Bear's food

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Bear's food

Post autor: lenon »

CLM pisze: 02 kwie 2021, 15:46 To nie market maker ustala IV, a uczestnicy rynku poprzez popyt-podaż, Ci sami uczestnicy, którzy ten rynek "kontrolują".
A kim są uczestnicy? Na rynku opcyjnym miażdżąca większość to niezbyt liczne grono MM którzy stoją za widocznymi ofertami bid i ask. W tym sensie zgadzam się, że IV ustala rynek, czyli konsensus niewielkiego grona MM. Inwestorzy instytucjonalni a tym bardziej retail nie mają tu wiele do powiedzenia.
" Tak delta = 0.15-0.16 która odpowiada 1 odchyleniu standardowemu, czyli ze w 70% (68.2% dokładnie) dni handlowych w danym roku ruch będzie w tym zakresie. Skoro już opieramy się na statystyce to wiem też, że jesli bedzie "przebicie" to w 95.4% przypadków nie bedzie wieksze niż 2 odchylenia standardowe i w 99.6% nie większe niż 3 odchylenia.
Polecam policzyć sobie jaką stratę da taka zmiana ceny o 2-3 stddev i jak ona się ma do otrzymanej wcześniej zapłaty za wystawienie pary gołych opcji.
Przy portfolio 100K jest małoprawdopodobne, że wystawisz short strangla na SPX, bo Buying Power jest większy niż 100K
Ja korzystam z innego brokera więc może nie rozumiem określenia. Potrzeba odpowiednio wysoki initial margin do założenia pozycji i maintenance margin do jej utrzymania przez noc. Przy ekspozycji jaką daje wystawienie takich dwóch gołych opcji potrzeba ok $35k cash/equity/whatever pod maintenance margin. Tak więc broker chętnie pozwoli podjąć ryzyko inwestorowi ze 100k equity na koncie margin.
Dzięki za podpowiedz, że Short Strangle na SPX to przesada, osobiście nie wystawiłbym nawet Short Strangle na o wiele tańszego SPY a to dlatego, że reguły ktorych się trzymam na to nie pozwalają, bo jedna z tych reguł mówi jasno, że pojedyńcza strategia nie powinna być większa niż 3-4% całkowitej wartości portfolio i nigdy nie miałem więcej niż jeden short strangle w danym czasie w całym portfolio. Dodam, że short strangle powinno wystawiać się przy znacznie podwyższonym IV, bo oczekiwana zmienność jest czesto wyższa niż zmienność rzeczywista, a premia za ryzyko jest większa.
Tu też się zgodzę - jest korzystniej jest przy wysokim IV. Ale z drugiej strony zwykle podwyższone volatility oznacza mniejszy lub większy niepokój np po jakichś szybkich spadkach. Wtedy mamy lepsze alternatywy niż wystawianie gołych opcji.

