk. Zwykle maksymalne obsunięcie kapitału (maxDD) w tej strategii nie przekracza kilkunastu procent. Ze względu na bardzo specyficzne zachowanie rynku w ubiegłym roku (gwałtowne spadki + bardzo silne odbicie) strategia GEM, zgodnie ze swoim algorytmem działania może aktualnie dopuścić do spadków przekraczających 50% zanim przełączy się na 'bezpieczne' obligacje (na dzień 06.04 jest to 55,6%). Niezależnie od stanu rynku, nie jestem skłonny do podejmowania takiego ryzyka, nawet kosztem mniejszych zysków. Ze względu na fakt, że taki stan jest 'przejściowy' (od czerwca maksymalny spadek nie powinien przez większość czasu przekraczać 30%, a od sierpnia 20%) chciałbym zabezpieczyć moją pozycję opcjami - prawdopodobnie zwykłe opcje PUT na indeks SP500. Szczegóły techniczne dobiorę odpowiednio do wielkości pozycji, nie chcę dopuścić do obsunięcia większego niż ok. 25%.

I tutaj moje zasadnicze pytanie - czy bardziej opłaca się kupić opcje (z ceną wykonania powiedzmy 25% niższą niż aktualna wartość SPY) wygasające na początku czerwca (chcę mieć zabezpieczenie na kwiecień i maj) czy może dużo dłuższe, a następnie odsprzedać je na początku czerwca, kiedy nie będą mi już potrzebne? Skłaniam się bardziej ku drugiemu rozwiązaniu ze względu na wartość upływu czasu, ale chętnie posłucham rad mądrzejszych kolegów.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: Tomek »

Kiepski pomysł z bardzo wielu powodów, ale podsunę tylko kilka z nich:

1) Większość opcji wygasa niewykonywanych, a więc statystycznie wyrzucasz pieniądze w błoto kupując PUT-y
2) LONG PUT ma zastosowanie, jeśli znasz datę konkretnego potencjalnie ryzykownego wydarzenia. Zabezpieczenia się nie wiedząc przed czym nie ma sensu, bo nie da się dobrze dobrać terminów wykonania opcji
3) Jak często indeks S&P 500 spada o 25%, żeby zabezpieczać się przed takim wydarzeniem?
4) Twój portfel pewnie nie ma stuprocentowej korelacji z SPY, więc opcje na SPY nie pomogą, jeśli zacznie się walić, np. branża tech
5) Mówisz o strategii długoterminowej, przy której tymczasowe wahania nie powinny mieć żadnego znaczenia. Jeśli nie podoba Ci się spodziewana charakterystyka Twojej strategii, to pomanewrowałbym przy jej parametrach tak, żeby obniżyć wahania w sposób organiczny. Wydawanie pieniędzy na zakup opcji jest pójściem na skróty, które sprawi, że będziesz tylko uboższy o premie, a swojego efektu i tak nie osiągniesz, bo nawet jeśli rynek spadnie o 20%, to dalej będziesz cierpiał na krwawiącym portfelu, a Twoje opcje i tak wygasną bezwartościowe.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: winio »

Zatem po kolei:

1) Tak. Podobnie jak ubezpieczając mieszkanie lub samochód (mówię tu o AC, bo to drugie jest obowiązkowe) - ubezpieczasz?
2) Ryzykownym wydarzeniem u mnie jest sam fakt, że GEM ze względu na bezprecedensowe zachowanie rynku w ubiegłym roku dopuszcza do obsunięć większych niż 50%. Ryzyko to zniknie wraz z końcem maja, zatem czas jest dobrze zdefiniowany
3) Im rzadziej tym lepiej, bo PUT mocno OTM będzie tańszy, a ubezpieczenie tak samo skuteczne, prawda?
4) Ten portfel, o którym mówię (klasyczny portfel GEM) ma 100% korelację z SPY, bo to (ze względu na wskazania GEMu) czysty ETF CSPX.L :)
Na moim IKE dopuszczam większe ekstrawagancje, stąd zamiast SPY jest w nim MTUM (a właściwie QDVA.DE)
5) Mówię o strategii długoterminowej, przy czym obsunięcie kapitału o 50% w żadnej strategii nie jest mile widziane - raz, że psychika cierpi, a dwa, że trzeba później odrobić 100%. Po co mieć ten dyskomfort?
5a) Jeśli rynek (i portfel) spadnie o 20% to jestem w stanie to zaakceptować. A przy okazji, wydaje mi się, że (w przypadku zakupu tych 'dłuższych' opcji) i tak zarobię na putach, bo po pierwsze nie będą już (aż tak bardzo) OTM, a po drugie na 99% IV mocno wzrośnie więc sprzedam z zyskiem.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: lenon »

Wg mnie wtórne znaczenie ma czy kupić put z datą wygasania w czerwcu czy lipcu czy może dalej. Zakładasz tak silne ruchy ceny, że wartość czasu kupionych opcji będzie miała marginalne znaczenie jeśli faktycznie dojdzie do spadków. A jeśli nie dojdzie do spadków to i tak stracisz tylko tyle, ile wydałeś na zakup putów.

