Fundacja rodzinna

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

Tomek pisze: 06 paź 2023, 12:41 Marcin, próbowałeś już może otworzyć to konto Family Office w IBKR? Bo już trzecia osoba mówi mi, że IB im takiego wniosku nie zaakceptowało.
Oni powinni zakładać w IB konto typu "Trust" a nie "Family Office" raczej. Więc może tu jest przyczyna odmowy?

Tutaj instrukcja jak otworzyć konto fundacji rodzinnej w Interactive Brokers: https://thefinancebuff.com/interactive- ... count.html
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: Tomek »

Z tym trustem to nie byłbym taki pewny, bo w USA trust jest po prostu kolejną formą prawną działalności, która ma swoje wymogi, strukturę, umowę, potrzebne dokumenty etc., a w Polsce nie ma czegoś takiego jak jakakolwiek legalna definicja trustu, więc chyba ciężko byłoby przedstawić dokumenty fundacji rodzinnej jako dokumenty trustu. No ale diabli wiedzą, warto spróbować każdej metody.

W przypadku tego Family Office komentarz był taki, że to jest typ kont, który wymaga założenia jednego konta Master i dodatkowych oddzielnych kont dla kolejnych osób lub podmiotów, którymi Master będzie zarządzał; a w przypadku fundacji chodzi o otworzenie jednego konta dla samej fundacji.

Ja nie wiem, ale skoro taka fundacja jest normalnie zarejestrowana i wpisana do KRS, ma nadany NIP, adres i tak dalej, to może trzeba po prostu otworzyć w IB konto firmowe? IB i tak nie zatrzymuje, ani nie rozlicza za nas żadnych podatków u źródła innych niż dywidenda, więc im to wszystko jedno, jaki jest status podatkowy takiego podmiotu w Polsce.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: winnie-the-pooh »

Przychylam się. Fundacja rodzinna to osoba prawna jak każda. Od strony konstrukcji prawnej to po prostu firma. Tak też mi odpowiedział support Lynx, w tym sensie, że dla FR mogą otworzyć konto firmowe, takie jak dla firmy.
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

Mi support w IB odpisał, że mogą założyć konto dla fundacji rodzinnej, ale o ile jest ona już zarejestrowana. Wśród dokumentów potrzebny m.in. statut oraz wyciąg z rejestru państwowego (jest taki w PL?).

Będę zakładał takie konto za jakiś czas, to postaram się pamiętać, aby dać znać jak poszło.

Natomiast wierzę, że jest to wykonalne. Na zachodzie fundacje rodzinne to znana i często stosowana forma prawna.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: Marcin »

Hej

nie zakładałem jeszcze konta w IB dlatego, że czekam na oficjalne potwierdzenie rejestracji takiej fundacji w sadzie, a trwa to kilka miesięcy (2-3) u mnie powinno się udać w okolicy listopada...następnie muszę wyrobić sobie nr lei, NIP, konto w banku itd... (statut mam, akt założycielski u notariusza również mam)

konto w IB założę w momencie posiadania kilku dokumentów potwierdzających dane fundacji, razem z adresem itd, bo IB wymaga takich kwitów...nie wiem czy jest problem z założeniem, ale wymagania maja bardzo podobne jak do indywidualnego konta, więc nie specjalnie widzę problem, oczywiście gdyby było pod górę, to spróbuje firmowe, a gdyby tez były problemy to zostawiam prywatne i probujemy z prawnikiem złożyć w US wniosek i uzyskać indywidualna interpretacje w zakresie powiernictwa... czyli zostawiamy konto indywidualne, przenoszę wszystko darowizna na fundacje a później podpisuje umowę powierniczą miedzy sobą a moja FR w zakresie zarządzania i inwestowania środków FR na giełdzie i zobowiązania się do przekazywania każdych zysków z operacji giełdowych na konto FR...takie mam plany, bo nie wyobrażam sobie mieć konto brokerskie FR u innego brokera niż IB ;)

bez problemu w razie czego takie konta otwierają chyba w BOS-iu, ale bez niskich prowizji i opcji jak w IB...nie ma opcji ;)
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

Marcin a znalazłeś już księgowość i bank?

U mnie księgowość dała ofertę na ok 1 do 1,5 tys. Ale jak zobaczyli, że akcje trzeba rozliczać względem metody FIFO oraz jeszcze waluty, to było trochę narzekania, czekam na ofertę.