Oczywiście short strangle nie jest strategią dla początkujących, którzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka, albo nie potrafią tego ryzyka zaakceptować. Ja osobiście rzadko wystawiam short strangle a to głównie dlatego, że redukcja Buying Power jest znaczna i wole wystrawić kilka Iron Condorów niż jednego short strangla i mój buying power będzie na tym samym poziomie, ale jeśli już wystawiam short strnagle to na pewno nie na small-cappy czy jakieś biotechy. Wystawiam głównie na płynne ETF o nominalnej wartości w zakresie 20-50$ i przy otwieraniu takiej strategii odrazu zakładam, że w najgorszym przypadku (dla spadków) mogę stracić te 2000-5000$ i nie mam z tym problemu bo wiem, że choć statystycznie to ryzyko istnieje to jednak jest bardzo małoprawdopdobne dla zdywersyfikowanych produktów jak ETF czy Indeksu, a czarnego łabędzia i tak nikt nie przewidzi. W skrajnych przypadkach jestem skłonny wystawić short strangle na dobrą spółke, którą znam i której akcji nie miałbym problemu trzymać w przypadku ewentualnego wykonania. Nie ma strategii bez ryzyka, bo gdyby taka istniała to wszyscy bylibyśmy bogaci i chyba każdy z nas na tym forum zdaje sobie z tego sprawę.
To dobrze, że wiesz co robisz. Dzięki temu masz dużą szansę zarobić zamiast stracić. Ja przestrzegam forumowiczów przed bezmyślnym pakowaniem się w short strangle/straddle, bo to wygląda jak łatwa kasa, a tak naprawdę jest to inaczej nazwane wystawienie pary gołych nie zabezpieczonych niczym opcji. Tzn są zabezpieczone, ale całym majątkiem inwestora zgromadzonym na koncie :)
Jak ktoś nie wie jak zareagować na zmianę wyceny takich opcji, może zrobić sobie krzywdę. Teraz mamy ciekawy przykład - SPX maszeruje w górę nie biorąc jeńców. Wycena short strangla codziennie mocno się zmienia, generując po kilaset dolarów straty - realnej, nie 'papierowej', bo pozycję trzeba w końcu zamknąć. Niewiele brakuje do sytuacji, gdzie (ujemna) wartość pozycji przekroczy otrzymany credit. Co dziś zrobi niedoświadczony inwestor? Zamknie pozycję? Tylko dlaczego skoro jest na plusie? Co prawda codziennie mocno traci na tej pozycji ale na pewno cena już za chwilę zawróci :) Skąd to znamy? :)
W swoim poście podałeś kilka przykładów wydarzeń, które są z tego 32% zakresu jak Boeing, chiński fintech, takie sytuacje oczywiście miały i będą miały miejsce i nikt tego nie przewidzi ale podobne ryzyko występuja przecież na akcjach, tam SL też nie zadziała jeśli rynek otworzy się niżej, puta można sprzedać podczas spadków podobnie jak akcje lub zostawić do wykonania i trzymać do ewnetualnego odbicia cen akcji (btw: wspomniany przez ciebie chinski fintech w kilka dni odbił), ale plan zarządzania strategią włącznie z planem jak wyjść z danej strategii należy już mieć przy jej otwieraniu.
Różnica w stosunku do akcji jest w lewarze i w fakcie, że opcji nie możesz trzymać w nieskończoność. Co do konieczności posiadania planu wyjścia pełna zgoda. Dodałbym tylko, że jakoś tak się dzieje u wielu osób, że plan uwzględnia wyjście przy określonym poziomie zysków, ale już nie strat :)
Żeby już nie zaśmiecać niedzwiedziego wątku bo w zasadzie dyskutujemy o tym, że strategia o niezdefiniowanym ryzyku ma....niezdefiniowane ryzyko to proponuje zmiane tematu i lekture o Archegos i o tym co tam właściwie się stało, bo wygląda na to, że po styczniowym short squeezie na GME jest to już drugi w tym roku fakup wielkich instytucji, jednak ten o wiele bardziej niebezpieczny bo wygląda na to, że 'risk managment' najlepszych z najlepszych (mówie tu o Goldmanie, Morganie, Credit Suisse) jest na żenująco niskim poziomie i wygląda na to, że takich Billów Hwangów może być znacznie więcej (bo niby dlaczego on miałby być wyjątkiem?) a to może być wypatrywany przez niedzwiedzi 'czarny łabędź' ;)
Tomek właśnie opisał co tam sie podziało. Trochę mnie bawi, że większość mediów skupia się na tym co robił Bill, a nie na źródle problemu czyli działaniach primary dealers. Każdy z nich 'uszył' i sprzedał Billowi TRS (Total Return Swaps) - lewarowany instrument działający niemal identycznie jak CFD. Jako hedge skupili akcje spółek, których dotyczyły swapy. Skoro Bill bezpośrednio nie skupował akcji, nie musiał tego raportować, więc primary dealers nie byli świadomi całkowitej ekspozycji Billa na konkretne spółki. Cena akcji spadła, dzięki lewarowi Billowi wyparowała kasa i muzyka przestała grać. Bill nagle miał mniej krzeseł, niż tańczyło dookoła niego Primary Dealers. Kto pierwszy usiadł (sprzedał na rynku swój hedge) ten wyszedł z tego cało, dla reszty brakło krzeseł i zostali z bezwartościowymi TRS i z akcjami (hedge), które spadły nawet o 50%. Główny akcjonariusz CS już domaga się głów zarządu.
Co najlepsze na przyszłość nic się nie zmieni. Billa ukrzyżują a primary dealers dalej będą konstruować OTC MBSy, TRSy i inne trzyliterowe potworki dla każdego, kto będzie je chciał skupić.

