Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

odrion pisze: 07 maja 2021, 22:31
Tak jak napisałem wcześniej, długo byłem w Twoim i Raya obozie.
Nie szkodzi, w naszym obozie jest jeszcze jakieś 99% światowej sławy ekonomistów.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

odrion pisze: 07 maja 2021, 22:10To też są cebulki?
https://www.coindesk.com/from-paper-to- ... n-ethiopia

albo RSR:

Ale nie rozdzielasz dwóch rzeczy. Technologii od jej implementacji (konkretnych walut).

Piszesz o przyszłości technologii czy o przyszłości konkretnych walut ?
Bo to są dwie zupełnie różne sprawy.

Technologia będzie się rozwijać, ale z (obecnymi) kryptowalutami są 2 problemy:
- zmienność,
- anarchizacja.

Zmienność wyklucza sens kryptowaluty jako waluty globalnej, a ręcznej interwencji banków centralnych nie da się zastąpić algorytmami.
Chciałbyś spłacać kredyt w krypto ? Po wystrzale kursu na 15000%, czy choćby 100% ?

Nawet jeśliby spróbować okiełznać zmienność algorytmami, to na dziś nie da się takich algorytmów napisać, które by zadziałały właściwie w każdym możliwym przypadku w przyszłości.
Absolutnie nie jesteśmy na takim technologicznym poziomie, a nawet nie zbliżamy się do niego (całe IT dziś jest w powijakach).

Pandemia to bardzo dobry przykład kiedy ręczna interwencja banków centralnych uchroniła nas przed gospodarczym załamaniem na poziomie wielkiego kryzysu z lat 20-tych. Ile jeszcze takich problemów się wydarzy, wymagających ręcznych, niestandardowych decyzji, nie da się przewidzieć.

Drugi problem to anarchizacja. Waluta to część państwa, część systemu władzy. Bez władzy nad walutą, nie ma banków centralnych, podatków, sądów, komorników, a w konsekwencji cała państwowość traci swoje fundamenty, którymi są pieniądze.
Państwo może istnieć bez wszystkiego, ale bez pieniędzy, bez waluty, nie da rady.
Jestem więc pewien, że żadne państwo nie odda władzy nad walutą w dającej się przewidzieć przyszłości.

Jeśli nawet państwa zaadoptują krytpowaluty, to swoje, własne. Nie będzie to żadna z tych, które notowane są obecnie na giełdach.
Z resztą wcale mnie nie zdziwi, jak któregoś dnia państwa wprowadzą własne krypto, zwalczając całą resztę.
Na razie puścili rynek na żywioł - niech technologia się rozwija, a oni kasują podatki od dochodów, od prowizji, itp. Ale prędzej czy później to uregulują, jak uregulowali wszystko inne (niegdyś wolne) w przeszłości.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Wojtas pisze: 07 maja 2021, 23:30 ... (całe IT dziś jest w powijakach).
Miało być AI - artificial intelligence.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Wojtas pisze: 27 kwie 2021, 00:22 Natomiast te ams AG to był hazard w najczystszej postaci, a research na jej temat był kiepski. To spadło w absurdalny sposób, po już i tak absurdalnych spadkach.
Do tego chaos i niekonsekwencja informacji. Pisze długoterminowo, potem pisze, że próg wyjścia ~19 CHF, a jeszcze wcześniej pisze, ze przy ~18 CHF nic złego się nie dzieje. Wszystko się wzajemnie pięknie wyklucza.
Odpisuje z opoznieniem, bo nie mialem ochoty na przepychanki.
Mysle tez, ze to dobry moment abys sam sie zreflektowal i zastanowil kto tak na serio cie zmanipulowal. Ja, ktory o AMS AG nie napisalem ani jednego slowa nieprawdy, czy moze jakis randomowy analityk wystawiajacy PT 13.8 po PLOTCE o zerwaniu umowy z Apple.
ams.PNG
ams.PNG (76.42 KiB) Przejrzano 3565 razy
Krotko mowiac, dales sie koncertowo zlapac w pulapke i jestes sam sobie winien.

AMS AG zarobil krocie na partnerstwie z Apple, ale wszystko przeznaczyl na rozwoj i akwizycje, przejmujac nawet wielokrotnie wiekszego od siebie Osrama jak rowniez otwierajac oddzialy i jednostki R&D na calym swiecie co daje im dominujaca pozycje na rynku polprzewodnikow optycznych. Tak jak mowie, o Apple to tylko plotka, ale szersza rzeczywistosc jest taka, ze Apple juz nie jest niezbedne.
WOJTEK
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 19 mar 2021, 15:27
Tu mieszkam: wołomin

Re: Live o wszystkim

Post autor: WOJTEK »

Na IB Beta został przywrócony Fundamentals Explorer jest też na stronie Web.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

glina pisze: 08 maja 2021, 17:08Odpisuje z opoznieniem, bo nie mialem ochoty na przepychanki.
Aż w piętach czułem, że ten post się pojawi po odbiciu AMS.
Sorry, ale dla mnie te odbicie to żaden dowód i na nic. Cały rynek rośnie i na wielu spółkach dało się zarobić, co z resztą zrobiłem.