Bank? Na razie widzę, że mBank ma coś takiego w ramach private bankingu. Ale mnie private banking nie interesuje, bo tam trzeba trzymać lub obracać wysokimi kwotami, jest to zbyt drogie.

Pko BP ma ofertę dla fundacji, ale nie znam kosztów jeszcze.

Masz może już jakieś rozeznanie?
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

Czy udało się komuś założyć konto dla fundacji rodzinnej w Interactive Brokers? Mi odpisali, że "currently IBKR does not onboard Poland based trust accounts".
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: Tomek »

Tak, dla fundacji otwierają konta, tylko trzeba otworzyć normalne firmowe konto tak, jakby fundacja była zwykłą spółką. Dla nich bez znaczenia są nasze lokalne rozwiązania na gruncie opodatkowania fundacji rodzinnej i traktują ją po prostu jako oddzielny podmiot prawny, tak jak sp. z o.o.
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

Dzięki, tak próbuję otworzyć. Formalności podczas procesu zakładania jest duuuużo więcej. Zobaczę czy się uda.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: Tomek »

Największy problem jest chyba zawsze z potwierdzeniem adresu, bo same dokumenty rejestrowe nie przechodzą i trzeba pokazać rachunek za utilities (a kto zakłada prąd na fundację...) albo coś podobnego. Często daje radę natomiast wyciąg z banku, na którym znajduje się adres firmy/fundacji.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: reuptake »

Sorry, nie patrzyłem na ten wątek. Nie, nie rozeznawałem się jeszcze, natomiast gdybym miał szukać księgowych to i tak bym raczej sam się za wszystkie "FIFO" wziął, a nie powierzał to księgowym.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: Marcin »

Hej

księgowość mam, trochę po znajomości, więc cenowo wychodzi mnie to bardzo dobrze, bo praktycznie nic ;) płacę tylko za czynności, a nie abonamentowo-miesięcznie jak to zwykle bywa, ale moja FR jest bardzo prosta i służy tylko do inwestycji - taki wehikuł inwestycyjny, więc dużo problemów odchodzi z pracownikami, albo jak fundacją spinasz swoją firmę itd...

dostałem w końcu potwierdzenie rejestracji z sądu, trwało to chyba ze 4 miesiące albo i lepiej, także terminy są straszne, teraz muszę jeszcze zrobić NIP, Regon i konto w banku, oraz LEI i CRBR, to chyba wszystkie obowiązki jakie musimy spełnić jako fundacja, no i dopiero wtedy będę zakładał konto w IB, bo muszę mieć jakieś kwity potwierdzające adres...będę próbował otwierać jako Family Office, a jak nie pójdzie to wtedy jako Spółka, a jak nie pójdzie to zostanę przy prywatnym i robię powiernictwo, tak jak pisałem gdzieś wyżej
co do konta w banku, to wiem, że Santander otwiera, ale ja będę próbował w PKO lub Pekao otworzyć, powinno też się udać w końcu to największe banku w PL ;))

daj znać, czy udało Ci się otworzyć konto w IB i w jaki sposób :)

Pozdrawia,
M.


michal77 pisze: 16 paź 2023, 21:42 Marcin a znalazłeś już księgowość i bank?

U mnie księgowość dała ofertę na ok 1 do 1,5 tys. Ale jak zobaczyli, że akcje trzeba rozliczać względem metody FIFO oraz jeszcze waluty, to było trochę narzekania, czekam na ofertę.

Bank? Na razie widzę, że mBank ma coś takiego w ramach private bankingu. Ale mnie private banking nie interesuje, bo tam trzeba trzymać lub obracać wysokimi kwotami, jest to zbyt drogie.

Pko BP ma ofertę dla fundacji, ale nie znam kosztów jeszcze.

Masz może już jakieś rozeznanie?
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

Udało mi się otworzyć konto w Interactive Brokers dla fundacji rodzinnej.

Nie otwieraj jako family office, to nie ma związku z rodziną ani fundacją rodzinną. Family office, to otwieranie czegoś w rodzaju master konta do zarządzania wieloma spółkami, kontami.

Otwierałem dla fundacji typ konta "Small Business Accounts"/"Partnership" (A small business corporation, partnership, limited liability company or unincorporated legal structure).