Zastanów się raczej co zrobisz, gdyby doszło do spadków 20-30-40% np w okolicy momentu, kiedy powinieneś przebudować portfel. Nie znam samej strategii, ale czy po przewidywanych spadkach nadal sensowne będzie przebudowanie portfela w stronę obligacji? Musisz już teraz wiedzieć czy po takich spadkach mimo wszystko sprzedasz akcje, realizujac na nich stratę 0-25% z dzisiejszych poziomów.
Jeżeli nie, to sam pomysł hedge'a może nie mieć sensu i będzie to strata pieniędzy jak pisze Tomek.
Natomiast jeśli nadal będziesz chciał sprzedać część akcji pod zakup obligacji to potrzebujesz dobrego hedge'a do tego czasu. Put 25% OTM będzie co prawda bardzo tani i zrealizuje Twoje założenia max 25% straty, ale również nie posłuży za prawidłowy hedge - w każdym możliwym scenariuszu stracisz. Albo na opcjach albo na wartości portfolio.

Co do możliwości to z tego co mi na szybko przychodzi do głowy możesz:
1) kupić puty - zgadzam się z Tomkiem, że put na SPX może nie być najlepszą opcją (:-)). Idealnie by było gdyby wszystkie Twoje akcje były wielokrotnością 100 i wtedy kupujesz puty na poszczególne pozycje. Ale to dużo zachodu+prowizje itd. Jeżeli masz dużo pozycji i ich rozmiar jest mały, lepiej poszukać jakiegoś indeksu/etfa, który najlepiej odzwierciedli Twoje portfolio. QQQ? ETF na dany sektor US?
Ponadto jesli to ma być hedge pod portfolio akcji to nie 25% OTM (powód powyżej) a raczej kilka % od ATM. Ale to kosztuje, więc możesz też:
2) założyć put spready (long OTM put z wyższym strike, short OTM put z niższym, np 25% OTM) - ograniczasz koszt ubezpieczenia, 'płacąc' ograniczeniem zakresu ubezpieczenia do 25%.
3) założyć covered call collars - czyli kupić OTM puty i wystawić OTM covered calle - najtańsze ubezpieczenie, może być nawet credit, ale efektywnie rezygnujesz z potencjalnych zysków w tym okresie jeśli calle są blisko ATM. Jednak jeśli bardziej obawiałbyś się strat na portfolio niż utraty przysżłych zysków, lepiej by było po prostu sprzedać wszystkie akcje i wrócić w momencie przebudowy portfolio :)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: Tomek »

winio pisze: 06 kwie 2021, 15:04 4) Ten portfel, o którym mówię (klasyczny portfel GEM) ma 100% korelację z SPY, bo to (ze względu na wskazania GEMu) czysty ETF CSPX.L :)
Czyli ten portfel to po prostu kupiony indeks S&P500? No to ja już kompletnie nie rozumiem celu zabezpieczania się przy spadku o minimum 25%. Przecież przez zdecydowaną większość czasu S&P 500 spada o mniej niż 25%, więc Twoje zabezpieczenie w takich przypadkach nie zadziała.

Nie do końca rozumiem też, dlaczego ryzyko spadku o 50% ma zniknąć z końcem maja?

PS. Samochód po wypadku nawet i za dwa lata sam się nie poskłada do kupy, a S&P 500 w końcu wyjdzie na prostą nawet po dużym obsunięciu, więc nie ma co porównywać tutaj tych dwóch rodzajów ubezpieczenia :)
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: Q'bot »

winio pisze: 06 kwie 2021, 15:04 1) Tak. Podobnie jak ubezpieczając mieszkanie lub samochód (mówię tu o AC, bo to drugie jest obowiązkowe) - ubezpieczasz?
Ja ubezpieczam tylko te przedmioty, które mają się zepsuć ;) W końcu ubezpieczenie musi się opłacać...

A co do obsunięć na indeksie - jeśli i tak nie będziesz notorycznie wystawiać tych put'ów, a jedynie okazjonalnie, to nie lepsze byłoby częściowe zredukowanie ekspozycji przed spadkami i jej ponowna odbudowa podczas korekty?