Pozdrawiam i życzę samych zysków :)
MisUszatek
Stały bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:02
Tu mieszkam: Dublin

Re: Bear's food

Post autor: MisUszatek »

Cos niedzwiedzie umilkly jak market pnie sie do gory. Czyzby wszyscy juz sie poddali, zmienili barwy na byki i wierza w odrodzenie sie gospodarek i run z 20-30% wzrostem jak przed pandemia?

Czy moze okopuja sie i czekaja na crash... :D

Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
Nataniel Rotschild
Stały bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 16 mar 2021, 17:34
Tu mieszkam: Boston Massachusetts

Re: Bear's food

Post autor: Nataniel Rotschild »

Wskaźniki sentymentu nie są jakoś super entuzjastyczne dlatego na pewniaka nie wchodzę all-in w szorty. Za to podoba mi się ta ograniczona zmienność od dwóch dni, wykupienie rynków pod to wskoczyłem w szorta za 10% konta.
rysunek.png
rysunek.png (137.16 KiB) Przejrzano 4750 razy
Blackswanów sporo krąży od Ukrainy, Jordanię, Iran i sentyment nie koniecznie musi być rozgrzany, żeby spowodować duże spadki.


Także MisiuUszatku niedźwiedzie jeszcze są, ale działają z ukrycia ;)
qqq45567.png
qqq45567.png (119.05 KiB) Przejrzano 4745 razy

Niektórzy widzą przez analogię kolejne rekordy na Nasdaqu powiem, że patrząc na sentyment bardzo by mnie to nie zdziwiło :>
MisUszatek
Stały bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:02
Tu mieszkam: Dublin

Re: Bear's food

Post autor: MisUszatek »

A juz myslalem ze sam zostalem :D...

Dlugoterminowo jestem w szortach, ale krotkoterminowo ide z trendem.
Na razie to mysle, ze jestesmy w poczatkowej fazie euforii. Zloto sie konsoliduje i jakby chce isc znowu do gory, 30-latki wczoraj poszly do gory, Dolar jakby chcial sie oslabic na chwile... Rozne sygnaly, ciezko cos przewidziec.

Taaa Swanow jest pelno. Saudy, Rosja, Iran, Tajwan - jak jeszcze beda z 2 margin calle w USA, to tez to moze spowodowac zwrotke. No i magazyny w stanach zapelniaja sie drewnem, moze byc ze drewno spadnie. Bedzie wielkie hurrra na rynek mieszkaniowy, a w lecie okaze sie, ze nikt nie moze sobie pozwolic na ceny.

Troche miesza Biden z tym jego planem, ze odrocza wszystkie kredyty na nastepne 40!!! lat. Ciekawe czy to przejdzie przez Senat.

Wiem ze w Australii to maja totalna banke na nieruchomosci. Beda mieli jatke jak w Irlandii w 2008. Mieszkania za 450K schodzily rok pozniej za 200K.
Awatar użytkownika
Nataniel Rotschild
Stały bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 16 mar 2021, 17:34
Tu mieszkam: Boston Massachusetts

Re: Bear's food

Post autor: Nataniel Rotschild »

Takie przypomnienie ze starego forum. Wiem nie zawsze miałem rację, ale jak już miałem to wyglądało to tak:
7luty.png
7luty.png (162.46 KiB) Przejrzano 4732 razy
10luty.png
10luty.png (80.57 KiB) Przejrzano 4732 razy
11luty.png
11luty.png (26.44 KiB) Przejrzano 4732 razy
12luty.png
12luty.png (101.86 KiB) Przejrzano 4732 razy
19luty.png
19luty.png (29.7 KiB) Przejrzano 4732 razy
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2021, 12:55 przez Nataniel Rotschild, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nataniel Rotschild
Stały bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 16 mar 2021, 17:34
Tu mieszkam: Boston Massachusetts

Re: Bear's food

Post autor: Nataniel Rotschild »

20luty.png
20luty.png (33.83 KiB) Przejrzano 3523 razy
MisUszatek
Stały bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:02
Tu mieszkam: Dublin