Cały proces trwał ok 20 dni, byłoby szybciej, gdybym od razu bez zwłoki uzupełniał dokumenty.

Aby założyć konto w Interactive Brokers musisz już posiadać dla swojej fundacji:
- E-mail
- REGON
- NIP
- Wpis do rejestru fundacji rodzinnych (czyli potwierdzenie rejestracji)
- Konto bankowe (polecam Pekao S.A. - najtańsza opcja dla fundacji rodzinnych w tej chwili na rynku)
- Dokumenty m.in. potwierdzające listę beneficjentów, listę osób zarządzających fundacją (kto może podejmować zobowiązania i zakładać konto), statut fundacji, umowę z bankiem, potwierdzenia adresu zamieszkania oraz adresu fundacji (tutaj musiałem przedstawić umowę z bankiem oraz 1 rachunek potwierdzający jakąś zapłatę przez fundację, na którym to rachunku był adres fundacji).
- Numer LEI (możesz kupić przez Internet). Ten numer trzeba będzie niestety ciągle mieć aktywny, aby móc handlować akcjami. Nie jest to wysoki roczny koszt, ale jest. Ten numer należy podać na początku zakładania konta.

Formularze są dość "ciężkie". To znaczy trzeba tam deklarować różne rzeczy, czy co trudniejsze - klasyfikować prowadzoną przez nas działalność względem wymogów jakie stawia Unia Europejska, czy przepisy prawa podatkowego USA. To było dla mnie trudne. Ale jak poczytasz pomoc oraz w Internecie, to będziesz wiedział co zaznaczyć. Wypełnianie tych formularzy zajęło mi ok 7 dni (po pracy 1 h dziennie). Ponieważ robiłem przerwy na czytanie, uzupełnienie informacji. Dobre jest to, że Interactive Brokers zapamiętuje co już podałeś we wniosku. I przy kolejnym logowaniu możesz po prostu kontynuować wpisywanie, zamiast zaczynać od początku.

Po wypełnieniu formularzy należy przesłać kilkanaście różnych dokumentów (większość z nich wymieniłem wyżej). A także potwierdzić swoją tożsamość oraz tożsamość beneficjentów (powinni być przy Tobie przy komputerze gdy będziesz chciał wysłać ich skan dowodu/paszportu ponieważ robi się to przez telefon beneficjenta i wykonywane jest jego zdjęcie na żywo).

Uzupełnienie dokumentów nie poszło gładko. Kilka razy cofali mi jakieś dokumenty (prosili o wysłanie czegoś ponownie odrzucając co im wysłałem wcześniej). Na przykład adres fundacji. Wysłałem skan umowy z bankiem. Nie wystarczyło. Cofnęli. Wysłałem im rachunek jakieś płatności, którą wykonała fundacja. Nie wystarczyło. Cofnęli. Wysłałem im jeszcze raz umowę z bankiem. I przyjęli tym razem. Tak więc nie ma się co poddawać nawet jeżeli coś odrzucą i nie masz innych dowodów wymaganych.

Fajne jest to, że na założone konto fundacji od razu udało się zadeklarować listę beneficjentów (musieli podać swoje paszporty, zdjęcia itd). Więc:
1. Beneficjentom można później samodzielnie założyć dostępy do konta (robi się to na etapie składania wniosku lub można zrobić później z panelu administracyjnego konta).
2. Gdyby (odpukać) coś mi się stało, to wtedy beneficjenci będą mieli prostszą drogę w dostaniu się do konta.

Tak czy inaczej konto działa. Transferuję tam już pierwsze środki z fundacji.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2024, 22:08 przez michal77, łącznie zmieniany 1 raz.
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

reuptake pisze: 11 sty 2024, 11:18 Nie, nie rozeznawałem się jeszcze, natomiast gdybym miał szukać księgowych to i tak bym raczej sam się za wszystkie "FIFO" wziął, a nie powierzał to księgowym.
Masz jakiś wzór pliku excel do rozliczeń podatkowych FIFO oraz handlu opcjami? Albo ktoś inny posiada taki i może się podzielić?
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: reuptake »

michal77 pisze: 21 sty 2024, 22:02 Udało mi się otworzyć konto w Interactive Brokers dla fundacji rodzinnej.
Wielkie dzięki za opis. Muszę poważnie się zastanowić, czy się z tym zmierzyć. W tej chwili powstrzymuje mnie interpretacja dotycząca kryptowalut, które podobno nawet jeśli stanowią majątek fundacji są opodatkowane, co uzasadnione jest w bardzo głupi sposób. Ale być może i bez nich mi się to opłaca.