Tak sobie przez chwilę pomyślałem - gdybym w lutym postanowił zabezpieczyć swój portfel shortując SPY - to byłbym dziś na podwójnym minusie ;P

BTW. Oglądałeś?



Bo mimo wszystko niedźwiedzie podejście do hedgingu jest trudniejsze, aniżeli strategia BTFD ;) Bo to, że jest Dip, każdy widzi.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: Ostap_Bender »

Specjalistą odnośnie portfolio managementu i zarządzania ryzykiem nie jestem ale zamiast opcji wolałbym chyba short CFD na index z jakimś rozsądnym stop lossem.
Stosowałem takie rozwiązanie parę razy w obliczu wydarzeń rynkowych które w mojej ocenie mogłby implikować zwiększoną zmienność (np. ostatnie wybory w USA czy koniec stycznia w związku z spekulacją na GME) ale na dłuższą metę CFD nie ma sensu. Wolałem po prostu przeczekać potencjalnie zmienny okres z shortem CFD na index zamiast zmniejszać ekspozycje na akcje poprzez ich częściową sprzedaż.
Kolejna opcja jaką widzę to np. trailing stop loss który powinien puścić np. przy 10-20% spadku s&p500.

Tomek, Jak Ty podchodzisz do zarządzania ryzykiem/zmiennością portfela? Czy Twoim zdaniem trzymanie jakichkolwiek obligacji w 2021 roku (kiedy obligacje płacą realnie mniej od inflacji) ma sens?
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: Q'bot »

Ostap_Bender pisze: 06 kwie 2021, 20:49 trailing stop loss który powinien puścić np. przy 10-20% spadku s&p500.
To już skrajnie bez sensu - spójrz na wykres i policz ile razy zdarzały się korekty po 10%, a ile razy głębsze...
Wtedy zostajemy bez ekspozycji, a rynek najprawdopodobniej odbije w ciągu kilku kolejnych dni. Na korektach trzeba rzucać gotówką w ETF'a by odżył, a nie go dobijać...
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: winio »

Dobrze, doprecyzuję, bo pisałem na szybko i być może niezrozumiale.

Zatem sytuacja jest taka: mam dwa portfele - konserwatywny i ryzykowny. O ryzykownym tu nie piszę (to ten zmodyfikowany GEM gdzie mam MTUM, czyli moje IKE i trochę pieniędzy w Lynx), w ryzykownym akceptuję duże obsunięcia kapitału. Jeśli chodzi o portfel konserwatywny to realizuję w nim 'czystą' (w miarę możliwości, z uwagi na europejskie ograniczenia w ETFach) strategię GEM.
Strategia GEM ma to do siebie, że składa się z dwóch kroków. Pierwszy - porównujemy zwrot (za ostatni rok) z SP500 vs BIL czyli akcje vs. stopa wolna od ryzyka i w zależności od tego co wypadło lepiej kupujemy albo akcje (w dalszych krokach decydujemy jakie) lub obligacje (średnioterminowe, np.ETF AGG). Strategia ma rzetelne backtesty, a jej parametry mi odpowiadają. Przy czym jest jedno 'ale' - maksymalne obsunięcia historycznie wynosiły zwykle kilkanaście procent, nie więcej niż 20%. W portfelu konserwatywnym jestem w stanie zaakceptować 25% spadku, ale nie więcej. Takie mam założenie. Aktualnie, ze względu na niespotykane chyba nigdy wcześniej zachowanie rynku (gwałtowny spadek i bardzo szybkie, mocne odbicie) strategia (zgodnie z algorytmem) może dopuścić do straty przekraczającej 50% kapitału.
gem.JPG
gem.JPG (71.36 KiB) Przejrzano 4626 razy
Dzieje się tak, ponieważ od kwietnia 2020 do dzisiaj SP500 wzrósł o ponad 50% (a porównujemy zwrot za ostatni rok, stopa wolna od ryzyka może być przybliżona wartością zero z uwagi na stopy procentowe). W związku z tym, gdyby nastąpiło coś niespodziewanego (nie wiem co, nie mam szklanej kuli) spadki mogą przekroczyć założony pułap. Ze względu na dalsze kroki algorytmu GEM portfel składa się w całości z ETFa na rynek US (przyjmijmy, że VOO).
Stan 'zagrożenia', w którym algorytm GEM może dopuścić do tak dużych spadków (zanim sprzeda akcje ze stratą i przełączy się na obligacje) utrzyma się do końca maja. Dlaczego do końca maja? Ponieważ od początku czerwca wzrosty nie były już tak 'szalone' jak wcześniej, zatem wynik SP500 (liczony za ostatni rok) wyniesie ok. 25%, a nie ponad 50%.
W związku z tym chciałem kupić jakieś opcje, które zabezpieczą mój portfel i nie dopuszczą do spadków większych niż 25% (stąd będą one głęboko OTM, powinny być zatem bardzo tanie). Nie wiem czy teraz wyraziłem się jasno. Opcje będą jakby 'dodatkiem' do strategii, potrzebne tylko na dwa miesiące. Traktuję to jako odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem. I zastanawiam się, jaki czas życia opcji wybrać - skłaniam się ku opcjom w stylu 'do końca maja + 45 dni', żeby nie tracić na wartości czasu.