Ja też nie mam ochoty na przepychanki. Napisałem swoje i temat zamykam. Nie chcę tickerów na zasadzie loterii, ty chcesz i ok. Ty rób swoje, ja swoje.
Ja podziękuję, bo portfel wizjonerski średnio mi się podoba.

WOJTEK pisze: 09 maja 2021, 21:13 Na IB Beta został przywrócony Fundamentals Explorer jest też na stronie Web.
No to jest ważna informacja, jeśli dotyczy Węgier. Z resztą ktoś pisał, że oczekują, że gdzieś w połowie lata mają przywrócić narzędzia, które zabrali.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Jedni dobierają tickery na zasadzie loterii, inni czucia w piętach.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Niestety fundmanetal data jest bardzo skąpo pokryte przez API IBKR :). Liczyłem, że da się informacje z fundamental explorera ściągnąc przez API ale niestety nie.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Technicznie to jak ci bardzo zależy, to wszystkie dane wyciągniesz. Choćby poprzez skrypt udający przeglądarkę WWW.
Pytanie tylko czy ci aż tak bardzo na tym zależy. Bo podejrzewam, że nie.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Bawię się w API trading i do budowy strategii dobrze byłoby mieć dostęp do danych fundamentals. A niestety ten endpoint w API IBKR jest słabo rozwinięty. ALe fakt, aż tak mi na tym nie zależy żeby się bawić w web scrapping :).
wieczny_byk
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: wieczny_byk »

Coś czuję w piętach, że niektórzy pierw kupują spółkę, a dopiero po spadkach robią research
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

A ja czuję, że wielu nerwów można sobie oszczędzić stosując jedną z długoterminowych strategii, zamiast ręcznie dobierać tickery :)
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: CzyDe »

winio pisze: 10 maja 2021, 13:47 A ja czuję, że wielu nerwów można sobie oszczędzić stosując jedną z długoterminowych strategii, zamiast ręcznie dobierać tickery :)
To chyba nie są zbiory rozłączne?
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

wieczny_byk pisze: 10 maja 2021, 13:00 Coś czuję w piętach, że niektórzy pierw kupują spółkę, a dopiero po spadkach robią research
I pewnie jeszcze słyszysz głosy.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

RayDalio pisze: 07 maja 2021, 13:14
korver pisze: 07 maja 2021, 12:17 Ktoś ma zdanie o spółce The Trade Desk (TTD)? Będę wdzięczny za wszelkie negatywne informacje nt. spółki. Kiedyś bodajże @glina to polecał. Teraz jest dość mocna przecena, sprawdzam fundamenty, wskaźniki, sentyment i nie dokopałem się do czegoś istotnego. Coś musi być, czego nie znalazłem. Zyskowność firmy ponadprzeciętna, fundamentalnie też wygląda zdrowo. Gdzie jest haczyk?
Też nic złego nie napiszę, oprócz tego, że drogie jak większość spółek dzisiaj.
Ale na szczęście tańsze nie będzie:
Obrazek

Wizjonery jadą jak złe. Pamiętajcie, cena nie gra roli, wystarczy spojrzeć na Twittera i revenue:
Obrazek

Haha, ale jeden pedałuje dalej:
Obrazek
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

RayDalio pisze: 10 maja 2021, 17:08
RayDalio pisze: 07 maja 2021, 13:14
Też nic złego nie napiszę, oprócz tego, że drogie jak większość spółek dzisiaj.
Ale na szczęście tańsze nie będzie:
Obrazek
Poczytam wieczorem co tam się zepsuło i najwyżej dokupię na mardżin bo faktycznie taniej może nie być 😀🚀
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

$TTD nie mam, ale "split play" rzeczywiście ma spore szanse na powodzenie - na Tesli czy Japku w zeszłym roku wypaliły.