Możesz jakoś podsumować koszty jakie poniosłeś i roczne koszty stałe jakie przewidujesz?

Jeśli chodzi o FIFO, to moim zdaniem nie da się tego zrobić w Excelu (pomijam programowanie skryptów). Dlatego od lat korzystam z napisanego przez siebie programu, który mi to rozlicza. Najpierw w Excelu przygotowuję dane na podstawie statementów, a potem wrzucam w program i mam wynik. Dodam tylko, że cały czas nie wiem, jak rozliczać shorty (czy "sprzedaż" jest przychodem, a "zakup" kosztem czy też po prostu liczyć wynik transakcji jako całości – mój program działa w ten drugi sposób). Na opcjach niestety się nie znam, ale na intuicję rozliczałbym je właśnie podobnie jak shorty.

BTW: też dostajecie wezwania do wyjaśnień z US po otrzymaniu informacji z amerykańskich i brytyjskich US?
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

reuptake pisze: 25 sty 2024, 11:31
Możesz jakoś podsumować koszty jakie poniosłeś i roczne koszty stałe jakie przewidujesz?

BTW: też dostajecie wezwania do wyjaśnień z US po otrzymaniu informacji z amerykańskich i brytyjskich US?
Koszty założenia fundacji jednorazowe:

10 tys zł prawnik
Przygotował statut, dopiął wszystkie czynności, rejestrację. Dodam, że jak brałem oferty z kancelarii prawnych, to większość kancelarii reklamujących się, że zajmują się rejestracją fundacji wystawiły oferty od 15 do nawet 120 tys zł za takie czynności. Większość chciała ok 40 tys. Mam wrażenie, że niektóre z nich żerują na tym, że fundacje są nowym tworem.
2 tys zł notariusz

Koszty stałe:
1000-1300 zł/mc księgowość (do tego raz w roku dojdzie bilans, sprawozdanie, koszt 1000 zł)
0 zł konto bankowe Pekao (warunkiem jest 1 transakcja miesięcznie)
200 zł rocznie za numer LEI
Za na kilka lat trzeba zrobić audyt, koszt spodziewam się kilka tysięcy złotych.

Czy to się opłaca?
Bardzo. Jeżeli do fundacji wnosi się swoją firmę - to od zysków nie płaci się podatku dochodowego. Jeżeli nie wnosi się firmy, to też może być korzystne. Co istotne - nie trzeba przekazywać do fundacji w ogóle majątku ponad 100 tys zł minimalne wymagane. Można go pożyczyć przez pożyczkę nieoprocentowaną (to ważne, bo wynagrodzenie procentowe byłoby niezgodnym z ustawą wynagrodzeniem). I wtedy ten majątek pracuje w fundacji bez płacenia podatku (np. bez Belki). Kwotę pożyczoną można zwrócić bez płacenia 15% podatku. Oczywiście zyski fundacji przy wypłacie będą opodatkowane. Ale to się i tak opłaca. O ile się inwestuje.

Plus zabezpiecza się w ten sposób majątek rodzinny, robi dziedziczenie udziałów, unika podatku 40% estate tax za posiadane amerykańskie akcje...

Wezwania z US? Nigdy nie miałem w sprawach giełdowych. Ale rozliczam wszystko uczciwie i starannie. Ty miałeś? Czego to dotyczyło?

FIFO - znasz inne alternatywy do rozliczeń? Bo nie mam takiego cudnego programu. Więc zostaje mi ręczna praca chwilowo.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: reuptake »

Dzięki za wyczerpujące informację. Muszę to przemyśleć i przekalkulować. Ew. poproszę o namiary na prawnika.