Re: Bear's food

Post autor: MisUszatek »

Czyli czekamy na podwojny szczyt lub jakiegos labedzia.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Bear's food

Post autor: winio »

Drogie misie, zakładacie szorty?
https://stooq.pl/mol/?id=18298
Awatar użytkownika
Nataniel Rotschild
Stały bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 16 mar 2021, 17:34
Tu mieszkam: Boston Massachusetts

Re: Bear's food

Post autor: Nataniel Rotschild »

Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Bear's food

Post autor: winio »

Nie no, ja z ciekawości pytam, bo z zasady raczej nie gram na krótko.
MisUszatek
Stały bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:02
Tu mieszkam: Dublin

Re: Bear's food

Post autor: MisUszatek »

dajmy sie bykom jeszcze nacieszyc euforia... czeki od wujka Sama sie skoncza za niedlugo. Trzeba patrzec na ceny obligacji, jak plynie kasa i put/call ration jak Ryszard wspomnial. Mysle ze S&P moze dobic do 4400-4500 i wtedy bedzie zimny prysznic. No ale to takie misie myslenie. NA razie warto z trendem... jak to mowia, trend jest twoim przyjacielem. A jak VIX spadnie do 12-15. To bedzie warto kupowac Puty...
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Bear's food

Post autor: Szoł Mi De Many »

MisUszatek pisze: 08 kwie 2021, 18:06 dajmy sie bykom jeszcze nacieszyc euforia... czeki od wujka Sama sie skoncza za niedlugo. Trzeba patrzec na ceny obligacji, jak plynie kasa i put/call ration jak Ryszard wspomnial. Mysle ze S&P moze dobic do 4400-4500 i wtedy bedzie zimny prysznic. No ale to takie misie myslenie. NA razie warto z trendem... jak to mowia, trend jest twoim przyjacielem. A jak VIX spadnie do 12-15. To bedzie warto kupowac Puty...
Nie prorokuj prosze VIXA na poziomie 12-15 bo kupilem na 20 : ).
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Bear's food

Post autor: Szoł Mi De Many »

Ryszard, jesli nie tajemnica - jak do tej pory wychodzisz na tym shortowaniu.
Wszyscy jednoglosnie pisza, ze shortowanie jest wiecej niz trudne i malo kto jest w stanie regularnie na tym zarabiac.
Duzo prosciej wyglada bycie LONG po korekcie..
MisUszatek
Stały bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:02
Tu mieszkam: Dublin

Re: Bear's food

Post autor: MisUszatek »

Szoł Mi De Many pisze: 08 kwie 2021, 19:30
MisUszatek pisze: 08 kwie 2021, 18:06 dajmy sie bykom jeszcze nacieszyc euforia... czeki od wujka Sama sie skoncza za niedlugo. Trzeba patrzec na ceny obligacji, jak plynie kasa i put/call ration jak Ryszard wspomnial. Mysle ze S&P moze dobic do 4400-4500 i wtedy bedzie zimny prysznic. No ale to takie misie myslenie. NA razie warto z trendem... jak to mowia, trend jest twoim przyjacielem. A jak VIX spadnie do 12-15. To bedzie warto kupowac Puty...
Nie prorokuj prosze VIXA na poziomie 12-15 bo kupilem na 20 : ).
Widac tutaj ze w koncowej fazie banki Vix potrafi spasc znaczaco i nie zdziwilbym sie gdyby spadl do takich niskich wartosci
Vix.JPG
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Bear's food

Post autor: Szoł Mi De Many »

Oby nie, mam go do czerwca, wiec najwyzej wczesniej wyjde
Awatar użytkownika
Nataniel Rotschild
Stały bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 16 mar 2021, 17:34
Tu mieszkam: Boston Massachusetts

Re: Bear's food

Post autor: Nataniel Rotschild »

spx.png
spx.png (109.21 KiB) Przejrzano 3068 razy
Poczatkujacy
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2021, 20:41
Tu mieszkam: no tak