PS: Tak, strategia GEM działa z pewnym opóźnieniem i wymusza sprzedaż akcji ze stratą. Akceptuje to z uwagi na wyniki backtestów. Dodatkowo ja osobiście potrzebuję algorytmu, który niejako zdecyduje za mnie jak działać w trudnej sytuacji.
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: CzyDe »

winio pisze: 06 kwie 2021, 22:00 W portfelu konserwatywnym jestem w stanie zaakceptować 25% spadku, ale nie więcej. Takie mam założenie. Aktualnie, ze względu na niespotykane chyba nigdy wcześniej zachowanie rynku (gwałtowny spadek i bardzo szybkie, mocne odbicie) strategia (zgodnie z algorytmem) może dopuścić do straty przekraczającej 50% kapitału.
Na moje to 35,7%, bo po takim spadku (gdyby oczywiście wydarzył się natychmiast) zwroty za ostatni 1y by się zrównały. No i zakładając, że bondy stałyby w miejscu podczas takich spadków
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: winio »

Dzisiaj ok. 35%, ale jak się pobawisz suwakiem tutaj: https://stockcharts.com/freecharts/perf.php?BIL,VOO to znajdziesz takie dni, że będzie dużo więcej :)
BIL będzie stał w miejscu, bo to trzymiesięczne bony skarbowe (czy jak to się tam nazywa), zależy praktycznie wyłącznie od stóp procentowych - w przeciwieństwie do długoterminowych obligacji typu ETF TLT.
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: CzyDe »

Pobawiłem się i z tego co widzę worst-case scenario to taki, że spadki są idealnie 200 dni po dołku z 21.03.20 ale nawet wtedy zwroty zrównują się przy ok -41,2% (licząc że za ostatni 1Y mamy +70% to 1/1,7 daje nam 0,588). Żeby spadki przekroczyły 50% to albo SPY musi zaliczyć rajd ponad 100% w ciągu roku, albo te bony skarbowe muszą zacząć przynosić stratę. Chyba że czegoś nie rozumiem w tych kalkulacjach, ale wydają się trywialne
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: winio »

Na samym SPY tak, ale jeszcze musisz wziąć pod uwagę, że można nie trafić z timingiem przy zakupie obligacji i na tym stracić jeszcze kilka procent jak SPY odbije + spready przy zakupach. Pamiętam, że to sobie liczyłem i wyszło więcej niż chciałem dopuścić, bo w najgorszym przypadku coś koło połowy kapitału. Wróćmy może do tematu opcji - na którym pucie mniej stracę (zakładając, że będzie rosło)
jumper
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2021, 21:04
Tu mieszkam: Polska

Re: Hedge opcjami PUT na określony czas - jaki termin wygasania wybrać?

Post autor: jumper »

Późny komentarz do filmu pokonać benchmark:
Strategia jak strategia, a może zamiast czekać na spadek, regularnie robić SHORT PUT dla DTE 30-45 dni.
Co tydzień wybieramy odpowiednią cenę, żeby po uwzględnieniu otrzymanego premium kupić 10% taniej:
przykładowo dzisiejsza cena QQQ = 387 USD docelowa cena QQQ - 10% = 349 USD, wybieram PUT STRKIE = 352 USD, premium 3 USD (25 lutego)
jedyny minus takiej zabawy to potrzeba posiadnia wolnych 35000 USD
Jak już zakupimy te 100 akcji QQQ (dla DELTA -14.8 % średnio raz na 8 wystawień), to czekamy na wzrost, aż rynek odrobi straty
i sprzedajemy 97 sztuk (jeżeli chcemy inwestować średnio 1000 USD).

Można także po zakupie zrobić SHORT CALL dla DTE 30-45 dni dla ceny wyższej o jakieś 5% lub 10% (zależy jak szybko chcemy odzyskać kapitał).

Premie uzyskane z SHORT PUT i SHORT CALL możemy wykorzystać do zakupu kilku sztuk QQQ bez potrzeby czekania na dołek
ODPOWIEDZ