Co do US to już 2 raz składałem wyjaśnienia. Oni dostają informacje z US i UK i muszę im wyjaśniać, skąd się różne liczby biorą. Co bywa dość śmieszne, bo np. UK raportuje w funtach. Ciekawe, czy teraz będą informacje z Węgier mi przysyłać (obsługuje mnie węgierski oddział IB) i będę musiał się tłumaczyć z kwot z forintów. Też staram się rozliczać uczciwie i starannie, ale zdarzało mi się coś w PIT pomylić (a nawet jak nie, to i tak pytali o wyjaśnienie). Te raporty, które oni dostają, są nie do końca kompatybilne z tym, co jest w Activity Statements (np łączą przychody z różnych rzeczy, które w Statements są oddzielnie).

Jest trochę zabawy (i wątpliwości) z dywidendami, ale to temat na oddzielny wątek…

Nie znam niestety alternatyw, jeśli chodzi o FIFO, ale na pewno coś jest, musiałbyś pogooglać. Tutaj na forum był zresztą kiedyś jakiś program, który podobno robił gotowe zeznanie podatkowe z info od IB, ale działał online, a wysyłanie moich wszystkich transakcji gdzieś online mi się nie uśmiechało.

Jeśli niczego nie znajdziesz, to mogę Ci ten mój program udostępnić, ale może być niezbyt łatwy do zainstalowania.
Fes
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2024, 11:58
Tu mieszkam: Polska

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: Fes »

Jeżeli to możliwe również poproszę o namiary na prawnika.

Mnie zastanawia sposób jak przejść z aktywami do fundacji. Najprostszy to sprzedaż i wypłacenie gotówki ale może macie inny pomysł?
Pewnie IB nie będzie chciał przenieść aktywów z prywatnego konta na konto fundacji.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: reuptake »

Z tych informacji wynika, że największym kosztem jest księgowość. I tu moje pytanie: zakładając, że fundacja będzie prowadzić wyłącznie działalność "inwestycyjną" (inwestycje w akcje itp): jaką właściwie księgowość musi ona prowadzić? Ja dokonuję ok. 20 transakcji w miesiącu, koszt 1000 zł miesięcznie wydaje się dość słony.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: winnie-the-pooh »

Księgi rachunkowe zgodne z ustawą o rachunkowości.
Realnie to w zasadzie prawie nic, gdyż odpada ZUS, VAT, prawie cały typowy CIT (będzie ewentualny ryczałtowy CIT od wypłat).
Bilans zbędny, sprawozdanie finansowe oraz raz w roku zeznanie podatkowe, ale na uproszczonym specjalnym formularzu (inne niż typowy CIT, gdyż F.R. jest z CIT generalnie zwolniona podmiotowo).
Jak ktoś ma trochę chęci to się może tego sam nauczyć - haczyk polega na tym, że to prawie znika ryzyko uszczuplenia podatku, bo praktycznie nie ma podatku. Zatem przy typowym układzie gdy F.R.na serio tylko gromadzi środki i raczej ich nie wypłaca, to nie ma kosztów podatkowych do śledzenia i ewidencjonowania.
Oprogramowania do ksiąg jest sporo, jakoś nie widzę sensu płacenia 1k PLN mies. dla księgowych.

No chyba, że chce się kombinować np. z nieruchomościami, zleceniami, usługami (uwaga na VAT) itp. Ale po co ? Do tego F.R. powinna założyć zwykłą sp. z o.o. (i dołożyć jakiegoś udziałowca mniejszościowego) z i wtedy każde biuro księgowe już zna temat.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: winnie-the-pooh »

michal77 pisze: 25 sty 2024, 21:58 Co istotne - nie trzeba przekazywać do fundacji w ogóle majątku ponad 100 tys zł minimalne wymagane. Można go pożyczyć przez pożyczkę nieoprocentowaną (to ważne, bo wynagrodzenie procentowe byłoby niezgodnym z ustawą wynagrodzeniem). I wtedy ten majątek pracuje w fundacji bez płacenia podatku (np. bez Belki). Kwotę pożyczoną można zwrócić bez płacenia 15% podatku.
Byłbym z tym ostrożny i odpytał doradcę podatkowego. Zauważ, że pożyczając pieniądze na zasadach nierynkowych narażasz się na użycie klauzuli GAAR. Innymi słowy - fundacja powinna Ci zapłacić za pożyczkę procent, podobny do stawki na rynku. Jeśli tego nie zrobi - Ty i tak masz przychód i zobowiązany jesteś do zapłaty podatku. Zerknij na przepisy o ukrytych zyskach. Nie kombinowałbym tą drogą. Po latach można wdepnąć w bagno.