Re: Bear's food

Post autor: Poczatkujacy »

nie mogłeś z tymi swoimi kresko/wskaźnikami przeczekać z tydzień? grr... znowu więc szykuje się roll
Awatar użytkownika
Nataniel Rotschild
Stały bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 16 mar 2021, 17:34
Tu mieszkam: Boston Massachusetts

Re: Bear's food

Post autor: Nataniel Rotschild »

Popatrzcie się na inne indeksy Chiny, Japonia spadki. Dax mała zmienność od kilku dni. Tak na prawdę tylko USA w górę. To może potrwać, ale będzie kiepskim sygnałem dla giełdy.
dywer.png
dywer.png (217.7 KiB) Przejrzano 3062 razy


Mogę poczekać, ale giełda czekać nie będzie :)
MisUszatek
Stały bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:02
Tu mieszkam: Dublin

Re: Bear's food

Post autor: MisUszatek »

Historycznie kwiecien byl raczej dobry dla indeksow.

Wydaje sie ze zalapalismy troche wiatru w zagle i 4200-4300 S&P jest w zasiegu. Wszyscy czekaja na otworzenie sie gospodarki, sytuacje na rynku mieszkaniowym oraz czy w koncu bedziemy mieli inflacje czy deflacje. Nie ulega jednak ze chmury na horyzoncie sie zbieraja. Ciekawe czy na fali obaw o inflacje zloto wroci na chwile na poziomy 1900-2100 USD czy juz nie da rady.

Na razie S&P pnie sie odwaznie, a jak to sie mowi "trend to twoj friend" :D
Awatar użytkownika
Nataniel Rotschild
Stały bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 16 mar 2021, 17:34
Tu mieszkam: Boston Massachusetts

Re: Bear's food

Post autor: Nataniel Rotschild »

gex.png
gex.png (164.89 KiB) Przejrzano 2910 razy


geralt.png
geralt.png (27.02 KiB) Przejrzano 2908 razy

Przewidywacz trendów z bardzo długim stażem też wie co nadchodzi.
inflows.jpg
inflows.jpg (68.08 KiB) Przejrzano 2903 razy
vix.png
vix.png (76.27 KiB) Przejrzano 2900 razy
alo.png
alo.png (110.37 KiB) Przejrzano 2899 razy
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2021, 09:15 przez Nataniel Rotschild, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Bear's food

Post autor: winio »

Jakby to definicje: https://joapen.com/blog/2019/10/15/dix- ... ndicators/
A tu wykresy: https://squeezemetrics.com/monitor/dix
Imho po przełączeniu skali na 'max' albo '2y' nie widać wielkiej skuteczności tego wskaźnika - równie dobrze można rzucić monetą.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Bear's food

Post autor: Q'bot »

Mam ETF'a na VIX'a kupionego tydzień temu.. ciekawe czy kiedyś wyjdzie na plus, bo jeszcze z funduszu na ten indeks nie korzystałem - To kiedy Ryszard FAANG'i zrzucamy na poziom zera całkowitego, a pompujemy porządne spółki?
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Bear's food

Post autor: Hubert »

W sumie jestem pewny że value zacznie się sypać w przeciągu miesiąca więc Ryszard tutaj patrząc na szeroki rynek też jestem misiem :) Wszystkie spółki old economy są tak przewartościowane do zysków i EV że łeb zrywa. Tylko jakbym miał szortować to DOWN JONES a nie SPY.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Bear's food

Post autor: Maro »

Ten przewidywacz trafił z 2008, ale chyba nic więcej i ciągle mówi o wojnie i że to już koniec hossy i wszystkiego. Greg też ciągle wrzucał jego rzeczy i mówił że tylko jego warto słuchać, a jak wyszło większość wie.
Zgadzam się z Hubertem że pewna część rynku jest mocno przewartościowana.
Dziś o 14:30 może być nerwowo i w drugiej połowie roku jak zaczną się rozmowy o podatkach to może być większa korekta także na growth
Poczatkujacy
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2021, 20:41
Tu mieszkam: no tak

Re: Bear's food

Post autor: Poczatkujacy »

dyskusji nie podlega jedno - korekta należy się jak buda psu.
Ruch taki pionowy to aż niezdrowy jest. Pytanie jak zawsze pozostaje jedno.. czy korekta nie stanie się czymś więcej.
ODPOWIEDZ