BTW.
Buy alert od Q'bot'a
Spasiony wolumen podczas obrony 220$ na SE.
se.JPG
se.JPG (30.31 KiB) Przejrzano 3231 razy
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

korver pisze: 10 maja 2021, 17:15
RayDalio pisze: 10 maja 2021, 17:08
Ale na szczęście tańsze nie będzie:
Obrazek
Poczytam wieczorem co tam się zepsuło i najwyżej dokupię na mardżin bo faktycznie taniej może nie być 😀🚀
Kover nie bierz na margin bo teraz sentyment jest bardzo kiepski i czasami może walnąć jeszcze niżej. W spółce nic się nie zmieniło , wyniki pobiły oczekiwania jednak dzisiaj to nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Hubert pisze: 10 maja 2021, 17:47 Kover nie bierz na margin bo teraz sentyment jest bardzo kiepski i czasami może walnąć jeszcze niżej. W spółce nic się nie zmieniło , wyniki pobiły oczekiwania jednak dzisiaj to nie ma znaczenia.
Wyniki pobiły oczekiwania analityków, ale to rynek decyduje czy wyniki są dobre czy złe. Są złe, a przynajmniej nieuzasadniające aktualnej wyceny. Z tego co czytam to dali słaby guidance i spólka leci 20%. Tak właśnie się dzieje w przypadku spółek odklejonych od fundamentów. A teraz sobie zadajcie pytanie ile zleciałyby te spółki gdybyśmy mieli poważniejszy kryzys, którego nie da się załatwić wręczając czeki bezrobotnym.

Tymczasem S&P 500 na ATH... :D
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Zaczynają wchodzić fajne ceny do gry żeby dobrać do portfela: mpwr, meli, amd, ttd i masa chińskich spółek dobrze wygląda tal, tdoc, pdd, jd. Nawet poziomy DIS zaczynają zachęcać. Ktoś robił zakupy dziś albo się przymierza po spadkach i ma coś na oku? Co do SE jakoś nie mogę się przekonać
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

RIP LEAP TDOC :(
Rolowanie niewiele pomogło, niestety :P

No nic - tak bywa. Analitycy niezmiennie wróżą potężny upside.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

A nie mówiłem, że PTON taniej nie będzie? Dzisiaj +4%. Uśmiałem się :D. Ech, szkoda, że te posty ze stycznia/lutego spłonęły. Jak pisałem o wycenach to byłem "trollem" nie mającym pojęcia jak się teraz inwestuje. Pamiętacie jaką PLTR był okazją? "DD" z Reddita i jedziemy:
Obrazek

Dalej nie potrafię powiedzieć co ta spółka robi, oprócz "data". Założę się, że 99% "inwestorów" też nie.

Tweet dla ludzi którzy jeszcze niedawno twierdzili, że sprzedają, kiedy akcje spółki spadną poniżej 50dma. Ciekawe co wg tej zasady zostało im w portfelu ;)
Obrazek
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

winio pisze: 10 maja 2021, 22:13No nic - tak bywa. Analitycy niezmiennie wróżą potężny upside.
W tym akurat przypadku, to chyba ze szklanej kuli to wróżą.
Ja mogę zarekomendować tego analityka, który ma udokumentowane osiągnięcia.
To są dowody, nie obietnice!
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

RayDalio pisze: 10 maja 2021, 22:22 Dalej nie potrafię powiedzieć co ta spółka robi, oprócz "data". Założę się, że 99% "inwestorów" też nie.
To wspaniale, fantastycznie wrecz. Po co w ogole wiedziec co sie krytykuje :-)..

A, bo wyceny drogie.
Rynek na ATH. Oczywiscie. W wyniku takich ruchow na spolkach "Value" w wyniku tej wynaturzonej rotacji:
de.PNG
de.PNG (53.73 KiB) Przejrzano 2971 razy
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

glina pisze: 11 maja 2021, 07:48
RayDalio pisze: 10 maja 2021, 22:22 Dalej nie potrafię powiedzieć co ta spółka robi, oprócz "data". Założę się, że 99% "inwestorów" też nie.
To wspaniale, fantastycznie wrecz. Po co w ogole wiedziec co sie krytykuje :-)..
Nie krytykuję biznesu Palantira. Krytykuję inwestowanie w ticker, kiedy nie jest się w stanie wyjaśnić na czym tak naprawdę polega model biznesowy firmy. Nie tak w ogóle, tylko w szczególe, żeby być w stanie powiedzieć z czego wynika moat tego modelu oraz jakich można się spodziewać wyników finansowych. Nie wspominając o ryzykach.
glina pisze: 11 maja 2021, 07:48 A, bo wyceny drogie.
Rynek na ATH. Oczywiscie. W wyniku takich ruchow na spolkach "Value" w wyniku tej wynaturzonej rotacji:
de.PNG
Czekaj, mówisz, że DE jest jakimś dowodem na "bańkę na value"? No i DE jest "value", bo zarabia i nie jest jakimś "tech" świeżo po IPO? Przecież Twoja ulubiona Cathie Wood ma tę firmę w Space Exploration ETF :D

PS: Wizjonery z HK też dają radę:
Obrazek

"Hehe, Ray to pewnie kupi za 10 lat jak będzie 20x wyżej i nie będzie już growth"
ODPOWIEDZ