USTAWA o F.R. - w części zmieniającej ustawę o CIT:
„Art. 24q. 1. Podatek dochodowy od przekazanego lub postawionego do
dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio:
(...)
3) świadczenia w postaci ukrytych zysków
- wynosi 15% podstawy opodatkowania.
1a. Przez świadczenia w postaci ukrytych zysków, o których mowa
w ust. 1 pkt 3, rozumie się:
1) odsetki, prowizje, wynagrodzenia i inne opłaty od jakiegokolwiek rodzaju
pożyczki udzielonej fundacji rodzinnej przez beneficjenta, fundatora lub
podmiot powiązany z beneficjentem, fundatorem lub fundacją rodzinną;
(...)
/USTAWA

I znów - jeśli tych odsetek nie ma, to nie znaczy, że nie ma problemu. Problem jest, gdyż warunki pożyczki są nierynkowe. Musiałbyć to naprawdę porządnie uzasadnić aby czuć się bezpiecznie. A ponieważ Internet aż o tym huczy, to stawiam, że jeśli kiedyś dojdzie do audytu to problem wyjdzie "z automatu" i trzeba się będzie napocić i dobrze zapłacić doradcy podatkowemu aby z tego wyciągnął.

P.S.
Problem podobny do tematu cen transferowych przy transakcjach z podmiotami powiązanymi. Kupę dokumentacji trzeba robić aby mieć uzasadnienie do ceny rozliczeniowej.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: winnie-the-pooh »

A jeszcze wyjdzie, że de facto fundacja wykonuje usługę zarządzania obcymi środkami finansowymi, bo jednak w księgach będzie ta pożyczka jako pasywo na koncie "Zaciągnięte pożyczki długoterminowe".
A brak kosztów z nią związanych będzie od razu widać.
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

winnie-the-pooh pisze: 28 sty 2024, 19:58 Księgi rachunkowe zgodne z ustawą o rachunkowości.
Realnie to w zasadzie prawie nic, gdyż odpada ZUS, VAT, prawie cały typowy CIT (będzie ewentualny ryczałtowy CIT od wypłat).
Bilans zbędny, sprawozdanie finansowe oraz raz w roku zeznanie podatkowe, ale na uproszczonym specjalnym formularzu (inne niż typowy CIT, gdyż F.R. jest z CIT generalnie zwolniona podmiotowo).
Jak ktoś ma trochę chęci to się może tego sam nauczyć - haczyk polega na tym, że to prawie znika ryzyko uszczuplenia podatku, bo praktycznie nie ma podatku. Zatem przy typowym układzie gdy F.R.na serio tylko gromadzi środki i raczej ich nie wypłaca, to nie ma kosztów podatkowych do śledzenia i ewidencjonowania.
Oprogramowania do ksiąg jest sporo, jakoś nie widzę sensu płacenia 1k PLN mies. dla księgowych.
Zapewne masz rację. Tylko trzeba się na tym znać. Ja się nie znam. A ponieważ zawodowo pracuję, to słabo u mnie z czasem.
A biura księgowe oczekują co najmniej 600 zł miesięcznie, przy czym po zapoznaniu z tym co fundacja robi, to ta kwota wzrośnie do ok 1 tys miesięcznie.
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

winnie-the-pooh pisze: 28 sty 2024, 20:30
michal77 pisze: 25 sty 2024, 21:58 Co istotne - nie trzeba przekazywać do fundacji w ogóle majątku ponad 100 tys zł minimalne wymagane. Można go pożyczyć przez pożyczkę nieoprocentowaną (to ważne, bo wynagrodzenie procentowe byłoby niezgodnym z ustawą wynagrodzeniem). I wtedy ten majątek pracuje w fundacji bez płacenia podatku (np. bez Belki). Kwotę pożyczoną można zwrócić bez płacenia 15% podatku.
Byłbym z tym ostrożny i odpytał doradcę podatkowego. Zauważ, że pożyczając pieniądze na zasadach nierynkowych narażasz się na użycie klauzuli GAAR. Innymi słowy - fundacja powinna Ci zapłacić za pożyczkę procent, podobny do stawki na rynku. Jeśli tego nie zrobi - Ty i tak masz przychód i zobowiązany jesteś do zapłaty podatku. Zerknij na przepisy o ukrytych zyskach. Nie kombinowałbym tą drogą. Po latach można wdepnąć w bagno.

USTAWA o F.R. - w części zmieniającej ustawę o CIT:
„Art. 24q. 1. Podatek dochodowy od przekazanego lub postawionego do
dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio:
(...)
3) świadczenia w postaci ukrytych zysków
- wynosi 15% podstawy opodatkowania.
1a. Przez świadczenia w postaci ukrytych zysków, o których mowa
w ust. 1 pkt 3, rozumie się:
1) odsetki, prowizje, wynagrodzenia i inne opłaty od jakiegokolwiek rodzaju
pożyczki udzielonej fundacji rodzinnej przez beneficjenta, fundatora lub
podmiot powiązany z beneficjentem, fundatorem lub fundacją rodzinną;
(...)
/USTAWA

I znów - jeśli tych odsetek nie ma, to nie znaczy, że nie ma problemu. Problem jest, gdyż warunki pożyczki są nierynkowe. Musiałbyć to naprawdę porządnie uzasadnić aby czuć się bezpiecznie. A ponieważ Internet aż o tym huczy, to stawiam, że jeśli kiedyś dojdzie do audytu to problem wyjdzie "z automatu" i trzeba się będzie napocić i dobrze zapłacić doradcy podatkowemu aby z tego wyciągnął.
Jeszcze raz sprawdzę to z doradcą podatkowym... Póki co otrzymałem interpretację:
- Aktualizacja przepisów o fundacji rodzinnej, którą cytujesz - zakazuje udzielania pożyczki przez beneficjentów do fundacji rodzinnej w formie odpłatnej (za wynagrodzeniem, oprocentowanej). Ponieważ to mogłoby służyć "wyciąganiu pieniędzy" z fundacji unikając podatku 15%. Ustawia ani zaktualizowane przepisy nie zakazują jednak udzielania pożyczek przez fundatora do fundacji. Co należy interpretować, że pożyczka nieodpłatna - jest dopuszczalna jak najbardziej.
- Stosunek między fundatorem a fundacją jest wyjątkowy. Odmienny niż między osobą prywatną a firmą czy dwiema firmami. Z reguły fundator jest też beneficjentem. A beneficjentami jest jego najbliższa rodzina. Udzielanie pożyczek nieodpłatnych między tymi osobami fizycznymi jest zwolnione z opodatkowania. I tutaj mamy do czynienia z analogiczną sytuacją.
- Opisany przeze mnie przykład "na majątek 100 tys, a inne pieniądze przez pożyczkę" - faktycznie może budzić wątpliwości. U mnie nie ma takiej sytuacji i nie będzie. Pożyczka ma pomóc fundacji na start w działalności w celu pokrycia opłat (np. księgowości).
winnie-the-pooh pisze: 28 sty 2024, 20:48 A jeszcze wyjdzie, że de facto fundacja wykonuje usługę zarządzania obcymi środkami finansowymi, bo jednak w księgach będzie ta pożyczka jako pasywo na koncie "Zaciągnięte pożyczki długoterminowe".
A brak kosztów z nią związanych będzie od razu widać.
O tym nie pomyślałem. Faktycznie ciekawe, czy to nie będzie interpretowane jako jakaś zakazana działalność. Zapytam doradcę. Natomiast na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to nie będzie budzić wątpliwości - o ile środki będą używane do prowadzenia działalności, która jest dopuszczone przez ustawodawcę.

Prosty przekład z życia dlaczego to potrzebne. Większość fundacji powstaje, aby zabezpieczyć dziedziczenie firm. Do fundacji wniosłem udziały w mojej firmie. Nie wiem czy i kiedy będzie wypłacana jakaś dywidenda. A tymczasem fundacja musi opłacać koszty stałe m.in. księgowość. Nie ma na to kasy na koncie. Więc pożyczenie jej pieniędzy, aby mogła pokryć te koszty do czasu uzyskania dywidendy - wydaje się być naturalną sytuacją.
michal77
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Fundacja rodzinna

Post autor: michal77 »

Fes pisze: 26 sty 2024, 12:00 Jeżeli to możliwe również poproszę o namiary na prawnika.
Wysłałem Wam na priv
ODPOWIEDZ